ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 792
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Қозғалыс жылдамдығы | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Сабақтың мақсаты: 1. Жылдамдық өлшем бірліктерімен таныстыру, уақыт қашықтық өлшем бірліктерін пысықтау, оларды есеп шығаруда пайдалануға үйрету. 2. Жылдамдық пен уақыт белгілі болған жағдайда қашықтықты табуды үйрену. 3. Оқушылардың алған білімдерін күнделікті өмірде ауызша, жазбаша есептеу дағдыларын қалыптастыру, логикалық ойлау қабілеттерін шапшаңдыққа тәрбиелеу. Көрнекілігі: Оқулық, карточка, интерактифті тақта, слайд, сенім ағашы. Әдіс - тәсілдері: топпен жұмыс, «Ой қозғау», сұрақ – жауап. Түрі: Саяхат сабағы. | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: жаппай жұмыс.
| Оқушылар ауызша орындайды | ||
Жаңа сабақ Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп орындау. №1 карточка Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. 7 тәулік = 168 сағат 5мин 15с = 315 с 480 сағ = 20 тәулік 6ғ. 507ж. = 1107ж т.с.с. №2 карточка Баған түрінде есептеп, дұрыстығын тексер. -806 – 806 + 327 479 327 479 327 479 806 Жылдамдық. Уақыт. Қашықтық. s – Қашықтық (Жол): км, м, см. v – Қозғалыс жылдамдығы: км/сағ, м/мин, м/сек. t – Қашықтықты жүріп өткен уақыт: сағат, минут, секунд. Жылдамдық – уақыт бірлігінде жүріп өткен уақыт. Қашықтықты табу үшін қозғалыс жылдамдығын қозғалыс уақытына көбейту керек. | ||||
Сергіту сәті | Ақ қоян-ау, ақ қоян, Бетіңді жушы, Қолыңды сүртші, Айнаға қарашы, Шашынды тарашы, Киіміңді киші, Мектепке қарай жүрші, Орныңа отыршы, Сабағыңды оқышы | |||
Ой толғаныс | Бірнеше бірлікке артыруға арналған есептер 1.Диқаншылар күзгі егістік жұмыстарында 4 машина бидай және 3 машина артық арпа қоймаға жеткізді.Диқаншылыр қанша машина арпа жеткізді? 2. Гүлнәр 3 кәмпит , ал Шолпан 2 кәмпит артық жеді. Шолпан қанша кәмпит жеді? 3. Қорапта 6 қарындаш және 3-ке артық фломастер жатыр. Қорапта қанша фломастер жатыр? 4. Жанар 2 шелек , ал Майра 3 шелек артық құлпынай жинады.Майра неше шелек құлпынай жинады? 5.Гүлзарда 6 қызғалдақ және одан 3-ке артық сарығалдақ өсіп жатыр.Гүлзарда қанша сарығалдақ өсіп тұр? 6.Дәулетте 4 машина, ал Саматта 5 машина артық.Саматта неше машина бар? 7. Дәрігер бірінші күні 7 бала , ал екінші күні 3 балаға артық қабылдады. Дәрігер екінші күні қанша бала қабылдады? | |||
Сабақты бекіту | ||||
Үй тапсырмасы | №6,7 142-бетте | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Жылдамдықты табуға берілген есептер | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: оқушыларда жылдамдық туралы түсінік қалыптастыру; есептеу және өз бетімен жұмыс істей білу дағдыларын жетілдіру; интеллектуалдық қиындықтарды жеңе білу және өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу. - Балалар, терезеге қараңдаршы. Далада күн сәулесі жарқырап тұр. Бізге сәулесін шашып тұр. Сәуле сендердің тұла бойларыңа тарап, жандарыңды жадыратып тұр. - Кәне, айналамызға жылу сыйлайық, жүздеріңнен күннің көзіндей күлкі кетпесін. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Қызығушылықты ояту | Логикалық есептер. 1. Үстел үстінде төрт алма тұр. Бір алманы алып ортасынан бөліп қайта қойды. Үстел үстінде неше алма болды? 4 алма 2. 2 сиырдың мүйізі нешеу? 3. 5 қойдың басы нешеу? 4. 3 адамның қолы нешеу? 5. 1 мысықтың аяғы нешеу? 6 тапсырма: Геометриялық пішіндерден балапан, балық құрастыру | |||
Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындау. Қосымша тапсырма: Жылдамдық. Жылдамдық бірліктері υ=S/t осыдан S-ті, t-ны қалай табамыз? S=υ*t t=S/υ Жылдамдықтың басқа да өлшем бірліктері бар: м/с; мм/с; км/ сағ; м/ мин; см/с Әр түрлі өлшем бірліктермен жазылған жылдамдықты тек бір бірлікпен жазамыз немесе оны халықаралық бірліктер жүйесі (ХБЖ) деп атайды, ол м/с Сыныпқа сұрақ: м/с; мм/с; км/ сағ; м/ мин; см/с қайсысын айналдырамыз? ( бірнеше оқушыдан сұрау- даралап сұрау) №1 карточка Баған бойынша орындау. 902 – 567 = 335 902 – 335 = 567 335 + 567 = 902 | ||||
Ой толғаныс | Белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер 1.Аюда 9 килограмм бал болды. Ол бірнеше килограмм бал жегеннен кейін ода 4 килограмм бал қалды.Аю неше килограмм бал жеді? 2. Айдар Бурабайдың 10 фотосурет істеді.Досына бірнеше фотосурет бергеннен кейін 6 фотосурет қалды.Айдар досына неше фотосурет берді? 3.Сауыншы сиырдан 9 литр сүт сауып алды. Ірімшік жасауға бірнеше литр сүт пайдаланғаннан кейін 2 литр сүт қалды.Сауыншы неше литр сүт ірімшікке жұмсады? 4. Маймылда 10 банан болды.Бірнеше банан жегеннен кейін оның 4 бананы қалды. Маймыл неше банан жеді? 1. Қозғалыс жылдамдығы дегеніміз не ? 2. Жылдамдықтың қандай өлшеу бірліктерін білеміз ? 3. Жылдамдықты қандай әріппен белгілейміз ? 4. Барлық денелердің жылдамдықтары бірдей ме ? 5. Жылдамдық пен уақыт арқылы жүрілген жолды қалай өрнектейміз? | |||
Сабақты бекіту | №7 144-бетте | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | ||
Үй тапсырмасы | Оқулықтағы тапсырмаларды орындау | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Жол. Қашықтықты табуға берілген есептер | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | 1. Білімділік: Өткен сабақта алған білімдерін пысықтау; жылдамдық, уақыт, қашықтыққа қатысты есептерді теңдеу құру арқылы шешу жолдарын үйрету; баланың ойлау қабілетін қалыптастыру, өзін-өзі бақылауға, өз бетімен жұмыс істеуге дағдыландыру. 2. Дамытушылық: Оқушылардың ой-өрісін,өзіндік іс-әрекетін, дүние туралы танымын дамыту. Өздігінен қорытынды шығаруға машықтандыру, пәнге қызығушылығын және белсенділігін арттыру. 3. Тәрбиелік: Білімнің әрқашан қымбат екенін түсіне білуге, адамгершілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу. Типі: аралас сабақ Әдісі: сұрақ-жауап, әңгімелеу Түрі: саяхат-сабақ Көрнекілігі: интербелсенді тақта | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды | ||
Жаңа сабақ | Оқулықтағы тапсырмараларды топтарда бөліп орындау. Дәптермен жұмыс. Шығармашылық тапсырмалар: №1 карточка 900:3*2=600 900:(3*2)=150 (900+100):2=500 900+100:2=950 (8000-4000):4=140 8000-400:4=7900 | |||
Сергіту сәті | Оңға, оңға, түзу тұр, Солға, солға, түзу тұр. Артқа қарай бір қадам, Алға қарай бір қадам Жоғары-төмен қарайық, Орнымызды табайық! | |||
Ой толғаныс | Ой ұшқырлығына құрылған есептер 1.Ағаш басында 2 балық отыр еді. Оларға тағы 2 балық ұшып келді. Барлығы неше балық болды? ( балықтар ағашта отырмайды және ұшпайды.) 2.Алма ағашында 10 алма, ал үйеңкі ағашында одан 2 алма аз өсіп тұр. Үйеңкі ағашында неше алма өсіп тұр? (Үйеңкіде алма өспейді) 3.Тақта алдында 3 бала тұр.Олар:Самат,Марат,Қанат. Марат ортасында тұр. Маратты қозғамай қалай шетке тұрғызуға болады? 4.Үй тышқанның неше құлағы бар? 5.Жанұяда 7 ер баланың бір-бірден қарындасы бар. Жанұяда қанша бала бар? (8 бала:7 ұл,1 қыз) 6.Самат,Марат,Қанатты орындыққа әртүрлі ретпен қалай отырғызуға болады? ( а)Самат, Марат, Қанат. ә)Самат,Қанат,Марат. б)Марат,Самат,Қанат. в) Марат,Қанат, Самат. г)Қанат,Самат,Марат. ғ)Қанат,Марат,Самат.) 7.Аулада жүрген бұзаулар мен тауықтардың аяқтарының саны –он. Аулада неше тауық, неше бұзау болуы мүмкін? (2 тауық, 2 бұзау) | |||
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | ||
Үй тапсырмасы | №6,7 147-бетте | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады | ||
Кері байланыс |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Уақытты табуға берілген есептер | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: оқушылардың уақыт бірліктері және олардың арасындағы қатынас туралы көзқарастарын нақтылау; атаулы сандармен амалдар орындау дағдыларын, сандардыәртүрлі өлшем бірліктермен өрнектей алу дағдыларын жетілдіру. | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Ауызша жұмыс. Зейінділік ойыны: жаппай жұмыс.
| Оқушылар ауызша орындайды | ||
№1 карточка Көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте. 7 тәулік = 168 сағат 5мин 15с = 315 с 480 сағ = 20 тәулік 6ғ. 507ж. = 1107ж т.с.с. №2 карточка Баған түрінде есептеп, дұрыстығын тексер. -806 – 806 + 327 479 327 479 327 479 806 Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда орындау. | ||||
Сергіту сәті | Ақ қоян-ау, ақ қоян, Бетіңді жушы, Қолыңды сүртші, Айнаға қарашы, Шашынды тарашы, Киіміңді киші, Мектепке қарай жүрші, Орныңа отыршы, Сабағыңды оқышы | |||
Ой толғаныс | Бірнеше бірлікке артыруға арналған есептер 1.Диқаншылар күзгі егістік жұмыстарында 4 машина бидай және 3 машина артық арпа қоймаға жеткізді.Диқаншылыр қанша машина арпа жеткізді? 2. Гүлнәр 3 кәмпит , ал Шолпан 2 кәмпит артық жеді. Шолпан қанша кәмпит жеді? 3. Қорапта 6 қарындаш және 3-ке артық фломастер жатыр. Қорапта қанша фломастер жатыр? 4. Жанар 2 шелек , ал Майра 3 шелек артық құлпынай жинады.Майра неше шелек құлпынай жинады? 5.Гүлзарда 6 қызғалдақ және одан 3-ке артық сарығалдақ өсіп жатыр.Гүлзарда қанша сарығалдақ өсіп тұр? 6.Дәулетте 4 машина, ал Саматта 5 машина артық.Саматта неше машина бар? 7. Дәрігер бірінші күні 7 бала , ал екінші күні 3 балаға артық қабылдады. Дәрігер екінші күні қанша бала қабылдады? | |||
Сабақты бекіту | ||||
Үй тапсырмасы | №6,7 149-бетте | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Өздік жұмысы №2 | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: оқушылардың өздігінен жұмыс істей отырып, өткенді қайталау, білімін тиянақтау, көбейту мен бөлу амалдары туралы білімі мен білігін жүйелеу; есеп шығару, есептеу дағдысын қалыптастыру; өздігінен жұмыс істеуге баулу. | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Оқушылар шеңбер жасап тұрады. Мұғалім келесі оқушыға үлкен жүректі ұсынып тұрып,бүгінгі күніне сәттілік тілейді. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Күн жарығын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. | Оқушылар ауызша орындайды | ||
Жаңа сабақ | І нұсқа. (шамалар)
( 235 000 + 745) – ( 30 000 + 5 000) = 235 745 – 35 000 = 200 745 (135 496 – 135 000) : 8 ∙ 4 = 248
А). Дүкенге әрқайсысында 10кг-нан 50 жәшік қызанақ және 450кг қияр әкелінді. Дүкенге барлығы неше килограмм көкөніс әкелінді? Ш: 10 ∙ 50 + 450 = 950 Ш: барлығы 950 кг көкөніс әкелінді. Ә). Тіктөртбұрыштың ұзындығы 3см 5мм, ал ені 2см 8мм. Периметрін есепте. Р = (3см 5мм + 2см 8мм.) ∙ 2 = 12 см 6 мм
535 : Х = 5 400 Х = 1 000 + 600 Х = 535 5 400 Х = 1 600 Х = 107 Х = 1 600 : 400 535 : 107 = 5 Х = 4 5 = 5 400 4 = 1 600
6кг 425г = 6 425г 800см = 8м 16м 50см = 1650см 2 000кг = 2т ІІ нұсқа (шамалар)
(960 502 – 60 000) – 251 ∙ 2 = 900 502 – 502 = 900 000 (4 702 565 – 4 702 000) : 5 3 = 339
А). дүкенге 100 жәшік жүзім және 320кг алма әкелінді. Бір жәшіктегі жүзімнің массасы 15 килограмм. Дүкенге әкелінген жүзім мен алманың массасы қандай? Ш: 100 15 + 320 = 1500 + 320 = 1 820 Ж: барлығы 1850 кг жүзім мен алма әкелінді. Ә). Тіктөртбұрыштың ұзындығы 4см 5мм, ал ені – 1см 3мм кем. Оның периметрін тап. Р = (4см 5мм + (4см 5мм – 1см 3мм) = 7см 7мм
Х ∙ 10 – 9 000 = 60 У : 2 + 800 = 9 800 Х ∙ 10 = 9 000 + 60 У : 2 = 9 800 – 800 Х ∙ 10 = 9 060 У : 2 = 9 000 Х = 9 060 : 10 У = 9 000 2 Х = 906 У = 18 000 906 ∙ 10 = 9 060 18 000 : 2 + 800 = 9 800 9 060 = 9 060 9 800 = 9 800
6 сағ 42 мин = 402 мин 2 754кг = 2т 754кг 240м 50см = 24 050см 900см = 90дм | |||
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | ||
Үй тапсырмасы | Қайталау | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |