Файл: за мерзімді жоспар блімі Визуалды нер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 220

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Көркем еңбек

Мектеп:

Күні:

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Үй мәдениеті

Сабақтың тақырыбы:

Сәндік гүлдер түрлері. Гүл өсіру шаруашылығындағы көктемгі жұмыстар

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.1-Сәндік гүлдер түрлерін өсіру технологиясын зерттеу және сипаттау

6.2.5.2-Сәндік бақ өсіру мен гүл өсіру шаруашылығында көктемгі жұмыстар (топырақты өңдеу, зиянкес жәндіктерден қорғау, егу мен отырғызу) жүргізу

6.2.6.1-Қауіпсіздік техникасын қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Сəндік гүлдер түрлерінің классификациялайды.

Басым көпшілігі: Сəндік гүлдер түрлерін, ерекшелігін ажыратады.

Кейбір оқушылар: Сəндік гүлдерді өсіру технологиясын зерттейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру. Назарларын сабаққа аудару.



Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.



Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер

Ортасы

«Суреттер сөйлейді» тәсілді пайдаланып

Жылжымалы тақтада жасырылған сəндік гүлдердің түрлеріне қарап, топта талқылау арқылы қандай сəндік гүлдердің түрлерін білетіндеріңді тұжырымдап айтыңдар.

Жылжымалы тақтада ілінген сәндік гүлдер түрлеріне қарап атауларын айтады.
АКТ пайдаланып, сәндік гүлді өсіру технологиясын зерделеп,күту ерекшеліктерін зерттейді.АКТ –дан басқа да дерек көздерін қолдана отырып,сәндік гүлдердің түрлеріне зерттеу жүргізеді.

«Қарлы кесек» тәсілімен тақырып бойынша қойылған сұрақтарға жауап беріңіз!

I-топ.Бөлме гүлдерін қалай күтіп, баптайсыз?
II-топ.Бау бақшаға арналған жылдам өсетін қандай гүлдерді білесің?

III-топ.Үйлеріңде қандай сәндік гүлдер өсіресіңдер


Кітаппен жасалынатын жұмыс


Бағалау критерийі: Ұяшықтарда жасырылған суреттер арқылы сәндік гүлдер түрлерін ажыратады және ерекшеліктерін тұжырымдайды.

Дескриптор:

Суретті мұқият қарап,танысады

Сәндік гүлдердің түрлерін ажыратады.

Биология пәнінен алған білімдеріне сүйеніп, тұжырым жасайды.









Аяқталуы


Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»















Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тамақтану мәдениеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:


Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Жартылай дайын өнімдерден тағамдар әзірлеу технологиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану.

6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау.

Сабақ мақсаттары

  • Жартылай дайын өнім туралы түсінік қалыптастыру.

  • Олардың адам ағзасына жағымды және жағымсыз жақтарын өзара салыстыру.

  • Жартылай орындалатын тағамдардың жасалу жолдары мен технологияларымен таныстыру.

  • Керекті құралдарды анықтап, суреттеу.

  • Аз мәзірінің жасалу жолдарын суреттеу.

Сабақ барысы

Сабақ

кезеңі

Педагог іс-әрекет


Оқушы әрекеті

бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

3 мин

5 мин


Сабақбасында:

  • Оқушыларменамандасу/тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру.

  • Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру.

Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу

Сұрақ;

  • Біз бүгін неге қол жеткізуіміз керек?

  • Бүгін біз неге үйренеміз керек?

  • Біз не біліп кетуіміз керек?

  • Дүкен тоңазытқыштарына лық толған осы тамақтардың бәрі бірдей жарамды ма?

Мұғалім: Технология қарыштап дамыған сайын адамзат баласының өмір сүруіне ыңғайлы жағдайлар көбейе түсуде. Солардың бірі – жартылай дайын фабрикат тағамдары. Бұлар: котлет, құймақ, тұшпара, манты, самса, фаршталған бұрыш, көкөністер, жемістер және тағы басқалар.

Көптеген тағамның сыртқы түрлерінен сапасын білуге болады. Ол үшін орамына мұқият қарап, алдымен әзірлеген мерзімін көріңіз. Содан соң тағамның сапасын зерттеңіз. Мысалы, тұшпара, вареник, самса, мантыларды тасымалдағанда, дүкендерде электр қуаты болмай қалған жағдайда сырты жарылып кетеді. Ал көкөністер мен жемістер пішінін жоғалтады, яғни, тағам пайдалануға жарамсыз болғандықтан, ондайларды алмаңыз. Егер котлет, фрикаделька сияқты жартылай фабрикат тағамдар тым арзан болса, онда олар еттен емес, соядан жасалған деген сөз. Әрине бұған тыйым салынбайды, алайда өндіруші орамның сыртында соядан жасалғаны туралы ақпаратты көрсетуге міндетті..

Мұғалім:"Жартылай фабрикат" сөзіне балама ретінде қазақ тілі сөздігінде "дүмбілзат", "дүмбілдәм" деген сөздер ұсынылып жүр. Осы терминнің нағыз қазақша баламасы сіздердің ойыңызша қандай болуы керек?

Тапсырма..Кестені толтыру

Жатрылай дайын өнім жағымды жақтары

Жатрылай дайын өнім жағымсыз жақтары









Оқушылар бүгінгі тақырыпты талқылап, сабақ барысындағы білу және түсіну дағдыларымен қатар, жасау дағдысына керекті құрал-саймандарын анықтайды.

Оқушылар өзара топтаса шешкен ойларымен/жаңалықтарымен сынып ішінде бөліседі.

Оқушылар өзара сұрақ қойып, білу және түсіну дағдыларын тексере алады.

Оқушылар назарына төмендегі екі бейнероликті ұсыну.

Қалыптастырушы бағалау:

Әр топ зерттеме жұмыстарын өзара топта бағалау жүргізеді.

Бағалау критерийлері

Жартылай тағамдардың әлсіз және мықты тұстарын өзара салыстырады.

Тағамның өзара ерекшеліктерін саралап түсіндіре алады.

Берілген уақытты ұтымды пайдаланады.

Қорытынды жасайды.

оқулық

Балмұздақтың жасалу жолдары

https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Тұшпара жасалу жолдары

https://www.youtube.com/watch?v=JkLz-Ny_CFo

https://www.youtube.com/watch?v=87a2_VTU1x8

Как Это Сделано - Мороженое







Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті

Сабақтың тақырыбы:

Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

6.2.4.4-Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

Сабақтың мақсаты:

Алдынғы сабақтың негізінде «Жемістер» салатының жасалу жолдарын қарастыру. · Салатқа қажетті құрал-саймандарын әзірлеп, ас үй бөлмесінің ережелін қайталау. · Керекті құралдар мен азық түлік құрамдарын даындау. · Жемістер салатын әзірлеу. · Салатты безендір.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақбасында: - Оқушыларменамандасу/тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру. - Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушылардың /алдынғы сабақ барысында жасалған суреттерін/ үй тапсырмасының сапалы түрде, дұрыс орындалғанын тексеру. Жіберілген қателіктері немесе жұмыс аяқталуына көз жеткізу. Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу. Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы. 6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану 6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді



Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері


Ортасы

Асүй бөлме ішіндегі қауіпсіздік техника ережелерін қайталау. Кесу құралдарын қолданғанда · Өткір кесу құралдарынан сақ болыңыз. Олар, пышақ, қайшы секілді дүние. · Пышақпен шанышқыны берер кезде ұшын өзіңе қаратып ұсынуды ұмытпаңыз · Нан, көкөністер тураған кезде тақтайшаны қолданып, дұрыс кесу ережелерін сақтаңыз: сол қолдың саусақтары бүгіліп пышақтардың өткір жүзінен арақашықтығы алшақ болуын ескеріңіз. Жұмысты бастамастан бұрын қолыңызды жақсалап жууды ұпытпа.

Оқушыларәр түрліжанрда сурет салады.

Орындау реттілігін сақтайды.






Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б



Аяқталуы


Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.







Тексерілді:


Бөлім: Тамақтану мәдениеті

Мектеп: «Мейірбұлақ» ЖШС

Күні: 27.04. -28.04.23ж.

Мұғалімнің аты-жөні: Сайдиганиева Д.Ф.

Сынып: 5 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Жемістер мен көкөністерден салаттар әзірлеу технологиясы.

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

5.2.4.4.- Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану.

5.3.4.1. – Өзінің және өзгелердің жұмыстарын жетілдіру және адаптациялау бойынша конструктивті пікірлер, ұсыныстарды білдіру

5.1.3.1. – Шығармашылық идеяларды зерттеу мен дамыту үшін ақпарат көздерімен жұмыс істеу

Сабақтың мақсаты:

жылдам орындалатын тағамдарды білу

десертке арналған мәзір дайындау

жылдам орындалатын десерт әзірлеу технологиясын тәжірибеде қолдану.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып, түгелдеймін.

Сабақта жағымды психологиялық ахуал орнатамын.

Ширату жаттығулары мақал-мәтелдерді жалғастыру.

  1. Ас иесімен … (тәтті)

  2. Ас тұрған үйде … (ауру тұрмайды)

  3. Ас тасыса қатығы төгілер … (ашуы тасыса ақылы төгілер)

  4. Ас атасы … (нан)

  5. Қойдың сүті … (қорғасын)

  6. Ішіңауырса … (аузыңдытый)

Асадамның … (арқауы

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Өзін-өзі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері


Ортасы

. Жаңа сабақты түсіндіру.

Саралау тәсілі: Дерек көздері.

Белсенді оқыту әдісі: «Кинометафора» әдісі.

Нұсқау: Жаңа білімді меңгеру үшін Интернет ақпараттық ресурсы арқылы бейнежазбаны көрсетемін.

Белсенді оқу әдісі «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар бейнежазбадан өзіне қажетті ақпаратты алады.

Белсенді оқу әдісі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.

Нұсқау: тапсырмаларға алдымен жеке, сосын жұпта, топпен талқылау жүргізу арқылы мазмұнын ашады.

Диалогты оқыту

Оқушылар топтаса немесе жұптасып, бүгінгі дайындалатын салаттары құрамдарын әзірлейді. Оқушылар назарына төмендегі бейнеролик көрсетіледі.

Бейне ролик «Көкөністер салаты»

Сұрақ:

  • Бейнеролик не туралы?

  • Салат үшін не заттар қажет?

  • Салат жасалу жолдары күрделіма?

  • Бізге Салат әзірлеу үшін қандай асүйлік құралдар қажет?



Оқушылар әр түрлі жанрда сурет салады.

Орындау реттілігін сақтайды.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өздерінің практикаға қажетті құрал-саймандарын әзірлейді.





Ас үй жіхаздары т.б




Аяқталуы



Кері байланыс «Білім ағашы»


Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.