ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 891

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

80-сабақ





Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жұрнақ пен жалғау

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату;

2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара сұхбаттасу

Сабақтың мақсаты

Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Мұғалімнің көмегімен түбір мен қо- сымшаны ажыратады. Күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты өзара сұхбаттасады.

Сабақтың барысы

Сабақтың ке- зеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

«Жалғастыр» ойыны. Балалар шеңбер құрып тұрады. Мұғалім бір сөзді айтып, допты лақтырады. Қағып алған оқушы бірден сол сөзге қосымша жалғап айтады. Осылайша жұрнақ пен жалғау қосып, сөздерді айтып жалғастырады. Мысалы: дәптердесе, допты қағып алған оқушы дәптердіңдеуі мүмкін, яғни тиісті қосымшаны жалғап, әрі қарай бір сөз

айтып, келесі оқушыға жалғастырады.

Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы бірге орындайды.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.




Ортасы

(35 мин)

67-жаттығуда мәтінмен жұмыс ұйымдас- тырылады.

Мұғалім оқулықтағы мәтінді мәнерлеп оқып береді. Оқушылардың зейін қойып тыңдауына басшылық жасалады. Сұраққа жауап беріп, келесі оқушыға сұрақ қою.

«Неге? Неге? Неге?» әдісі негізінде ұйымдастырылады. Оқушылар шеңбер бойымен тұрады. Мұғалім алғашқы

Жаттығу ауызша орындалады.

Өйткеніоларсаяхатқашыққы-сыкелді.ОларжолдаЖұмбақ-шалғакездесті.Негеолбалаларғажұмбақсауалдарқойдыдепойлайсың?т.б.

Келесі оқушы осы сұраққа жауап беріп, қасындағы жұбына «неге?» деген сөзі бар сұраулы сөйлем

айтады. Келесі ойыншылар да









299




300






болып, мәтін туралы ойын айтып, соңғы сөйлемін «Неге?» деген сұрақпен аяқтай- ды. Мысалы:

  • Әсет пен Нәркез «Денсаулық» еліне бармақшы болады. Неге деп ойлайсың? Жаратылыстану, дүниетану сабақта- рынан игерген білімдеріне сүйеніп, Жер, Күн, ауаның адам денсаулығына әсері туралы топта талқылаулар жасалады.

Дескриптор:

  • мәтінді түсініп оқиды;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • ойынға қатысады;

  • шығармашылық тапсырманы орындайды.

Дәптермен жұмыс

  1. жаттығу жазбаша орындалады. Сөз- дерді сөз құрамына талдау білігі бағала- нады.

Байлықсөзінің түбірі бай, -лық жұр- нақ. Жалқаудыңсөзінің түбірі жалқау,

-дың жалғау. Еңбектің сөзінің түбірі еңбек, -тіңжалғау. Ережеге сүйеніп, сөз мағынасын өзгертетін қосымшаның жұрнақ, сөз бен сөзді байланыстыратын қосымшаның жалғау екенін ескеріп, осы- лайша сөз құрамына талдау жасайды.

  1. жаттығу. Тірек сөздердің көмегімен әңгіме құрастыру.

Әңгімені жоспарлау және көпшілік ал- дында сөйлеуге дайындалу. Мұғалім ше- берлігіне байланысты оқушыларға түрлі түсті суреттері бар журналдар береді.

осы әрекеттерді кезек бойынша жалғастырады. Ойынның соңында оқушылар орындалған тапсыр- маларды еске түсіріп, олардың түйінді тұстарымен ой бөліседі.

«Галереяны шарлау» әдісі бо- йынша рефлексия жасайды. Басқа топтың постерлерін оқиды. Оқушылар орындалған тапсырма мазмұнының ашылуын, безен- дірілуін ескере отырып, стикер- лерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге желімдейді.

Мақалдарды жатқа жазады. Қара- мен жазылған сөздердегі жұрнақ пен жалғауды үлгі бойынша тиісті белгілермен белгілейді. Дәлелдер келтіреді.

«Коллаж әңгіме» әдісі бойынша топтық жұмыс түрінде орындай- ды. Олар журналдардан «Күн тәртібі» тақырыбына сәйкес сурет- терді қиып алып, флипчартқа жа- быстырып, әңгіме құрастырады.

«Бас бармақ» арқылы бағалайды.



Стикерлер


Постер, құралдар





Оқушылар суреттерді қиып, жапсырып, практикалық жұмыс жүргізеді. Орын- далған топтық жұмыстарды қорғаудың мақсаты мен қойылатын талаптарын белгілейді және қағазға түсіріп, сынып қабырғасына іліп қояды.
71-жаттығу ауызша орындалады. Өзге- лердің пікірін тыңдап, жағдаятқа байла- нысты шешім қабылдау білігі бағаланады.

«Галереяны шарлау» әдісі бойын- ша рефлексия жасайды. Басқа топтың постерлерін оқиды. Сти- керлерге өз көзқарастарын жазып, постерлерге желімдейді.

Суреттегі ренжіп тұрған балалар- дың қайсысын қалай жұбататы- нын айтады.




Флипчарт

Соңы

(5 мин)

Бекіту

Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі тапсырма орындалады. Суреттерді бояу. Қосымшаның жұрнақ немесе жалғау екенін ажырату білігін бағалау.

Сабаққа белсенді қатысқан оқушыларды мадақтау.

Үй тапсырмасы. 70-жаттығу. Оқулықтағы ережелерді қайталап, жат- тау тапсырылады.

Дәптердегі шығармашылық тапсырманы орындайды. Сурет- терді бояйды. Сөздерді тиісті үйшіктерге кіргізіп, ой қорытын- ды жасайды. Парталас жұбына себебін айтып, түсіндіреді.

Қосымшаның жұрнақ немесе жалғау екенін ажыратады.

Өзін-өзі бағалайды.

Түрлі түсті қарын- даштар, дәптер

Рефлексия

Оқушылар «Еркін микрофон» бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. Кері байланыста оқушылар өз жұптары- ның жұмысымен бірге, басқа жұптың да жұмыстарын бағалайды және ұсыныста- рын айтады.

Сабаққа, бір-біріне кері байланыс береді.









301




302



81-сабақ


Бөлім:

Дені саудың жаны сау

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жұрнақ пен жалғау

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату;

2.3.2.1 үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама жазу

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Мұғалімнің көме- гімен түбір мен қосымшаны ажыратады. Үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама және нұсқаулық жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

«Көңіл күйді анықтау»

Сабақ басында оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін білдіретін сурет (немесе смайлик) салады. Суретте олар адамның бет әлпетін келтіру керек (мысалы, күліп немесе езу тартып тұрған, қабағын түйіп тұрған, бейтарап т.б). Олар суреттерін

бір-біріне көрсетеді. Оларға сабақтың аяғына дейін көңіл күйлерін көтеріңкі

деңгейге жеткізу жұмысы тапсырылады.

Оқушылар бір параққа өзінің көңіл күйін білдіретін суреттер салады.











Немесе көңіл күйді табиғат құбылыстары арқылы көрсетуге болады: жарқырап күн шығып тұр, аспанды бұлт торлаған, жаң- быр немесе қар жауып тұр т.б.










Ортасы

(35 мин)

72-жаттығу. Нұсқаулық мазмұнын тақыры- бына қарап болжау, өз көзқарасын білдіру білігін бағалайды. Оқушылардың мәтін-

ді түсініп оқуына басшылық жасалады. 4-бөлікті басшылыққа алып, «Тазалықты

сақта» тақырыбына нұсқаулық құрастырады. Жұппен жұмыс ұйымдастырылады. Зат- тың атын білдіретін сөздерді сөз құрамы- на талдату.

Дескриптор:

  • жаттығудың тақырыбына қарап нұсқау- лықтың мазмұнын болжайды;

  • түсініп оқиды;

  • автордың айтқысы келген негізгі ойын табады;

  • сұрақтарға жауап береді;

  • нұсқаулықтың бірінші бөлігін көшіріп жазып, заттың атын білдіретін сөздерді сөз құрамына талдайды.

Сергіту сәті. «Тісті тазалау», «Тәтті то- сап»
74-жаттығу жазбаша орындалады. Беріл- ген сөздерге жұрнақ пен жалғауды қата- рынан жалғап жазады. Ережемен жұмыс жүргізіледі.

Содан соң сөздерге жұрнақ пен жалғау- дың қайсысын бұрын жалғағанын

анықтайды.

Тақырыбы бойынша нұсқаулық мазмұнын болжайды.

Мәтіндегі негізгі ойды анықтай- ды. Оқулықта берілген сұраққа өз пікірлерін білдіреді.

Нұсқаулықтың бірінші бөлігін көшіріп жазып, заттың атын білдіретін сөздерді сөз құрамына талдайды.

Артикуляциялық жаттығулар орындалады.
«Қол белгісі» әдісін қолданып,

«Мен түсіндім және түсіндіре аламын» дегендер қолдың бас бармағын жоғары бағыттайды.

«Мен әлі түсінбей отырмын» де- гендер қолдың бас бармағын

«Бас бармақ» арқылы бағалайды.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.


https:// youtu. be/N_44Q Yf5Swc