ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 534
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Әр баланың өз іс-әрекетіне баға бере алуына ықпал жасау. Мұғалім мәтін мазмұнының тәрбиелік жағына ерекше назар аударуы тиіс. Оқушыларды жетелей отырып, мұндай қулықтың түбінде ашылатынын, оның қандай зияны тиетінін балалардың өзі қорытындылап айта алуына мүмкіндік береді. | Мұғалім берген ақпаратты басшылыққа ала отырып, ойын дәлелдеуге тырысады. Ақыл – кез келген қиындықтан оңай алыпшығатынсабырдың досы. Қулық–өтіріктіңбіртүрі. | | |
3. Ойтолғаныс | Оқушылардың сұрақтарға жауап бергенде пікіріне дәлел келтіруіне ықпал жасау. | (Т) «Қорытындыла» айдары «Ерланның орнында болсаң, сен не істер едің?» деген сұрақ төңірегінде оқушылар өз өмірімен байланыстыра, дәлел келтіре жауап береді. | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өз өмірімен байланыстырады ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | | Жағымды мінез-құлық туралы мақал-мәтел жазу. | | |
№29 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Кітаптың тарихы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу 2.1.2.1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: мәтінді түсініп оқиды. Шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтады. Түрлі дереккөзден ақпарат ала алады. Дамытушылық: айтылым, жазылым дағдылары дамиды. Ойлауға, қорытынды жасауға дағдыланады. Тәрбиелік: кітаптың өз өміріндегі маңызын түсінеді, өз бетімен оқып-білуге үйренеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Оқушыларға сурет бойынша ашық сұрақтар ұсынады. Сұрақтарға сурет бойынша жауап беру арқылы әңгімелеуге жетелейді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады. | (Т) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар мұғалімнің көмегімен кітаптың қалай пайда болғаны туралы болжам жасайды. Қосымшаақпарат: Кітаптың алғашқы түрлері ежелгі Шығыс елдерінде, Грекияда, Римде қыш текшелерге, тақтатастарға сына жазуымен жазылды. Мысырда жазу үшін қамыс (папирус) қолданылды. | ҚБ: «Басбармақ»әдісі | |
| | Кейін кітап жазуға тері жарғақ (кептірілген мал терісі) қолданыла бастады. Алғашқы қағазды Қытайда ойлап тауып, кейін қағаз жасау өнері Шығыстан Батысқа таралды. | | |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың мәтінді оқып, қажетті ақпараттарды анықтай алуына қолдау көрсетеді. Оқылым алдында төмендегідей сұраққа жауап беруге болады. – Ежелгіхалықтаркітаптынеденжасады? | (Т) «Белгілепоқу»әдісі «Ол кім? Бұл не?» жинағынан алынған «Ең керемет кітап» үзіндісін оқушылар іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады. | Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «сазбалшық тақтаны күйдіру» деген сөз тіркесі мен «бамбук» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары сазбалшықтақтаныкүйдіру– сынбау үшін қышты ыстық пеште қыздыру бамбук– ағаштың түрі | | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың берілген | (Т) «Әңгімеле» айдары | Дескрипторы: | Оқулық |
сұрақтарға ойланып, өз ойын | Оқушылар «Алғашқы кітаптар неден | мәтін бойынша нақтылау | | |
дәлелдер келтіре отырып негіздеп | жасалған?», «Кітаптың шығу тарихынан | сұрақтарының жауабын | | |
айтуына қолдау көрсетеді. | қандай жаңа дерек білдің?» деген | шығармадан табады. | | |
Өйткені,себебі,солсебепті | сұрақтар төңірегінде ойланып, өз | | | |
деген сөздерді қолдануына бағыт | жауабын топ ішінде айтады. Осы ойға | | | |
береді. | | | |
| | қатысты басқа оқушылардың пікірін тыңдайды. Өз ойын дәлелдейді. | | |
Дәптермен жұмыс | Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді. | (Ө) «Біліміңдіқолдан»әдісі 1-тапсырмада «Кітапхана деген не?» деген сұраққа бірнеше сөйлеммен анықтамалық сөздіктен жауап жазады. 2-тапсырмада сәйкестендіру жұмысын орындайды. Кітаптарды кітапхананың қай сөресіне орналастыратынын анықтайды. | Дескрипторы: сөздерді сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын білдіріп, дәлелдер келтіруіне бағыт береді. | (Т) «Біліміңді қолдан» айдары Оқушылар Ежелгі Александрия кітапханасы мен заманауи кітапхананы салыстыра отырып, өз ойын ортаға салады. | Дескрипторы: кітапхана туралы өз ойын ортаға салады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық QR-код |
3. Ойтолғаныс | Оқушыларды тақырып бойынша өзіндік ой қорытуға баулиды. | (Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар кітап туралы білген қызықты ақпараттарын стикерге жазып, постерге іледі. | Дескрипторы: білімдерін тиянақтайды. | |
Үй тапсырмасы | | Үлкендердің көмегімен кітап туралы қосымша дерек іздеу. | | |
№30 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Кітапты күтіп ұста |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу 2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: өлеңді түсініп оқиды, ақпаратты кестеге түсіреді. Өлең мазмұны бойынша сұраққа жауап береді. Шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтады. Дамытушылық: оқулықты құрметтей білуге, кітапты ұқыпты ұстауға баулу, оқушылардың сөйлеу мәнерін |
| дамыту. Тәрбиелік оқушыларды кітапты күтіп ұстауға тәрбиелеу. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім тақтада оқушыларды ойландыруға бағыттайтын суреттер ұсынады. Идеяны жаңа тақырыпқа өтуге көпірше ретінде пайдаланады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын айтады. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі Оқушылар мұғалімнің көмегімен «Кітап неден қорқады?» деген сұрақ төңірегінде ойланып, әңгімелейді. Кітапты күтіп ұстаудың маңыздылығы туралы ойға баса назар аударылады. | Дескрипторы: сұраққа жауап береді. | Оқулық |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың өлеңді түсініп оқуына мүмкіндік береді. | (Т) «Түсініпоқу»әдісі Ермек Өтетілеуұлының «Жыртық кітап жылады» өлеңін түсініп, іштей оқиды. | Дескрипторы: оқушылар өлеңді түсініп, мәнерлеп оқиды. | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың сөйлем құрауына ықпал етеді. Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуын бақылайды. | (Ө) Өлеңнен жыртық кітапты сипаттайды. Қандай? cұрағына жауап беріп тұрған сөздерді тауып, кестені толтырады. 2-тапсырмада суретпен жұмыс берілген. Қай суреттер кейіптеу тәсілі бола алатынын қоршап көрсетеді. | Дескрипторы: керекті сөзді тауып, кестені толтырады; кейіптеу кейіпкерін анықтайды. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Мұғалім оқушылардың анықтамамен танысып, оқыған өлеңді негізге ала отырып, талдауына мүмкіндік тудырады. | (Т) «Анықтама» айдары Оқушылар анықтаманы оқып, танысады. Кейіптеу – әртүрлі жануарларды, табиғатқұбылыстарын немесе жансыз нәрселердіадам кейпіне келтіріп суреттейтінкөркемдіктәсіл. | Дескрипторы: анықтаманы оқып, танысады. | Оқулық |
| Оқушылардың анықтамаға сәйкес шығармадан қажетті кейіпкерді анықтай алуына бағыт-бағдар береді. | (Ж) Анықтамаға сәйкес кейіптеу тәсілімен суреттелген кейіпкерді анықтайды. Себебін түсіндіреді. Бұл тапсырмада оқушы кейіпкердің іс-әрекетіне баға беріп, мәтін бойынша оның мінез-құлқын бағалайды. | Дескрипторы: кейіптеу кейіпкерін анықтап, баға береді. | Оқулық |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың шығармашылық жұмысына қолдау көрсетеді. Оқушылардың жазылым | (Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар кітапты күтіп ұстау туралы ереже құрастырады. Мысалы: 1. Кітаптың ең алдымен тысын қапта. | Дескрипторы: ереже құрастырып жазады. | Оқулық |