Файл: Пн аза тілі мен дебиеті Мектеп.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 426

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең

маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты):

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

12-бөлім. Роботтар мен киборгтар əлемі.

Cабақ тақырыбы:

11–12-сабақ. Адамзатты 2064 жылы не күтеді? А. Азимов. «Мен роботпын»

(үзінді).

Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме)

9.1.5.1 мəтіннің мақсатты аудиториясын, автордың негізгі ойы мен көзқарасын анықтау;

9.4.4.1 тақырып бойынша түрлі стильдегі мəтіндер құрауда мəліметтерді жинақтап, дереккөздеріне сілтеме көрсетіп жазу.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: тақырыптар аясында сөздерді түсінеді.

Көбі: шығармадағы мəселелерді анықтайды.

Кейбірі: ғаламдық мəселелермен байланыстырады.

Бағалау критерийлері

Ақпараттық сөз дайындайды. Сұрақтарға жауап береді. Өз ойын сілтеме арқылы көрсетіп жазады.

Тілдік мақсаттар

Пəнге тəн лексика мен терминология: болашақ, өздігінен, қызмет ету, болжам.

Тілдік бағдар: қимыл-сын бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді

құрастыру.

Бастапқы білім

Роботтар мен киборгтар жайында пікір айтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-əрекет

Дерек- көздер

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Атаулар (терминдер) кестесі». Сабақ басында тақтаға тақырып бойынша 3 негізгі атауларды (терминдерді) жазып, оқушыларға оларды мынандай кестеге түрлендіруді ұсынамыз: Оқушылар бұл тапсырманы алдымен жекелей

(2–4 минут) орындап, одан кейін кестелерін топ (немесе жұп)








ішінде оқып, талқылап, толықтырады (3–6 минут). Сыныптық талқылау барысында (4–6 минут) мұғалім оқушылардың өз кестелерін жариялауды ұсынады немесе тақтада келтірілген кесте оқушылардың жауаптары бойынша толтырылады. Сабақ соңында бұл кестеге қайта оралып, келтірілген мəліметтердің дұрыс/бұрыстығы анықталады. 1. «Артығын анықта» тапсырмасын орындау арқылы сабақ тақырыбына болжау жасап, пікір айтады.

Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. Сөздерді жасыру тапсырмасы арқылы тақырыпқа болжау жасалады.

Дескриптор:

  • тақырыпқа қажетті сөзбен танысады;

  • болжамдары жайында ойларын айтады.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Мəтінге қарап болжам жасау. 1-тапсырма. Мəтінді оқы.

2-тапсырма. Мəтін мазмұнына сəйкес сөйлемдерді толықтыр. 3-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.

4-тапсырма. Жазушының болжамдарын толықтырып жаз. 5-тапсырма. Салыстырып, жауап бер.

  1. тапсырма. Тұжырымдарды деректер негізінде түсіндір.

  2. тапсырма. Болжамдар жайында пікіріңді айт. «Оқиғаны басқаларға жеткіз». Əр топ 7-8 адамнан келетіндей топтарға бөлінеді. Əр топтың басында отырған оқушыға оқиға беріледі. (Əр топқа түрлі оқиға беруге де болады). Ол жанындағы адамға басқаларға естіртпей, оқиғаның желісін жеткізеді. Осылайша бəрі айтып болған соң, соңғы қатысушы оқиғаны дауыстап айтып шығады. 1-оқушы мəтінді оқиды. Қай топтың оқиғасы түпнұсқаға жақын болса, сол топ жеңіске жетеді.

  3. тапсырма. Мəтінді оқы.

  4. тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.

Дескриптор.

  • негізгі ақпаратты топта баяндайды;

  • мəтінге қатысты сөздерді пайдаланады;

  • сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды.

Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады.

Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады.


Интер- белсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаш– тар

Постер Бағалау парағы

Сабақтың соңы

10-тапсырма. Айзек Азимовтің атынан топ алдында сөз дайындап, ойын жазады. Топта сипаттап, талқылайды. Дескриптор.

  • пікірі мен көзқарасын білдіреді;

  • талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы. 11, 12, 13-тапсырмалар. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі.

Ойтолғаныс




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз оқушыларға көбірек

қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Бағалау – Оқушылардың

ақпаратты қаншалықты

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері.


Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

меңгергенін қалай тексересіз?

АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен

байланыс.










Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең

маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты):

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?




Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

13-бөлім. Қазақстандағы туризм жəне экотуризм.

Cабақ тақырыбы:

1–2-сабақ. Əлемнің жеті кереметі. Қазақстанның ғажайып жерлері.

Оқу мақсаттары

(оқу бағдарла- масына сілтеме)

9.2.1.1 берілген тақырыпқа сай сөздерді орынды қолдана отырып, мақсатты аудиторияға арналған ауызша мəтіндер құрау;

9.1.1.1 тыңдалатын мəтіндегі фразалар мен дəйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мəселені болжау.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: тақырып пен мəселені болжайжы.

Көбі: шығармадағы мəселелерді анықтайды.

Кейбірі: сыни көзқарасын білдіреді.

Бағалау критерийлері

Тақырып бойынша көтерілетін мəселені болжайды жəне тақырыпқа сай сөздермен ауызша мəтіндер құрайды.

Тілдік мақсаттар

Пəнге тəн лексика мен терминология: жайлы, тартымды, насихатта, үйлесімді.

Тілдік бағдар: мақсат бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді құрастыру.

Бастапқы білім

Қазақстанның табиғаты жайында пікір айтады.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-əрекет

Дерек- көздер

Сабақтың басы

Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ассоциативті қатар». Мұғалім тақтаға бір сөз немесе сабақтың тақырыбын жазады. Оқушыларға бір бетке тақтаға жазылған сөзден пайда болған пікірлерін жазуды ұсынады. Сабақ тақырыбына қатысты ассоциация сөздерді бір қатарға жазып шығу керек. Оқушылар сөздерді оқып, артық деп санағандарын алып тастап, сабақ тақырыбын тұжырымдайды. Мысалы: ертегі, «Қобыланды батыр», кейіпкерлері, жыр, оқу, Тайбурыл...

Мұғалім парақтарды жинап алып, оқушылармен бірге жазылған ойларды қорытындылайды. Қорытындылау негізінде ойларын жіктейтін логикалық-құрылымды сызба немесе ойларына сəйкес тақырыптың қорытынды бейнесі анықталады (оқушының өз тəжірибесі). Мұндай жұмыстар оқушылар мен мұғалімге ойын жіктеуді ғана емес, өздеріндегі субъекті тəжірибелерін ескере отырып, жаңа тақырыпты жоспарлауға мүмкіндік береді.

Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. 2-тапсырма.

Кестедегі сөздерді сəйкестендір. Сөздерді жасыру тапсырмасы арқылы тақырыпқа болжау жасалады. Дескриптор:

  • тақырыпқа қажетті сөзбен танысады.

  • болжамдары жайында ойларын айтады.




Сабақтың ортасы

Мағынаны ажырату. Ойқозғау. Мəтінге қарап болжам жасау. «А, В, С». А – сұрақ қояды. В – жауап береді.

С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден отырады.

А – сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С – бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, əңгіме соңында қорытынды береді. Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерде жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады. 3-тапсырма.Үлгі бойынша сұрақ-жауап құрастыр.

  1. тапсырма. Суреттерден Қазақстанның ғажайып жерлерін анықта.

  2. тапсырма. Мəтіндердің тақырыбын мазмұнына сəйкес анықта.

Дескриптор.

  • негізгі ақпаратты топта баяндайды;

  • мəтінге қатысты сөздерді пайдаланады;

  • сұрақтарға жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды.

Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады.

Ойсергек. Мұғалім оқушыларға сабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады.


Интер- белсенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаштар Постер Бағалау парағы

Сабақтың соңы

Қазақстанның жеті кереметіне нені жатқызар едің? Ойын

жазады. Топта сипаттап, талқылайды.








Дескриптор.

  • пікірі мен көзқарасын білдіреді;

  • талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы. Мəтінге пікір жазады. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. Ойтолғаныс




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?

Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс.

Құндылықтармен

байланыс.










Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ

бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы баға

Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты):

1.

2.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?



Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Бөлім

13-бөлім. Қазақстандағы туризм жəне экотуризм.

Cабақ тақырыбы:

3–4-сабақ. Қазақстан жəдігерлері.

Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме)

9.2.3.1 коммуникативтік жағдаятқа сай сөйлеу тіліндегі интонация, кідіріс, логикалық екпіннің мəнін түсініп, өз ойын жеткізу;

9.2.5.1 сөйлеу барысында түрлі стильде берілген тақырып бойынша қажетті аргументтерді орынды қолдану, диалогте, полилогте сенімді сөйлеу.

Сабақ мақсаттары

Барлығы: тақырып бойынша өз ойын жеткізеді.

Көбі: шығармадағы мəселелерді анықтайды.

Кейбірі: сыни көзқарасын білдіреді.

Бағалау критерийлері

Талқылауға қатыса алады жəне сөздермен ауызша мəтіндер құрайды.

Тілдік мақсаттар

Пəнге тəн лексика мен терминология: жауһар, үйлесімділік, заңнама, белсендір.