Файл: Оулыты тарауларына арналан сабатарды ысамерзімді жоспарлары саба.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 333
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Сендерді жел ұшырып, біресе жоғары көтеріп, біресе төмен жерге түсіреді. Күндіз сендер күн көзімен жарқырап, ал түнде бұрқасын болғанда, қар вальсін билегілерің келеді. Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындауды ұйымдастырады. Ж. Оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын жұптасып тексеруді ұйымдастырады. | Оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындайды. Оқушы дәптеріндегі тапсырмалардың орындалуын жұптасып тексереді. | 3. Өз таңдауын түсіндіреді. Тапсырма. Критерий С. Қыста және жазда бос уақытты өткізуге көмектесетін заттардың суреттерін салады. Отбасының жылдың әр маусымында өздерінің бос уақыттарын қалай өткізетіні туралы әңгімелеп береді. Дескриптор
уақыттарын қалай өткізетіні туралы әңгімелеп береді. | Оқушы дәптері |
Соңы | ФТ. Рефлексия.
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындаңдар.
сыйласа, түсінгеніңе сай келетін анықтаманы белгіле. | Ойларын ортаға салады. «Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. | ҚБ | Оқушы дәптері |
| ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Мен сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс білдіремін! | | | |
-
сабақ
Ортақ тақырып: Бөлімше: | Бізді қоршаған әлем 2.2. Климат және ауа райы | |||||
Педагогтің аты-жөні: | | |||||
Күні: | | |||||
Сынып: 1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Ауа райы дегеніміз не? | |||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.2.2.1 – ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау. | |||||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
Басы | ФТ. Мұғалім сабақты бастайды. Мектеп – кеме, Білім – теңіз. Барар жерге Тез жетеміз! | Жұмбақтарды шешеді. | | Жұмбақтар |
| – Сабақта не туралы айтатынымызды жұмбақтарды шешкеннен кейін білетін боласыңдар. Көктен түседі, Жер ішеді. (Жаңбыр) Ақ көбелек қонды, Құстар енді тоңды. (Қар) Мамықтай ұлпа, Қанаттай ақ. Қыста жер бетін басады, Жазда сайға қашады. Жазда болмайды, Қыста болады. Терезеге қонады, Әсем ою ояды. (Қырау) Қолы жоқ, сурет салады, Тісі жоқ, тістеп алады. (Аяз) Қанаты жоқ, ұшады, Аяғы жоқ, желеді, Аузы жоқ, ұлиды. (Боран) Мені ешкім көрмейді, Дауысымды естиді. (Күннің күркіреуі) Аспандағы әсем белбеуді, Алып белге буынсам. (Кемпірқосақ) Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді. (Ауа) | | | |
| Аспанды от қамшы осады, Ащы үнін ышқынтып қосады. (Найзағай) Қыста шыны боп қатады, Жылыда су боп жатады. (Мұз) Сұрғылт түтін Бүркесе маңайды, Адастырар талайды. (Тұман) Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады. (Күн) Шашылды көктен ақ моншақ, Жоғалды біздер тапқанша-ақ. (Бұршақ) Қыс болса құрып өрмегін, Салады не бір өрнегін. (Қырау) – Барлық жұмбақтардың шешуі қандай түсінікпен байланысты? Бүгін біз сабақта ауа райы және оның біздің өмірімізге әсері туралы сөз қозғамақпыз. | | | |
Ортасы | – Балалар, біз бүгін ауа райы туралы айтатын боламыз. Келіңдер, «ауа райы» сөзі нені білдіреді екен, оқулықтан қарайық. Мұғалім оқулық мәтінін оқуды ұйымдастырады. | Оқулықтан ауа райы туралы анықтаманы | | Ауа райының суреті тақтаға ілінеді. |
|
қабығының жағдайы бойынша ауа райын сипаттауға болады. Ж. Мұғалім оқушы дәптеріндегі А. тапсырмасын орындауды ұсынады.
Оқушы дәптеріндегі А. тапсырмасын орындаңдар. Ауа райын сипаттауға болатын сөздерді таңдаңдар. Ж. Тапсырманың орындалуын тексеру.
«шуақты күн», «жаңбырлы» сөздерін таңдады? Сыныпқа өз таңдауларыңды түсіндіріңдер. Ауа райының жаңбырлы болатыны неге байланысты? Мысалы, ертеңгі ауа райы қандай болатынын қалай білуімізге болады? ФТ. Мұғалім оқулықтағы мәтінді оқуды және оқушы дәптеріндегі тапсырмаларды орындауды ұйымдастырады. | оқиды. Оқушы дәптеріндегі А. тапсырмасын орындайды. Оқулықтағы мәтінді оқып, тапсырмаларды орындайды. | Тапсырма. Критерий А. Ауа райын сипаттауға болатын сөздерді қоршап қояды. Дескриптор 1. Ауа райын сипаттауға болатын сөздерді қоршап қояды. Тапсырма. Критерий В.1. Ағымдағы күннің ауа райын сипаттайды. Дескриптор 1. Ағымдағы күннің ауа райын жел, жаңбыр, қар сияқты түйін сөздердің көмегімен сипаттайды. Тапсырма. Критерий В.2. Ауа райының қазіргі жағдайын шартты белгісін пайдаланып, | Оқулық Оқушы дәптері Оқулық, оқушы дәптері |
|
ғалымдарды қалай атайды? Шын мәнінде табиғаттың өзі ауа райының өзгерісі туралы белгі береді екен. Мысалы: Күркетауық балапандарын қанатының астына жинаса – күн суытады. Торғайлар басын құйрығына жасырса, боран соғады, не аяз болады.
Жаңа білімдеріңді есепке ала отырып, ауа райына бақылау жасаңдар. ФТ. Мұғалім сергіту сәтін ұйымдастырады. Кәне, қанат жазайық, Қарлығашқа ұқсайық. Ұшып-ұшып алайық, Орнымызға қонайық. | Сергіту жаттығуын орындайды. | ағымдағы ауа райының жағдайына байланысты суретін салады. Дескриптор 1. Ағымдағы ауа райының жағдайына байланысты шартты белгісімен суретін салады. Тапсырма. Критерий С.1. Сөйлемдердегі көп нүктенің орнын мағынасы сәйкес келетін сөздермен толтырады. Дескриптор
| |
| Білімде алда болайық, Оңға, оңға түзу тұр, Солға, солға түзу тұр. Артқа қарай бір адым, Алдыға қарай бір адым. Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. Желкілдеген желменен, Жел егінді тербеген, Тербеледі ағаштар. Алдымнан жел еседі, Кіп-кішкентай бөбектер Үлкен болып өседі. Ж. Мұғалім оқушы дәптерінде тапсырмалардың орындалуын ұйымдастырады. | Оқушы дәптерінде тапсырмаларды орындайды. | Тапсырма. Критерий С.2. Өзі жақсы көретін ауа райының суретін салады. Ондай ауа райында қандай істермен шұғылданғанды ұнататынын айтып береді. Дескриптор
береді. | |
Соңы | ФТ. Рефлексия
| Ойларымен бөліседі. | ҚБ | |
|
«Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындау:
ҚБ. Мұғалім: – Жарайсыңдар, балалар! Барлықтарыңа сабақтағы жұмыстарың үшін алғыс айтамын! | «Оқушы дәптеріндегі» тапсырманы орындайды. | | Оқушы дәптері |
-
сабақ
Ортақ тақырып: Бөлімше: | Саяхат 3.1. бөлімше Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер. | |
Педагогтің аты-жөні: | | |
Күні: | | |
Сынып: 1 | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген? | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 1.3.1.1 – көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар:
Көптеген оқушылар:
Кейбір оқушылар:
| ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңі/ уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
Басы | Сабаққа оң психологиялық көңіл күй қалыптастыру. Сәлемдесу. Мұғалім: – Балалар! Келіңдер, бір-бірімізбен сәлемдесейік. | Оң психологиялық көңіл күй қалыптастырады. Сәлемдеседі: «Сәлеметсіз бе?!» Оқушылар өз көршісінің қолының саусақтарына бас бармақтан бастап, кезек-кезек бірдей саусақтарын тигізіп былай дейді:
(атаусыз саусақтарын);
(алақандарынтигізу). | | Тақтада «Болжам ағашы» бейнеленген |
| Ж.Ұ. Дәптердегі үй тапсырмасының орындалуын тексеру. Мұғалім: – Сабағымыздың тақырыбы: «Ежелгі адамдар қандай болған және қалай өмір сүрген?» Қалай ойлайсыңдар, бүгінгі сабақтан біз не жайлы білеміз? («Болжамдар ағашы»). Тақтада ағаш бейнеленген, оның діңіне «Ежелгі адамдар» деп жазылған. Мұғалім барлық нұсқаларды (дұрыс және қате) ағаш бұтақтарына жазып, Осы пікірлермен барлықтарың келісесіңдер ме? деп сұрақ қояды. Жауаптар саны шектелмеген. Мақсаттық тұжырымдау ФТ. «Болжамдар ағашы» Оқушылардың жауаптары (болжамдары) Ежелгі адамдар:
| Дәптердегі үй тапсырмасының орындалуын мұғалімге тексертеді. Ойларымен бөліседі, болжам жасайды. Бүгінгі сабақтың тақырыбымен танысады. | | |
Ортасы | Мұғалім: – Ғалымдар адамдардың арғы тегі адам тәріздес маймылдар деп тұжырым жасайды. Табылған әртүрлі заттардың көмегімен ғалымдар ежелгі ата-бабаларымыздың өмірінің болжамдық суретін жасап шығарды. | | ҚБ | |