Файл: Натурал сандар жиыны ымын мегеру.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.12.2023

Просмотров: 311

Скачиваний: 3

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.






Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады









Слайд



15 минут

Бекіту тапсырмасы

. Есептер шығару. Оқулықтан

№201 /1,3,5/

№202 /2,4,6/

№203









Слайд




10мин

Жеке жұмыс

Қосымша карталар

Тапсырманы орындайды









5 минут






Қорытынды:

  • «Сұрақтар қорапшасынан» алынған түрлі деңгейдегі тапсырмаларды орындайды.

  • өздерінің тағы не білгілері немесе қажеттіліктерін «Сұрақтар қорапшасына» жазып қалдырады.

Үй тапсырмасы: (хабарлама дайындау) Ежелгi математик Пифагор және оның шәкiрттерi натурал сандардың бөлiнгiштiгi туралы сұрақтарды қарастырған. Олар қандай нақты сандарды анықтаған?

201 /қ/, №202 /қ/

Сабаққа рефлексия: «БББ» әдісі.



Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация





Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:







Пән/Сынып:

5 сынып




Күні:

29.09.20.




Тарау немесе бөлім атауы:

5.1В Натурал сандардың бөлінгіштігі




Сабақтың тақырыбы:

Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері




Оқу мақсаты:

5.1.2.10көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;




Бағалау критериі:

- көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін тексереді;

- қосындының және айырманың берілген натурал санға бөлінгіштігін талдайды;

- көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді;
- айырманың берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді;

- қосындының берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді;

жай және құрама сандардың анықтамаларын білу




Саралап оқыту тапсырмалары




Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы




Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




2 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін, Бөлінгіштіктің негізгі қасиеттері тақырыбын

қарастырамыз
Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: көбейтіндінің берілген натурал санға бөлінгіштігін талдау;

1.Ұйымдастыру.

2. Үй жұмысын тексеру.

3-тің еселіктері: 3; 6; 9;12,; 15 және 18

4-тің еселіктері: 4; 8; 16; 24; 32 және 36.

5-тің еселіктері: 5; 10; 20; 25; 30 және 35.

7-нің еселіктері: 7; 14; 21; 28; 42 және 49 сандары












8 мин

Жаңа сабақ


5.1В Бөлім: «Натурал сандардың бөлінгіштігі»


Оқу мақсаты

5.1.2.10, 5.1.2.11 көбейтіндінің, қосынды мен айырманың берілген натурал санға
бөлінгіштігін талдау.

Ойлау дағдыларының
деңгейі


Жоғары деңгей дағдылары

Бағалау критерийі

Білім алушы
-Көбейтіндінің берілген натурал санға
бөлінгіштігін тексереді;

-Қосындының және айырманың берілген натурал санға бөлінгіштігін талдайды.

1-тапсырма
Амалды орындамай-ақ, көбейтіндінің берілген санға бөлінетіндігін анықтаңыз:
a) 35 ·18 көбейтіндісін 7-ге
b) 48 ·13 көбейтіндісін 12-ге
c) 99 ·14 көбейтіндісін 11-ге
d) 35 ·10 көбейтіндісін 8-ге



Дескриптор:

Білім алушы
- көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігі туралы қорытынды жасайды.

2-тапсырма
Арифметикалық амал қолданбай-ақ,
a) 27 + 54 қосындысының 9-ға;
b) 28 + 49 қосындысының 7-ге;
c) 72 – 24 айырмасының 8-ге;
d) 65 – 26 айырмасының 13-ке бөлінгіштігін талдаңыз.

Дескриптор:

Білім алушы
- қосындының берілген санға бөлінгіштігін талдайды;
- айырманың берілген санға бөлінгіштігін талдайды.

3-тапсырма: 64х; 38 (х – у); 216ху+2z өрнектерiнiң мәнi 2 санына бөлiнетiнiн дәлелдеңдер.


Дескриптор:

Білім алушы

- көбейтіндінің берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді.
- айырманың берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді.

- қосындының берілген санға бөлінгіштігін дәлелдейді;






Сабақ жоспары

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:







Пән/Сынып:

5 сынып




Күні:

1.10.20.




Тарау немесе бөлім атауы:

5.1А Натурал сандар және нөл саны




Сабақтың тақырыбы:

3, 9-сандарына бөлінгіштік белгілері




Оқу мақсаты:


5.1.2.6

натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;




Бағалау критериі:

-ережені қолдана отырыпберілген санның цифрларының қосындысына қарап ол санның 3-ке және 9-ға бөлінетінін түсінеді

- кез келген санның 3-ке және 9-ға бөлінетіндігін тексере біледі

- 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін мәтінді есептерді шығарады




Саралап оқыту тапсырмалары




Ұжымдық жұмыс

Жаңа тақырыптың түсіндірілуі

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру;

Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату

Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма)

Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату;

Тапсырмалардың жауаптарын жазу.

Жеке жұмыс

Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы




Уақыты

Кезең дері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




2 минут


Ұйым дастыру

Сәлеметсіздерме!

Бүгін,3, 9-сандарына бөлінгіштік белгілері тақырыбын қарастырамыз.

Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз:

натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;

натурал сандардың 3-ке және 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолдану;

1.Ұйымдастыру.

2. Үй жұмысын тексеру.

«Галереяға саяхат» әдісімен өткен сабақты пысықтау

«Бөлінгіштік қасиеті»

2-ге бөлінетін сандарды таңдаңыз.

738

945

325

7620

1260

85

536

2220

463

342

7005

891

144

607

9910

105

91

700

5-ке бөлінетін сандарды таңдаңыз.

536

7005

700

342

1260

891

7620

91

325

738

607

9910

144

945

463

105

2220

85

10-ға бөлінетін сандарды таңдаңыз.

105

91

891

144

7005

9910

342

2220

85

7620

945

463

536

607

325

738

1260

700

ҚБ «Қол шапалақтау» әдісі











8 мин

Жаңа сабақ

Жаңа сабақ. Онлайн мектептен видеотүсіндіру, конспект

  1. «9-ға және 3-ке бөлінгіштік белгілері»

  2. «Ұжымдық жұмыс»

.

Оқушының жұмыс парағы

Сан

Цифрлар қосындысы

3-ке бөлінгіштік? (иә, жоқ)

9-ға бөлінгіштік? (иә, жоқ)

315

3+1+5=9

Иә

Иә

19

1+9=10

Жоқ

Жоқ

15

1+5=6

Иә

Жоқ

2127










4923










5004










11292










870921










5421










22223










70614










8451










627










384516










Сұрақтар:

1.Кестедегі толтырған мәліметтеріңізді қолданып қандай қорытынды жасауға болады?

2.Қалай ойлайсыздар сандарға қарап оның 3-ке бөлінетінін немесе бөлінбейтіндігін айтуға бола ма?

3.Қалай ойлайсыздар сандарға қарап оның 9-ға бөлінетінін немесе бөлінбейтіндігін айтуға бола ма?

4.Бөлу амалын орындамай санның 3-ке немесе 9-ға бөлінетіндігін анықтауға бола ма?

Мұғалім: Оқушылар санның 3-ке немесе 9-ға бөлінетіндігін сұрағанда әрқашан санды бөлуіміз қажет пе?

Оқушылар осы сұрақтарға жауап бере отырып 3 және 9-ға бөлінгіштік белгілерін тұжырымдайды.

ҚБ «Бағдаршам арқылы» бағалау.


Сұрақтарға жауап береді
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады









Слайд



15 минут

Бекіту тапсырмасы

Берілген тапсырманы жеке-жеке орындап, топпен талқылайды.

№173

1.Тұрғын үйдiң әр қабатында үш пәтерден орналасқан. Бiр кiреберiсте 27 пәтер, 32 пәтер, 69 пәтер болуы мүмкiн бе?

2.Мейрам күнi балалар бес бiрдей сыйлық алды. Барлық сыйлықтарда 44 кәмпит, 65 кәмпит, 80 кәмпит болуы мүмкiн бе?

№175

311-ден үлкен, бiрақ 331-ден кiшi және бiр мезетте 1) 2 мен 5; 2) 2, 3, 5 сандарына бөлiнетiн барлық натурал сандарды жазыңдар.

№183

Әрiптiң орнына қойғанда b – 29 өрнегiнiң мәнi 9 санына бөлiнетiн екi натурал санды табыңдар

№191

2017 санының оң жағына қандай екi цифрды тiркеп жазғанда 99 санына бөлiнетiн санды алуға болады?

ҚБ «Өзара бағалау»

Саралауға арналған тапсырмалар. Оқулықпен жұмыс.

Мақсаты:

3-ке; 9-ға бөлінетін натурал сандарды табу ережелерін түсініп есептер шығаруда қолдана білу дағдыларын байқау

А деңгейі№229

3-ке; 9-ға бөлінетін екі натурал санды жазыңдар

Дескриптор: Білім алушы: 3-ке, 9-ға бөлінгіштік белгілерін қолданып натурал санды жаза алады

Вдеңгейі №233

Сдеңгейі№235

2). а натурал саны 3 санына бөлінбейді. Онда 16а өрнегінің мәні 6 санына бөліне ме?

Дескриптор: Білім алушы: тапырманы орындаубарысындалогикалық ойлау тәсілдерін тиімді қолдана отырып 6 санына бөлінгіштігін табады.

ҚБ «Бас бармақ»








Слайд




10мин

Жеке жұмыс

Оқулықтан

Тапсырманы орындайды









5 минут






Кері байланыс.«Табыс сатысы».

Тақырыпты меңгердім деген оқушылар Мен ....... білемін. Мен .....түсінемін. Мен........ жасай аламын деген сөйлемдерді толықтырып жазады.

Үйге тапсырма. №231, №232

Тақырыпты меңгергенін анықтау





Презентация