Файл: замерзімді жоспар блімі 1блім Жанды табиат.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 565

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.








Шарты. Əр оқушы өз тобымен бірге тақпақтың əр жолына до, ми, соль ноталарын пайдаланып қарапайым бір жол əуен құрастырады.

Мазмұнына қарай көркемдеуіш құралдарды (екпін, ырғақ, дыбыс биіктігі, форте, пиано – динамикалық белгілерді) пайдаланады. Көтеріңкі көңіл күйде мəнерлеп, əдемі орындауды, шулы аспаптармен сүйемелдеуді талап ету керек.
М. Жетінші тапсырманы орындау кезінде оқушыларды топпен бірге жасаған ойынды келесі сұрақтар арқылы бағалауды сұрайды.
(МК,Ұ) 7-тапсырма. Бағалау.


  1. Ойынның шарты бойынша тақпақты құрастырған əуенімен қосып орындау.

  2. Мына сұрақтарға жауап беру:

  • Əуенді шығару барысында қандай қиындықтарға тап болдың?

  • Өз таныстырылымыңды қалай жақсартар едің?




Сабақтың соңы

М. Сабақ аяғында оқушыларды өз-өздерін бағалауды шақырады.

(Ө) Бағалау. Рефлексия: Мен не білдім?

Бүгін мен не үйрендім?

Мен үшін қандай тапсырма қиын болды? Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?




Саралау –

Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы

Кейбір оқушыларға көмек ретінде тыңдалған музыкаға сүйемелдеу жасау барысында, ырғақ үлгілерін ұсына алады.

Қабілеті жоғары оқушыларға композицияны орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге

болады.

Бақылау;

Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша;

Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық сақтау технологиялары
Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері

Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген

сұрақтарға жауап беріңіз.








қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен?




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз): 1.

2.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.

2.

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



2 сабақ жоспары


Ұзақмерзімді жоспар бөлімі

1-бөлім: Жанды табиғат

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Музыкадағы жанды табиғат көріністері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

        1. – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;

        2. – музыкалық шығармаларды интонация, əуен арқылы танып ажырату;

3.1.3.5 – ұлттық, үрлемелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • музыка мен табиғаттың байланысы туралы жалпы біледі;

  • сыбызғы, сазсырнай аспаптарының дыбысталуын тыңдап, табиғат дауыстарымен жалпы салыстырады;

  • Л. Хамидидің «Бұлбұл» шығармасымен (Б. Төлегенованың орын- дауында) танысады;

  • табиғат бейнесіне арналған əуенді мүмкіндігінше құрастырады;

  • өз жұмысын жалпы таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын жалпы бағалайды.

Оқушылардың көпшілігі:

  • музыка мен табиғаттың байланысын біледі;

  • сыбызғы, сазсырнай аспаптарының дыбысталуын тыңдап, табиғат дауыстарымен салыстырады;

  • Л. Хамидидің «Бұлбұл» шығармасымен (Б. Төлегенованың орын- дауында) танысады;

  • табиғат бейнесіне арналған əуенді мүмкіндігінше құрастырады;








  • өз жұмысын жалпы таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Кейбір оқушылар:

  • музыка мен табиғаттың байланысын біледі жəне түсінік береді;

  • сыбызғы, сазсырнай аспаптарының дыбысталуын тыңдап, табиғат дауыстарымен салыстырады жəне түсінік береді;

  • Л. Хамидидің «Бұлбұл» шығармасымен (Б. Төлегенованың орын- дауында) танысады;

  • табиғат бейнесіне арналған əуен құрастырады;

  • өз жұмысын таныстырады жəне түсінік береді;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды жəне бағдар береді.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мына мақсатқа жетті:

  • музыка мен табиғаттың байланысын жалпы біледі;

  • сыбызғы, сазсырнай аспаптар дыбысталуын тыңдап, табиғат дауыстарымен салыстыра алады;

  • Л. Хамидидің «Бұлбұл» шығармасымен (Б. Төлегенованың орын- дауында) танысады;

  • табиғат бейнесіне арналған əуенді мүмкіндігінше құрастырады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тыңдалған шығарманы талдау жəне мінездеме беру;

  • музыкалық шығарманың мазмұнын ашу жəне көңіл күйін көрсету.

Құндылықтарды

дарыту

Халық əуені мен классикалық əуендерді тыңдауға дағдыландыру,

мəдени тұлғаларды тəрбиелеу

Пəнаралық

байланыстар

Дүниетану

Бастапқы білім

Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу

Сабақ барысы:

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

(МК,Ұ) 1-тапсырма. Əңгімелесу.
М. Оқушылар оқулықта берілген мына сұрақтарға жауап береді:

  • Табиғат адамға қалай əсер етеді?

  • Табиғаттан қандай дыбыстар естуге болады?

  • Сазсырнай жəне сыбызғы сияқты үрлемелі музыкалық аспаптар табиғат дыбыстарын сала ала ма?

Табиғат дыбыстары бар аудиожазба

Сабақтың ортасы

(МК,Ұ) 2-тапсырма. Тыңдау. Ақпарат іздеу. Орындау.
М. Бұл тапсырманың мақсаты – оқушылар сыбызғы мен сазсырнай аспаптарының дыбысталуын тыңдайды жəне айырмашылығын тауып, түсініктерін айтып береді.

О. Оқулықта берілген мына cұрақтарға жауап береді:

– Сыбызғы, сазсырнай аспаптарының үнімен қандай табиғи құбылыстарды бейнелеуге болады?

Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия








– Осы аспаптардың үнімен қандай жанды табиғат дыбыстарын дыбыстауға болады?

Сыбызғы: https://www.youtub e.com/watch?v=5x8 OF9W73j0

2.Сазсырнай: https://www.youtub e.com/watch?v=xjw Fpi1D4Mc
Сазсырнай аспабы. (А. Құдайбергенов- тың

«Балдырған» күйі: https://www.youtub e.com/watch?v=Xtd hwjt1MDw

Сыбызғы, сазсырнай. Мадина Ералиеваның орындауында: http://audio.nur.kz/1 092419-madina- eralieva-sibizgi-saz- sirnaj

М. Сыбызғы аспабына байланысты Шоғанбайдың

«Ұлар» күйінің үзіндісін (Авторы: А. Құдайбергенов) ғаламтор желісінен немесе фонохрестоматия бойынша тыңдатады.

Оқулықтағы сурет бойынша немесе түпнұсқасымен сыбызғы аспабының сыртқы пішінін оқушылармен бірге əңгімелейді, қысқа қайырым айтқызады.

Оқулық. Сыбызғы аспабының суреті.

Орындау. Сыбызғы. Қысқа қайырым. (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: А. Исағұлова)

«Қамыс, қурай, ағаштан Түтікше боп ысылған. Үрлемелі, ойықты, Дыбысы нəзік сызылған».

М. Оқушыларды сазсырнай аспабымен танысуды осы реттілікпен жалғастырады.

Тыңдау. Сазсырнай аспабы («Балдырған» күйінен үзінді). Авторы: А. Құдайбергенов.

Оқулық. Сазсырнай аспабының суреті.

Үшінші тапсырманың мақсаты – осы аекі аспапқ байланысты оқушыларға «Сыбызғы, сазсырнай» əнін үйрету.

М. Əнді орындап береді, оқушылармен бірге мазмұнын əңгімелейді, талдайды жəне бірінші шумағын үйретеді.

(МК,Ұ) 3-тапсырма. Тыңдау, орындау жəне талдау.

Тыңдау жəне орындау (1-шумағын) Сыбызғы, сазсырнай. (Өлеңін жазған: Ш. Сариев. Əнін жазған: В. Питерцев)

М. Жұмыс барысында оқушыларға мына талаптарды қояды:

ятəнді мұқи тыңдау, сөздеріне, əуеніне көңіл бөлу;

– əннің бірінші шумағын үйрену, мəнерлеп орындау.

О. Сұрақтарға жауап береді:

– Əн адам бойындағы қандай сезімді оятады?

(нəзіктік, сүйіспеншілік, лəззат немесе мейірімділік

сезімдерін толғандырып орындау)

– Бұл əнде жанды табиғат қалай сипатталған?

– Əнді орындағанда қандай көркемдеуіш құралдарды пайдаланар едің?








Осы тапсырманың аяғында оқушылар екі аспаптың атауларын үш тілде айтады:






М. Тақырып аясында оқушылар Б. Төлегенованың орындауында «Бұлбұл» əнін (музыкасын жазған Л. Хамиди) тыңдайды. Талдау барысында мұғалім оқу-шылардың назарын əннің мазмұнына, əншінің орындау шеберлігіне көңіл бөлу тиіс.
(МК,Ұ) 4-тапсырма. Тыңдау жəне талдау.



Бейнежазба Бибігүл Төлегенова

«Бұлбұл» https://www.youtub e.com/watch?v=e6J vKBbH_gQ

Тыңдау. Бұлбұл. Л. Хамиди (Бибігүл Төлегенованың орындауында).

Сұрақтар:

Музыкалық аспаптар

Табиғат бейнелері

– Əншінің орындауында қандай жанды табиғат

бейнесін (дауысын) көз алдыңа елестетуге болады?




– Орындаушы əннің көңіл күйін не арқылы жеткізіп тұр?

(МК,Т) 5-тапсырма. Суырыпсалма. Таныстыру.




М. «Жанды табиғат көрмесі» суырыпсалма ойынын топтық жұмыс түрінде өткізеді.




О. Осы тапсырманы орындау барысында мына

шарттарды орындау тиісті.

Ойын. «Жанды табиғат көрмесі» (суырыпсалма ойын).

Шарты.

– Оқулықтағы суреттерде берілген жанды табиғат көріністерін өз дауысыңмен, шулы аспаптар немесе түрлі дене қимылдары (пантомима, би жəне т.б.) арқылы көрсет. Топпен ақылдасып, таныстырылымға дайындалады.

М. Таныстырылымды жүргізу барысында мына та- лаптар мен сұрақтарды ұсынады.

  • Жұмысын сынып алдында ұсыну.

  • Суреттерді өзіңе таныс қандай музыкалық аспаптар арқылы бейнелеуге болады? Мысалы: сазсырнай, сыбызғы, қобыз, шаңқобыз, домбыра, даңғыра жəне басқа таныс аспаптар. Түсінігін айтып беру.

М. Сабақ соңында оқушылармен, алдыңғы сабақта үйренген «Кемпірқосақ» əнімен жұмысын жалғас- тырады. Үйрету кезеңінде олардан мына талаптардың орындалуын қадағалайды:

  • əнді мəнерлеп, көркемдеп орындау;

  • өлең сөздерін анық, түсінікті айтып беру.





сыбызғы

сыбызгы

sybyzqy

сазсырнай

сазсырнай

sazsyrnai