Файл: за мерзімді жоспар блімі Визуалды нер.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 216

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



Тексерілді:


Бөлім: Тамақтану мәдениеті

Мектеп: «Мейірбұлақ» ЖШС

Күні: . 13.04.- 14.04.23.

Оқытушының аты-жөні: Сайдиганиева Д.Ф.

Сынып: 6 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы


Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

6.2.4.4-Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау


Сабақтың мақсаты:

Алдынғы сабақтың негізінде «Жемістер» салатының жасалу жолдарын қарастыру. · Салатқа қажетті құрал-саймандарын әзірлеп, ас үй бөлмесінің ережелін қайталау. · Керекті құралдар мен азық түлік құрамдарын даындау. · Жемістер салатын әзірлеу. · Салатты безендір.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы



Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақбасында: - Оқушыларменамандасу/тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру. - Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушылардың /алдынғы сабақ барысында жасалған суреттерін/ үй тапсырмасының сапалы түрде, дұрыс орындалғанын тексеру. Жіберілген қателіктері немесе жұмыс аяқталуына көз жеткізу. Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді


Өзін-өзі бағалау


Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері

Ортасы

Асүй бөлме ішіндегі қауіпсіздік техника ережелерін қайталау. Кесу құралдарын қолданғанда · Өткір кесу құралдарынан сақ болыңыз. Олар, пышақ, қайшы секілді дүние. · Пышақпен шанышқыны берер кезде ұшын өзіңе қаратып ұсынуды ұмытпаңыз · Нан, көкөністер тураған кезде тақтайшаны қолданып, дұрыс кесу ережелерін сақтаңыз: сол қолдың саусақтары бүгіліп пышақтардың өткір жүзінен арақашықтығы алшақ болуын ескеріңіз. Жұмысты бастамастан бұрын қолыңызды жақсалап жууды ұпытпа.

Оқушыларәр түрліжанрда сурет салады.

Орындау реттілігін сақтайды.






Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б



Аяқталуы



Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?



Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.



Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.








Көркем еңбек

Мектеп:

Күні: .

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім:

Тамақтану мәдениеті

Сабақтың тақырыбы:

Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану

6.2.4.4-Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

Сабақтың мақсаты:

Алдынғы сабақтың негізінде «Жемістер» салатының жасалу жолдарын қарастыру. · Салатқа қажетті құрал-саймандарын әзірлеп, ас үй бөлмесінің ережелін қайталау. · Керекті құралдар мен азық түлік құрамдарын даындау. · Жемістер салатын әзірлеу. · Салатты безендір.

Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңі

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сабақбасында: - Оқушыларменамандасу/тексерісжүргізу/ оқушылардыңзейініншоғырландыру. - Сабақ барысында керекті құрал-жабдықтарын тексеру. Оқушылардың /алдынғы сабақ барысында жасалған суреттерін/ үй тапсырмасының сапалы түрде, дұрыс орындалғанын тексеру. Жіберілген қателіктері немесе жұмыс аяқталуына көз жеткізу. Оқушылардың назарына сабақ тақырыбы мен оқу мақсатына көз жүргізу. Тағамдарды жылдам әзірлеудің технологиясы. 6.2.4.3 Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану 6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді



Қалыптастырушы бағалау: Бірін –бірі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері


Ортасы

Асүй бөлме ішіндегі қауіпсіздік техника ережелерін қайталау. Кесу құралдарын қолданғанда · Өткір кесу құралдарынан сақ болыңыз. Олар, пышақ, қайшы секілді дүние. · Пышақпен шанышқыны берер кезде ұшын өзіңе қаратып ұсынуды ұмытпаңыз · Нан, көкөністер тураған кезде тақтайшаны қолданып, дұрыс кесу ережелерін сақтаңыз: сол қолдың саусақтары бүгіліп пышақтардың өткір жүзінен арақашықтығы алшақ болуын ескеріңіз. Жұмысты бастамастан бұрын қолыңызды жақсалап жууды ұпытпа.

Оқушыларәр түрліжанрда сурет салады.

Орындау реттілігін сақтайды.






Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б



Аяқталуы


Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Мен не білдім ?

Не үйрендім ?

Маған бүгінгі сабақта түсініксіз болды ?

Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.

Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.








Тексерілді:


Бөлім: Тамақтану мәдениеті

Мектеп: «Мейірбұлақ» ЖШС

Күні: .27.04.—28.04.23ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сайдиганиева Д.Ф.

Сынып: 6 «А»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Десерт әзірлеу технологиясы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.4.3-Жылдам орындалатын тағамдар мен десерт дайындау технологияларын білу және қолдану.

6.2.4.4 Әр түрлі тағамдарды дайындау үшін азық-түліктер, құрал-саймандар мен керек-жарақтарын анықтау және таңдау

6.3.1.1-Мектеп аудиториясы алдында өзінің дайын жұмыстарын таныстыру (көрме)

Сабақтың мақсаты:

жылдам орындалатын тағамдарды білу Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, өздерінің практикаға қажетті құрал-саймандарын әзірлейді.

десертке арналған мәзір дайындау

жылдам орындалатын десерт әзірлеу технологиясын тәжірибеде қолдану.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау


Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі: оқушылармен амандасып, түгелдеймін.

Сабақта жағымды психологиялық ахуал орнатамын.

Ширату жаттығулары мақал-мәтелдерді жалғастыру.

  1. Ас иесімен … (тәтті)

  2. Ас тұрған үйде … (ауру тұрмайды)

  3. Ас тасыса қатығы төгілер … (ашуы тасыса ақылы төгілер)

  4. Ас атасы … (нан)

  5. Қойдың сүті … (қорғасын)

  6. Ішіңауырса … (аузыңдытый)

Асадамның … (арқауы

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.

Ойлану арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді

Өзін-өзі бағалау.

Оқулықтағы түсініктемелер мен берілген сәндік өнер заттары суреттері


Ортасы

Саралау тәсілі: Дерек көздері.

Белсенді оқыту әдісі: «Кинометафора» әдісі.

Белсенді оқу әдісі «Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар бейнежазбадан өзіне қажетті ақпаратты алады.

Белсенді оқу әдісі «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.

Нұсқау: тапсырмаларға алдымен жеке, сосын жұпта, топпен талқылау жүргізу арқылы мазмұнын ашады.

Диалогты оқыту

Оқушылар топтаса немесе жұптасып, бүгінгі дайындалатын пицца құрамдарын әзірлейді. Оқушылар назарына төмендегі бейнеролик көрсетіледі.

Бейне ролик «Пицца жасау»

Сұрақ:

  • Бейнеролик не туралы?

  • Пиццаға қандай құрамдар қажет?

  • Пиццаның жасалу жолдары күрделі ме?

  • Бізге Пицца жасау үшін қандай асүйлік құралдар қажет?



Оқушылар әр түрлі жанрда сурет салады.

Орындау реттілігін сақтайды.






Алуан түрлі қағаздар мен картон қағаз т.б




Аяқталуы



Кері байланыс





Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін айтады

.



Оқушылардың айтқан жауаптарына пікір қалдыру.








Бөлім: Үй мәдениеті

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Гигиена ережелері. Бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысы

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.3-Тазалау құралдары, тұрғын үйге қойылатын гигениалық талаптарды зерделеу және сипаттау

6.2.5.4-Шектеулі қолдауда тазалау құралдары мен тәсілдерін таңдау және қолдану

Сабақтың мақсаты:

. салауатты өмір сүру салтын уағыздау, оның басты қағидалары мен ережелерін түсіндіру.;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы



Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу. Психологиялық ахуалды қалыптастыру.

Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.





Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер

Ортасы

Гигиенос» грек тілінен аударғанда «емдік», «денсаулық әкелуші» деген мағынаны білдіреді. Адам денсаулығына сыртқы және ішкі ортаның тигізетін әсері әртүрлі. Гигиена осы әсерлерді зерттеп, олардың алдын-алу шараларын қарастырады.

Гигиена 3-ке бөлінеді:

1. Жеке бастың гигиенасы

2. Мектеп гигиенасы.

3. Санитарлық-гигиеналық талаптар.

Сондықтан да пәтер жөндеу және өңдеуге арналған материалдар таңдау кезінде, денсаулыққа зиян келмес үшін мұқият болу керек: кір жуу құралдарын

Ойлау дағдыларының деңгейі Қолдану Тапсырма\ 1. Бөлменің ылғалды және құрғақ тазалау жұмысын сипаттаңыз. 1) ___________________________________________________________________________ 2) ___________________________________________________________________________ 3) ___________________________________________________________________________ 2. Бөлмелерді жинауға арналған заманауи жабдықтарды ажыратыңыз. Мысалы: Дескриптор Білім алушы − бөлмені ылғалды және құрғақ тазалау жұмысын сипаттайды; − бөлмелерді жинауға арналған заманауи жабдықтарды анықтайды.

Орындау тапсырманың орындау реттілігін сақтайды.






Алуан түрлі қағаздар мен жазба жұмыс дәптері



Аяқталуы



Кері байланыс

.



Оқушылар бүгінгі сабақты қандай деңгейде түсініп,білгендерін жапыраққа жазған ойларын оқып береді . Балалар

бүгінгі сабақтағы білім деңгейінің қаншалықты нәтижеге жеткендігін көрсетеді.



Оқушылардың жауаптарына пікір қалдыру.



Ағаш суреті , жасыл жапырақтар






Мектеп гигиенасы оқушылар денсаулығын қорғау және күшейту мәселелерін, оқу режимінің ретін, мектепте ыстық тамақ ұйымдастыру, мектептің тазалық мәселелерін қамтиды.

-Күнделікті бөлмені ылғал шүберекпен тазалап, жуып, сүртіп тұрған дұрыс. Жұқпалы аурулардан сақтану үшін бөлмені арнайы залалсыздандыратын ерітінділермен жуған жөн.
Су ішу ережесін сақтау да маңызды. Бұл ішек –қарын ауруларынан сақтануға жағдай жасайды. Ашық құбырлардан еш уақытта су ішуге болмайды.
- Осындау тазалықты үйде де сақта. Үйге кіреберісте сырт киімің мен аяқ киіміңді шеш. Денсаулығыңның сыныптағы және үйдегі тазалыққа байланысты екенін ұмытпа!

Тұрғын үй гигиенасын айта кетсек.

Пәтер- адамға және оның денсаулық жайына әсер ететін қуатты фактор.

Тұрғын үй іші ортасының сапасына мына жайлар әсер етеді:

Сырттағы ауа;

Толық жанбаған газ өнімдері

Тағам дайындау процесінде пайда болатын заттар;

Жиһаз, кітаптар, киімдерден бөлінетін заттар;

Тұрмыс химиясы;

Темекі түтңнңнен бөлінетін заттар;

Орынжайды санитарлық нормаларының (адамдар санының) сақталуы және т.б.


Бөлім: Үй мәдениеті

Мектеп:

Күні:

Оқытушының аты-жөні:

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Киім (аяқ киім) күтімі мен оларды сақтау

Сабақта меңгерілетін оқу мақсаттары

6.2.5.5-Шектеулі қолдауда мезгілдік киім мен аяқ-киімдерді күту мен ұзаққа сақтау ережелерін білу және ұстану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Киімнің шығу тарихымен танысады.Мата түрлерін ажыратады.Киімді күту жолдарымен танысады


Сабақтың барысы

Сабақ

кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушылардың әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басталуы


Ұйымдастыру кезеңі.

1.Оқушылармен сәлемдесу,түгелдеу.

  2.Бар ынтасын сабаққа аудару.


Оқушылар амандасып ,бір-біріне сәттілік тілейді.


Өзін-өзі бағалау

Оқулықтағы түсініктемелер мен иллюстрациялық суреттер

Ортасы

Киімдерді күту.(слайд)

Киім – адамның денесіне киюге арналған бұйым, жасанды жамылғы түрлері. Киім адамды қоршаған ортаның, табиғаттың түрлі әсерлерінен қорғайды. Оның тұтыну мәнімен бірге ғұрыптық және белгілі бір мақсатқа қызмет ететін маңызы бар. Жақсы киінуге ұмтылатын кісіге жинақылық, тазалық қасиеттер тән болу керек.

Қолдануына қарай киім түрлерінің бөлінуі:

  • Сырт киім

  • Жеңіл киім

  • Іш киім

  • Жағажай киімі

  • Бас киімі

Киімдер ассортиментіне қарай үшке бөлінеді
- Сырт киім,

  • Жеңіл киім,

  • Іш киім.

Іш киім тігуге келесі мата түрлері қолданады:

  • Тығыздап тоқылған,

  • Біркелкі боялған,

  • Қандай мата болмасын (мақта-мата, зығыр, жібек), барлығы да ағартылуы керек.

Эстетикалық талаптар:

Гигиеналық талаптар:

Эксплуатациялық (пайдалану талаптары):

Жеке жұмыс.Дәптермен жұмыс

(жеке оқушыға берілген киімнің затбелгісіне қарай отыотырып,сипаттама жазу


Пайдалы кеңес.Аяқ киімдегі жағымсыз иісті кетірудің 6 ережесі.(видео)

Киімдерді күту ережелері.

  1. Киімдерді таза ұстау керек.

  2. Әрдайым жуып отыру керек.

  3. Үтікпен үтіктеп отыру керек.

  4. Сөреге әдемілеп, бүктеп жинап қою керек

Киімді күтуге қатысты негізгі белгілер.(видео)
Кітаппен жұмыс.кітаптағы киімді күтуге қатысты затбелгіні қарап,оларды киімдерден тауып,ажырата білу.

Тәжірибе жұмысы.

1.Үтікпен жұмыс жасаудың қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.

2.Жейдені үтіктеп көрсету.

3.Аяқ киімді тазалауды көрсету.






Салынған ноьай суреттері


Аяқталуы

Кері байланыс

Оқушылар рефлекциясы :

Жетістік баспалдағы