Файл: замерзімді жоспар блімі 1блім Жанды табиат.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 11.01.2024

Просмотров: 566

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


Романс – аспап сүйемелінде орындалатын жеке дауысқа арналған поэтикалық мазмұндағы шағын музыкалық шығарма.
М. Сабақ тақырыбына байланысты оқушыларға

«поэзия» түсінігін айқындауды жəне үш тілде айтып беруді сұрайды.
поэзия поэзия рoetry Сабақтың соңы (ОТ) 6-тапсырма. Таныстырылым жəне бағалау.
М. Оқушылардан жасаған тапсырманы сынып алдында орындауды жəне өзара бағалауды талап етеді.

Мына сұрақтарға жауап беруді сұрайды:

    • Сабақта не ыңғайлы болды?

    • Қайсы тапсырма қиын болды?

    • Сабақта нені əлі де жақсарту қажет?




Саралау –


Оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Кейбір оқушыларға көмек ретінде əннің сөзі мен əуенін талапқа сай орындауға

көмек беріп, үлгілерін ұсына алады.

Қабілеті жоғары оқушыларға шығармашылық тапсырманы орындау барысында музыканың көркемдеуіш құралдарын анықтауға тапсырма беруге болады.

Бағалау


Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?


Бақылау;

Бағалау өлшемдері мен дескрипторлар бойынша;

Əн орындау кезінде оқушылар бірін-бірі өзара бағалайды.

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасының сақталуы



Денсаулық сақтау технологиялары
Сергіту сəттері мен белсенді іс-əрекет түрлері

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаты/оқу мақсаты дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарында қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанада берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.

2.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1.

2.
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындық- тары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



№18 сабақ жоспары




Ұзақмерзімді жоспар бөлімі 5-бөлім:

Өнер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 3

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Музыка бейнелейді

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.1 – тыңдалған əуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуіш құралдарын анықтау жəне салыстыру;

3.1.2.1 – көркем бейнені аша отырып, түрлі сипатты əндерді орындау;

3.1.3.3 – музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау жəне ажырату;

3.2.1.2 – қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару жəне суырыпсалма жасау үшін музыкалық көркемдеуіш құралдарды қолдану.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар:

  • музыка мен кескіндеме өнерінің байланысы туралы біледі;

  • А. Исакованың «Весенний ливень» («Көктемгі нөсер») шығармасын тыңдайды жəне жалпылама талдайды;

  • Ə. Қастеевтің туындыларымен танысады жəне түсінігін айтады;

  • «Өнерлі бала» (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова) əнінің бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыкалық шығармаларремтетнегісу көріністерді салыстырады, сəйкестігі мен айырмашылығын табады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Оқушылардың көпшілігі:

  • музыка мен кескіндеме өнерінің байланысы туралы біледі;

  • А. Исакованың «Весенний ливень» («Көктемгі нөсер») шығармасын тыңдайды жəне талдайды;

  • Ə. Қастеевтің туындыларымен танысады жəне түсінігін айтады;

  • «Өнерлі бала» (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова) əнінің бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыкалық шығармалар мен суреттегі көріністерді салыстырады, сəйкестігі мен айырмашылығын табады;





  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Кейбір оқушылар:

  • музыка мен кескіндеме өнерінің байланысын біледі;

  • А. Исакованың «Весенний ливень» («Көктемгі нөсер») шығармасын тыңдайды жəне талдайды;

  • Ə. Қастеевтің туындыларымен танысады жəне түсінік айтады;

  • «Өнерлі бала» (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова) əнінің бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді, орындайды;

  • музыкалық шығармалар мен суреттегі көріністерді салыстырады, сəйкестігі мен айырмашылығын табады;

  • өз жұмысын таныстырады жəне түсінік береді;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды, бағдар береді.

Бағалау критерийлері

Оқушылар мына мақсатқа жетті:

  • музыка мен кескіндеме өнерінің байланысын білетін болады;

  • А. Исакованың «Весенний ливень» («Көктемгі нөсер») шығармасын тыңдайды жəне талдайды;

  • Ə. Қастеевтің туындыларымен танысып, түсінігін айтады;

  • «Өнерлі бала» (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова) əнінің бірінші шумағы мен қайырмасын үйренеді жəне орындайды;

  • музыкалық шығармалар мен суреттегі көріністерді салыстырып, сəйкестігі мен айырмашылығын тауып, түсінік бере алады;

  • өз жұмысын таныстырады;

  • өзінің жəне өзгенің жұмысын бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тыңдалған шығарманы талдау жəне мінездеме беру;

  • музыкалық шығарманың мазмұнын ашу жəне көңіл күйін көрсету.

Құндылықтарды

дарыту

Халықтық жəне классикалық əуендерді тыңдауға дағдылау, мəдени

тұлғаларды тəрбиелеу

Пəнаралық

байланыстар

Дүниетану

Бастапқы білім

Алдыңғы бөлімдерде алған білімдеріне сүйене отырып білім алу

Сабақ барысы:

Сабақтың

жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-əрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

( МК,Ұ) 1-тапсырма. Əңгімелесу, талдау.

М. Сабақтың басында Қазақстан Республикасының атақты суретшілерінің: Ə. Қастеев, Қ. Телжанов, М. Кенбаев, А. Ғалымбаева туындыларын дидакти- калық құрал ретінде немесе ғаламтор желісінен көрсетеді. Қысқаша түрде суреттер мен суретшілер туралы оқушыларға түсінік береді.

М. «Адам қашанда табиғат сұлулығына тамсана қарайды. Суретшілер табиғат бейнесінуаəнр ал бояулар түсімен бейнелейді. Ал композиторлар музыкада табиғат көріністерін қалай бейнелейді?» деген сұрақ арқылы оқушыларды сабақ тақырыбымен таныстырады.

Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия

Ғаламтор. Быт и традиции казахского народа в живописи: http://www.kettik.kz

/?p=38185








Қосымша: Оқушыларға суреттер іздеуді тапсыруға

жəне сурет бойынша сұрақтар қоюға болады.




Сабақтың

ортасы

( Мк, Т) 2-тапсырма. Тыңдау. Зерттеу.

Оқулық, нота хрестоматиясы, фонохрестоматия

А. Исакова.

«Весенний ливень»: https://www.youtube

.com/watch?v=0xF7l qv07_g

Əбілхан Қастеев: http://www.tarih.spri ng.kz/kk/history/post war/figures/kasteev/

Живопись А. Кастеева:

http://www.gmirk.kz

/index.php/ru/izobra zitelnoe-iskusstvo- kazakhstana/zhivopi s/zhivopis-a- kasteeva




М./О. Осы тапсырманы мұғалім оқушыларға топтық

түрінде өткізуді ұйғарады. Аида Исакованың

«Весенний ливень» («Көктемгі нөсер») атты шығармасын бейнетаспадан мұқият тыңдауды талап етеді.

Тыңдауды мұғалім «музыка тыңдау» ережесі бойынша өткізеді.

– Музыканы көзіңді жұмып тыңда, орындалуына көңіл бөл.

Тыңдау. «Весенний ливень» («Көктемгі нөсер»).

Музыкасын жазған А. Исакова.

О. Тыңдап болған соң, мына сұраққа жауап береді:

  • Көз алдыңа нөсер жауынның қандай көріністері елестеді?

Тапсырма орындау барысында олар:

  • сызбадан музыкаға сəйкес келетін сөздерді тауып, топта талқылаулары тиіс.







қатты/

күшті

мұңды

найзағай

жылдам

жел







көңілді

ойнақы

дыбыс

асықпай

баяу







тамшы

екпінді

жабыр-

қап

ұйытқып

күн

күркіреу










  • Топпен бірге шығарманың мазмұнын сызба арқылы талдап, орындалу реттілігін көрсету керек (таңдап алған сөздерді пайдалануға болады).

  • Музыканы топпен екінші рет тыңдап, жасаған сызбаны қалпына келтіруге болады.

  • Топтың қалауы бойынша реттелген сызбаны баяндап, сурет салып немесе пантомима арқылы көрсету.




(МК,Ұ) 3-тапсырма. Ақпарат іздеу. Шығарма- шылық.




О. Бейнетаспадан аƏсбтіелехватнің Қ туынды- ларымен танысады.

– Солардың ішінен қайсысы сенің ой-қиялыңды қозғады? Түсінігіңді айтып бер.





М. Оқушылардан Əбілхан Қастеевтің бір туындысына кішігірім əуен құрастыруды талап етеді.

О. Оқулықта берілген Əбілхан Қастеев туралы ақпарат алады жəне алдын ала мұғалімнің тапсырмасы бойынша дайындаған мəліметтерді талдайды.








Оқулықтағы материал:

Əбілхан Қастеев (1904–1973) – қазақтың əйгілі кескіндеме шебері, график-суретшісі, қазақ бейнелеу өнерінің негізін қалаушылардың бірі.

Халық өмірінің алуан көріністерін шынайы бейне- леген. Мыңнан астам көркем туындыларды дүниеге келтірген.


«Өнерлі бала». Өлеңін жазған:

А. Асылбек. Əнін жазған: Ə.Бүшікова


  1. Легенда о домбре. Н. Мендыгалиев. орн. Ж. Аубакирова. https://www.youtube

.com/watch?v=obn5j FzKBfI


  1. «Қасқыр» халық күйі

Орынд.: Ж.Қаламбаев. https://www.youtube

.com/watch?v=Bm5 nHpqoNE0


  1. «Көкек» хал. күйі. Орынд.:

Ж. Жүсіпова. https://www.youtube

.com/watch?v=XpJ M3zKkGbU

М. Жоспар бойынша оқушыларға «Өнерлі бала» əннің 1-шумағын «əн үйрену» ережесі бойынша үйретеді.

Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беруді ұйғарады.

(МК,Ұ) 4-тапсырма. Əн үйрену.

Үйрену. Өнерлі бала (Өлеңін жазған: А. Асылбек. Əнін жазған: Ə. Бүшікова)

1. Мен өнерлі баламын, Қолда сиқыр қаламым. Табиғаттың тамаша Суреттерін саламын.

Салам асқақ тауларын, Өзен, көлдер, бауларын. Жарқырата көрсетем Жарқын жақсы жандарын.

Қайырмасы:

Өнер – өрнек, əн-күйлер, Бой балқытқан бал билер.


(Т) 5-тапсырма. Ақпарат іздеу, талдау.

М. Сабақтың тақырыбына байланысты оқушыларға

«Музыка жəне сурет» ойынын ұсынады, ойын шартын таныстырып, үш топқа бөледі.

Ойын. Музыка жəне сурет.

Ойынның шарты. Оқушылар «көкек», «қасқыр»,

«домбыра», «жетіген» сияқты төрт суретпен танысады, мазмұнын талдайды, пікірлерін айтады. Одан кейін музыкалық шығарманың үш түрлі үзіндісін бейнетаспадан тыңдап, суреттердің көріністермен салыстырады жəне сəйкестікті іздейді. М. Оқушыларға музыканы тыңдауға берген кезде шығармалардың аттарын атамайды. Оқушылар өздері сурет пен музыканы салыстырып, байланысын табады жəне түсінік береді.