ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.12.2023
Просмотров: 850
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
205
206
| Ол үшін жыл мезгілдері, оның ерекшеліктері туралы әңгіме ұйымдастырылады. Сурет әңгіменің бір бөлігі екені ескертіледі. Оқушыларға әңгімедегі негізгі ойды табу тапсырылады. Суретке қарап не айтуға болатынын топта әңгімелейді. Дәптермен жұмыс Оқушылар «Бағдаршам» әдісі арқылы бір-бірінің жұмысын бағалайды. Өз көзқарастарын білдіреді. Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады. «Жаратылыстану» пәнінен игерген білімдеріне сүйеніп, сызбадан жер бедеріне қатысты сөздерді тауып, бояйды. Жұмыстарын топта жариялайды. Сабақта игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады. Үйге тапсырма. «Судың пайдасы» тақырыбына лепті сөйлемдерді қатыстыра отырып, шағын әңгіме құрастырып жазу. | Жұпта жыл мезгілдері- нің белгілерін айта отырып, анықтайды. Суреттегі жыл мезгіл- дері туралы әңгімелейді. Бір жыл мезгілін таңдап алып, әңгіме құрастырады. Оқушылар жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті қарындашпен бояйды. | Қолдау көрсету. | Оқулық, суреттер Жұмыс дәптері, түрлі түсті қарындаштар |
Соңы (5 мин) | (МК, Т) Сабақты бекіту және саралау Саралау тапсырмаларын орындату. Шығармашылық үзіліс | | | |
| 13-жаттығу 1-деңгей. Суреттерге қарап әңгімеле. 2-деңгей. Өлеңді жай қара сөзбен баяндап бер. 3-деңгей. Суреттердің астындағы сөйлемдерді лепті сөйлемге айналдыр. Бекіту. «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды? Балаң үйрек – бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Шылдыр шүмек – шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? Кішкентай бөбек – көңіл күй ахуалы. Мен өзімді сабақта қалай сезіндім? | Саралау тапсырмаларын орындайды. Сабақтан алған жаңа ақпаратты, өзі білетін ақпаратты, әлі де талқылауды қажет ететін мәліметті айтады. | Бірін-бірі бағалайды. | Саралау тапсырмалары Бес саусақ |
| Рефлексия Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жасалады. Өзінің қай баспалдақта тұрғанын анықтайды. | Оқушылар өздерінің қай баспалдақта тұрғанын анықтайды. | Өзін-өзі бағалайды. | Жетістік баспалдағы |
207
54-сабақ
Бөлім: | Менің туған өлкем | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Лепті сөйлем |
208
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану; 2.2.1.1 сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау; 2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау | ||||
Сабақтың мақсаты | Сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолданады. Сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтайды. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы (5 мин) | Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Сабақ мақсатын хабарлау. | Сыныптың оқу әрекетіне қызығушылығын ояту. | | | |
Ортасы (35 мин) | 14-жаттығу. Жұмбақ өлеңді қатесіз көшіріп жазады. Шешуін табады (Жершары).Леп белгісі неліктен қойылғанын анықтап, дәлелдер келтіріледі. | Жұмбақты көшіріп жазып, шешуін табады. Леп белгісінің қойылу себебін дәлелдейді. Сурет пен мәтіннің байланысын салыстырады. Мәтінді оқып, бөліктерін анық- тайды. Екінші, үшінші бөліктерін керекті сөздерді қолдана отырып толықтырады. | Мақтау, мадақтау. | Оқулық | |
| 16-жаттығу. Мәтінді оқып, суреттер мен керекті сөздер бойынша әңгімелеу мақсатында «Суретті әңгімеле» стратегиясы қолданылады. Оқушылардың назары суретке аударылып, мәтін оқытылады. | Мәтіннің қорытынды бөлімін жазады. | Қолдау. Мақтау. | Оқулық, суреттер |
| Мәтіннің екінші және үшінші бөліктерін өз сөйлемдерімен толықтырып, болжау жасайды. Ол үшін оқулықтағы сюжетті суреттер мен суғарды,арамшөптердіжұлды,гүлшоқтарынжасады,Білімкүнінде,мұғалімгесыйладысөздерін қолдануына басшылық жасалады. Мәтіннің қорытынды бөлімін жазады. Мәтіннің неше бөліктен тұратынын анықтап, дәлелдер келтіріледі. Мәтінге ат қояды. Құрастырған мәтіндерін топта жариялайды. | | | |
Дескриптор:
| Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады. |
1 балл 3 балл 1 балл 1 балл 1 балл | Дескриптор | |
Дәптермен жұмыс Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады. Сөздердің қай себетке тиесілі екенін анықтайды. Себебін айтып, түсіндіріп, дәлелдейді. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі | Оқушылар жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті қарындашпен бояйды. | Көмектесу. | Жұмыс дәптері, түрлі түсті қарындаштар |
209
14–6937
210
| «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады. Үйге тапсырма. 15-жаттығу. Мәтінді әрі қарай лепті сөйлемдерді қатыстыру арқылы жалғастырып жазу. | | | |
Соңы (5 мин) | (МК, Т) Сабақты бекіту және саралау Саралау тапсырмаларын орындату. Шығармашылық үзіліс 17-жаттығу | Саралау тапсырмаларын орындайды. | Бірін-бірі бағалайды. | Саралау тапсырма- лары |
| 1-деңгей. Сөйлемді бірнеше рет оқып, дауыс екпінінің жоғарылап немесе төмендеуін байқа. | | | |
| 2-деңгей. Қай сөздің көтеріңкі екпінмен айтылып тұрғанын анықтап айт. | | | |
| 3-деңгей. Сөйлемді хабарлы, сұраулы сөйлемге айналдырып жаз. Бекіту Сабақ бойынша:
| Сабақтан алған жаңа ақпаратты, өзі білетін ақпаратты, әлі де талқылауды қажет ететін мәліметті, көңіл күйін білдіреді. | | Пирамида |
| Рефлексия
| Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін білдіреді. | Өзін-өзі бағалайды. | Рефлексия |