Файл: Сауат ашу негіздері дістемелік нсау.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 364

Скачиваний: 6

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


7

Сауат ашу негіздері бойынша ұйымдастырылған оқу қызметтерінің жоспарлары
1 ҰОҚ
Білім беру саласы: Коммуникация
Бөлімі:Сауат ашу негіздері
Тақырыбы: Дыбыс.
Мақсаты: Дыбыс туралы түсінік беру.
Міндеттері: Сөз және дыбыс терминдері туралы бастапқы түсініктерін қалыптастыру; жазу кезінде арқаны және қолдарды дұрыс ұстау ережелерімен таныстыру, қаламды немесе қарындашты дұрыс ұстауға үйрету. Ойлау қабілеттерін дамыту. Қағылезділікке, бастаған істі аяқтай білуге баулу. Шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Жасайды:жануарлар мен жәндіктердің, көліктердің дауысын, жүрісін салады, жазу
барысында үстелде дұрыс отыруды, қарындашты дұрыс ұстауды, үзік сызықтарды
қосады;
Түсінеді: сөздің дыбыстан тұратынын;
Қолданады: саусақ бұлшық еттеріне арналған жаттығу жасауды. Қолданылатын көрнекі құралдар: жұмыс дәптері, үй жануарларының көркем суреттері.
Билингвалды компонент: жаңбыр – дождь.
ҰОҚ барысы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
– Балалар, сендер балабақшада сөз, сөйлем, буын, дыбыстармен танысасыңдар. Сендер сөздің дыбыстан тұратынын білесіңдер ме? Біз бүгін дыбыстар бағына саяхатқа барамыз.
2. Негізгі бөлім
Дыбысты естиміз, аузымызбен айтамыз.
– Балалар, айтыңдаршы, пойыз тоқтағанда қандай дыбыс шығарады?
– Жақын арада аралар жүргенін қайдан білеміз?
– Түнде қасымызға маса келгенін қайдан білеміз?
Педагог қойған сұрақтарына балалардың дұрыс жауап бергендері үшін мадақтайды.
Сергіту сәтін ойын арқылы өткізуге болады.
«Жаңбыр» саусақ ойыны:
Жаңбыр жауса,
Тырс-тырс,
Айтады гүл:
– Дұрыс-дұрыс. Жаңбыр жауса, Тырс-тырс.

Айтады қыр:
– Ырыс-ырыс.
Билингвалды компонент: жаңбыр – дождь. «Не қалай дауыстайды?»
8

Дидактикалық ойын:
Ойын шарты: Педагог үй жануарларының суретін көрсетіп, не істейтінін айтады. Балалар
сол жануардың дауысын салады.
Қой маңырайды:
Сиыр мөңірейді:
Жылқы кісінейді:
Түйе боздайды:
Ешкі бақырады:
Бұл ойында үй жануарларының жүрісін де салуға болады.
– Балалар, жазу үшін бізге не керек?
Үстелде отыру ережесімен таныстыру: жазу барысында денені тік ұстап, дәптерді солға қарай қиғаштап қоямыз. Қарындашты үш саусақпен – басбармақ, сұқ саусақ, орта саусақтармен ұстайды (көрсету). Қарындаш ортаңғы саусақтың сол жағында болады. Басбармақ қарындашты сол жағынан, сұқ саусақ үстінен сүйемелдейді. Қарындаштың жоғарғы ұшы иыққа бағытталады (көрсетеді). Саусақ жаттығуы:

Педагог қаламды екі немесе үш саусақпен айналдыртады.
Саусақ жаттығуы:
«Сорпаға тұз себейік».
Жұмыс дәптермен жұмыс: дәптердегі №1 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия.
Педагог қорытынды жасайды.
– Бүгінгі оқу қызметінен не түсіндіңдер, түсінбеген жерлерің бар ма? Оқу қызметінің ең қызықты сәтін еске түсіріңдерші.
2 ҰОҚ
Білім беру саласы:Коммуникация
Бөлімі:Сауат ашу негіздері.
Тақырыбы: Дыбыс.
Мақсаты: Дыбыс туралы түсініктерін пысықтау.
Міндеттері: Ойлау қабілеттерін дамыту, сөз және дыбыс терминдері туралы бастапқы түсініктерін қалыптастыру, жазу кезінде арқаны және қолдарды дұрыс ұстау ережелерімен таныстыру, қаламды немесе қарындашты дұрыс ұстауға үйрету. Қағылезділікке, бастаған істі аяқтай білуге баулу. Шыдамдылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Жасайды: қысқа және ұзын таяқшаларды жазуды;
Түсінеді: дыбыс айтылуына қарай әртүрлі болатынын;
Қолданады: өткен тақырыпты естеріне түсіруді, дидактикалық ойында әртүрлі ойындар ойнауды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: үнтаспа, жұмыс дәптері. Билингвалды компонент: сырға – серьги, білезік – браслет. ҰОҚ барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі


Балаларды шаттық шеңберіне тұрғызу. Төмендегі өлеңді бірге айтады.
Біз қандаймыз, қандаймыз?
9

Шұғылалы таңдаймыз.
Жарқыраған күндейміз,
Ренжісуді білмейміз.


  1. Негізгі бөлім


– Балалар өткен тақырыпты естеріңе түсіндіріңдерші?
– Не жайлы айттық?
Педагог: Дыбыс айтылуына қарай әртүрлі болып естіледі.
Дидактикалық ойын: «Ненің дыбысы?»
Ойын шарты: Педагог үнтаспадан әртүрлі көлік түрлерінің табиғат құбылыстарының, жан-жануар, жәндіктердің дыбыстарын естіртеді. Балалар ненің дыбысы екенін табу керек.
Сергіту сәті:
Тікірейіп құлағы
Менен бұрын тұрады.
Бойын жазып керіліп,
Беті-қолын жуады.
Дидактикалық ойын:
«Дауысынан таны»
Ойын шарты: балалар шеңбер болып тұрады, бастаушы санамақ санау арқылы бір баланы ортаға шығарып, көзін байлайды. Санамақ арқылы келесі баланы шығарады, ол көзі байлаулы тұрған баланың атын айтады. Ойын осылай жалғаса береді. Педагог саусақ бұлшық еттеріне арналған жаттығу жасатады.
Сыңғыр, сыңғыр сырғалар
Құлағымда сыңғырлар.
Оң қолымда білезік,


Сол қолымда білезік,
Санап көрші, кәнеки,
1, 2, 3 – бір, екі, үш,
Демаламыз жинап күш.
Билингвалды компонент: сырға – серьги, білезік – браслет.
Жұмыс дәптермен жұмыс: дәптердегі № 2 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3.Рефлексия.
Педагог қорытынды жасайды.
– Бүгінгі сабақта не ұнады? Қай тапсырма ең қызықты болды?


3 ҰОҚ
Білім беру саласы: Коммуникация
Бөлім: Сауат ашу негіздері
Тақырыбы: Сөз. А дыбысымен таныстыру.
Мақсаты: Баланың сөз туралы түсініктерін қалыптастыру.
10

Міндеттері: Сөздердің ұзынды-қысқалығын қолмен өлшеп, айыра білуге үйрету.
Балаларды сөздегі дыбыстардың бірізділігін белгілеуге үйрету, сызбалар жасауға үйрету.
"А" дыбысымен таныстыру, танып білуге деген қызығушылықтарын дамыту.
Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Жасайды: ыммен берілген тапсырманы орындайды, ұзын және қысқа сөздерді
қолдарымен өлшейді, сөз айту арқылы стақанға қаламдар салуды, жаңа дыбысқа сөз ойлап
айтуды;
Түсінеді: «а» дыбысының дауысты дыбыс екенін, сөздің қаншалықты қажеттілігін;
Қолданады: ұзақ және қысқа сөз ойлап айтады, сөздерді буынға бөледі. Қолданылатын көрнекі құралдар: жұмыс дәптері, Астана қаласының көрікті жерлерінің суреттері .
Сөздік жұмыс: Ыммен.
Билингвалды компонент: үй – дом , кітапхана – библиотека, Астана қаласы – город Астана.
ҰОҚ барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі


Педагог балаларға ыммен «отырыңдар», «сөйлемеңдер», «тынышталыңдар», – деп белгі береді.
Ыммен – сөйлемей ишарамен түсіндіру.


  1. Негізгі кезең


– Міне, балалар, көрдіңдер ме, сөзсіз өмір сүру қандай қиын, ал біз бәріміз өз ойымызды сөз арқылы айта аламыз.
– Балалар, қазір мен бір сөз айтамын. Мысалы: «сиыр», енді сендер бір сөзден айтыңдар. Ал шатасып кетпес үшін мына стақанға әр сөз айтылған соң бір қарындаштан салып отырайық. Мен «сиыр» сөзін айттым, бір қарындаш салайын. Тағы да кім сөз айтады? Ең соңында қарындаштарды санап, педагог қорытынды жасайды.
– Міне, біз қандай көп сөз білеміз, айта берсек әлі де көп.
– Сендер байқадыңдар ма, кейбір сөз ұзақ дыбысталса, енді бір сөз қысқа дыбысталады. Сол себепті сөздер ұзын және қысқа болады.
Мына екі сөзді тыңдаңдар: үй және кітапхана. Осы сөздердің қайсысы ұзақ, ал қайсысы қысқа айтылады?

– Біз ол сөзді өлшеп көрсетейік: 2 қолдың алақандарын біріктіріңдер. Сөзді дыбыстай бастаған кезде алақандарыңды аша бастайсыңдар. Ал дыбыстап болысымен, сол сәтте тоқтай қалыңдар ( Бұл жаттығу 2–3 баламен жекелеп жүргізіледі, 6–8 сөз айтылады).

Билингвалды компоненттерді қайталатады.
Сергіту сәті:
Көгінде күн нұрын төккен,
Жерінде гүл жұпар сепкен.
Неткен сұлу, неткен көркем!
Осы менің туған өлкем!
Алтын дәнді даласы бар,
Ақ күмістей қаласы бар.
Неткен сұлу, неткен көркем!
11

Осы менің туған өлкем!
(Ө.Тұрманжанов)
– Балалар, біздің елордамыз, бас қаламыз қай қала?
Астана қаласының көрікті жерлерінің көркем суреттерін көрсетеді.
– Астана қаласы «А» дыбысынан басталады. «А» дыбысын аузымызды кеңірек ашып қайталаймыз.
«А» дыбысы дауысты дыбыс, оны әндетіп айтуға болады. Ауыз қуысынан кедергісіз шығады.
«А» дыбысының дұрыс айтылу артикуляциясы мынадай: «А» дауысты дыбысын айтқанда ауыз кең ашылып, тіл ауыз қуысында еркін жатады. Дауыс шымылдығы ашық болады. Осылай «а» дыбысы жасалады. Дауысты дыбыстар жуан және жіңішке болып екіге бөлінеді."А" дыбысы – жуан дауысты дыбыс.
– Ал енді «А» дыбысынан басталатын сөздерден мысал келтіріңдерші. Педагог балалардың ойлаған сөздерін буынға бөлулерін сұрайды.
Жұмыс дәптермен жұмыс. Дәптердегі №3 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия.
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
– Бүгінгі сабақта не ұнады?
4 ҰОҚ
Білім беру саласы:Коммуникация
Бөлім:Сауат ашу негіздері
Тақырыбы: Сөз туралы түсінік қалыптастыру.
Мақсаты: Баланың сөз туралы түсініктерін қалыптастыру.
Міндеттері: Сөздердің ұзынды-қысқалығын қолмен өлшеп, айыра білуге үйрету.
Балаларды сөздегі дыбыстардың бірізділігін белгілеуге үйрету, сызбалар жасауға үйрету.
"А" дыбысымен таныстыруды кеңейту, танып білуге деген қызығушылықтарын дамыту.
Ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:
Жасайды: дыбысты ауада жазуды, мақал-мәтел ішінен «а»дыбысы бар сөздерді табуды,
ұзын, қысқа таяқшаларды жазуды;
Түсінеді: дауысты дыбысты қызыл түспен белгілейтінін, дауысты дыбыс еркін кедергісіз
айтылатынын, сөздердің ұзын, қысқа болатынын;

Қолданады:дыбыстардың дауыссыз, дауысты екенін текшелермен көрсетуді, допты қағып алып «а» дыбысынан сөздер айтуды.
Қолданылатын көрнекі құралдар: жұмыс дәптері.
Билингвалды компонент: ұзын – длинный, қысқа – короткий.
ҰОҚ барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі Балалар шеңберге жиналады.


Өзім жақсы баламын,
Ана тілін аламын.
Мейлі қайда жұмсасын,
12

Бәріне де, барамын.

  1. 1   2   3   4   5   6   7   8   9