Файл: Оулыты тарауларына арналан сабатарды ысамерзімді жоспарлары саба.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 331
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
-
сабақ
Ортақ тақырып: Бөлімше: | Менің отбасым және достарым 1.1. Мен және менің отбасым | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып:1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Менің отбасым | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
| |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы | Мұғалім сабақты бастайды. Мұғалім жұмбақ шешуді ұйымдастырады: Әке-шешем, Ата-әжем, бауырым, Бәрі бірге Білдіреді бір ұғым. (отбасы) – Бұл сабақта біз отбасы туралы айтатын боламыз. | Отбасы туралы әңгімелейді. | | |
Ортасы | ФТ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады.
Шмуцтитулды қараңдар. Әңгіме не туралы болады?
Мұғалім желі материалдарына назар аударуды ұсынады. Іздеу жолына «Отбасы деген не?» сөйлемін енгізеді. Іздеу көзінен табылған бірнеше анықтамаларды жақсы оқи алатын балаларға оқып беруді ұсынады. Мысалы: «Бірге тұратын туысқандар» тобы (әйелі мен күйеуі, балаларымен ата-аналары). Google жүйесі: отбасы деген не? Сұрауына жауабы. https://www.google.com/search?q=%D1% 87%D1%82%D0%BE+%D1%82%D0%B 0%D0%BA%D0%BE%D0%B5+%D1%8 1%D0%B5%D0%BC%D1%8C%D1%8F &oq=%D1%87%D1%82%D0%BE+%D1 %82%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0% B5+%D1%81%D0%B5%D0%BC%D1%8 C%D1%8F+&aqs=chrome..69i57j0l7.357 6j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8) «Отбасы» әдетте үйленген ер адам мен әйел және олардың балаларынан тұрады. Оған сонымен бірге аталар мен | Жаңа бөліммен танысады. Оқушылар өз пікірлерін айтады. Іздеу көзінен табылған бірнеше анықтамаларды жақсы оқи алатын балалар оқып береді. Оқушы дәптерімен жұмыс. А. тапсырманы орындайды. | ҚБ Тапсырма. Критерий А. Отбасының | Проектор, ғаламторға шығатын компьютер, сөздіктер https://psymod.ru/otn osheniya/semya/2338 -chto-takoe- semya.html Осы сілтеме бойынша отбасы, оның түрлері, рөлі және т.б. білуге болады. Оқушы дәптері |
| апалар, күйеуі мен әйелінің туысқандары да кіреді. (В. Ожеговтың онлайн түсіндірме сөздігі https://slovarozhegova.ru/word.php?wordi d=28436) Сабаққа қағаз нұсқасындағы бірнеше түсіндірмелік сөздіктерді әкелуге болады. ФТ. Мұғалім оқулықпен жұмыс ұйымдастырады. Мәтінді мұғалімнің оқуы. Оқулықтағы сұрақтар бойынша талдау жасау. ФТ. Мұғалім оқулық бойынша әңгіме өткізеді:
бауырларың, қарындастарың туралы айтуды ұмытпа. Ж. – Балалар, өз отбасыларыңның өмірінде болған қызықты жағдайлар туралы айтып беріңдер (фронтальды немесе жұппен).
| Оқулықтағы сұрақтар бойынша талдау жасайды. Өз отбасылары туралы айтады. Өз отбасыларының өмірінде болған қызықты жағдайлар туралы айтып береді. (фронтальды немесе жұппен). Бірнеше оқушылардың әңгімесі тыңдалады. Сұрақтарға жауап береді. | мүшелерін атап, олардың суреттерін салады. Дескриптор
дөңгелек ішіне орналастырады.
Тапсырма. Критерий В.1. Туыстық байланыс жүйесіндегі өз орнын анықтайды. Өз рөліне қатысты қанатша белгісін қояды. Дескриптор
| Оқулық |
| Зерттеу тапсырмасы: Анаң мен әкеңнен қалай оқығандығы, отбасындағы үлкендер мен кішкентайларға қалай көмектескендері туралы сұрап білу. Өз отбасыңның тарихы туралы білу, сурет альбомын зерттеу. Өз отбасың туралы әңгіме құрастыру. Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын тексереді. | Өзінің отбасы туралы әңгіме құрастырады. Оқушы дәптеріндегі В. 2. тапсырманы орындайды. | Отбасымен бірге өзіңді қауіпсіз сезінесің бе? Қауіпті орынды белгілейді. | Оқушы дәптері |
Соңы | ФТ. – Рефлексия
| Ойларымен бөліседі. | ҚБ | Оқушы дәптері |
| «Оқушы дәптеріндегі» сабақтағы өз жұмыстарына баға береді. Сөйлемдерді толықтырады: Енді мен .... істей аламын. Мен ... үйрендім..... қиын болды. жасау қолымнан келді қызық болды. Мені таңғалдырған ... . Мен бүгін үйрендім. | «Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. Сабақтағы өз жұмыстарына баға береді. Сөйлемдерді толықтырады. | ҚБ | |
| Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Мен сендердің барлығыңа сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс білдіремін! | | Мадақтау, алғыс айту. | |
-
сабақ
Ортақ тақырып: Бөлімше | Менің отбасым және достарым 1.1. Мен және менің отбасым | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Отбасылық мерекелер | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.1.6.1 – отбасылық мерекелердің бірін сипаттау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар: Отбасылық мерекенің отбасы үшін маңызын түсіндіре алады. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы | Мұғалім сабақты бастайды. Парта жанында әдемі тұрып, Сыпайы амандасамыз. Отырамыз арқамызды тік ұстап, Жеңіл ғана тыныс алып, Дүниетану сабағын бастаймыз. Мұғалім сабақ тақырыбын хабарлайды. – Мереке көп дүниеде! Сүйеді кішкентай, үлкенде. Мерекеде би билеп, ән шырқа, | Сабақтың тақырыбымен танысады. Сұрақтарға жауап береді. | | |
| Тосын сый күтер бәрі де! – Осы жолдармен біз бүгінгі сабағымызды бастаймыз. Сабақта не туралы айтамыз? Немен танысамыз? Не туралы білетін боламыз? | | | |
Ортасы | ФТ. Мұғалім әңгіме ұйымдастырады.
Онда мерекелер туралы жақсы білетіндіктеріңді тексерейік. Мұғалім тақтаға бірнеше суретті іледі. (Туған күн) (8 наурыз) (Ұлыстың күні – Наурыз) (Жеңіс күні) | Ойларымен бөлісіп, әңгімелеседі. Оқушы дәптерімен жұмыс. | ҚБ Тапсырма. Критерий А. Өз отбасы үшін мерекелік құттықтау хаттың суретін салады. Дескриптор
Тапсырма. Критерий В. Отбасылық мерекелік дастарқанның суретін салады. Отбасылық мерекелерге қандай тағамдар даярланатынын айтып береді. Дескриптор
дастарқанның суретін салып аяқтайды.
| Туған күн, 8 наурыз, Ұлыстың ұлы күні, мұғалімдер күні мерекесінің суреттері. Оқулық Оқушы дәптері |
| Аталған мерекелердің қайсысы отбасылық мереке болып саналмайды? Өз ойларыңды дәлелдеңдер. Отбасы мерекесінің белгілерін атаңдар. Отбасы мерекесі кімдерді біріктіреді? Отбасы мерекесінің басты кейіпкері кім болуы мүмкін? «Әжемнің туған күні» мультфильмін көру (Союзмультфильм).
Әдетте, мерекенің алдында дайындық жасалады.
Неге? Әжесі немересінен жақсы сыйлық алды ма? Басқа қонақтардан ше?
еді?
Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады. Қимылдарды | Өз ойларын дәлелдейді. «Әжемнің туған күні» мультфильмін көріп, сұрақтарға жауап береді. Сергіту жаттығуын тақпақ мәтініне байланысты қимылдар жасайды. | даярланатынын айтып береді. Тапсырма. Критерий С. Сыныпқа суретте бейнеленген отбасы мерекелері туралы айтып береді. Дескриптор
отбасылық мереке туралы айтып береді.
| |
| жасау тақпақ мәтінімен байланысты. Ал, балалар, тұрайық, Алақанды ұрайық. Оңға қарай иіліп, Солға қарай иіліп, Бір отырып, бір тұрып, Бойымызды созайық, Белімізді жазайық. Жоғары-төмен қарайық, Қолымызды созайық, Бойымызға күш жинап, Бір шынығып алайық. Тақырып бойынша жұмысты жалғастыру. ФТ. Оқулық мәтіні бойынша жұмыс. Мәтінге қойылатын сұрақтар бойынша әңгіме ұйымдастыру. Сұрақтар бойынша әңгіме:
береді? Сен отбасыңдағыларға қандай сыйлық дайындадың?
қыргүйек айында тойланады. Әр отбасының өз дәстүрі бар, бірақ салт-дәстүрді барлық қазақ | Сұрақтар бойынша әңгімелеу. | | Оқулық |
| отбасылары сақтайды. Оқулықтағы суретке назар салыңдар. Мына әдемі дәстүрді таныдыңдар ма? Ол қалай аталады? Қай кезде өткізіледі? | | | |
Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі С. тапсырмасының орындалуын ұйымдастырады. | Оқушы дәптерінде тапсырмаларды орындайды. | Оқушы дәптері | ||
Ж. Оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын жұптасып тексеруді ұйымдастырады. | Оқушы дәптеріндегі С.тапсырмасының орындалуын жұптасып тексереді. | | ||
Соңы | ФТ. – Біз сабақта нені үйрендік?
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындаңдар: Тақырып бойынша өз біліміне баға береді. Сөйлемдерді толықтырады: Мен ... білдім. Мен ... есіме сақтадым. Мен ... үйрендім. .... қайталадым. Маған қиын. | Кері байланыс. «Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. Тақырып бойынша өз біліміне баға береді. Сөйлемдерді толықтырады. | ҚБ. | Оқушы дәптері |
| Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Барлықтарыңа сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс білдіремін! | | ҚБ. Мадақтау, алғыс айту. | |