Файл: Таырып Алгоритмдi беру трлерi. Блоксхема. Масат.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 206

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Ондық сандар бүтіні мен бөлшегін бөлетін үтірі жылжымалы және тұрақты түрде жазылады. Үтірі математикадағыдай жазылады, бірақ үтір орнына нүкте қойылады. Мысалы, 12.5, 49.89

Нақты сан REAL сөзімен анықталады оның диапазоны: -1.7 *1038 – 1.7 *1038.

Логикалық типтегі шамалар (BOOLEAN) негізінен екі мән ғана қабылдайды: TRUE – ақиқат, FALSE – жалған. Олар компьютер жадында бір байт орын алады.

Символдық типтегі шамалар (CHAR) мән ретінде тек бір таңбаны ғана қабылдай алады. Мәннің символ екендігін көрсету үшін оны апостроф ішіне алып жазады. Мысалы, ‘a’, ‘5’, ‘K’.

Тіркестік типтегі шамалар (STRING) апостроф ішіне алынған символдар тізбегі қабылдайды. Мысалы, ‘MAMA’, ‘fbvv’, ‘654654’.

5)Жаңа тақырыпты бекіту (10-15 мин)

Тапсырмалар мен сұрақтар:

  1. Атау, идентификатор дегеніміз не?

  2. Бейстандартты атауларға қойылатын талаптар?

  3. Айнымалылар дегеніміз не, олардың жазылу тәртібі, түрлері?

  4. Мәліметтің қандай типтерін білесің? Мысал келтір.

6)Сабақты қорытындылау және бағалау

Оқушыларға берілгендер типі және айнымалылар туралы жалпы мағлұмат беру.

7) Үйге тапсырма §2.4, 2.5, 2.6, бет. 41-50

Тілдің қарапайым объектілері. Мәлімет типтері. Стандартты функциялар.


Пән Информатика сынып___ Күні _._ .201 ж.

сынып____ Күні _._ .201 ж.

сабақ №: 9 сағ.саны.: 1

Тақырып: Сынақ жұмысы.

Мақсат: Оқушылардың білімдерін бақылау, жүйеге келтіру.

Міндеттер:

Білімділік – Оқушылардың Паскаль программалау тілі және жалпы алгоритмдік тілдің ұғымдары мен терминдерін ұғыну деңгейін тексеру.

Дамытушылық –Оқушылардың алгоритм және программа құру қабілеттерімен дағдыларын дамыту.

Тәрбиелік – Оқушылардың информатика пәніне деген қызығушылығын жан-жақты тәрбиелеу.

Сабақ түрі: сынақ

Сабақ типі: аралас

Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап

Құрал-жабдықтар компьютер - 7, жұмыс дәптері, ActiveStudio бағдарламасы, ActivBoard, ActivPen, бейнепроектор-1.

Пәнаралық байланыс математика, физика


Пайдаланылған әдебиеттер: 1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;

2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;

3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»

4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
Сабақ барысы


  1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин):

а) оқушылар тізімі;

ә) кабинет жағдайы;

б) сабақ барысымен таныстыру.

  1. Үй тапсырмасын тексеру.(3-5мин)

  1. Атау, идентификатор дегеніміз не?

  2. Бейстандартты атауларға қойылатын талаптар?

  3. Айнымалылар дегеніміз не, олардың жазылу тәртібі, түрлері?

  4. Мәліметтің қандай типтерін білесің? Мысал келтір.

  1. Жаңа тақырыпқа кіріспе (3-5 мин)

  2. Бақылау жұмысы (20-25 мин)

Сергіту жаттығулары (2 мин)

Карточка №1

  1. Алгоритм ұғымы нені білдіреді?

  2. Циклдік алгоритм дегеніміз не және оның түрлері?

  3. Үш санның (а,с,р) орта мәнін есептеу алгоритмін құр

Карточка №2

  1. Алгоритмді жазудың қандай тәсілдері бар?

  2. Паскаль тіліндегі программа құрылымы?

  3. у=x3 функциясын есептеу алгоритмін құр

Карточка №3

  1. Оператор дегеніміз не және оның түрлері?

  2. Программа дегеніміз не?

  3. Тікбұрышты үшбұрыштың ауданын есептеу алгоритмін құр

Карточка №6

  1. Паскаль тілінде программаның сипаттау бөлімінің құрылымы?

  2. Алгоритм атқарушысы дегеніміз не?

  3. Квадраттың ауданын есептеу алгоритмін құр

Карточка №5

  1. Атқарушы командалар жүйесі дегеніміз не?

  2. Алгоиртм типтері?

  3. f=8x+2y функциясын есептеу алгоритмін құр

Карточка №8

  1. Операторлардың жіктелуі?

  2. Сызықтық алгоритм дегеніміз не?

  3. k=(a+3c)/d функциясын есептеу алгоритмін құр

Карточка №4

    1. Тармақталу алгоритмі дегеніміз не?

    2. Алгоритм қасиеттері?

    3. Екі санның кішісін табу алгоритмін құр

Карточка №7

  1. Есепті шешу кезеңдері?

  2. Өрнек дегеніміз не?

  3. Төрт санның көбейтіндісін есептеу алгоритмін құр


Карточка №9

  1. Тұрақты немесе константа дегеніміз не?

  2. Алгоритм ұғымы кімнің құрметіне аталған және неліктен?

  3. Шеңбердің ауданын есептеу алгоритмін құр

Карточка №10

  1. Айнымалы дегеніміз не?

  2. Блок-схема дегеніміз не?

  3. а санының квадратын есептеу алгоритмін құр

Карточка №11

  1. Идентификатор дегеніміз не және оның түрлері?

  2. Программа құру дегеніміз не?

  3. к санының кубын есептеу алгоритмін құр

Карточка №14

  1. Алгоритм жазу тәсілдері?

  2. Есепті математикалық түрде анықтау дегеніміз не?

  3. g=(t1 + t2)/2 өрнегін есептеу алгоритмін құр

Карточка №15

  1. Паскаль тілінде программа құрылымы?

  2. Операторлар дегеніміз не?

  3. U=(w12 + w22) өрнегін есептеу алгоритмін құр

Карточка №12

  1. Паскаль тіліндегі программа бөліктері?

  2. Тармақталу алгоритмі дегеніміз не?

  3. K=rt2/rt3 өрнегін есептеу алгоритмін құр (блок-схема).

Карточка №13

  1. Сызықтық алгоритм дегеніміз не??

  2. Алгоритмді блок-схема түрінде жазу қалай жүзеге асырылады?

  3. Үш санның квадраттарының қосындысын есептеу алгоритмін құр


5)Сабақты қорытындылау және бағалау

Оқушылардың білім деңгейін тексеру.
6) Үйге тапсырма

Қайталау.

Пән Информатика сынып___ Күні _._ .201 ж.

сынып___ Күні _._ .201 ж.

сабақ №: 10 сағ.саны.: 1

Тақырып: Өрнектер. Әр түрлi тип мәндерiн өрнектерде пайдалану. Меншiктеу операторы. Сандық функциялары.

Мақсат: Оқушылардың Паскаль тіліндегі өрнек ұғымы және меншіктеу операторы жайлы білімдерін қалыптастыру. Стандартты функцияларды қолдануды үйрету.

Міндеттер:

Білімділік – Оқушыларды өрнек құруды және түрлі тип мәндерін өрнектерде пайдалануды үйрету.

Дамытушылық –Оқушылардың программалау тәсілдері мен әдістерін қолдану қабілеттерін дамыту.


Тәрбиелік – Оқушылардың компьютерде дұрыс жұмыс жасауға тәрбиелеу.

Сабақ түрі: лекция сабақ

Сабақ типі: жаңа сабақ игеру

Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ -жауап

Құрал-жабдықтар компьютер - 7, жұмыс дәптері, ActiveStudio бағдарламасы, ActivBoard, ActivPen, бейнепроектор-1.

Пайдаланылған әдебиеттер:1) Б.Бурибаев. Информатика және ЕТ негіздері, оқулық 9 сынып;

2) Основы информатики и ВТ, базовый курс 10-11 класс;

3) С.Т.Мухамеджанова, «Методика обучения информатике»

4)Динисламов, «Паскаль программалау негіздері»
Сабақ барысы


  1. Ұйымдастыру кезеңі (2 мин):

а) оқушылар тізімі;

ә) кабинет жағдайы;

б) сабақ барысымен таныстыру.

  1. Жаңа тақырыпқа кіріспе (3-5 мин)

  1. Атау, идентификатор дегеніміз не?

  2. Бейстандартты атауларға қойылатын талаптар?

  3. Айнымалылар дегеніміз не, олардың жазылу тәртібі, түрлері?

  4. Мәліметтің қандай типтерін білесің? Мысал келтір.

  1. Жаңа тақырыпты түсіндіру(3-5 мин)

Шамаларға қолданылатын операциялар (амалдар) олардың типтеріне байланысты болады. Бүтін типке мынадай амалдар қолданылады: +, -, *, /, div, mod. Келесі кестеде осы операциялар және олардың операторлары мен нәтижелерінің типтері келтірілген.

Арифметикалық амалдар

белгілер

операциялар

Операндтар типі

Нәтиже типі

+

Қосу

Екеуі де бүтін, не біреуі бүтін, біреуі нақты

Бүтін, нақты

-

Азайту

Екеуі де бүтін, не біреуі бүтін, біреуі нақты

Бүтін, нақты

*

Көбейту

Екеуі бүтін немесе екеуінің біреуі нақты

Бүтін, нақты

/

Бөлу

Бүтін немесе нақты

Нақты

div

Бүтін бөлу

Бүтін

Бүтін

mod

Бүтін қалдық

Бүтін

Бүтін


Қосу, азайту, көбейту, бөлу амалдары кәдімгі математикадағыдай орындалады, ал қалған екі амалға мысал келтірейік.

5 div 2 = 2 5 mod 2 = 1

8 div 3 = 2 8 mod 3 = 2

7 div 2 = 3 7 mod 2 = 1

Өрнек деп арифметикалық амал таңбаларымен біріктірілген айнымалылардың, функциялардың, тұрақтылардың жиынтығын айтады. Өрнектегі арифметикалық амалдардың орындалуы олардың орналасу реті мен жақшалар арқылы өзгертіледі. Қарапайым жағдайда өрнек тек айнымалылардан, тұрақтылардын немесе функциялардан тұруы мүмкін. Мысалы, (5+7*х)/7.2;

Алгоритмдік тілдерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібі олардың математикадағы орындалу тәртібіне сәйкес келеді, яғни алдымен жақша ішіндегі амалдар, сонан соң көбейту, бөлу, қосу, азайту т.б. амалдар орындалады.

Сергіту жаттығулары (2 мин)

Меншіктеу операторы барлық тілде пайдаланылатын негізгі оператор болып табылады. Математикадағы қарапайым теңдеу тәрізді айнымалыларға сандық мән беру бұл жағдайда меншіктеу операторы деп аталады.

Меншіктеу операторы жазылған өрнектердің мәнін есептеп, оны айнымалыға меншіктеу үшін қолданылады. Өрнек мәнінің типі айнымалының типіне міндетті түрде сәйкес келуі тиіс. Кейде нақты түрдегі айнымалыға бүтін сан мәнін меншіктеуге болады, ондайда бүтін сан нақты санға айналып кетеді. Меншіктеу операторының жазылу пішімі:

<айнымалы атауы> : = <өрнек>;

Мұндағы <айнымалы атауы> - айнымалы идентификаторы,

: = – меншіктеу белгісі, яғни айнымалының мәні өрнектің есептелген сан мәнін қабылдайды,

<өрнек> - арифметикалық өрнек немесе сан.

Бұл оператор екі міндет атқарады:

  1. Айнымалылардың белгілі мәндері бойынша арифметикалық өрнектің сандық мәнін есептейді.

  2. Табылған мән айнымалы атауына меншіктеледі, яғни анықталған мән сол айнымалыға сәйкес компьютер жады ұяшығына орналасады.


4) Жаңа тақырыпты бекіту (20-25 мин)

Тапсырмалар мен сұрақтар:

1) Өрнек дегеніміз не?

2) Қандай арифметикалық амалдарды білесіңдер?

3) Меншіктеу операторы дегеніміз не?

4) Меншіктеу операторының жазылу тәртібі?
5)Сабақты қорытындылау

Оқушыларға өрнек ұғымы мен меншіктеу операторы туралы жалпы мағлұмат беру.
6) Үйге тапсырма