Файл: Пн аза тілі мен дебиеті Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 435

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




– болжамдары жайында ойларын айтады.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Мəтінге қарап болжам жасау.

  1. тапсырма. Мəтінді оқы. Оларға сұрақ қойып, түсінік- темелер сұрай алады жəне т.б. «Ой жалғау». Мұғалім мəтінді жартылай оқиды, əрі қарай 1-топқа – мұңды, 2-топқа – көңілді, 3-топқа – юмормен жалғастыруға, аяқтауға тапсырма ұсынылады. Жұмыс аяқталған кезде топ мүшелері белгі береді. Спикер шығып оқиды.

  2. тапсырма. Мəтін бойынша сұрақтарға жауап береді.

  3. тапсырма. Сөйлемдерді мəтін мазмұнына сəйкес толықтыру ұсынылады.

  4. тапсырма. Хат мазмұнына сəйкес сұрақтарға жауап береді. 5-тапсырма. Сұхбатты толықтыр.

6-тапсырма. Жауаптарды топ алдында баянда. 7-тапсырма. Жобалық жұмыс.

8-тапсырма. Сауалдарға зерттеу жүрігізіп, нəтижесін топта баянда.

Дескриптор.

  • негізгі ақпаратты анықтайды;

  • мəтінге қатысты сөздерді пайдаланады;

  • сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды.

Кері байланыс. «Өзін-өзі бағалау». Өзін-өзі талдау біздің қалай оқуға үйреніп жатқанымызды білдірсе, өзін-өзі бағалау дегеніміз – біз оқып жатқан нəрсе. Балаларды өзін-өзі талдауға үйрету үшін мынадай сұрақтарды қойыңыз:

Оқу үдерісінде не болып жатқаны туралы ойлан.

Атап айтқанда, сені не ойлануға мəжбүрлейді? Не нəрсе қиын болып көрінді?

Саған қандай жағдайда көбірек көмек қажет? Сен не үшін разысың?

Х туралы не білдің?

Оқып жатқан тапсырманы басқа сыныптың қажеттілігіне сəйкестендіру үшін қалай өзгертер едің? Мұғалім оқушыларға өз-өзіне қалай талдау жүргізу қажеттілігін көрсету үшін жауаптарды модельдейді. Ойсергек.


Интер- белсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаштар Постер Бағалау парағы

Сабақтың соңы

  1. тапсырма. Суреттегі Алаш арыстары кімдер? Талқылау жəне қызметтері жайында əңгіме жүргізу.

  2. тапсырма. Жобалық жұмыс. Тақырыптарға зерттеу жүргізу.

Дескриптор.

  • пікірі мен көзқарасын білдіреді;

  • талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Сөздерді пайдалана отырып, талқылаудан кейінгі ойын жазады.

Ойтолғаныс




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты

меңгергенін қалай

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс.


тапсырма беруді көздеп отырсыз?

тексересіз?

Құндылықтармен

байланыс.

Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ

бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты):

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

11-бөлім. Жаһандық мəселе: демография.

Cабақ тақырыбы:

1–2-сабақ. Қазақстан демографиясы.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме)

9.1.3.1 əлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын түсіну. 9.1.4.1 орта көлемді прозалық,

поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, əлеуметтік, қоғамдық) мəселені анықтап, өз пікірін білдіру.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: тақырыптар аясында сөздерді түсінеді.

Көбі: шығармадағы мəселелерді анықтайды.

Кейбірі: ғаламдық мəселермен байланыстырады.

Бағалау критерийлері

Көтерілетін мəселені болжайды жəне жазбаша жұмыстарда қажетті сөздер мен терминдерді пайдаланады.

Тілдік мақсаттар

Пəнге тəн лексика мен терминология: бойдақ, ағайынды, жағдай, саяси, егіз.

Тілдік бағдар: cебеп сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастырады.

Бастапқы білім

Халықтың саны мен ұлттар жайында пікір айтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-əрекет

Дерек- көздер

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Атаулар (терминдер) кестесі». Сабақ басында тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып,

оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді








ұсынамыз: Оқушылар бұл тапсырманы алдымен жекелей (2–4 минут) орындап, одан кейін кестелерін топ (немесе жұп) ішінде оқып, талқылап, толықтырады (3–6 минут). Сыныптық талқылау барысында (4–6 минут) мұғалім оқушылардың өз кестелерін жариялауды ұсынады немесе тақтада келтірілген кесте оқушылардың жауаптары бойынша толтырылады.

Сабақ соңында бұл кестеге қайта оралып, келтірілген мəліметтердің дұрыс/бұрыстығы анықталады.

1) «Сəйкестендір» тапсырмасын орындау арқылы сабақ тақырыбына болжау жасап, пікір айтады. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. Сөздерді жасыру тапсырмасы арқылы тақырыпқа болжау жасалады. Дескриптор:

  • тақырыпқа қажетті сөзбен танысады;

  • болжамдары жайында ойларын айтады.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Мəтінге қарап болжам жасау. «А, В, С». А – сұрақ қояды. В – жауап береді.

С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден отырады. А – сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С – бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, əңгіме соңында қорытынды береді. Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерде жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.

  1. тапсырма. Мəтінді оқы.

  2. тапсырма. Сөздерді білдіретін мағынасына қарай ретімен береді.

  3. тапсырма. Сұрақтарға жауап береді.

  4. тапсырма. Тұжырымдарды түсіндіретін сөйлемдерді анықтайды.

Дескриптор.

  • негізгі ақпаратты топта баяндайды;

  • мəтінге қатысты сөздерді пайдаланады;

  • сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды.

Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады.

Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады.


Интер- белсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаштар Постер Бағалау парағы

Сабақтың соңы

6-тапсырма. Берілген диаграммаға қарап, демографиялық жағдай туралы ойын жазады. Топта сипаттап, талқылайды. Дескриптор.

  • пікірі мен көзқарасын білдіреді;

  • талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы. 4-тапсырма. Cұрақтардың жауабына қарап, пікірін жазады. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі.

Ойтолғаныс




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз оқушыларға көбірек

қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Бағалау – Оқушылардың

ақпаратты қаншалықты

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері.


Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

меңгергенін қалай тексересіз?

АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен

байланыс.










Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең

маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты):

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

11-бөлім. Жаһандық мəселе: демография.

Cабақ тақырыбы:

3–4-сабақ. Адам – қазына.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме)

9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мəліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру;

9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мəліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру.

Сабақ мақсаттары

Прозалық жəне поэзиялық шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген

мəселені анықтап, оқырманға əсерін бағалау. Қосымша ақпарат көздерінен алынған мəліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру.

Бағалау критерийлері

Тақырып пен көтерілетін мəселені болжау, əлеуметтік-қоғамдық тақырыптар аясында айтылған сөздер мен термин сөздердің мағынасын

түсіну.

Тілдік мақсаттар

Пəнге тəн лексика мен терминология: сан, аштық, жəрдемақы, туыл, айқында.

Тілдік бағдар: cебеп сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастырады.

Бастапқы білім

Қазақстандағы ұлттар жайында пікір айтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-əрекет

Дерек- көздер


Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. Сөздерді жасыру тапсырмасы арқылы тақырыпқа болжау жасалады.

Дескриптор:

  • тақырыпқа қажетті сөзбен танысады;

  • болжамдары жайында ойларын айтады.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Мəтінге қарап болжам жасау. «Ойжалғау». Мұғалім мəтінді жартылай оқиды, əрі қарай 1-топқа – мұңды, 2-топқа – көңілді, 3-топқа – юмормен жалғастыруға, аяқтауға тапсырма беріледі. Жұмыс аяқталған кезде топ мүшелері белгі береді. Спикер шығып оқиды. «Ой күмбезі». Бұл əдіс тақырыптық тапсырмаларды сатылай, деңгейлеп орындауға негізделген. Ол мынадай бағыттарда жүзеге асырылады: «Ой қазығы» – айтылған ойдың негізгі сөзін тауып, қарапайым түсініктер мен ұғымдардың табиғатын айқындайды; «Ой желісі» – негізгі сөзден өрбитін ой-пікірді талдап, алған білімді қолдану жəне жан-жақты зерделеуге мүмкіндік береді; «Ой өрімі» – оқушылардың пікірлері мен ой түйіндерін жинақтап, салыстыру, дəйектеу, дəлелдеу, өзге ұқсайтын (ұқсамайтын) құбылыстармен салыстырып, ой көркемдігі мен құрылымдық сипатын ашуға, ізденіске бағдар беруді көздейді; «Ой күмбезі» – шығармашылық жəне ізденіс нəтижесінде ойдың маңызы мен мəнін ашуға, олардың қажеттілігі мен орнын айқындап, баға беруге жетелейді.

  1. тапсырма. Мəтінді оқы.

  2. тапсырма. Мəтінде сандар қандай сөздермен тіркескен? 4-тапсырма. Сөйлем құра.

5-тапсырма. Мəтіндегі деректерді пайдалана отырып, Қазақстандағы демографиялық жағдай туралы əңгімеле. 6-тапсырма. Мəтінге тақырып бер. Себебін түсіндір.

7-тапсырма. Берілген тұжырымдар қай мəтінге қатысты? Тұжырымдарды түсіндіретін сөйлемдерді анықта.

Дескриптор.

  • негізгі ақпаратты топта баяндайды;

  • мəтінге қатысты сөздерді пайдаланады;

  • сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды.

Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады.

Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады.


Интер- белсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаш- тар

Постер Бағалау парағы

Сабақтың соңы

Қазақстандағы демографиялық жағдай туралы ойын жазады. Топта сипаттап талқылайды.

Дескриптор.

  • пікірі мен көзқарасын білдіреді;

  • талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы. 3-тапсырма. Cұрақтардың жауабына қарап, пікірін жазады. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі.

Ойтолғаныс