Файл: Бекітемін ыса мерзімді саба жоспары Сабаты таырыбы.docx
ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 30.11.2023
Просмотров: 126
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | 26.04.22. |
Сыныбы: 6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 6.2.2.16 екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу; |
Сабақтың мақсаты: | екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | I.Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс тар |
Сабақтың басы | I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. | Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Оқулық |
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме Анықтама: ax+by+c=0түріндегі теңдеуді, мұндағыa,b,c – қандай да бір сандар (a,b – коэффициенттер, ал с- бос мүше деп аталады) екі айнымалысы х және у бар сызықтық теңдеу деп атайды.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттері: 1-қасиеті. Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады. 2-қасиеті. Егер теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бір санға көбейтсек не бөлсек, онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады. Мысал: теңдеуін шешейік. Қасиеттерін қолданып, у айнымалыны х арқылы өрнектейік: Егер болады, осындай шексіз сандар жұбын табуға болады. Демек осы теңдеуді қанағаттандыратын (х;у) сандар жұбын екі айнымалысы бар теңдеудің түбірлері деп атайды. Теңдеулер түбірлерін (х; у) түрінде жазады және бірінші х айнымалының мәні, екінші у айнымалының мәні жазылады. | №1. 1).Мына сандар жұбының (-1; 2), (3; -4), (2; 5) қайсысы берілген теңдеудің х – у + 3 = 0 түбірлері болады? 2).Мына сандар жұбының (-3; -4), (1; 7), (-3; -1) қайсысы берілген теңдеудің 2х – у + 5 = 0 түбірлері болады? №2. у айнымалыны х арқылы өрнектеп берілген теңдеулердің қандай да бір екі түбірін табыңыз: 1). х + у – 10 = 0; 2) 3х – 2у + 8 = 0 №3. х айнымалыны у арқылы өрнектеп берілген теңдеулердің қандай да бір екі түбірін табыңыз: 1). 3х + 0,6у – 3=0 ; 2) х – 2у – 5 = 0 №4. Берілген теңдеудің түбірлері болатын үш сандар жұбын жазыңыз: 7х - 3,5у – 10 = 0 Оқулықтан №1370, №1371. | | Интернет ресурс тары. |
Сабақтың аяғы | Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Үйге тапсырма беру: №1372. | Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. | Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | 27.04.22. |
Сыныбы: 6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 6.2.2.16 екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу; |
Сабақтың мақсаты: | екі айнымалысы бар теңдеудің анықтамасын және қасиеттерін білу; |
Сабақ кезеңі/ Уақыты | I.Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс тар | ||||||||||||||||
Сабақтың басы | I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. | Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Оқулық | ||||||||||||||||
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме Анықтама: ax+by+c=0түріндегі теңдеуді, мұндағыa,b,c – қандай да бір сандар (a,b – коэффициенттер, ал с- бос мүше деп аталады) екі айнымалысы х және у бар сызықтық теңдеу деп атайды.
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулердің қасиеттері: 1-қасиеті. Теңдеудегі қосылғыштың таңбасын қарама-қарсы таңбаға өзгертіп, оны теңдеудің бір жағынан екінші жағына көшіргенде берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады. 2-қасиеті. Егер теңдеудің екі жағын да нөлден өзге бір санға көбейтсек не бөлсек, онда берілген теңдеуге мәндес теңдеу шығады. Мысал: теңдеуін шешейік. Қасиеттерін қолданып, у айнымалыны х арқылы өрнектейік: Егер болады, осындай шексіз сандар жұбын табуға болады. Демек осы теңдеуді қанағаттандыратын (х;у) сандар жұбын екі айнымалысы бар теңдеудің түбірлері деп атайды. Теңдеулер түбірлерін (х; у) түрінде жазады және бірінші х айнымалының мәні, екінші у айнымалының мәні жазылады. | №1. Берілген теңдеулердің ішінен екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулерді табыңыз: 1 ) 3х + 6у = 5; 2) ху = 11; 3) х – 2у = 5 4) х + у = 7; 5) ; 6) ху + 7у = 12. Жауабы: 1); 3); 4); 5). №2. Берілген сандар жұбы теңдеудің шешімі бола ма? 1) х + 3у = -5 (-5;0), (-4;3), (4; -3). 2) 2х + у = -5 (-4;3), (-1;-3), (0;5). Жауабы:1) +; -; +. 2) +;+;-. №3. Өрнектеңіз: 4х – 3у = 12 а) х –ті у арқылы; б) у –ті х арқылы; 2х = 2у = 4 а) у-ті х арқылы; б) х -ті уарқылы. №4. Балалар бақшасына 3700 теңгеге қонжықтар, қуыршақтар, доптар, барлығы 12 ойыншық сатып алынды. Қонжықтың бағасы 500 тг, қуыршақтың бағасы 300 тг, доптың бағасы 200тг. Балалар бақшасына неше қонжық, неше қуыршақ, неше доп сатып алынды? Кестені толтырыңыздар:
|
Оқулықтан №1376, №1382.
Интернет ресурс тары.
Сабақтың аяғы
Сабақты қорытындылау:
«Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын:
Үйге тапсырма беру: №1384.
Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді.
Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.
Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
Оқушылар
бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды..
Сабақтың барысы:
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | 28.04.22. |
Сыныбы: 6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигін білу дағдысын қалыптастыру. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: математика сабағында деңгейлік сұрақтар арқылы оқушыны ойлануға, салыстыруға, өзіндік бағалау дағдысын қалыптастыруға үйренеді;
Графигін сызып үйренеді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | I.Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс тар |
Сабақтың басы | I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. | Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Оқулық |
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме Координаталық жазықтықтағы координаталары теңдеудің шешімдері болатын нүктелер жиыны екі айнымалысы бар теңдеудің графигі деп аталады. 1-мысал х-2у=4 сызықтық теңдеуінің графигі ах+ву=с теңдеуіндегі а≠0 в≠ 0 с≠0 болса, оның графигі ординаталар Оу осімен (0;с/в) нүктесінде, ал абсциссалар Ох осімен (с/в; 0) нүктесінде қиылысатын түзу болады. Оқулықтан №1390, №1392. Математикалық диктант.
Бекіту сұрақтарына оқушылар қолдарын көтеріп жауап береді:
| №1. Теңдеу графигін салыңдар.Оқушылар кезекпен тақтаға шығып, орындайды. х+у=3 у=3-х х+4у=3 4у=3-х у=3/4-1/4*х №2. 5х+3у=15 теңдеуіне тиісті нүктелерді табу.Оқушылар дәптерлерінде жеке орындайды. №3. 2х+у=5 теңдеуінің графигін салу. х=2 болса, у-тің мәні неге тең? у=5-2х теңдеуінің графигі | | Интернет ресурс тары. |
Сабақтың аяғы | Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Үйге тапсырма беру: №1394. | Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. | Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі не қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы: Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6.4С Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер және олардың жүйелері |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | 29.04.22. |
Сыныбы: 6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигін білу дағдысын қалыптастыру. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар үшін: математика сабағында деңгейлік сұрақтар арқылы оқушыны ойлануға, салыстыруға, өзіндік бағалау дағдысын қалыптастыруға үйренеді;
Графигін сызып үйренеді; |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты | I.Ұйымдастыру кезеңі. | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурс тар |
Сабақтың басы | I.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындықтарын тексеру. Сабақты жағымды ахуалдан бастау. Оқyшылaрдa бір-бірінe болғaн доcтық ceзімдeрін оятy мaқcaтындa«Aтом жәнe молeкyлa» әдіcі aрқылы пcихологиялық жaғдaй орнaтaмын жәнe үш топқa бөлeмін. 1-топ 2-топ 3-топ Мақсаты: Оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Үй тапсырмасын тексеру: Тақтада тапсырма дұрыс жауабымен көрсетіліп тұрады. | Шаттық шеңберін құрып «Өзіңе тілегенді,өзгеге тіле»! әдісі арқылы бір-біріне тілек айтып,жақсы көңіл күй сыйлайды. Тиімділігі: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл -күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Мен саған, сен маған» арқылы оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді. | Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!» | Оқулық |
Сабақтың ортасы | Жаңа тақырыпқа қысқаша түсініктеме Координаталық жазықтықтағы координаталары теңдеудің шешімдері болатын нүктелер жиыны екі айнымалысы бар теңдеудің графигі деп аталады. 1-мысал х-2у=4 сызықтық теңдеуінің графигі ах+ву=с теңдеуіндегі а≠0 в≠ 0 с≠0 болса, оның графигі ординаталар Оу осімен (0;с/в) нүктесінде, ал абсциссалар Ох осімен (с/в; 0) нүктесінде қиылысатын түзу болады. Оқулықтан №1393, №1395. Математикалық диктант.
Бекіту сұрақтарына оқушылар қолдарын көтеріп жауап береді:
| №1. Теңдеу графигін салыңдар.Оқушылар кезекпен тақтаға шығып, орындайды. х+у=3 у=3-х х+4у=3 4у=3-х у=3/4-1/4*х №2. 5х+3у=15 теңдеуіне тиісті нүктелерді табу.Оқушылар дәптерлерінде жеке орындайды. №3. 2х+у=5 теңдеуінің графигін салу. х=2 болса, у-тің мәні неге тең? у=5-2х теңдеуінің графигі | | Интернет ресурс тары. |
Сабақтың аяғы | Сабақты қорытындылау: «Жалғасын тап» әдісі арқылы сабақты қорытындылаймын: Үйге тапсырма беру: №1396. | Оқушыларға «Білім сандығы» кері байланыс парағы таратылады. Оқушылар өздері белгілейді. Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау. Тиімділігі:Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады. | Оқушылар бір-бірінің сабаққа қатысу белсенділігі не қарай «Мадақтау сөздері» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды.. | |
Бекітемін:
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Сабақтың тақырыбы:
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | 6.4А Статистика. Комбинаторика |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | 31.03.22. |
Сыныбы: 6 | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Статистикалық деректер және олардың сипаттамалары: арифметикалық орта, мода, медиана, құлаш |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 6.4.3.1 бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын білу; |
Сабақтың мақсаты: | бірнеше сандардың арифметикалық ортасы, санды деректердің құлашы, медианасы, модасының анықтамаларын біледі статистикалық санды сипаттамаларды есептейді |