Файл: Бекітемін ыса мерзімді саба жоспары Сабаты таырыбы.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 30.11.2023

Просмотров: 127

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/ Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурс тар

Сабақтың басы


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін.

1-топ 2-топ 3-топ
II.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.


Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»



Түрлі түсті қима қағаздар



Сабақтың ортасы

Жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме

а) Статистика - қоғам мен шаруашылық салаларының дамуындағы өзгерістер туралы мәліметтерді жинақтау, зерттеу және жариялаумен айналысатын ғылым; сандық есептеулер әдісі.

b) Бірнеше санның арифметикалық ортасы ( ) деп сол сандардың қосындысын қосылғыштар санына бөлгенде шығатын бөліндіні айтады.

=

1-мысал.

Таңертең температура 10 градус болды, күндіз 18 градусқа дейін көтерілді, кешке қарай 9 градусқа түсті, түнде 3 градусты көрсетті. Тәулік бойғы орташа температураны тап.

Шешуі.

Алдымен тәуліктегі температуралардың жалпы қосындысын табамыз:

10+18+9+3 = 40

Сосын алынған қосындыны қосылғыштар санына бөлеміз:

40 : 4 = 10

Яғни, (10+18+9+3) : 4 = 10

немесе = = 10

Жауабы: 10 градус

2-мысал.

Дүкенде килограмы 250 теңгеден 7 килограмм алма және килограмы 325 теңгеден 5 килограмм алмұрт сатылды. Жемістердің 1 килограмының орташа бағасы қандай?

Шешуі.

(250 7 + 325 5) : 12 = (1750 + 1625) : 12 = 281,25(тг)

Жауабы: 281,25 теңге

Оқулықтан есептер шығарады.



Тапсырмалар.

Сыныптағы бірнеше оқушының бойларын өлшегенде 150 см, 160 см, 145 см, 140 см, 138 см болды. Осы оқушылардың бойларының орташа ұзындығы қандай?

2)Асыл дүкеннен 75 теңгеден 4 көк қаламсап және 65 теңгеден 6 жасыл қаламсап сатып алды. Бір қаламсаптың орташа бағасын анықта.


Дескриптор:

-1-ші сұраққа жауап береді.
-2-ші сұраққа жауап береді.

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады


«Математика», 6-сынып, 2-бөлім,


Сабақтың аяғы







Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді. .

Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қарқын»тәсілі көрініс табады.



Дескриптор: -формуланы тұжырымдайды;

-қосынды түрінде жазады.
Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 1 балл қойылады







Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

3.05.22.

Сыныбы: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйелері. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.2.17

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

6.2.2.19теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу;


Сабақтың мақсаты:


екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;



Сабақ кезеңі/ Уақыты

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін.

1-топ 2-топ 3-топ

Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»






Сабақтың ортасы


. Өткен тақырыпқа қысқаша шолу

Аттас айнымалылары теңдеулердің әрқайсысында бірдей шамаларды білдіретін, бірігіп шешілетін бірнеше теңдеуді теңдеулер жүйесі деп атайды.

Жазылуы: - құрамында екі сызықтық теңдеуі бар теңдеулер жүйесі.

Теңдеулер жүйесіндегі әрбір теңдеуді тура теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндерінің жұбын осы теңдеулер жүйесінің шешімі деп атайды.

1-мысал. (1;-2) сандар жұбы



теңдеулер жүйесінің шешімі болатындай k мен l-дің мәндерін тап.

Шешуі:(1; -2) сандар жұбын теңдеулер жүйесіне қоямыз:



Жауабы: .

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді алмастыру тәсілімен шешу үшін:

  1. Теңдеудің біреуіндегі бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектеу керек;

  2. Табылған өрнекті екінші теңдеудегі осы айнымалының орнына қою керек;

  3. Алынған сызықтық теңдеуді шешу керек;

  4. Табылған шешімді теңдеулердің кез келгеніне немесе өрнекке қойып, екінші айнымалыны табу керек.

  1. Тапсырмалар.

  1. а) ә)

теңдеулер жүйесінің шешімдері болатындай сандар жұбын тап.

а) (-1; 6); ә) (8;1); б) (-1; 4); в) (1;1)

2. Тапсырмалар.

  1. а) ә) б)

теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш.
Оқулықпен жұмыс.







Сабақтың аяғы


Сабақты қорытындылау:

«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:

Үйге тапсырма беру: №





Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.

Оқушылар

бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі не қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.






Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Педагогтің аты-жөні:




Күні:

4.05.22.

Сыныбы: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.2.19теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу;


Сабақтың мақсаты:

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;



Сабақ кезеңі/ Уақыты

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін.

1-топ 2-топ 3-топ

Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»






Сабақтың ортасы


Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді алмастыру тәсілімен шешу үшін:

1).Теңдеудің біреуіндегі бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектеу керек;

2).Табылған өрнекті екінші теңдеудегі осы айнымалының орнына қою керек;

3).Алынған сызықтық теңдеуді шешу керек;

4).Табылған шешімді теңдеулердің кез келгеніне немесе өрнекке қойып, екінші айнымалыны табу керек.

Мысал.Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш:



Бірінші теңдеуден х-ті у арқылы өрнектейміз:

х = у +7

Екінші теңдеудегі х-тің орнына (у+7) -ні қоямыз:

у + 7 + 3у = 11,осы теңдеуді шешіп у-ті табамыз.

у = 1.

Енді бірінші теңдеуде у-тің орнына 1-ді қойып, х-ті табамыз: х = 1 +7 = 8.

(8;1) сандар жұбы екі теңдеуді де қанағаттандырады.

Жауабы: (8; 1).

Немесе




Жауабы: ( 8; 1).

1. Тапсырмалар. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш:





№2. а) ә)

теңдеулер жүйесінің шешімдері болатындай сандар жұбын тап.

а) (-1; 6); ә) (8;1); б) (-1; 4); в) (1;1)

3. Тапсырмалар.

  1. а) ә) б)

теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш.
Оқулықпен жұмыс. 1426, №1427.







Сабақтың аяғы


Сабақты қорытындылау:

«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:

Үйге тапсырма беру: №1428.





Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.

Оқушылар

бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі не қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.







Бекітемін:

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері

Педагогтің аты-жөні:

Культаева А.Ф.

Күні:

5.05.22.

Сыныбы: 6

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шешу


Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.2.2.19теңдеулер жүйелерін алмастыру тәсілі және қосу тәсілі арқылы шешу;


Сабақтың мақсаты:

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесі туралы түсінігінің болуы;

екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі реттелген сандар жұбы болатынын түсіну;



Сабақ кезеңі/ Уақыты

I.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


I.Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру.

Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін.

1-топ 2-топ 3-топ

Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру.

Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады.

Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды.

Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады.

«Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»






Сабақтың ортасы


Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді алмастыру тәсілімен шешу үшін:

1).Теңдеудің біреуіндегі бір айнымалыны екіншісі арқылы өрнектеу керек;

2).Табылған өрнекті екінші теңдеудегі осы айнымалының орнына қою керек;

3).Алынған сызықтық теңдеуді шешу керек;

4).Табылған шешімді теңдеулердің кез келгеніне немесе өрнекке қойып, екінші айнымалыны табу керек.

Мысал.Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш:



Бірінші теңдеуден х-ті у арқылы өрнектейміз:

х = у +7

Екінші теңдеудегі х-тің орнына (у+7) -ні қоямыз:

у + 7 + 3у = 11,осы теңдеуді шешіп у-ті табамыз.

у = 1.

Енді бірінші теңдеуде у-тің орнына 1-ді қойып, х-ті табамыз: х = 1 +7 = 8.

(8;1) сандар жұбы екі теңдеуді де қанағаттандырады.

Жауабы: (8; 1).

Немесе




Жауабы: ( 8; 1).

1. Тапсырмалар. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш:





№2. а) ә)

теңдеулер жүйесінің шешімдері болатындай сандар жұбын тап.

а) (-1; 6); ә) (8;1); б) (-1; 4); в) (1;1)

3. Тапсырмалар.

  1. Теңдеулер жүйесін алмастыру тәсілімен шеш:





Оқулықпен жұмыс. 1429, №1430.







Сабақтың аяғы


Сабақты қорытындылау:

«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:

Үйге тапсырма беру: №1431.





Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.

Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.

Саралау: Бұл тапсырмада саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрініс табады.

Оқушылар

бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі не қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Жарайсың!, Керемет!, Жақсы!, Талпын!,.