Файл: Сауат ашу негіздері дістемелік нсау.doc

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 12.01.2024

Просмотров: 365

Скачиваний: 6

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Әр мезгілдің киімдерін араластырып төңкеріп қояды. Балалар кезек-кезек өздері алған суреттегі киімді мезгілге сай өз хатқалтасына салуы керек. Саусақ бұлшық еттеріне арналған жаттығу.
Бағдаршамның көздері

Жанып-өшеді өздері.

Міне, былай, міне, былай,

Жанып өшеді өздері.
Жұмыс дәптермен жұмыс. Дәптердегі № 28 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия.

Педагог қорытынды жасайды.
Балалар бүгінгі оқу қызметінен алған әсерлерін, қол шапалақтау арқылы көрсетеді. Іңкәр балаларды мадақтайды. Қоштасып қайтады.
29 ҰОҚ
Білім беру саласы:Коммуникация

Бөлімі:Сауат ашу негіздері

Тақырыбы: "Ә" дыбысы

Мақсаты: "Ә" дыбысымен таныстыру.
Міндеттері: Балаларды сөздің дыбыстық мәдениетін сақтап, анық, таза сөйлеуге үйрету. Сөйлем туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру. Үлкендерге құрмет көрсетуге баулу, ұғымталдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:

Жасайды: суретке қарап, сөйлем құрайды;
Түсінеді: сөздерден сөйлем құралатынын "ә" дауысты дыбыс екенін;

Қолданады: сөздерді буынға бөле білу дағдыларын.

Қолданылатын көрнекі құралдар: түрлі түсті суреттер, жұмыс дәптер.

Билингвалды компонент: сөйлем – предложение.
ҰОҚ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Балалар шаттық шеңберінде тұрады. Төмендегі өлеңді балалар бірге айтады:
Біз қандаймыз, қандаймыз,

Шұғылалы таңдаймыз.

Жарқыраған күндейміз,

Ренжісуді білмейміз.
2. Негізгі кезең

Педагог ұл баланың суретін көрсетіп: «Әсет – деген бала», – деп таныстырады.
– Әсет – әдепті бала. Біздің арамызда Әсет сияқты балалар бар ма екен? Әсеттің үлкен әжесі, әпкесі және кішкентай әлдиі бар. (Әженің, әпкенің, әлдидің

суреттерін көрсетеді). Әсеттің анасының аты – Әмина.

– Әже, әке, Әмина, Әсет, әлди. Бұл сөздер қай дыбыстан басталып тұр?

– Балалар, "ә" дыбысына қатысты тағы қандай сөздерді айта аламыз?

– Кәне, бәріміз айнаны алып, "ә" дыбысын қайталайық.


48

– "Ә" дыбысы ауыз қуысынан еш кедергісіз шығады. "Ә" дыбысын созып немесе әндетіп айтсақ болады. Ә-ә-ә-ә. Сондықтан да "ә" дыбысы жіңішке дауысты дыбыс және оны қызыл текшемен белгілейміз.
«Ә» дыбысы қазақтың төл дыбысы екенін айтып өту.
Сергіту сәті:

Орнымыздан тұрамыз,
Қолды белге қоямыз.

Бұрыламыз оңға бір,

Бұрыламыз солға бір,

Біз бақытты баламыз.

Гүл-гүл жайнап жанамыз,

Жаттығулар жасасақ,


Жақсы сергіп қаламыз.
– Балалар, біз дыбыстардан сөз құралатынын білеміз. Әтеш, әткеншек – бұлар сөздер, сөйлем болу үшін бір аяқталған ойды білдіру қажет. Бір сөзден сөйлем құралмайды. Ендеше, осы сөздерден сөйлем құрап көрейік.
– "Әтеш" – бұл тек үй құсының атауын білдіріп тұр. Аяқталған ой жоқ. Онда «әтеш» сөзі сөйлем емес.
– Әтеш әдемі екен. Бұл сөйлем бе?
– Дұрыс айтасыңдар, сөйлем, өйткені аяқталған ойды білдіріп тұр. Әтештің әдемі екенін хабарлап айтып тұр.
– Сөйлем үш сөзден құралып тұр. Сөйлемдегі сөздер бір-бірімен байланысты. Сызбамен жұмыс: Сөйлемдегі сөздерді тіктөртбұрыштармен белгілейміз. Әр сөздің арасына арақашықтық тастаймыз. Сөйлемнің соңына нүкте қойылады.
Дидактикалық ойын: "Кім шапшаң сөйлем құрайды?"
Педагог суреттері көрсетеді (көбелек, көлік, тарақ, кітап т.б.). Балалар суретке байланысты 2-3 сөзден тұратын сөйлем құрау керек.
Билингвалды компонент: сөйлем – предложение. Балалар құраған сөйлемдерді талдайды.
Педагог балалардың құраған сөйлемдерінің сызбасын тақтаға сызып көрсетеді. Саусақ бұлшық еттеріне арналған жаттығу: "Бір үйде біз нешеуміз?"
Басбармақ – әкем,

Балаң үйрек – шешем,

Ортан терек – ағам,

Шылдыр шүмек – әпкем,

Кішкентай бөбек – мен.

Бір үйде біз нешеуміз?

Бір үйде біз бесеуміз.
Жұмыс дәптермен жұмыс: Дәптердегі № 29 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия.
Педагог қорытынды жасайды. Оқу қызметіндегі түсінбегендерін балалар смайликпен көрсетеді, түсінгендерін басбармақ арқылы көрсетеді.

30 ҰОҚ
Білім беру саласы:Коммуникация.

Бөлімі: Сауат ашу негіздері.

Тақырыбы: "Ә" дыбысы

Мақсаты: "Ә" дыбысын таныстыру.
49

Міндеттері: Балаларды сөздің дыбыстық мәдениетін сақтап, анық, таза сөйлеуге үйрету.

Сөйлем туралы алғашқы түсініктерін қалыптастыру. Саусақ моторикасын дамыту.

Үлкендерге құрмет көрсетуге баулу, ұғымталдыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:

Жасайды: сөздерге дыбыстық талдау жасайды;
Түсінеді: "Ә" дыбысының дауысты, жіңішке екенін;

Қолданады: дыбыстарды бөлінуіне қарай түрлі түсті текшелермен көрсетеді.

Қолданылатын көрнекі құралдар:жұмыс дәптері.

Билингвалды компонент: нан – хлеб.
ҰОҚ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі



Педагог балаларға Әліппе кітабын, әліпбиді көрсетеді, таныстырады. Әліппемен мектеп табалдырығын аттаған кезде танысатындарын айтады.


  1. Негізгі кезең


– Әліппе мен әліпбиді бекер көрсетіп, таныстырып отырған жоқпын. Екеуі де "ә" дыбысынан басталып тұр.. Әріп сөзі де "ә" дыбысынан басталады. "Ә" дыбысын сендер білесіңдер ме?
– "Ә" дыбысы дауысты ма, дауыссыз ба?
– Қандай түспен белгілейміз? Дидактикалық ойын:
"Ғажайып текше".
Шарты: балалар шеңбер болып тұрады. Текшенің 6 жағында суреттер жабыстырылады. Текшені айналдырып, ортаға лақтырады. Қандай сурет түссе, сол суреттегі затты атап, сол сөзге сөйлем құрау керек. Мысалы: әтеш, әже, әткеншек т.б.
– "Ә" – қазақтың төл дыбыстарының бірі. Сондықтан да таза, дұрыс айтып үйренуіміз керек.
Жаңылтпашты жаңылмай айт.

Әсел әсем бе, Әсем әсем бе,

Әсем әсем бе, Әсел әсем бе?

Тіл ұстарту.

Ән-ән-ән,

Қамба толы дән.

Ән-ән-ән,

Әжем айтқан ән.

Ән-ән-ән,

Құрып жүрген сән.
Сергіту сәті:

Алтын айдарлы әтеш оянды,
Тым ерте тұрыпты,

Ойқастап жүріпті,

Жан-жаққа қарапты.

Айдарын тарапты,
«Қо-қо-қо», – депті.

Қорада ойранды салыпты,

Бір тауық қайран болып қалыпты.

Секіріп, секіріп, айғайлап,

Шарбаққа қоныпты.

"Біз де" ойыны
Ойын шарты: ойын жүргізуші ортаға шығып, өзінің ойын айтады. Ойынға қатысушылар "біз де" деп қосылып айтады. Егер қосылмаса, онда үнсіз отырулары тиіс. Мысалы, жүргізуші:
50

– Мен таңертең беті қолды жуамын. Балалар:
– "Біз де".

Жүргізуші:
– Нанмен шай ішемін. Балалар:
– Біз де.

Жүргізуші:
– Нан қоқымын шашамын. Балалар: үнсіз қалуы тиіс.
Билингвалды компонент: нан – хлеб.
Жұмыс дәптермен жұмыс. Дәптердегі №30 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия.
– Педагог қорытынды жасайды. Қандай ойындар ойнағанын, алған әсерлерін көрсету балаларға ұсынады.
31 ҰОҚ
Білім беру саласы: Коммуникация

Бөлімі:Сауат ашу негіздері

Тақырыбы: «Ө» дыбысы.

Мақсаты. «Ө» дыбысымен таныстыру.
Міндеттері: Балаларға сөз және сөйлем құрауды меңгерту. Жуан және жіңішке дыбыстарды ажыратуға. Буынға бөлуін, ауызша және жазбаша қабілеттерін арттыру. Тапсырмаларды орындау арқылы еңбекқорлыққа тәрбиелеу.

Күтілетін нәтиже.

Жасайды: «Өмір » сөзіне дыбыстық талдау;
Түсінеді: «Ө» дыбысының дауысты дыбыс екенін;

Қолданады: дыбыстарды текшемен белгілеуді.

Қолданылатын көрнекі құралдар: қолайна, жұмыс дәптері, қоржын

Сөздік жұмыс: арғы, өткел.

Билингвалды компонент: өрмекші – паук, өзен – река.
ҰОҚ барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі


Кәне, балалар, шаттық шеңберін құрайық. Бір-бірімізге алғыс сөз, тілек айтайық. 2. Негізгі кезең
– Балалар, сендер мынау не екенін білесіңдер ме? (Қоржынды көрсету).

– Сендер дыбысты не істейсіңдер?

– Құлағымызбен естиміз.

«Ө», – деп қайталайық.

Бірнеше рет қайталайды. Ө дыбысын әуенмен әндетіп айтады: ө-ө-ө-ө-ө.
«Ө» дыбысы қазақтың төл дыбысы екенін педагог айтып кетеді.

«Ө» дыбысының дұрыс айтылу артикуляциясы мынадай:

Ерін алға созылып ауыз домалақ болып жай ғана ашылады. Дыбыс ұзақ айтылады.

– Ұзақ айтылатын дыбыстарды қандай дыбыс деп айтамыз?

– Дауысты дыбыс деп айтамыз.

– Дауысты дыбысты қандай текшемен белгілейміз?

– Қызыл текшемен белгілейміз.

– «Ө» дыбысынан басталатын сөздер ойлап айтыңдаршы.

– Өрмек, өмір, өркен, өзен өжет, өрмекші.
51

– Енді осы өздерің айтқан сөздерге сөйлем құраңдаршы.

– Апам өрмек тоқыды.

– Өзеннің арғы жағасына өткел арқылы өтеміз.

– Өткел – өзеннен өтетін таяз жер.

Өр, өс, өркен, өмір, өн, қан, тақ өрт.

– Осы сөздердің ішіндегі «Өмір » сөзіне дыбыстық талдау жасайық.

  • – қандай дыбыс?




  • – қандай дыбыс? І – қандай дыбыс? Р – қандай дыбыс?

Билингвалды компонент: өрмекші – паук, өзен – река.
Сергіту сәті:

Бала, бала, балапан,
Кәне, қайсы алақан?

Саусақтарың әйбат,

Былай-былай ойнап.
– Балалар мен бір өлең оқимын, сендер «Ө» дыбысы қай жерінде кездесетінін айтып отырасыңдар.
Жазда барып өзеннің

Жағасына бөгелдім.

Айтыңдаршы, балалар,

Мен ол жерден не көрдім?
Дидактикалық ойын: «Дауысынан таны»
Ойын шарты: бір баланың көзін байлап, ортаға шығарып тұрғызады. Шеңбердегі баланың бірі, ортадағы баланың атын атайды, ортадағы кім екенін табу керек.
Жұмыс дәптермен жұмыс: Дәптердегі № 31 тапсырма орындалады. Көмек керек балаларға педагог көмектеседі.
3. Рефлексия

Педагог қорытынды жасайды. Балалар сендерге оқу қызметі ұнады ма? Түсінбеген жерлерің барма? Түсінікті болса бәрің қол шапалақтаңдаршы.

32 ҰОҚ
Білім беру саласы:Коммуникация.

Бөлімі: Сауат ашу негіздері.

Тақырыбы: "Ө" дыбысы.

Мақсаты. «Ө» дыбысымен таныстыру.
Міндеттері: Балаларға сөз және сөйлем құрауды меңгерту. Жуан және жіңішке дыбыстарды ажыратуға үйрету. Буынға бөлуін, ауызша және жазбаша қабілеттерін арттыру. Тапсырмаларды орындау арқылы еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Күтілетін нәтиже:

Жасайды: сөз және сөйлем құрауды;
Түсінеді: "Ө" дыбысының дауысты, жіңішке екенін түсінеді;

Қолданады: сөздерді буынға бөлу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: қармақ, қағаз балықтар, дәптер, суреттер,жұмыс дәптері, смайликтер.
Сөздік жұмыс: қаймықпау, өңеш.

Билингвалды компонент: балық – рыба.
52

ҰОҚ барысы:


  1. Ұйымдастыру кезеңі Шаттық шеңбері:


Бір шаңырақ астында

Тату-тәтті тұрамыз.

Бірге ішеміз асты да,

Бірге сайран құрамыз.

– Бүгінгі оқу қызметімізде өткен дыбысымыз "ө" дыбысын қайталаймыз.
2. Негізгі кезең
"Ө" дыбысы – қазақтың төл дыбыстарының бірі. "Ө" дыбысын айтылуына байланысты қандай дыбысқа жатқыздық?
– Тақтадан ненің суретін көріп тұрсыңдар? Ал енді иегіміздің астына қолымызды қойып суреттерді атайық. Иегіміз неше рет төмен түссе, сөзінде сонша дауысты дыбыс бар.
Сөздік жұмыс: Өңеш – жұтқыншақ пен тамақ арасындағы ас жүретін жол. Мақал-мәтел жаттаймыз.


  1. Өнерпаздың он қолы бар.

  2. Өнеріне қарай өрнегі.

  3. Өнерді үйрен де жирен.


Тіл ұстарту

Өс-өс-өс,

Тігін алдым қос,

Екіге екіні қос,

Көңілде жоқ қос.

Өс-өс-өс,

Өнегелі болып өс,

Ұқыпты боп өс,

Ағаш тез-тез өс.
Дидактикалық ойын: "Не артық?".

Педагог бір топқа жататын сөздерді тез-тез бір бөгде сөзді қоса айтады. Балалар сол

артық сөзді табуы керек.

Мысалы: нан, шай, май, тай...

Қызыл, жасыл, ақ, тақ, көк...

Алма, шие, бөрік, өрік...

Екі, үш, төрт, бес, кес...
Сергіту сәті:

– Екі көзің не үшін керек?

– Жақсыларды көру үшін!

– Екі қолың не үшін керек?

– Елге көмек беру үшін!

– Құлақ деген не үшін керек?

– Ақыл-кеңес тыңдау үшін!

– Жүрек деген не үшін керек?

– Жауларыңнан қаймықпау үшін!

– Тіл мен жағың не үшін не керек?

– Ақиқатты айту үшін!

– Ал аяғың...

Ал аяғың сыртта жүрсең

Туған жерге қайту үшін!
53

Сөздік жұмыс