ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 11.01.2024
Просмотров: 764
Скачиваний: 3
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |||||||
Сабақтың тақырыбы | 103 • 6, 618 : 6 түріндегі жазбаша көбейту және бөлу | |||||||||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||||||||
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. | |||||||||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Оқушылардың өз бетімен білім алуына жағдай жасай отырып, таным белсенділіктерін арттыру; Оқушылардың ойлау,ауызша,жазбаша есептеу дағдыларын дамыту. Білімділікке тәрбиелеу. Көрнекілігі: Интерактивті тақта,таблица,көбейту таблицасы,карточка Әдісі: Есептер шығару, өз беттік жұмыс, сұрақ-жауап | |||||||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||||||||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||||||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||||||||
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||||||||
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды | ||||||||
Жаңа сабақ | Математикалық диктант. А. 5961, 12010, 60800, 106009,51000 Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп орындау. Қосымша:
| |||||||||
Сергіту сәті | Жәшік ішінде 3 қызы және 3 көк шар жатты. Бірінші жәшіктен бір қызыл шарды алып, үстел үстіне қойды, сосын көк шарды алды, сосын тағы да қызыл шарды алып қойды. Сосын жәшіктен бірден екі шарды алғылары келді. Бұл шарлар қандай болулары мүмкін: а) екеуі де көк? б) екеуі де қызыл? в) қызыл мен көк? | |||||||||
Ой толғаныс | Салыстыр: 1.48*57 61*56 17*25 66*72 74*67 42*36 49*51 46*37 73*68 2. 48*39+8 90*78+9 46*54-7 37+6*40 82*83+9 74*69+6 29+3*28 62*56+6 42*36+7 3.28+8*35 90-6*86 39+7*45 37+6*40 83-7*75 47-8*34 29+3*28 92-9*83 23-5*19 Есептерді шығар 1)Балалар мектептің табиғат мүйісіндегі қояндарға 8 кг капуста жапырағын, одан 3кг артық жем әкелді. Неше кг жем әкелінді? 2)Асханадағы 2 қорап майдың біреуі 20 кг, екіншісі одан 3 кг кем. Екінші қораптағы май неше кг? 3)Түскі тамақ кезінде асханадағы 21 таба нанның 9 –ын бірінші сыныптың балалары ,қалғанын 2 сынып балалары жеді. Екінші сыныптың балалары неше таба нан жеді? 4)Мектептің шеберханасында бірнеше саптаулы күрек бар еді.Тағы 5 күректі саптағанда, барлығы 14 болды. Әуелде саптаулы күрек нешеу еді? 5) Су ішуге келген қойлардың 7 –еуі кейін қайтты да ,8 қойы қалды.Су ішуге әуелде неше қой келген еді? 6)Жемсауыттан жем шоқып отырған бірнеше торғайға 5 торғай келіп қосылды. Бұл отырғандардан 7-еуі кем.Неше торғай отыр еді? 7)Қол еңбегі сабағында 3 парақ қызыл қағаз жұмсалды.Бұл жұмсалған көк қағаздан 8 парақ кем.Неше парақ көк қағаз жұмсалды? 8)Шаруашылықта 38 ала сиыр, 9 қоңыр сиыр бар. Барлық сиыр қанша?Қай түсті сиыр көп? Нешеуі артық? 9)Ұзындықтары 13 см және 7 см екі кесінді сызылған. Қай кесінді ұзын? Қанша см ұзын? 10) Сынықтың ұзындығы 15 см, оның бір кесіндісі 7 см. Екінші кесіндінің ұзындығы қанша? | |||||||||
Сабақты бекіту
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы | Бақылау жұмысы №2 | |||||||||||||||||||||||||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. | |||||||||||||||||||||||||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты: 4-ке дейінгі кестелік көбейту және бөлу жайлы алған білімдерін тексеру, тиянақтау. Оқушылардың білім, білік дағдыларын анықтау. Қатесіз , тиянақты орындауға үйрету. Білу: Жазбаша көбейту және бөлу тәсілдері; Есептерді шешу барысы және есепті шығару тәсілдері туралы түсініктерінің болуы; Көбейтуді қосумен алмастыру; Қолдану: Көбейту амалынан тұратын сөзді есептерді шығара білу; Шамалармен өрнектеуді; Фигураны сызып, оның периметрін табу. | |||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||||||||||||||||||||||||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||||||||||||||||||||||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||||||||||||||||||||||||
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды | ||||||||||||||||||||||||
І-нұсқа
ІІ-нұсқа
| ||||||||||||||||||||||||||
Сергіту сәті | 1.Дымбілмес алдында 4 құлпынай , содан кейін 3 құлпынай жеді.Дымбілмес барлыға неше құлпынай жеді? 2. Айнұр 2 пирамида, ал Гүлнұр 3 пирамида құрастырды.Екі қыз неше пирамида құрастырды? 3. Алпамыс аптасына 3 кітап, ал Берік сонша кітап оқыды.Балалар қанша кітап оқыды? 4. Күлшеқызға 3 тиін және 7 қоян қонаққа келді. Күлшеқызға барлығы неше қонақ келді? 5.Қызыл телпек әжесіне 6 тәтті тоқаш және 3 етті тоқаш әкелді.Қызыл телпек барлығы неше тоқаш әкелді? | |||||||||||||||||||||||||
Ой толғаныс | 1. Азайтудың нәтижесі қалай аталады? 2. 1 сағатта неше минут бар? 3. Қосудың нәтижесі қалай аталады? 4. Қарама – қарсы қабырғалары өзара геометриялық фигураны қалай атаймыз? 5. Оқу жылының алғашқы айы қандай? 6. Қосуға кері амалды ата. 7. Аптаның соңғы күні қалай аталады? 8. Бір тәулікте неше сағат бар? 9. 9+7 өрнегінің мәні қанша? 10. 60-7 өрнегінің мәні қанша? 11. 1 дм неше см болады? 12. 1 ғасырда неше жыл бар? 13. 9 ондықтан 8 бірліктен тұратын санды ата. 14. Периметрді қалай табамыз? 15. Үш бұрышы бар геометриялық фигураны ата. 16. Ұзындық өлшем бірліктерін ата. 17. 7 ондық 0 бірліктен тұратын санды ата. 18. Шаршы деген не? 19. Салмақ өлшем бірліктерін ата. 20. 1 дм 4см неше см болады? | |||||||||||||||||||||||||
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | ||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы | Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||||||||||||||||||||||||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады | ||||||||||||||||||||||||
Кері байланыс |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | 185 • 4, 740 : 4 түріндегі көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілі | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | суретті кестелер, қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер. | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Мақсаты:Сызғышты пайдаланып,кесіндінің ұзындығын ұзындық өлшем бірліктері арқылы өлшеуге үйрету. Ұзындықтың өлшем бірлігі миллиметрді пайдалану және оны басқа өлшем бірліктеріне айналдыруды үйрету. Дамытушылығы: Оқушылардың ойлау,ауызша,жазбаша есептеу дағдыларын дамыту. Тәрбиелігі: Білімділікке тәрбиелеу. Көрнекілігі: Таблица,көбейту таблицасы,карточка | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар. Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы Жылуым мол бойымда. | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Көбейту кестесін еске түсіру | Оқушылар ауызша орындайды | ||
Жаңа сабақ | 1 – белес:«Жүзден жүйрік» «Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан» Түсіндіре отырып, шығару: 152 * 5 ---------- 704: 4 ----------- 920: 5 ----------- 320 * 3 176 * 4 ---------- 605: 5 ----------- 604: 4 ----------- 840: 2 408: 3 ----------- 124 * 5 ---------- 560: 5 ----------- 204: 2 2 - белес «Санамақ» «Тапқыр болсаң, талас жоқ» 3 – белес: «Алақай, балақай»Сергіту сәті: (балапандар би қимылымен) 4 – белес: «Жолың болсын, балақай» Есеп 4 Амалдар бойынша есепте: 1000 – 225: 5 – 36 * 4 900 – 147 * 3 + 199 579 + 129 * 3 – 287 1000 – (200 + 169) * 2 Оқулықтағы тапсырмаларды топтарда бөліп орындау. Дәптермен жұмыс. | |||
Сергіту сәті | Азайғышты табуға арналған есептер 1.Қоян 4 сәбіз жегеннен кейін ода тағы 5 сәбіз қалды.Қоянда қанша сәбіз болды? 2.Ара бақбақтан тосап қайнатты.Ол досына 3 банка бергеннен кейін, 7 банка қалды.Арада қанша банка тосап болды? 3.Бөбектер ұшу шарында 2 километр ұшқаннан кейін, оларға тағы 3 километр ұшу қалды. Бастапқы кезде Бөбектерге қанша километр ұшу қажет болды? 4.Суретші қорабынан 6 бояу алғаннан кейін, 4 бояу қалды. Суретшіде қанша бояу болды? 5.Қоян көжектеріне 4 сәбіз бергеннен кейін, тағы 3 сәбіз қалды. Қоянда қанша сәбіз болды? 6. Себеттен 5 алма алғаннан кейін, онда тағы 5 алма қалды.Себетте қанша алма болды? 7.Карлсон 6 тәтті нан жегеннен кейін, 4 тәтті нан қалды. Қарлсонда неше тәтті нан болды? | |||
Ой толғаныс | 1.Қарлығаш, Майра және Нағиманың етіктері бар. Біріншілері –биік және қызыл, екіншілері биік емес және көк, ал үшіншісі – биік емес және қызыл. Қарлығаш пен Нағиманыкі – биік емес, Ал Нағима мен Майранікі – қызыл. Кімнің етігі қандай? 2. Тамыздың 3 күнінде әр түрлі ауа райы болды: 2, 5, 10. Бірінші күні суық және жаңбырлы, екінші күні жылы және жаңбырлы, ал үшінші күні жылы және құрғақ болды. 2 және 10 тамызда жылы, ал 5 мен 10-да жаңбырлы болды. Әр күні қандай ауа райы болды? | |||
Сабақты бекіту | Бүгінгі сабақта біз не істедік? | Саған қайсы тапсырма қиын болды? | ||
Үй тапсырмасы | №6,7 139-бетте | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады | ||
Кері байланыс |
Математика | Уақыты: | Кабинет: | Мұғалім: | |
Сабақтың тақырыбы | Өтілген материалды бекіту | |||
Сілтеме | Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор | |||
Сабақтың жабдығы | қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер | |||
Жалпы мақсаттар Оқыту нәтижесі | Өткен сабақта өткен білім дағдыларын қалыптастыруға арналған тапсырмаларды орындау. | |||
Мұғалімнің әрекеті | Оқушының әрекеті | |||
Бағалау парақшасымен таныстыру | ||||
Топқа бөлу | Оқушыларға кесілген суреттер үлестіріледі. | Қолдарына алған қиындыларды құрастырып,сол бойынша топқа бөлінеді. Суреттерді тақтаға іледі. | ||
Ынтымақтастық атмосферасы | Сабаққа даярлық, амандасу, түгендеу. Сабағымыз басталды, балаларға пайдалы. Бәрін ұғып алыңдар, санауға зер салыңдар | Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. | ||
Үй тапсырмасын пысықтау | Үй жұмысы жазылған дәптерлерді тексеру | Оқушылар ауызша орындайды | ||
Жаңа сабақ Оқулықтағы тапсырмаларды топтарға бөліп орындату. Дәптермен жұмыс. 1-топ Өрнекті баған түрінде жазып,есепте. 2-топ Есепті шығар 3-топ Теңдеулерді шеш | ||||
Сергіту сәті | Бала, бала балақан, Кәне, қайсы алақан. Саусақтарын әйбат, Былай-былай ойнат. Топ-топ басайық, Жалаудан күн жасайық. Жаса, жаса алтын күн Жаса, жаса жарқын күн Қане қанат жазайық, Қарлығашқа ұқсайық. Ұшып-ұшып алайық, Орнымызға қонайық. Білімде алда болайық. | |||
Ой толғаныс | Бірнеше бірлікке азаюға берілген есептер 1. Қоянда 5 қызыл және 2-ге кем көк шар бар.Қоянда қаншакөк шар? 2. Арманда 6 машина, ал Ерланда 3 машина кем болды. Ерланда неше машина болды? 3. Айман 8 есеп шығарды, Баян 3 есеп кем шығырды. Баян неше есеп шығарды? 4. Аюда 6 шар бар, Қоянда 3 шар кем болды. Қоянда қанша шар болды? 5. Дымбілмес 4 балмұздақ жеді, Білгіш 2 балмұздақ кем жеді. Білгіш қанша балмұздақ жеді? 6. Тиін 7 жаңғақ , ал алманы 5-ке кем жинады. Тиін қанша алма жинады? 7. Сәуле 4 сурет салды, ал Айгүл 2 сурет кем салды. Айгүл неше сурет салды? 8. Кірпі қысқы азығын жинап, бірінші күні – 9 алма, ал екінші күні 3- ке кем алма жинады. Кірпі екінші күні қанша алма жинады? 9. Қызыл телпек әжесіне 10 тәтті нан және 6-ға кем тоқаш әкелді. Қызыл телпек әжесіне қанша тоқаш әкелді? 10. Үйрек бірінші күні 8 балапан, ал екінші күні 2 балапан кем шығарды.Үйрек қанша балапан шығарды? | |||
Сабақты бекіту | ||||
Үй тапсырмасы | №4 140-бетте | Оқушылар күнделіктеріне жазады | ||
Бағалау | Бүгінгі сабақ ұнады ма? Өз көңіл күйлерін стикерге жазу. | Бағалау парақшасын толтырады |