ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1139
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| таңдадың? 7-тапсырма. Анам дүкеннен 10 жұмыртқа сатып әкелді. Оның 4-еуін құймақ дайындауға жұмсады. Неше жұмыртқа қалды?
5, 6, 7, 8, 9 цифрларын.) Жауабы: 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19. Ал ондықтары әртүрлі екі таңбалы сандарды жазу үшін 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 цифрларын, ал бірліктері бірдей – 5-ке тең екі таңбалы сандарды жазу үшін 5 цифрын пайдаланамыз. Демек, 15, 25, 35, 45, 55, 65, 75, 85, 95. Ақпараттық материалмен түсіндірме жұмысы орындалады. Математика – грек сөзі. Қазақшаға аударғанда «Білім, ғылым» деген мағынаны білдіреді. 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 – бұлар араб цифрлары. |
Қосымша ақпарат материалымен танысады. | бірлікке кем екенін анықтайды. 8-тапсырма. Дескриптор:
| Дидактикалық материалдар |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Бүгінгі сабақта оқушы меңгеруі тиіс:
| Оқушылар мұғалімнің көмегімен бүгінгі сабақтағы өзінің әрекетіне баға береді, қорытындылайды. | «Сандарды анықта». Дескриптор:
екі таңбалы сан құрады, | |
| жазуды; Оқушылардың оқу мақсаттарына жету бойынша сындарлы кері байланыс:«Сандарды анықта». Ондығы 2-ге тең, ал бірліктері нөлден өзгеше екі таңбалы сандарды жаз.
Ондықтарды жазуда 2 цифрын ғана қолданамыз. 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29; Ондығы 4-ке тең, бірлігі бестен өзгеше екі таңбалы сандарды жаз.
пайдаланамыз. 40, 41, 42, 43, 44, 46, 47, 48, 49. Кері байланыс: «Өз ойыңды білдір» әдісі. Сұрақтарға жауап бер.
| Сұрақтарға жауап бере отырып, бүгінгі білімін қорытындылайды. | жазады, оқиды. Дескрипторға сәйкес оқушы білімі бағаланады. Сөзбен бағалау. | |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың | Екі таңбалы санның разрядтық құрамы |
тақырыбы | | |||
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.1.3.** Екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу. 2.5.2.1. Екі таңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтық кестені қолдану. | |||
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар екі таңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтайды, разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазады. Көптеген оқушылар екі таңбалы сандардың разрядтар кестесін қолданады, ең кіші және ең үлкен екі таңбалы сандарды анықтайды, оларды ондық пен бірі таңбалы санның қосындысы түрінде, яғни ондықтар мен бірліктердің қосындысына жіктеуге болатынын түсінеді, білімін қолданады. Кейбір оқушылар екі таңбалы санның разрядтық құрамы туралы білімін тапсырмалар орындау барысында тиімді қолдана алады, басқаларға да түсіндіре алады. | |||
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі 1-сыныптағы білімі пысықталады.
| Оқушылар практикалық жаттығу орындау негізінде «екі таңбалы сан, ондық,бірлік» деген сөздерді қолдана отырып, сұрақтарға жауап береді. 1-сыныпта алған білімін пысықтайды. 20-ға дейінгі екі таңбалы сандарды ондық пен бір таңбалы санның қосындысы түрінде, яғни ондықтар мен бірліктердің қосындысына жіктейді. | Кері байланыс: Мұғалімнің қолдау сөздері. | Күнтізбе |
| азайтутәсілдерініңнегізіболыптабылады. | | | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма оқушылардың жаңа білімді меңгеру деңгейін жетілдіруге, тұжырым жасауға көмегін тигізеді. Бұл тапсырмада оқушылардың бірліктер - бірінші разряд бірліктері, ондықтар – екінші разряд бірліктері екенін түсіне белгендері маңызды. Екі таңбалы санның разрядтық кестесін пайдаланып, екі таңбалы санның разрядтық құрамын анықтайды, атайды.
Оқушылар тақтада көрсетілген күнтізбеден өздерінің туған күндерін көрсетеді.
2-тапсырма разрядтық қосылғыштардың қосындысы туралы ұғымды түсіндіруге негізделген. Суретке қарап, сұрақтарға жауап береді және тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап беру негізінде екі цифрды пайдалана отырып, екі таңбалы сан жазады, оқиды, санның ондығы мен бірлігін көрсетіп тұрған санды анықтайды. – Мәдидің туған күні қыргүйек айының нешесі? | Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада екі цифрды пайдалана отырып, екі таңбалы сан жазады, оқиды, санның ондығы мен бірлігін көрсетіп тұрған санды анықтайды. Тілдік қатынаста «бірліктер – бірінші разряд бірліктері», «ондықтар – екінші разряд бірліктері» орынды қолданады. 2-тапсырмада жаңа білімдерін қолдана отырып, күнтізбеден Мәдидің туған күнін анықтайды, санның ондықтары мен бірліктерін ажыратады, сұрақтарға жауап береді. Разрядтық қосылғыштардың қосындысы туралы ұғымды | Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтама». 2-тапсырма. ҚБ. «Қалыптастырушы сауалнама» – материалды таныстырған соң немесе сабақта қандай да бір қызмет түрінен кейін өтетін тексеру түрі. Қосымша нақтылау | Оқулық CD диск, көрнекі кестелер: «Екі таңбалы сандарды салыстыру, оқу, жазу, разрядтық қосылғыштарға жіктеу». №2- кесте. Көрнекі кестелер: «Екі таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу». |
|
Кез келген екі таңбалы санның ондықтар мен бірліктерден тұратынын және оны разрядтық қосылғыштарға жіктеуге болатыны, яғни ондықтар мен бірліктердің қосындысы түрінде өрнектеуге болатыны пысықталады. 17 саны 1 ондықтан, 7 бірліктен тұрады. Мұнда 10 және 7 сандары – 17 санының разрядтық қосылғыштары. Қосындының бірінші қосылғышы (10 саны) қосынды мәнінің (17 саны) ондықтары санына тең. Ал екінші қосылғышы ( 7 саны) қосынды мәнінің (17 саны) бірліктері санына тең. Оқушылар жаңа ақпарат бойынша мәлімет алады. Жаңа ақпаратты өзінде бұрыннан бар біліммен байланыстырады. Қандай тұжырым ұсынасың? Түсіндір. – Оқулықта берілген тұжырыммен танысайық және толықтырайық. Екі таңбалы санның әрбір цифры сәйкесіншебірінші және екінші разрядтың бірліктеріболыптабылады. Екі таңбалы санды разрядтық қосылғыштар-дың, яғни разрядтық сандардың (ондықтармен бірліктердің) қосындысы түрінде жазуғаболады. 3-тапсырмада санның разрядтық құрамын зерделеуге назар аударылады. Санның ондықтары мен бірліктерін анықтайды. Әр | түсінеді. 17 санын разрядтық қосылғыштарға жіктеп жазады.
| сұрақтарын қойылады: «Неліктен? Қалайша? Қалай?..».
3-тапсырма. Критерий:
| Разрядтар кестесі |