ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 353
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі: | 5-бөлім. «Практикалық программалау» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 5.3. Алгоритмді программалау |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы үшін: алгоритмді программалаудың негізгі құрылымдарымен танысады. Оқушылардың көбі үшін: есептерді программалауда тиімді алгоритм құрудың маңыздылығын түсінеді. Кейбіроқушыларүшін:есепті программалау барысында, оның алгоритмін программалайды. |
Бағалау критерийлері |
|
Тілдік мақсаттар | Диалогтерменжазуүшінпайдалысөзтіркестері:
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар | Математика. |
Алдыңғы білім | Алгоритмді әзірлеу. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтыңбасы 2 мин. | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу. Сынып реттілігін қадағалау. Оқушыларды түгелдеу. Оқу құралдарын бақылау. Психологиялық жағымды ауал орнату. «Бір-біріміздітыңдаймыздесек, 1 рет қолшапалақтаймыз!Ұйымшыл боламыздесек, 2 рет.Белсенділіктанытамыздесек, 3 рет шапалақтаймыз!»Ең алдымен, білім алушылар шаттық шеңберіне тұрып, бір-біріне бір ауыз | Топтастыру Оқушылар жеміс ағашынан өзіне ұнаған жемісін таңдап алып, бірдей жемістер арқылы топтасады. Алма жемісін таңдағандар «Алгоритм» тобына, ал алмұрт жемісін таңдағандар «Программа» тобына бірігеді. | | |
| мақтау сөз айтады. Бұл білім алушылардың сабақты жақсы көңіл күймен бастауына ықпал етеді. | | | |
5 мин. | Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл»әдісі Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интерактивті тақтадан көрсетіледі. |
Есептерді программалауда тиімді алгоритм құру қаншалықты маңызды? | Бағалау Мұғалім оқушыларды «Мадақтау»әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! | |
Сабақтыңортасы 26 мин | Практикалық жұмыс Оқушылар оқулықта берілген практикалық жұмыстың үлгісімен танысып, алгоритмдерді есептер шешуде қалай қолдануға болатынын түсініп, келесі талдау жасайтын 1-тапсырманы орындайды. (Т) Талдау «Дүкенге бару» жобасының программалық кодын талдаңдар. Программaға 1) a=4; b=5; c=10 және 2) a=5; b=5; c=9 жағдайлары енгізілгенде қандай нәтижелер алынады? Алынған нәтижелерді талдап, түсініктеме беріңдер. | Дескриптор: - «Дүкенге бару» жобасының программалық кодын талдайды. -Программаға берілген мәндерді енгізіп, нәтижесін шығарады. -Шыққан нәтижелерді талдап, түсініктеме береді. | Бағалау Топтар бір- бірін «Мадақтау»әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! | 7-сынып оқулығы. Компьютер. |
| (Ж) Жинақтау «Дүкенге бару» жобасының блок- схемасын құрып, ұсыныңдар. Құрастырған блок- | Дескриптор: -Жобаның блок- схемасын құрып, ұсынады. -Құрастырылған блок-схема, алгоритм | Бағалау: Топтар бір- бірін «Мадақтау»әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! | 7-сынып оқулығы. Компьютер. |
| схема, алгоритм құрылымының қай түріне жатады? Түсініктеме беріңдер. | құрылымының қай түріне жататынына түсініктеме береді. | Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! | |
| (Д) 1-тапсырма Үш таңбалы N саны берілген. Осы санның цифларының арасындағы ең үлкенін тауып, экранға шығар. Тапсырманың блок- схемасын құр. Мысалы Нәтиже 120 2 786 8 | Дескриптор: -Үштаңбалы N санының цифла- рының арасындағы ең үлкенін тауып, экранға шығарады. -Тапсырманың блок-схемасын құрады. | Бағалау Оқушы өзін- өзі «Мадақтау»әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! | 7-сынып оқулығы. Компьютер. |
Сабақтыңсоңы 7 мин. Рефлексия | Сабақты бекіту (Ұ) «Ойлан,жұптас,бөліс»әдісі Бағалау Есептің алгоритмін құрастырудан программалау процесіне өту кезінде алгоритмді графикалық тәсілде дайындап алудың маңызын бағалаңдар. | Сыныптастарыңмен «Есептің бірден программасын жазудан бастау керек пе, жоқ алдында алгоритмін графикалық түрде дайындау дұрыс па?» тақырыбында пікірталас ұйымдастырыңдар. | Бағалау Мұғалімнің қорытынды бағалауы «Мадақтау»әдісі арқылы жүргізіледі. Жарайсың! Тамаша! Керемет! Жақсы! Талпын! | |
| Үй тапсырмасы Сызықтық алгоритмге арналған есеп құрастыр. Құрастырған есебіңді әрі қарай тармақталған алгоритміне арналған есепке ауыстыр. Құрастырған есептеріңнің блок-схемасын құрастырып, программалық кодын жаз. | |||
ҚМЖ-ға ҚОСЫМША Қысқамерзімді жоспар сабақтың бастапқы кезеңінен соңғы кезеңіне дейін оқушылардың жас ерекшелігі, оқу мақсаты ескеріле отырып, сараланып жасалды. Тапсырмаларды орындау барысында дербес (жеке-дара), жұппен, топпен жұмыс жасалады. Тапсырмаларды орындау сабақтың ортаңғы кезеңіне жоспарланды. Осы кезеңде саралаудың «Қорытынды», «Диалог және қолдау көрсету», «Бағалау», «Тапсырма», «Қарқын» тәсілдері қолданылады. Бұл сабақтағы барлық тапсырмада оқушылар бірдей тапсырма орындағанымен нәтижелері оқушының деңгейіне қарай әртүрлі болуы мүмкін. Сондықтан мұғалім дұрыс жауапқа бағыттап, соңғы шешімін беріп отырады. Бұл саралаудың «Қорытынды» тәсілі. Сонымен қатар оқушылар әр тапсырманы орындау кезінде үнемі қалыптастырушы бағалаудың әдістерімен бағаланып отырады. Тапсырманы қандай деңгейде орындағанын, сабаққа қатысу белсенділігін көрсетеді. Бағалау оқушының іс-әрекетінің жақсаруына оң ықпалын тигізеді. Бұл саралаудың «Бағалау» тәсілі. Сабақта оқушылар жаңа теориялық ақпаратпен танысып, практикалық, талдау, жинақтау, бағалау тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдерін толықтыру жоспарланды. Бұл саралаудың «Тапсырма» тәсілі. Сонымен қатар жоспарланған тапсырмаларды орындау барысында оқушының білім дағдысына, деңгейіне қарай қарқыны жылдам және баяу оқушылар кездесуі әбден мүмкін деген болжаммен оқулықта қосымша тапсырмалар беру жоспарланды. Бұл саралаудың «Қарқын» тәсілі. Құндылықтарға баулудағы мақсатымыз: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарымқатынас |
Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі: | 5-бөлім. «Практикалық программалау» |
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | 5.4. Есепті программалау. Практикалық жұмыс |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу; |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушы үшін: Pythonда есептердің алгоритмдік блок- схемаларын құру мен программа кодына жазуды біледі. Оқушылардың көбіүшін: сызықтық және тармақталған алгоритмдерінің құрылымында қандай айырмашылық бар екенін түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: есептердің блок-схемасын және программасын құрады. |
Бағалау критерийлері |
|
Тілдік мақсаттар | Диалогтерменжазуүшінпайдалысөзтіркестері:
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар | Математика. |
Алдыңғы білім | Алгоритмді программалау. |
| |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс- әрекеті | Бағалау | Ресурстар |