ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 531

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.







Оқулық қана емес, қарындаштың датапшы кезі. Кітаптың ғана емес,қарындаштыңда тапшы кезі.







3. Ойтолғаныс

Оқушыларды адамгершілікке баулиды.

Әр баланың ойы құнды екенін ескерген жөн.

«Қорытындыла» айдары

Сағатбай ағай балаларға қарындашты неліктен тең бөліп бергісі келгендігін берілген нұсқа жауаптарға сүйене отырып табады.

  1. Әділдік үшін

  2. Балаларды таластырмау үшін

  3. Тапқырлыққа үйрету үшін

Дескрипторы: тақырыпқа қатысты ой түйеді.




Үй тапсырмасы




Мәтінді мазмұндауға дайындалады.








27 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Білімді бала

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу

2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша сұраққа жауап береді. Шығарманың мазмұнын өз сөзімен айтады.

Дамытушылық: кейіпкердің бойындағы жағымсыз мінез-құлықты анықтай алу дағдылары артады. Тақырыпты өз өмірімен байланыстыра алады.

Тәрбиелік: оқушыларды еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларға ашық сұрақ береді.

Білімді бала қандай болуыкерек?

Топтастыру сызбасын беріп, ортасына «Білімді бала

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі
Оқушылар «Білімді бала қандай болуы керек?» деген сұраққа жауап беріп, сабақ тақырыбына көпірше жасалады.

Білімді баланың негізгі қасиеті көп оқудан басталатындығы түсіндіріледі.

Дескрипторы:

сұрақтарға жауап береді.

Суреттер





қандай?» деп жазып, ұсынамыз.

Айналасына үлгі ретінде келесі сөздерді жазу керек (еңбексүйгіш, мейірімді, ...) Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.










2. Мағынаны тану

Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

бойынша оқушылар оқулықтан ақын, жазушы Міржақып Дулатұлы туралы мәліметтерді оқып, танысады.

Қажетті деректерді жазып алады.




Оқулық, дәптер




Оқушылардың мәтінді тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады.

Балалардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Балалар «Оқымысты бала» мәтінін тізбек бойынша оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.

Оқиғаның қай мезгілде болғанын нақты дәлел келтіру арқылы анықтайды.

Дескрипторы: мәтінді түсініп оқиды; оқиғаның қай мезгілде болғанын анықтайды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, дәптер




Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріп, пікірін дәлелдей алуына қолдау көрсетеді.

(Ұ) «Дәлелде» айдары

Балашыныментырнауыштыұмытуымүмкінбе?

Оқушы өз ойын дәлелдейді.

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға сөйлем құрауға ықпал етеді.

Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.

(Ө)

  1. тапсырмада оқушылар өмірмен байланыстыра дәлел келтіріп, адам еңбегін жеңілдететін құралдардың атын жазады.

  2. тапсырмада суреттегі берілген құралдардың атын жазады.

Дескрипторы:

сөздерді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім тапсырмалар бере отырып, оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауына ықпал етеді.

Жетекші сұрақ қою арқылы жауабын өз өмірімен

(Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар кейіпкердің бойындағы жағымсыз мінез-құлықтарды анықтайды. Мысалы: Мен баланың бойынан жалқаулықты байқадым және өтірік айтатынын білдім.

Дескрипторы: кейіпкердің жағымсыз әдеттерін анықтайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық





байланыстыра білуіне баулу керек.










Үй тапсырмасы




Тұрмыста пайдаланатын еңбек құралдарының бірінің суретін салу.









28 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жақсылыққа жақын бол

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша пікірін білдіреді. Шығарманың бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжайды.

Дамытушылық: мәтін мазмұны бойынша болжам жасау арқылы айтылым дағдылары артады. Тұжырым жасауға төселеді.

Тәрбиелік: өзара достықты, жанашырлықты, адалдықты құрметтей біледі.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Өзітуралыкластер»тренингі

Оқушылар өзі туралы кластер құрастыруы керек. Парақтың ортасындағы шеңберге өз есімін жазып, одан таралатын шеңберлерге өзінің өмірінде маңызды орын алатын бес негізгі рөлін жазады. Мысалы: отбасының еркесі, адал дос, үздік оқушы т.б.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар ақ парақтың ортасына өзінің есімін жазып, одан таралатын шеңберлерге өзінің өмірінде маңызды орын алатын бес негізгі рөлін жазады.

  • Сабақта саған қандай тапсырмалардыорындағанұнайды?

  • Қандай тапсырмаларды орындау қиынболды?

Осы сұрақтарға қатысты өз ойын білдіреді.

Дескрипторы: сұрақтарға жауап береді, өз ойын білдіреді.
ҚБ: Дуқолшапалақ»әдісі








Оқушылардың мәтінді тізбек бойынша оқуына мүмкіндік тудырады.

Балалардың тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Балалар «Қулық» мәтінін тізбек бойынша оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.

Дескрипторы: шығарманы оқып, кейіпкерлерді сипаттайды.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушыларға қолдау көрсетіп, оқиғаны өрбіте алуына ықпал етеді. Қиналған оқушыларға мұғалім сұрақтардың көмегімен ары қарай мәтінді құрауына көмек көрсетеді. Не нәрсеге баса назар аудару керектігін ескертеді.

«Болжа» айдары

Оқиға қалай аяқталады деп ойлайсың?Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, оқиғаның соңын болжайды.

Әр топ өз болжамын ортаға салады. Оқушылар әртүрлі болжамның ішінен тиімдісін таба алуға үйренеді. Содан соң осы болжамдардың ішінен мәтін мазмұнына ең жақын құрастырылғанын табады.

Дескрипторы:

мәтін соңын болжайды.





















Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен Нұрлан деген баланың кім екенін білуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
Нұрлан Ерланның ағасы

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз ойын айтып, дәлелдер келтіруіне бағыт береді.

Оқушыларға қу адам өз пайдасын ғана ойлайтынын, әр істі ақылға салып, ойланып шешу қажеттігін негізгі ой ретінде қайталап өткен жөн.

(Т) «Дәлелде» айдары

Оқушылар Ерланның дәптерін не үшін жасырғанын анықтайды.

  • Нұрланныңқулығынақандайбағаберередің?

  • Қайбалақу?

Осы сұрақтар төңірегінде ойланып, өз ойын ортаға салады.

Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өз пікірін ортаға салады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық