ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 530
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№25 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Білімді бол |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау 2.3.3.1 мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер пайдаланып, шығармашылық жұмыс жазу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: өлеңді түсініп оқиды. Өлең мазмұнын суретті пайдаланып әңгімелейді. Өлең мазмұны бойынша сұраққа жауап береді. Шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтады. Дамытушылық: ауызша сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдері жетіледі, ойын қорытып, түсіндіріп айта білуге дағдыланады, бір-бірінің пікірін тыңдауға, өз ойын дәлелдеп айтуға машықтанады. Тәрбиелік: оқуға, білім алуға құштарлыққа, еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім интерактивті тақтада оқушылардың өздері білім алып жүрген оқулықтарының суретін ұсынады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіМақал-мәтелдерді оқып, мағынасын түсіндіреді. Білегіңе сенбе, біліміңе сен.Оқуинеменқұдыққазғандай. | Дескрипторы:_тізбек_бойынша_мәнерлеп_оқиды.ҚБ'>Дескрипторы: сұрақтарға жауап береді. | Суреттер |
| QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан Ахмет Байтұрсынұлы туралы мәліметті оқиды, ақынның шығармашылығымен танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | Дескрипторы: суретпен байланыстыра отырып, әңгімелеу. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық, QR-код дәптер |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың өлеңді тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады. Балалардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. Өлеңнің мазмұнын ашуға қолдау көрсету мақсатында төмендегі сұрақтар қойылады: – Ақынның еңбек туралыойынтүсіндір. | (Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі Оқушылар «Оқуға шақыру» өлеңін тізбек бойынша оқиды. Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды. Оқылған өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндап айтады. | Дескрипторы: тізбек бойынша мәнерлеп оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық, дәптер |
| | – Оқуды,білімалудыеңбекдепесептеугеболама? Оқушылар сұрақ төңірегінде өз ойын ортаға салады. Өлеңнен сұраққа жауап болатын жолдарды тауып, өз ойымен байланыстырады. | Дескрипторы: сұрақтың жауабын өлеңнен табады. | |
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «мана» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары мана– бағана,ертедеген мағынада | | Оқулық |
| Өзі үшін білім алудың өзектілігін айтқызуға жетелейді. Өйткені,себебі,солсебептідеген сөздерді қолдануына бағыт береді. | (Т) «Сұрақ-жауап» айдары – Сенкім,неүшінбілімаласың? Оқушылар сұраққа ойланып, дәлелдер келтіре отырып жауап береді. | Дескрипторы: өз пікірін дәлелдеп айтуға үйренеді. Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері. | Оқулық, дәптер |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың сөздерге жіктік жалғауын дұрыс жалғай алу біліктілігін еске түсіріп, қайталатады. Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді. | (Ө) «Дәптермен жұмыс» айдары Оқушылар 1-тапсырмада оқып, жұмбақтың жауабын жазады. Үйреткенілімді, Қырықекібілімді.(Әліпби) 2-тапсырмада суретте берілген заттардың атын атап, біреуіне жұмбақ құрап жазады. Қалам,дәптер, сызғыш. Құраған жұмбағын басқа балаларға оқып береді, олар жауабын табады. Оқушылар таба алмаған жағдайда ым-ишарамен түсіндіреді. | Дескрипторы: сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Т) «Қорытындыла» айдары Өлеңдегі негізгі ойды мұғалімнің көмегімен анықтайды, ол үшін оқушылар сұраққа жауап береді. – Оқуды,білімалудыеңбекдепесептеугеболама? | Дескрипторы: сұраққа жауап береді, өз ойын айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | |
| | Әлемдегі тіршілік иесінің барлығы еңбектену арқылы өз қажеттілігіне қол жеткізеді. Адамға да өз мақсатына, арманына жету үшін талмай оқып, тынымсыз еңбектенуі қажеттігі жайлы сөз болады. Оқушылар өз пікірін қосады. | | |
Үй тапсырмасы | | Өлеңнің бірінші шумағын жаттап алу. | | |
Педагогтің аты-жөні: | Алтынқызы Айбота |
Күні: | 13.12.2022 |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны:9 Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Қазақстан байрағы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау 2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап береді, кейіпкерлерге сипаттама береді. Шығарманың соңын болжайды. Дамытушылық: ауызша сөйлеу дағдылары мен жазбаша тілдері жетіледі, болжам жасау арқылы оқушының қиялы дамиды. Тәрбиелік: қолда бар нәрсеге қанағат етуді үйрете отырып, оқушыны адамгершілікке тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім тақтада ертедегі мектептің суретін ұсынады. Жетекші сұрақтар қою арқылы оқушылардың қазіргі және бұрынғы мектептегі оқуды салыстыруына ықпал етеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) Оқушылар берілген суреттер бойынша әңгіме құрап айтады. | Дескрипторы: сұрақтарға жауап береді. | Суреттер |
| Оқушылардың білімін қолданып, айта алу дағдысын дамытады. | (Ж) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар жұптаса отырып, ертедегі мектептер туралы білетінін әңгімелейді. | ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық |
2. Мағынаны тану | Оқушыларды автордың өмірі және шығармашылығымен таныстырады, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан жазушы Бердібек Соқпақбаев туралы мәліметтерді оқып, оның өмір жолымен танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | | Оқулық, Дәптер |
| Оқушылардың мәтінді тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады. Балалардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. Оқиға желісін өз ойымен жалғастырып, соңын болжауға қолдау көрсетеді. | (Т) «Түсініпоқы»әдісі Оқушылар мәтінді тізбек бойынша оқиды. Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мәтіннің соңын болжайды. Мәтіннің мазмұнын ашуға қолдау көрсету мақсатында қойылған сұрақтарға жауап қайтарады:
| Дескрипторы: шығарманы оқып, мәтіннің соңын болжайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық, дәптер |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «етпеттеп», «екеуара», «тапшы» сөздерінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары етпеттеп – бетін жерге қаратып жату екеуара– екібалағабіроқулық/бірқарындаш деген мағынада тапшы– жетіспейтін, аз | | Оқулық |
| Қажетті мәліметтерді дәл тауып оқу біліктілігін дамытады. | Оқушылар бұрынғы заман мектебінің қандай болғанын мәтіннен тауып оқиды. | Дескрипторы: мәтін бөлігін тауып оқиды. | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушыларға сөйлем құрауға ықпал етеді. Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді. Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Ө) «Дәптермен жұмыс» айдары 1-тапсырмада Сағатбай ағай қандай мұғалім екендігі туралы өз ойын дәптеріне жазады. 2-тапсырмада оқушылар қою қаріппен берілген сөздің орнына мағынасы жақын сөз тауып, сөйлемді өзгертіп жазады. Үлгі: Менің алғашқы ұстазым – Айжанапай. Менің тұңғыш мұғалімім – Айжанапай. | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды; сөздерді сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері |