ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1154
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| 3-т: (53 – 13) + 27 = 67 немесе (27 – 13) + 53 = 67 Жауабы: конькимен 67 адам сырғанап жүр. 3-тапсырмада шамалардың өлшем бірліктері, оларды берілген өлшем бірліктеріне түрлендіру білімін қайталайды. 4-тапсырмада белгісіз қосылғышы, азайғышы, азайтқышы бар теңдеулерді шешеді. 5-тапсырмада амалдардың орындалу реті бойынша (84 – 18) + 29; (32 + 47) – 79; (67 – 49) – 5 түріндегі өрнектер құрады және мәнін есептейді. Үйге берілген 6-тапсырмада есепті түсіне отырып, шешуін сызба, кесте, қысқаша жазба түрінде модельдеу маңызды болмақ. Екі таңбалы сандарды қосу, азайту білімдерін жетілдіру мақсатында ұсынылған 7-тапсырмада жасырын сөзді табу үшін берілген өрнектердің мәнін есептеп, өсу ретімен орналастырады. |
7-тапсырмада жасырын сөзді табу үшін берілген өрнектердің мәнін есептеп, өсу ретімен орналастырады. | аты жазылып, қораптан кез келгені алынады. Сұрақ қоя отырып, үрдісті бақылау. | |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Рефлексия: «Өзіңді қалай бағалайсың?» – Қай баспалдаққа көтерілдің? | | Рефлексия: «Өзіңді қалай бағалайсың?» | |
-
сабақ
2A ЕКІ ТАҢБАЛЫ САНДАРДЫ ҚОСУ ЖӘНЕ АЗАЙТУ. ЖҮЗДІКТЕР ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР!
Орындалатын қадамдар:
-
2А бөлімі бойынша жиынтық жұмыс өткізуге дайындау. -
Жұмыстың мақсаты және оны орындау ережесі түсіндіріледі. -
Тапсырмаларды орындау барысында біліміңді пайдалана алдың ба? Мақсатыңа жеттің бе? Тексер.
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Сандарды рим цифрларымен жазу | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.1.3.** 12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар 12-ге дейінгі сандарды рим цифрларымен нөмірлейді, оқиды, жазады. Көптеген оқушылар 12-ге дейінгі сандарды римше нөмірлейді, оқиды, жазады және қолданады. Кейбір оқушылар 12-ге дейінгі аралықта цифрлардың шығуын үлкендердің көмегімен түсіндіре алады, рим цифрлары туралы ақпарат көздерінен қосымша мәліметтер алады, қолданады. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Тыңда, қызық!» Рим цифрлары жазылған оқулықтар, әдеби кітаптардан үзінділер көрсету, түсіндірме жұмысын ұйымдастыру. Сандарды жазу үшін араб цифрларынан басқа рим цифрлары да қолданылады.Олар араб цифрлары тәрізді емес. Олар бар болғаны жетеу: бір, бес, он, елу, жүз, бес жүз, мың. Ежелгі Римде цифрлардың орнына әріптер қолданылды. Бірдің орнына I әрпі (и), бестің орнына V (вэ), онның орнына X (икс), елу – L (эль), жүз – C (цэ), бес жүз – D (дэ), мың – M (эм) әрпі қолданылады. Қазір бұл әріптер римцифрыдеп аталады. Римдік нөмірленген сандарды ережелердің көмегімен оқуға және жазуға болады. | Тыңдай отырып, сұрақтар қояды, пікір білдіреді. | | Қосымша материалдар. |
|
Рим цифрлары жазылған сандарды сол жақтан оң жаққа қарай оқы.
Егер мәні бойынша үлкен цифр мәні кіші цифрдың алдына жазылса, онда оларды оқу кезінде мәндері қосылады. Осылайша осы цифр екі немесе үш рет қайталанады. | | | |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма жазбаша орындалады.
300, 200,100.
Оқулықта берілген ереже таныстырылады. Рим цифрлары – сандарды белгілеу үшін латын әліпбиіндегі жеті әріптің көмегімен жазылатын таңбалар жүйесі. 1 5 10 50 100 500 1000 I V X L C D M Кез келген натурал сан осы цифрларды қайталау арқылы жазылады.
Мысалы: II саны 2-ні білдіреді,өйткені 1 + 1 = 2; III саны 3-ті білдіреді, өйткені 1 + 1 + 1 = 3; ХІ саны 11-ді білдіреді, өйткені 10 + 1 = 11. Егер мәні кіші цифр мәні үлкен цифрдың алдында тұрса, онда үлкен цифрдың мәнінен кішісінің мәні азайтылады. Мысалы: IV саны 4-ті білдіреді, өйткені 5 – 1 = 4; ІX саны 9-ды білдіреді, өйткені 10 – 1 = 9. Бүгінде рим цифрлары ғасырларды, сағаттар циферблатын, кітаптың тараулары мен бөлімдерін, атаулы | Сабақта іске асатын оқушы әрекеттері: оқиды, жазады, кесте құрады, практикалық жұмыс орындайды, жеке, жұпта, топта ынтымақтастықта еңбек етеді, пікірлеседі, бір- біріне көмектеседі. Берілген сандарды, өрнектердің мәнін рим цифрымен жазады. Апта күндерінің реттік нөмірін рим цифрымен және араб цифрымен жазады. Практикалық жұмыс орындайды. Шығармашылыққа берілген тапсырманы шешеді. | Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау. | Оқулық. CD диск. Көрнекі кестелер: «Араб және рим нумерациясы». №24 кесте. |
| | | | | |
| | | | | |
| даталарды жазуда қолданылады. 2-тапсырмада сандарды рим цифрымен жазады: 3, 7, 9 , 11. Шығармашылыққа берілген 3-тапсырмада апта күндерінің реттік нөмірін рим цифрымен және араб цифрымен жазады. 4-тапсырмада мысалдарды рим цифрымен жазады және шығарады. Мәндерін тауып, оларды рим цифрымен жазу жұптық жұмыс түрінде жүргізіледі. I + IV = V IX + III = XII IV + VIII = XII V + V = XI – IV = VII XII – VII =V XI – IX = II XІІ – VI Теңдеу шешу дағдысын пысықтау мақсатында берілген 5- тапсырманы орындайды. Шығармашылыққа берілген 7-тапсырманы практикалық жұмыс түрінде ойнай отырып жүргізген тиімді болмақ. Логикалық ойлауға берілген 8-тапсырма орындалады. 1 жас 2 жас 3 жас 4 жас 5 жас 6 жас 1 қ. 2 қ. 2 қ. + 1 қ. 3 қ.+ 1 қ. 4 қ. + 1 5 қ. + 1 қ. қ. Ж: Жанар 6 жасқа толғанда 21 қуыршақ алады. Қосымша ақпаратпен танысады: «Біз қолданып жүрген цифрлар араб цифрлары болғанымен, олар Үндістанда пайда болған». | X = IV | 2-тапсырма. Критерий:
3-тапсырма. Дескриптор:
4-тапсырма. Дескриптор:
| 7-тапсырманы орындау үшін таяқшалар. |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Рефлексия: «Сиқырлы қол» әдісі. Әр қатысушы ақ парақтың жоғарғы тұсына өз атын жазады да өзінің қолын парақтың бетіне қойып, қаламмен айналдыра сызып, қолдың суретін салады. Бүгінгі сабақты меңгерген болса, бас бармаққа күліп тұрған адамның бет әлпетінің суретін салады. | Сурет салады (көңіл күй). | Рефлексия: «Сиқырлы қол» әдісі. | |
-
сабақ
Бөлім: | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Уақытты анықтау | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.3.4. Ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/уақыт (сағ, мин, ай, жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар уақыт аралықтарының бірліктерін және олардың арасындағы қатынасы туралы білімін жетілдіреді. Көптеген оқушылар уақыт аралықтарының бірліктерін ажыратады, өмірден мысал келтіреді. Апта күндері атауларының ретін, жыл мезгіліндегі айлар кестесін, ай атауларының кестесін құрады. Кейбір оқушылар шамалар, олардың өлшем бірліктері бойынша білімдерін нақты іс-әрекет барысында қолдана отырып, тапсырмаларды шығармашылықпен шешеді. Өзі тұрып жатқан жерде жергілікті уақыт бойынша тәулік бөліктерінің ұзақтығын кестеге түсіреді. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Жыл мезгілдері» ойын-жаттығуы. Қатысушылар өздері дүниеге келген жыл мезгілдері | Оқушылар топқа бөлінеді, пантомима жасайды, сұрақтарға жауап береді, өздері сұрақ қояды, мұғалімнің көмегімен кесте толтырады. | | Оқулық https://bilimland.k z/kk/subject/mate matika/2- synyp/uaqyt- olshem-birlikteri- esepter- shyharu?mid=ef50 4ca0-9ee4-11e9- a361-1f1ed251dcfe |
| бойынша топқа бөлінеді. Содан соң әр топ өз жыл | |||
| мезгілдерін пантомима арқылы бейнелейді, қалған топ | |||
| табады. | |||
| | |||
| 1 тәулік – 24 сағат: таңертең, күндіз, кеш, түн. |