ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1158
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| | Сұрағы | Қыздар барлығы неше сурет бояды? | Неше сурет қалды? | | | | |
Шешуі | 34 + 42 = 76 | 76 – 55 = 21 | ||||||
Жауабы | Қыздар 76 суреті бояды. | 21 сурет қалды. | ||||||
Жай есепті құрама есепке айналдыра білу білігін жетілдіруге негізделген 3-тапсырмада құрама есептің әр қадамын төмендегідей талдайды, жазуды толықтырады: Көркем еңбек сабағында қыздар 34 оюдың және 42гүлдің суретін бояды. Оның 55-ін сынып бөлмесінбезендіругежұмсады.Нешесуретқалды?
Жауабы:21 сурет қалды. а) 4-тапсырмада қосынды мен айырманың мәндерін табады, оларды салыстырады. Қосындының мәні айырманың мәнінен қанша артық екенін табады. ә) тапсырмасында, керісінше, айырманың мәні қосындының мәнінен қанша кем екенін біледі. Бұндай тапсырмаларды орындау барысында есептеу, мәндерін салыстыру дағдылары жетіле түседі.
тапсырманы балаларды тақтаға шығарып, ойын түрінде жүргізуге болады. | ||||||||
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Рефлексия: «Білемін, қолданамын» әдісі.
| Әр оқушы «Білемін, қолданамын» парағын толтырады. | Рефлексия: «Білемін, қолданамын» әдісі. | Әр оқушыға арналған үлестірме. |
| модельдеп шығара аламын, қолданамын.
Оқушылар бағалау парағына (егер әр оқушыға арналып дайындалса) құстұмсық белгісімен белгілейді. Оқушылар бағалау парағында көрсетеді (бағалау парақшасы ортақ болса): «білемін, әрі қолданамын» – екі жағына да, «білемін, қолдануда қиналамын» – сол жағына стикерге атын жазып, жапсырмалайды. | | | |
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Құрама есептерді шығару. | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.5.1.1** Екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8** Құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдейді. Көптеген оқушылар жай есеп пен құрама есептің айырмашылығын біледі және жай есепті құрама есепке айналдырады. Кейбір оқушылар орындалған тапсырмалар негізінде өзіндік тұжырым ұсына алады, шығарады, жай есеп, құрама есеп құрастырады. |
Бурабайға баратын бала саны | Жасыбайға баратын бала саны | Бірге баратын ересек адам саны | Барлық адам саны |
12 | 13 | 2 | ? |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Қалай ойлайсың?» ойын-жаттығуы.
Өзің де сұрақтар құрастырып, ұсын. | Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді, бір-бірін толықтырады, өздері де сұрақтар құрастырады. | Кері байланыс: «Мұғалім – оқушы». | Кестелер жинағы. |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Құрама есеп пен жай есептерді ажырата білу, түрлі нұсқада модельдеп шығара білу дағдысын жетілдіреді. Жазғы демалыста Бурабайға 12 бала, ал Жасыбайға 13 балабаруды жоспарлады. Олармен 2 ересек адам бірге барады.Барлығынешеадамдемалудыжоспарлады? Қысқаша жазба түрінде шығару. Бурабайға – 12 бала. Ш: 12 + 13 + 2 = 27 Жасыбайға – 13 бала. Ж: барлығы 27 адам. Ересек адам – 2 Барлығы – ? адам. Кесте түріндегі шығару. Ш: 12 + 13 +2 = 27 Ж: барлығы 27 адам. Сызба түрінде шығару. Ш: 12 + 13 +2 = 27 Ж: барлығы 27 адам. | 1-тапсырмада құрама есеп пен жай есептерді ажырата біледі, түрлі нұсқада модельдеп шығарады. Мәтінді түсініп оқиды, өз қалауымен кесте, сызба түрінде шығарады. Құрама есепті екі жай есепке айналдырып, тексереді. | 1-тапсырма. Критерий:
| Оқулық CD диск. Көрнекі кестелер: «Қосу мен азайтуға берілген екі амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және шығару». №22 кесте . |
| Осы құрама есепті бір жай есепке айналдырып талдауға болады. Жай есеп үлгілері. А) Жазғы демалыста Бурабайға 12 бала, ал Жасыбайға 13 балабаруды жоспарлады. Барлығы неше бала демалудыжоспарлады? Ә) Жазғы демалыста Бурабай мен Жасыбайға 25 бала барудыжоспарлады.Олармен2ересек адамбірге баруыкерек. Барлығынешеадамдемалудыжоспарлады?
«Оқжетпес» шипажайында 50 адам, ал «Алтынай» шипажайында 40 адам демалып жатты. Олардың 30ы үйлеріне кетті. Шипажайларда неше адам қалды? «Оқжетпес» ш. – 50 адам «Алтынай» ш. – 40 адам Үйіне кетті – 30 адам Қалды – ? адам Шешуі: (50 + 40) – 30 = 60 немесе (50 – 30) + 40 = 60 немесе (40 – 30) + 50 = 60 Жауабы:шипажайларда 60 адам қалды. Күрделі есепті екі жай есепке айналдыра білу дағдысын қалыптастыру үшін екі жай есеп құрастыру, дәлелдеу. «Оқжетпес» шипажайында Екі шипажайда барлығы 90 50 адам, ал «Алтынай» адам демалып жатыр. шипажайында 40 адам Олардың 30ы үйлеріне демалып жатты. Екі кетті. Шипажайларда неше шипажайда барлығы неше адам қалды? адам демалып жатыр?
|
Құрама есепті екі жай есепке айналдырып, тексереді.
| 2-тапсырма. Критерий:
өрнектермен жазады; 3-тапсырма. Критерий:
| Құрама есепті шығару жадынамасы: *Есепті оқы. Шарты мен сұрағын түсін. *Сұрақтарға жауап ізде: Есепте не белгілі? Есептің барлық деректерін есепке алдың ба? *Есептің берілуін қысқаша жаз немесе сызба сал. *Белгісізді табу үшін ережелерді қолдан. Есепті шешу жоспарын құр. *Бірінші амалды сұрақтарымен, түсіндіруімен орында. Шешуін санды өрнектермен жаз, мәнін тап. *Екінші амалды сұрақтарымен, | ||
| Балқаш көлінің ең терең жері 26 м, ал Алакөл көлінің ең терең жері одан 28 м артық. Теңіз көлінің ең терең жері Алакөл көліне қарағанда 46 м кем. Теңіз көлінің ең терең жері неше метр? | |