Файл: ыса мерзімді (саба) жоспары1.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 03.12.2023

Просмотров: 146

Скачиваний: 1

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

     

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-9


Бөлім:

Азаматтық патриотизм

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Тарих беттерінен»

Сабақтың мақсаты

Қазақстан Республикасы туралы оқушылардыңалған білімін жинақтап, одан әрі танымдығын арттыру

Оқушылардың ойлау, сөйлеу дағдысын дамыту.

Бағалау критерийі

Туған жерге деген құрметі арытады.

Құндылықтарды дарыту

Туған жердің құндылықтарын түсінеді.

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


І Ұйымдастыру кезең

Оқушылармен амандасып болғаннан кейін, оқушылар екі топқа бөлінеді.

Сөз жұмбақты шешу.

Тарих беттерінен деген сөзді қалай түсінесіңдер?
«Жас қыран» және «Өркен» командасы
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру


Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушы өз болжамдарын айтып,талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы


«Жас қыран» командасына сұрақтар:
Қазақстанның ең биік шыны-(Хан Тәңірі)

ҚР 1920 жылы болған астанасын атаңыз –(Орынбор)

ҚР территориясы көлемі бойынша дүние жүзінде нешінші орында? –(9)

Абылай хан қай жылдары хандық билік атқарды? (1771-1781 жж)

Қазақстан қай жылы БҰҰ мүше болды? (1992)

«Өркен» командасына сұрақтар:
Қазақстанның оңтүстігіндегі шеткі үстірт? – (Шардара)

«Ақтабан шұбырынды» қай жылдары болды? (1723-1728 жж)

Қазақ хандығының негізін қалағандар? (Жәнібек, Керей)

Қазір дүние жүзінде қанша қазақ бар? (15 млн)

Қазақстанның шығысындағы үлкен өзен? (Ертіс)

 

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында «тарихи жердің» туралы сұрап, қолдау жасау.
Қай қала? Ойынын ойнату

Мақсаты: қалалардың атыын жасырады және бірінші және сқңғы әріптерін айтады. Балалар қандай қаланы жасырып тұрғанын табады.

Ұяшықтардағы сұрақтарға жауап беру

Тарихи ескерткіші көп қала

Егемендігімізді қай жылы алдық?

Қазақстанның шығысындағы үлкен өзен?

Қазақстанның ең биік шыны


Қазақстаннан шыққан тұнғыш саяхатшы?


Ұлт азаттық көтеріліс болған жыл


түрксіб темір жол құрылысына қатысқан

1856ж Ыстық көлдің топографиялық суретін түсірген кім?.


«Кинемотография» әдісі негізінде «Әртүрлі елдегі азаматтар!!!» бейнематериал көрсете отырып, ой қозғау сұрақтарын ұсыну:

1. Бейнематериал не туралы екен?

2. Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?

3. Қандай елдердің танымал адамдарын білдіңіздер?

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»


Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Источник: https://www.tarbie.kz/17338

Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Қорытынды:

Өз елімізден шыққан қандай танымал тұлғаларды білесің?

Кері байланыс.

«Бағдаршам»

-Мен барлығын түсіндім-жасыл

-Мен орташа түсіндім-сары

-Ешнәрсе түсінбедім-қызыл

Үйге тапсырма

«Танымал тұлға» тақырыбында әңгіме құрастыр.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады

Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

А4, конспект


     

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-10



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Медиакеңістікте және көпшілік алдында сөз сөйлеу

Сабақтың мақсаты

Әлеуметтік желілердің түрлерімен таныса отырып жағымды, жағымсыз жақтарына баға береді

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-бірінедеген құрмет көрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой шақыру



Суреттен нені байқадық?

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Ой шақыру Ең алдымен, танымал әлеуметтік желілерді анықтайық. Бұлар Facebook және Twitter- тан Tumblr және Instagram- ге дейін барлығын қамтиды. Олар әрқайсысы пайдаланатын және ең белсенділігін көретін адамдар.

Кесте толтыру.Әлеуметтік желілердің атқаратын қызметі қандай?

Тиімді жағы

Тиімсіз жағы







      1. Анонимді әлеуметтік желілер

      2. Жасөспірімдерге арналған әлеуметтік желілер

      3. Әлеуметтік желілерді ортақ пайдалану

      4. Халықаралық әлеуметтік желілер

      5. Tinder-рухты әлеуметтік желілер

      6. Әлеуметтік желілерді ортақ пайдалану


Сұрақтар

Әлеуметтік желіні қалай, қандай жолмен пайдалану арқылы осындай нәтижеге жеттіңіз?

Әлеуметтік желілерді қай уақыттан бастап белсене пайдалана бастадыңыз?

Әлеуметтік желідегі қазақ контенттеріне, парақшаларына көңіліңіз тола ма?

Жоғарыда айтып өттіңіз, адамдарға білім беретін каналды қайта іске қосу деп. Алда тағы қандай жоспарларыңыз бар?
1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11


ЕҚБ маңызды кездесетін термин сөздерді атайды не жазып көрсетеді


     

___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-13



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жеке кірісті қалай тиімді басқаруға болады

Сабақтың мақсаты

Жинақтардың пайдасы, зияны, сақтау жолдары туралы біледі

Құндылықтарды дарыту

  1. Еңбек және шығармашылық, тарихи тәжірибе мен оның сабақтарын ұғыну

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ой шақыру

Жинақ дегеніміз не?

Қағазды үнемдеп қолдансақ, ағаштарды құтқара аламыз ба?

Нарықта не себепті әділ баға болмайды?
Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

Жинақтың пайдасы мен зияны туралы бейнебаян көрсетіледі

Мәтінмен жұмыс

Жинақ салым – бұл теңгелік депозиттер ішінде ең жоғары сыйақы мөлшерлемесі бар, қайтарып алынбайтын салым.

Мөлшерлемелер нарықта өзгеруі мүмкін. Алайда жинақ салымдар бойынша олар қашанда жоғары деңгейде. Бұл осы салымдар бойынша ең қатал шектеулердің орнын толтыруға арналған өтемақы: жинақ салымды мерзімінен бұрын алу үшін алдымен сұрау салу керек. Әрі қарай оны 30 күн өткен соң алуға мүмкіндік бар. Бұл ретте есептелген бүкіл сыйақы сомасының барлығы дерлік жойылады.
Жинақ салымы ақшасын банкке ұзақ уақытқа салуды жоспарлаған және оны мерзімінен бұрын алмайтындығына сенімді салымшылар үшін өте қолайлы.

    1. Авторлық ойын.

    2. Сіз жинақ салымын ашуға дайынсыз.

    3. Депозитті таңдау барысында мына сұрақтарға жауап беріңіз:ақшаны қай мерзімге саласыз?салымыңызды толықтырып тұрасыз ба?

    4. Сыйақы мөлшерлемесі бұған тікелей байланысты.Жинақ салымдардың мерзімділігіне қарай сыйақы мөлшерлемесі де әрқалай болады.Толықтыруға болатын салымдардың мерзімі ұлғайған сайын сыйақы мөлшерлемесі азаюы мүмкін.

Толықтыруға болмайтын салымдардың мерзімі ұлғайған сайын сыйақы мөлшерлемесі арта түседі.

Толықтыруға болатын және болмайтын жинақ салымдарды бір айдан үш жылға дейінгі мерзімділігін таңдай отырып, ашуға болады. Мерзімдерге қатысты кез келген банктің стандартты ұсынысы - бір, екі және үш жыл. Алайда бірнеше айлық мерзім бойынша да ұсыныстар жетерлік. Есіңізде болсын: жинақ салымнан мерзімінен бұрын ақша алудың еш жөні жоқ. Өйткені бұл жағдайда есептелген табыстан айырыласыз.

Жинақ салымдар бойынша ең жоғары жылдық тиімді сыйақы мөлшерлемелерін Қазақстанның депозиттерге кепілдік беру қоры есептеп шығарады. Ақпарат ай сайын жаңартылады.

1 Егер ұсынылған ең жоғары мөлшерлеме әрі қарай өсетін болса, әрбір банк жаңа депозиттер бойынша мөлшерлемелерді көтеру немесе бұрынғы деңгейінде қалдыру жағын өзі шешеді. Бұл нарықтағы жағдайға, банктің депозиттік саясатына және әрбір банктің депозиттерге деген қажеттілігіне тікелей байланысты.

2 Егер ұсынылған ең жоғары мөлшерлемелер төмендейтін болса, ең жоғары мөлшерлемеге тең мөлшерлемемен депозит ашатын банктер келесі айда депозиттер бойынша мөлшерлемелерді азайтады. Мақсат – оларды ұсынылған шектен асырмау.

ЕБҚ оқушыларына (есту, көру, қабылдау деңгейі төмен)қосымша қолдау көрсету мақсатында үлестірме материал беріледі.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Ақша жинаңыз. Тек ақшаны тойға, жақсылыққа, оқуға, жаңа дүние сатып алуға, саяхатқа шығуға, жақсы демалуға жинайтын болыңыз. Ақшаны «қара күнге» деп жинамаңыз.

Кері байланыс

-Сабақтың қызықты тұстары.........

-Сабақта қиын болған тұстары.........

Үйге тапсырма

«Жеке кірісті қалай тиімді басқаруға болады» эссе

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект



     


___________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары-14



Бөлім:

Медиасауаттылық және қаржылық сауаттылық

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Отбасы бюджетін қалай жоспарлауға және үнемдеуге болады

Сабақтың мақсаты

Оқушылар отбасының маңыздылығын дәлелдеуге, отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдауға үйренеді. Отбасы қаражатын үнемдеу туралы қарапайым экономикалық түсініктер қалыптастырады.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

    

Сабақтың барысы

Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Топқа бөл:

1) «Ахметовтар» отбасы

2) «Оспановтар» отбасы

3) «Асқаровтар» отбасы

Жұмыс ережесін келісу Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз! Уақытты үнемдейміз! Нақты,дәл жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз! Топ ережесі: Бір-бірімізді тыңдаймыз десек 1 рет шапалақтаймыз! Ұйымшыл боламыз десек 2 рет шапалақтаймыз! Белсенділік танытамыз десек 3 рет шапалақтаймыз!

Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру

Оқушы өз ойларын ортаға салады.

Оқушы жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушы өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»


Тақырыптық суреттер

сілтемеде

суреттер

Сабақтың ортасы

«Ойластыр» айдары

Мұғалім тақтадағы суретті көрсетеді. Оқушылар осы суретті көргенде ойларына не түсті,соны 1 минут ішінде жазады. Сосын сол сөзді не үшін жазды түсіндіреді. Егер оқушылар сөздерінің ішінде ерекше сөздер болса, сол сөзді не үшін жазды, бұл тақырыпқа (не айтылған сөзге қандай қатысы бар) соны айтып беруі керек «Ақшаны сыйласаң ол да сені жақсы көреді»немесе «Тиыннан сом құралады» деген мақалдар біздің бүгінгі сабағымызға қатысты айтылғандай.

Отбасы бюджеті дегеніміз – бұл әдетте кесте түрінде бір айға жасалатын отбасылық кірістер мен шығыстардың есебі, отбасылық баланс


Біздің барлығымыздың отбасымыз бар.Біз онда тәрбиеленеміз,демаламыз,еңбек етеміз,барлық қуаныш пен қиыншылықты бірге бөлісеміз.Барлығының ортақ ісі – отбасын дұрыс ұстап,әр мүшенің дамуына мүмкіндік туғызу.Отбасындағы шаруа ақылдасып шешіледі.Отбасы табысты да барлығына ортақ.Оның мүшелерінің керегіне жұмсалады.Жұмыс істеп табыс табу арқылы отбасы қоры жиналады.олай болса «Отбасы бюджеті»біздің отбасымыздың экономикасы

- Қалай ойлайсыздар, отбасы бюджеті де болуы мүмкін бе?

- Отбасы бюджетін кімдер құрайды?

- Қалай құрайды?

- Бұл отбасына келіп жатқан кірістер болып саналады.

- Отбасы бюджеті қалай жұмсалады? Қайда жұмсаймыз?

Бұл отбасынан кетіп жатқан шығыстар.

Бір сөзбен айтқанда, отбасы бюджеті кіріс пен шығыстан құралады.

ЕБҚ оқушы (көру және есту қабілеті төмен) сұрақтарға жауапты жазбаша ұсынады.

Оқушы ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды

Оқушы өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушы бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.

Дескриптор:

өзгерістерін жіктейді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Мадақтау сэндвичі»

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

ҚБ «Өзін-өзі бағалау»



Ақпараттық мәтін

Үлестірмелі қағаздар

Суреттер


Тірек-сызбалар
Кесте

ҚБ парағы


Сабақ

тың соңы


Сабақты қорытындылау

Отбасылық бюджетті жоспарлау дегеніміз отбасы кірістері мен шығыстарын есептей отырып жасалған қаржылық жоспар. Ал осы қаржы жоспарының дұрыс құрылғаны мен дұрыс орындалуы отбасы мүшелеріне де байланысты екенін ескерген жөн.

Кері байланыс

Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда)



Үйге тапсырма

Өз отбасыңның бір айлық отбасылық бюджетін есептеп келесіңдер.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект