ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.12.2023

Просмотров: 1165

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




  1. сабақ




Бөлім




Педагогтің аты-жөні

Кабдышева Б.Т.

Күні

21.11

Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептеудің тиімді тәсілдері

Оқу бағдарлама- сына сәйкес

оқыту мақсаттары

2.1.2.3.** Қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар тиімді есептеу үшін ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерді қолданады.

Көптеген оқушылар өрнектердің мәнін тиімді тәсілдермен шығарады.

Кейбір оқушылар санды қосындыға қосудың, санға қосындыны қосудың, қосындыдан санды азайтудың, саннан қосындыны азайтудың әртүрлі тәсілдеріне сүйеніп, есептеулерді тиімді жүргізу мүмкін екенін түсінеді, қолданады.



Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар




Тапсырма

Жауабы

1

Өрнектің мәніне сәйкес келетін сөйлем:

(43 – 21) + 7

А) 43 пен 21 санының айырмасына 7-ні қосу.

Б) 43 пен 21 санының қосындысына 7-ні қосу.

В) 43 пен 21 санының айырмасынан 7-ні азайту.

Г) 45 пен 21 санының айырмасына 7- ні қосу.




2

4 ондық 2 бірлік және 5 бірліктің қосындысын тап.

А)11 Б) 65 В) 45 Г) 47




3

Берілген сандар қатарынан ең кіші санды анықта: 98, 19, 37, 21.

А) 98 Б) 19 В) 37 Г) 21

















































Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

Тапсырмалы карточкалар арқылы саралау әдісі (тапсырма парақшасы әр оқушыға таратылып беріледі). Мұғалім бағыт береді.

Қабілеті жоғары оқушылар үшін:

Тапсырмалы суреттер арқылы сараланған тапсырмаларды орындайды.

Соңынан тақтада көрсетілген жауаптар бойынша өздерін-өздері тексеріп, бағалайды.

Нәтижесін жариялайды. Сынып топқа бөлінеді.

Қалыптастырушы бағалау


Әр оқушыға арналған тапсырмалы карточкалар.






Тапсырма

Мәні




1

Қай екі таңбалы саннан мәні 41 болу үшін 28-ді азайту керек?

А) 79 Б) 50 В) 69 Г) 60




2

1 ондық, 7 ондық және 9 бірліктің қосындысы нешеге тең?

А) 17 Б) 89 В) 69 Г) 60




3

Мәні 65-ке тең болатын өрнекті тап. А) 82 – 31

Б) 39 + 26

В) 71 – 40

Г) 48 + 23




Соңынан тақтада көрсетілген жауаптар бойынша










өздерін-өздері тексеріп, бағалайды. Нәтижесін жариялайды. Оқушылардың еңбектері бағаланады, мадақталады. Қиындықтар болса, мұғалім жіберген қиындықтарды түзету жұмысын ұйымдастырады. Мақсат қою.

Сен тиімді тәсілдермен есептеуді үйренесің.

«Оқу құралдарын» санату арқылы шағын топтарға

бөлу.










Сабақтың

Операционалдық-танымдық кезеңі










ортасы

Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Топтық жұмыс.

1-тапсырмада қосуды,

1-тапсырма.










азайтуды есептеу

Критерий:







16 + 49 = 16 + 40 + 4 + 5 = 16 + 4 + 40 + 5 =

тәсілдеріне қарайды. Қай

  • есептеулерді тиімді







= 20 + 45 = 65

есептеу тәсілі тиімді

жүргізу үшін қосудың










екенін анықтайды,

ауыстырымды-лық,







16 + 49 = 16 + 50 – 1 = 66 – 1 = 65

ақылдасады. Пікірін

терімділік қасиеттерін







65 – 49 = 65 – 40 5 – 4 = 65 – 5 – 40 4 =

білдіреді.

қолданады.







= 60 – 40 – 4 = 20 – 4 = 16

Санды қосындыға

Дескриптор:










қосудың, санға

  • өрнектердің мәнін







65 – 49 = 65 – 50 1 = 15 + 1 = 16

қосындыны қосудың,

тиімді тәсілдермен







(60 + 30) + 70 + 40 = 60 + (30 + 70) + 40 = 60 + 40 +

қосындыдан санды

есептейді.







+ (30 + 70) = 100 + 100 = 200

азайтудың, саннан













қосындыны азайтудың










Дайын болған топ мүшелері ортаға шығып, өз

әртүрлі тәсілдеріне










жауаптарын дәйектейді, басқа топ мүшелеріне

сүйеніп, есептеулерді










түсіндіреді. (Мұғалім бағыт береді.)

тиімді жүргізу мүмкін










Әр топ бір-біріне кері байланыс береді.

2-тапсырмада өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен

екенін түсінеді,

қолданады.




https://bilimland.kz/k




есептейді, түсіндіреді.

2-тапсырмада




k/subject/matematika




3-тапсырмада оқушылардың есептеу білігін дамыту, қалыптастыруға көмектеседі. Үлгіге қарап, қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиетін пайдаланады. 31 + (69 + 300) = (31 + 69) + 300 = 100 + 300 = 400

80 + 700 + 20 – 300 = 700 300 + 80 + 20 =

= 400 + 100 = 500

өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептейді, түсіндіреді.

3-тапсырмада

өрнектердің мәнін тиімді тәсілмен есептейді,



3-тапсырма.

Критерий:

  • есептеулерді тиімді

/2-synyp/esepteuding- tiimdi- tasilderi?mid=f17ddb0 0-9ee4-11e9-a361-

1f1ed251dcfe




4-тапсырмада заңдылықты анықтап, қалып қойған

түсіндіреді.

жүргізу үшін қосудың







өрнектерді жазады.




ауыстырымдылық,







16 + 15, 26 + 15, 36 + 15, 46 + 15, 56 + 15, 66 + 15,




терімділік қасиеттерін











76 + 15, 86 + 15.

21 – 14, 31 – 14, 41 - 14, 51 – 14, 61– 14, 71 14,

81 – 14, 91 14.

Туындаған қиындықтар болса, түзету жұмыстары орындалады.

  1. тапсырмада мәтіндерді түсін оқи отырып, есептерді шығарады.

  2. тапсырмада диаграмма – сандар арасындағы қатынасты көрнекі көрсететін сурет екендігі пысықталады. Бағандық диаграмманы оқи білу, сұрақтарға жауап іздеу білігі жетіледі.

  • Диаграмма көмегімен балалардың санын анықтайды.

  • Диаграмма көмегімен нысанның саны туралы ақпарат алу.

  • Диаграмма көмегімен сұрақтарға жауап беру.

  • Сұрақтар құрастыру.

  • Сурет салу үйірмесіне неше бала барады?

  • Домбыра үйірмесіне ше?

  • Тоғызқұмалақ үйірмесіне неше бала қатысады?

  • Футболға баратын бала саны нешеу?

  • Өзің де сұрақтар құрастыр.

Есептеулерді тиімді жүргізу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдануға қатысты білім мен дағдыны дамыту мақсатында ұсынылған 7-тапсырма үй тапсырмасы ретінде ұсынылады.

8-тапсырма шығармашылыққа берілген. Тоғжанның ойлаған санын 18-ге кеміткенде, 25 шықты. Тоғжан қандай сан ойлағанын тап.

х 18 = 25

х = 25 + 18

х = 43

43 – 18 = 25

25 = 25

Ж: Тоғжанның ойлаған саны – 43.

  1. тапсырмада заңдылықты анықтап, қалып қойған өрнектерді жазады.

  2. тапсырмада есептерді шығарады.

  3. тапсырмада бағандық диаграмманы оқиды, сұрақтарға жауап іздейді.




  1. тапсырмада есептеулерді тиімді жүргізу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолданады.

  2. тапсырмада

теңдеу құрып шығарады.

қолданады.

Дескриптор:

  • өрнектердің мәнін тиімді тәсілдермен есептейді.








Сабақтың соңы

Рефлексиялық-бағалау кезеңі

Оқушылардың оқу мақсаттарына жету бойынша

сындарлы кері байланыс:

Жазудың көмегімен есептеу тәсілін түсіндір. Қай есептеу тәсілі тиімді?

28 + 16 + 42 = (20 + 10 + 40) + (8 + 6 + 2) =

= 70 + (8 + 2 + 6) = 70 + 10 + 6 = 80 + 6 = 86;
28 + 16 + 42 = 28 + 42 + 16 = (20 + 40) + (8 + 2) + 16 =

= 60 + 10 + 16 = 70 + 16 = 70 + 10 + 6 = 80 + 6 = 86
47 + 38 = 47 + 3 + 35 = (47 + 3) + 35 = 50 + 35 =

= (50 + 30) + 5 = 80 + 5 = 85
47 + 38 = (40 + 30) + (7 + 8) =70 + 15 = (70 + 10) + 5 =

= 80 + 5 = 85
78 – 29 = (78 + 1) (29 + 1) = 79 30 = (70 30) + 9 =

= 40 + 9 = 49
78 – 29 = (60 + 18) 29 = (60 20) + (18 9) =

= 40 + 9 = 49
Рефлексия: «Дөңгелек бөліктері» әдісі.


«Мен жаңа білімді меңгердім. Түсіндіре аламын.Басқаларға көмектесе аламын» – барлық бөлігін бояу ұсынылады.

«Мен жаңа білімді меңгердім. Қолдана аламын» дөңгелектің

3 бөлігін бояу ұсынылады.

«Мен түсіндім. Бірақ сұрақтарым бар» – дөңгелектің 2 бөлігін бояу ұсынылады.



Жаңа тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді.

Жазудың көмегімен есептеу тәсілін және қай есептеу тәсілі тиімді екенін түсіндіреді.



Кері байланыс



Рефлексия жасауға арналған дөңгелекше.

  1. сабақ


2А ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАРДЫ ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ. ЖҮЗДІКТЕР
ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР!
Орындалатын қадамдар:

  1. бөлімі бойынша жиынтық жұмыс өткізуге дайындау.

  2. Жұмыстың мақсаты және оны орындау ережесі түсіндіріледі.

  3. Тапсырмалар орындау барысында біліміңді пайдалана алдың ба? Мақсатыңа жеттің бе? Тексер.




  1. сабақ




Бөлім

ҚҰРАМА ЕСЕП

Педагогтің аты-жөні

Кабдышева Б.Т.

Күні

23.11

Сынып

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Құрама есеп

Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту

мақсаттары

2.5.1.1.** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.7.** Екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар құрама есеп дегеніміз бірнеше қарапайым есептен құралатынын түсінеді, шығарады.

Көптеген оқушылар екі амалмен шешілетін есептерді қысқаша жазумен, сызбамен модельдейді және шығарады.

Кейбір оқушылар орындалған тапсырмалар негізінде өзіндік тұжырым ұсына алады, шығарады, құрама есеп құрастырады.




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

Мұғалім «... ақиқат па?» деп аяқталатын сұрақтарды оқиды. Оқушылар жұптасып талдайды.


Үлестірмелер арқылы сұрақтарға жауап береді. Соңынан тақтада көрсетілген жауаптар

бойынша өздерін тексеріп, бағалайды.


Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.


Әр оқушыға арналған тапсырмалы карточкалар.







Сұрақтар мазмұны

... ақиқат па?

...