Файл: М. Мметов атындаы орта мектебі кмм сабаты таырыбы 4.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 05.12.2023
Просмотров: 89
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Оқулық: Алгебра 7сынып Әбілқасымова А.Е. Мектеп, 2017ж. | |||||
Топпен жұмыс 15 минут | Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:
Дескриптор: а) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің ауданын есептейді; б) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың жалпы ауданын дұрыс табады. | Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды. | | | ||
Соңы 10 минут | Бағалау: Оқушылар мұғалімнің берген жауаптары арқылы өздерін тексеріп, критерийлер бойынша +/- таңбаларын қойып, оқу мақсатына жеткен жетпегендерін анықтайды. | Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін. | Оқушылар дың жалпы са,бақ, барысында белсенділік теріне байланысты бағаланады. | Оқулық: Алгебра 7сынып Әбілқасымова А.Е. Мектеп, 2017ж. |
Тексерілді:
«М.Мәметов атындағы орта мектебі» КММ
Сабақтың тақырыбы: Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану
Бөлімі: | Көпмүшелер | |
Мұғалімнің аты-жөні: | Әлимұса Д.С | |
Күні: | 14.10.2022 ж. | |
Сынып: 7 « Б, Г » | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспаған оқушылар саны: |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.2бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу; 7.2.1.3бірмүшені стандарт түрде жазу; 7.2.1.4бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшенікөбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету; | |
Сабақтың мақсаты: | Бірмүше, бірмүшенің коффициентін, стандарт түрін, ұқсас бірмүшелерді біріктіруді түсіндеді, өз бетінше және топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастырып дамытады. | |
Сабақ барысы |
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтың әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы 5 минут |
Оқушыларды екі топқа бөлу үшін алдын ала үлестірмелі қағаздарға мына сандарды әзірлеп алып, таратамын. (4,25,36,49,100), (8,27,125,216,1000). Оқушыларды топқа бөлу: Үлестірмеде берілген сандардың қандай заңдылықпен берілгенін өздері анықтап, екі топқа бөлінеді. Топ аттары: «Бірмүше», «Дәреже». | Өтілген тақырыпты қайталау мақсатында «Тапсырмадан-шешімге» әдісі арқылы екі топқа қайталау тапсырмаларын ұсынамын (Өткен тақырыпты еске түсіру) 1. Бірмүше дегеніміз не? 2. Бірмүшенің стандарт түрі деген не? 3. Бірмүшенің коэффициенті және дәрежесі деген не? Топтық тапсырма. Әр топқа бір сұрақ беріледі. Алдымен өзі,сосын жұптасып, топтасып ойланып жауап береді. Бір оқушы тақтада мысал жазады. 1-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді. 2-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді. 3-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді | | Оқулық: Алгебра 7сынып Әбілқасымова А.Е. Мектеп, 2017ж. | ||||||||||
Негізгі бөлім Тақырыпты ашу 10 минут | Есептеңіздер: а) б) в) 2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар: а) б) в) 3. Дәреже түрінде жазыңыздар: а) б) в) Дескриптор: а) бүтін көрсеткішті дәреженің формулаларын қолданады; б) дәреженің қасиеттерін қолданады; в) дәреже түрінде берілген өрнектің мәнін дұрыс табады. | Жаңа тақырыпты ашу: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Ой қозғау» 1. Жазыңыз: 1) х және у сандарының екі еселенген көбейтіндісін; 2) х және у сандарының квадраттарының көбейтіндісін; 3) а санының квадраты мен үш еселенген b санының көбейтіндісін; 4) m мен n сандарының үш еселенген көбейтіндісін. Дескриптор: а) есеп шартына сәйкес сандарға амалдар қолданады; б) санды дәрежелейді; в) бірмүшенің түрін дұрыс жазады.. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңыз: Дескриптор: а) тең көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге шығарады; б) көбейтіндіні дәреже түрінде жазады. Оқушылардан тапсырманы орындап болғаннан кейін жауаптарын топтағы жұбымен тексереді. | Оқушылардан тапсырманы орындап болғаннан кейін жауаптарын топтағы жұбымен тексереді . | Оқулық: Алгебра 7сынып Әбілқасымова А.Е. Мектеп, 2017ж. | ||||||||||
Топпен жұмыс 15 минут |
а) берілген өрнектегі бірнеше тең көбейткіштерді топтастырады; б) санды өрнектердің көбейтіндісін есептейді; в) тең көбейткіштерді дәрежеге шығарады; г) алынған бірмүшенің коэффициентін жазады; д) алынған бірмүшенің дәрежесін көрсетеді. | «Бір шешімге келеміз!» әдісі арқылы төмендегідейсаралау тапсырмаларын беремін. 1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, мәнін табыңыз: Дескриптор: а) берілген бірмүшені стандарт түрге келтіреді; б) стандарт түрдегі бірмүше айнымалыларының мәндерін дұрыс қояды; в) Өрнектің мәнін дұрыс табады. 2. Бірмүшені стандарт түрде жазып, коэффициенті мен дәрежесін анықтаңыздар: | Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | Оқулық: Алгебра 7сынып Әбілқасымова А.Е. Мектеп, 2017ж. | ||||||||||
Соңы 10 минут | Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:
Дескриптор: а) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің ауданын есептейді; б) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың жалпы ауданын дұрыс табады. | Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды. Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін. | Оқушылар мұғалімнің берген жауаптары арқылы өздерін тексеріп, критерийлер бойынша +/- таңбаларын қойып, оқу мақсатына жеткен жетпегендерін анықтайды. | |
Тексерілді:
Алгебра 7сынып Сабақ № 16
Күні: | | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Бірмүшелер және оларға амалдар қолдану. Бірмүшенің дәрежесі және стандарт түрі | |||||
Сынып:7 | Сабаққа қатысқандар саны: | Сынып:7 | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.2бірмүше анықтамасын білу, оның коэффициенті мен дәрежесін табу; 7.2.1.3бірмүшені стандарт түрде жазу; 7.2.1.4бірмүшелерді көбейтуді орындау және бірмүшенікөбейткіштердің көбейтіндісі түрінде көрсету; | |||||
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың тақырыбы:
Кезең | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||||||||
Сабақтың басы |
Оқушыларды екі топқа бөлу үшін алдын ала үлестірмелі қағаздарға мына сандарды әзірлеп алып, таратамын. (4,25,36,49,100), (8,27,125,216,1000). Оқушыларды топқа бөлу: Үлестірмеде берілген сандардың қандай заңдылықпен берілгенін өздері анықтап, екі топқа бөлінеді. Топ аттары: «Бірмүше», «Дәреже». | Өтілген тақырыпты қайталау мақсатында «Тапсырмадан-шешімге» әдісі арқылы екі топқа қайталау тапсырмаларын ұсынамын (Өткен тақырыпты еске түсіру) 1. Бірмүше дегеніміз не? 2. Бірмүшенің стандарт түрі деген не? 3. Бірмүшенің коэффициенті және дәрежесі деген не? Топтық тапсырма. Әр топқа бір сұрақ беріледі. Алдымен өзі,сосын жұптасып, топтасып ойланып жауап береді. Бір оқушы тақтада мысал жазады. 1-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді. 2-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді. 3-топ оқушылары кезектесіп сұрақтарды оқып, жауап береді | | | ||||||||||
2. сабақтың ортасы | . Есептеңіздер: а) б) в) 2. Өрнектің мәні оң немесе теріс сан болатынын анықтаңыздар: а) б) в) 3. Дәреже түрінде жазыңыздар: а) б) в) Дескриптор: а) бүтін көрсеткішті дәреженің формулаларын қолданады; б) дәреженің қасиеттерін қолданады; в) дәреже түрінде берілген өрнектің мәнін дұрыс табады. Бағалау: Интербелсенді тақтада көрсетілген жауаппен сәйкестендіріп, әрбір оқушы өзін-өзі тексеру арқылы бағалайды
Дескриптор: а) берілген өрнектегі бірнеше тең көбейткіштерді топтастырады; б) санды өрнектердің көбейтіндісін есептейді; в) тең көбейткіштерді дәрежеге шығарады; г) алынған бірмүшенің коэффициентін жазады; д) алынған бірмүшенің дәрежесін көрсетеді. | Жаңа тақырыпты ашу: Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындау үшін әр топтағы оқушыларға төмендегі тапсырмаларды беремін. «Ой қозғау» 1. Жазыңыз: 1) х және у сандарының екі еселенген көбейтіндісін; 2) х және у сандарының квадраттарының көбейтіндісін; 3) а санының квадраты мен үш еселенген b санының көбейтіндісін; 4) m мен n сандарының үш еселенген көбейтіндісін. Дескриптор: а) есеп шартына сәйкес сандарға амалдар қолданады; б) санды дәрежелейді; в) бірмүшенің түрін дұрыс жазады.. Көбейтіндіні дәреже түрінде жазыңыз: Дескриптор: а) тең көбейткіштердің көбейтіндісін дәрежеге шығарады; б) көбейтіндіні дәреже түрінде жазады. Бағалау Оқушылардан тапсырманы орындап болғаннан кейін жауаптарын топтағы жұбымен тексеруді сұраймын. Жауаптары бірдей ме?, әлде өзгешелік бар ма? Өзгешелік болса, неге? Қате кімнен кетті?-деген сұрақтар қою арқылы сұрау, содан кейін барып таныстырылымнан дұрыс жауапты көрсетемін. Оқушыларға сабақ тақырыбы мен мақсаттарды айтылып, бағалау критерийлері таныстырылады.. Жаңа тақырыпты меңгерту үшін BilimLand.kz сайтынан ресурстарды қолданамын. Ширату: «Айна» әдісі арқылы жүргізіледі. Оқушылар жұптасып тұрады. Екеуінің бірі уақытша айна болады, яғни өз жұптасының барлық қимылын қайталайды. Содан кейін жұптағылар рөлдерін өзара ауыстырады. Олардың бірі орындаушы, ал екіншісі оның айнадағы бейнесі. Жеке жұмыс: Сыныптағы оқушылардың барлығының білім деңгейі бірдей болмайды.Сондықтан оқушылардың қажеттілігін анықтау мақсатында «Бір шешімге келеміз!» әдісі арқылы төмендегідейсаралау тапсырмаларын беремін. 1. Бірмүшені стандарт түрге келтіріп, мәнін табыңыз: Дескриптор: а) берілген бірмүшені стандарт түрге келтіреді; б) стандарт түрдегі бірмүше айнымалыларының мәндерін дұрыс қояды; в) Өрнектің мәнін дұрыс табады. 2. Бірмүшені стандарт түрде жазып, коэффициенті мен дәрежесін анықтаңыздар: | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | Оқулық: Алгебра 7сынып | ||||||||||
Сабақ соңы | Терезе тік төртбұрышты үш бөліктен тұрады. Суретте көрсетілген өлшемдерін пайдаланып, әрбір бөлігінің және терезенің жалпы ауданын табыңыз:
Дескриптор: а) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың бірінші, екінші, үшінші бөліктерінің ауданын есептейді; б) берілген суреттегі тіктөртбұрыштың жалпы ауданын дұрыс табады. Бағалау: Оқушылар мұғалімнің берген жауаптары арқылы өздерін тексеріп, критерийлер бойынша +/- таңбаларын қойып, оқу мақсатына жеткен жетпегендерін анықтайды. | Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды. Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін. | | |
Алгебра 7сынып Сабақ № 17
Күні: | | |||||
Сабақтың тақырыбы: | Көпмүшелер. Көпмүшенің дәрежесі және стандарт түрі | |||||
Сынып:7 | Сабаққа қатысқандар саны: | Сынып:7 | ||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.5көпмүше анықтамасын білу және оның дәрежесін табу; 7.2.1.6көпмүшені стандарт түрге келтіру; | |||||
Сабақтың мақсаты: |
|
Сабақтың тақырыбы:
Кезең | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Сұрақ-жауап әдісі арқылы оқушылармен пікір алмасу (сөйлесу). .Ой қозғау. - | Қандай өрнекті бірмүше деп атайды? - Бірмүшенің стандарт түрі қалай жазылады? - Стандарт түрдегі бірмүшенің коэффициенті деп нені айтады? - Бірмүшенің дәрежесі қалай анықталады? - Бірмүшелер қалай көбейтіледі? - Бірмүшелерді дәрежеге қалай шығарады? | | |
2. сабақтың ортасы | ) Оқулықпен жұмыс жүргізу. Бірмүше құрамындағы айнымалылардың дәреже көрсеткіштерінің қосындысы бірмүшенің дәрежесі деп аталады. Анықтама1: Бірмүшелердің қосындысы көпмүше деп аталады. Анықтама2: Бірдей немесе коэффициенттері ғана өзгеше бірмүшелерді ұқсас мүшелер деп атайды. Анықтама3: Ұқсас мүшеледің алгебралық қосындысын оған теңбе-тең бірмүшемен алмастыруды ұқсас мүшелерді біріктіру деп атайды. Анықтама4: Көпмүшенің дәрежесідеп оның құрамындағы бірмүше дәрежелерінің ең үлкенін айтады -.Ассоциациялық карта құру. (Берілген тапсырмаларды топпен шығарып, бірін бірі тексеріп, есепті постерға түсіру және оны қорғау). Тапсырмалар: 1 ТОП 2 ТОП 3ТОП Көбейтуді орындаңдар: 3а*(-4в⁵); 7с²*5с⁹; ав*9а*4в. Бірмүшені дәрежеге шығарыңдар: (3а⁷)²; (-2х⁴у³)³; (к²пр⁵)⁵. Ұқсас мүшелерді біріктіріңдер: 6ке+е-5ке-е; 5п-3+п+6; 4а-5в+5в+4а. | Өрнекті ықшамдаңдар: (х+у) + (х-у); (а²+2ав+в²)-(а²-2ав+в²); (а²-а+1)-(а+1). Оқулықпен жұмыс. Топпен есептер шығару: 1 топ: №193 (1); № 195 (1); №198 (1). 2 топ: № 193 (2); №195 (2); №198 (2). 3 топ: №193 (3); №195 (3 ); №198 (3). | Бағалау: Топтар арасындағы бағалау максимум 3 балл. | Оқулық: Алгебра 7сынып |
Сабақ соңы | Әр топтан бір-бір оқушыдан тақтада есеп шығару жолдарын көрсетеді. 1)Өрнекті ықшамдаңдар: (0,2m2n)3∙1000m4n7 А) 8m10n10В) 200m10n10C)0,008m9n10Д) 8m12n12 2)Бірмүшені стандарт түрге келтіріңдер: -7c8∙(-0,4c3)2 А) 2,8с13 В) -2,8с13C)1,12с14Д) -1,12с14 3)Бірмүшенің мәнін табыңдар: 5х3 , х=2 А) 30 В) 40C)20 Д)50 4) Бірмүшенің квадраты түрінде өрнектеңдер: 144a4y2 А) (12а2у2)2 В) (-12а2у2)2C) (12ау2)2Д) (12а2у)2 5) Өрнекті стандарт түрдегі бірмүшеге келтіріңдер:0,2a2b3∙ (-5a3b)2 А) 5а8в5В) -5а8в5C) -5а5в8Д) 5а5в5 | Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын тақырып критерийлері бойынша бағалайды. Рефлексия: Бүгінгі сабақ сіздерге ұнады ма? Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар) Ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс беремін. | | |