ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 561
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
№60 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Дәруменнің пайдасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу 2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар өлеңді рөлге бөліп оқып, кейіптеу кейіпкерлерін атайды, өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табады. Тақырып бойынша ой қорытып, шағын мәтін құрап айтады. Дамытушылық: шығармашылық қабілеттері дамиды. Тәрбиелік: еңбектің маңыздылығын түсініп, салауатты өмір салтын ұстану қажеттігін ұғады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар көгөністер мен жемістердің денсаулыққа пайдасы туралы не білетінін айтады. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері. | |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың өлеңді рөлге бөліп оқуларына қолдау көрсетеді. Айтыс мазмұны бойынша оқушыларға өз пікірін айтуға микрофон немесе соған ұқсас бір зат беріледі. Саралау: Рөлдер: бір тапсырманы орындау барысында оқушылар әртүрлі рөлдерді орындайды. | (Т) «Микрофон»әдісі Жадыра Жұмакүлбайдың «Көгөністер мен жемістер айтысы» өлеңін сәбіз, қарбыз, қызылша, пияз, алма, бағбан рөліне еніп, түсініп, мәнерлеп оқиды. Қолына микрофонды алған оқушы талқылауға ұсынылған мәселе бойынша нақты және қысқаша түрде өз ойын айтады, қорытынды жасайды. | Дескрипторы: өлеңді мәнерлеп, рөлге бөліп оқиды; айтыс тақырыбына сай қорытынды ой айтады. | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «темірдің көзі – дәрумін» деген сөз тіркесінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары темірдіңкөзідәрумін– алманыңқұрамындатемір минералы бар деген мағынада Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | Оқулық |
| Мұғалім шығармадағы көркемдегіш құрал – кейіптеу | (Т) «Анықта» айдары | Дескрипторы: | Оқулық |
| кейіпкерлерін анықтауға көмектеседі. «Кейіптеу –табиғатқұбылыстарын тірі адамкейпінде немесе жансыздыжанды түрде суреттеутәсілі». | Оқушылар топта талқылай отырып, өлеңдегі кейіптеу кейіпкерлерін атайды. Кейіптеу кейіпкерлері: 1) сәбіз, 2) қарбыз, 3) қызылша, 4) пияз, 5) алма | өлеңдегі кейіптеу кейіпкерлерін анықтайды. ҚБ: «Смайл» әдісі | |
Дәптермен жұмыс | | Кестеге көгөніс пен жемістердің пайдасы туралы жазады.
| Дескрипторы: кестені толтырады. | Жұмыс дәптері |
| Мұғалім оқушылардың жұмбақ шешу кезінде жұмбақтың әрбір сөзіне мән беру керектігін ескертеді. | Жұмбақты шеш. Оның суретін сал. Бұл не деген көп киім,Жетпіс қабат көк киім.Жаңбыр одан өтпейді,Қабат-қабаттоныбар, Түймелеугежетпейді.(Орамжапырақ) | Дескрипторы: жұмбақты шешіп, суретін салады. | Жұмыс дәптері |
| Оқушылардың ақпаратты талдап, түсініп оқуына көмектеседі. Көгөніс пен жемістер туралы қосымша мәлімет беруіне болады. | (Т) «Білгенің жөн» «Жылдыңкезкелгенуақытындаадамағзасына дәрумен қажет. Дәруменді жеміс-жидекпен көгөністеналамыз». | | Таныстыр ылым |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың көгөніс түрлері, олардың құрамындағы дәрумендер, адам ағзасына пайдасы, маңызы туралы айтуына ықпал етеді. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар суретті мұқият қарап, көгөністер мен жемістердің пайдасы туралы ойын қорытып, шағын мәтін құрап айтады. | Дескрипторы: тақырып бойынша ой қорытып, шағын мәтін құрап айтады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Суреттегілердің бірінің пайдасы туралы ақпаратты сурет немесе сызба түрінде ұсыну. | | |
№61 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Тұз – тіршіліктің нәрі |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу 2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар мәтінді дауыстап әрі түсініп оқиды. Мәтін мазмұнын жоспар бойынша өз сөзімен мазмұндайды. Тақырыпқа сәйкес түйінді ойды қорытып айтады. Дамытушылық: зерттеушілік қабілеті дамиды; ақпараттық дереккөздермен жұмыс жасай білуге жаттығады. Тәрбиелік: жер байлығын бағалай білуге, үнемшіл болуға үйренеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушылардың тақырыпқа сай бар білімін еске түсіртіп, жаңа сабаққа | (Ұ) «Оқумен жазуғадаярлық» әдісі Оқушылар тұз туралы не білетінін айтып, білімін ортаға салады. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері. | |
| көпірше жасайды. | 1. Түрлі түсті тұз бар ма? | | |
| | 2. Тұзды пісіріп жеуге бола ма? | | |
| Сабақтың тақырыбы мен | 3. Тұзды суға салса, не болады? | | |
| мақсаты хабарланады. | 4. Бір килограмм тұз ауыр ма, бір килограмм | | |
| | мақта ауыр ма? | | |
| | Сұрақтарға жауап береді. | | |
2. Мағынаны тану | QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың мәтінді оқып, сұрақ бойынша мазмұнын талдауын ұйымдастырады. | (Т) «Түсініпоқы»әдісі Оқушылар «Тұз» мәтінін түсініп оқиды. Мәтін бойынша қайталау сұрақтарына жауап береді.
| Дескрипторы: мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқиды. | Оқулық QR-код |
| Мұғалім оқушылардың | (Ж) «Анықта» айдары | Дескрипторы: | Оқулық |
мәтіннен керекті үзіндіні | Оқушылар адам үшін тұздың пайдалы | мәтіннен қажетті үзіндіні | | |
дұрыс анықтай алуына | екенін мәтіннен тауып оқып береді. | анықтайды. | | |
көмектеседі. | «...Дәрігерлертұзболмаса,адамaғзасында | | | |
| заталмасудыңбұзылатынынанықтады. | | |
| | Әрбір тіршілік иесіне тұз қажет. Тіптімалдарғадаарнайы тұзберіледі». | | | ||||
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың оқыған ақпаратын өз сөзімен, қатесіз, сауатты жазуына ықпал етеді. | (Т) «Ізден» айдары Оқушылар сұрақтардың жауабын жазады. | Дескрипторы: өз сөзімен, қатесіз, сауатты жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері | ||||
| Тұз қайдан өндіріледі? | Тұз қалай өндіріледі? | ||||||
1) Жер қойнауынан | Шахталар қазылады. | |||||||
2) Көл түбінен | Көлдің суын сорып, оны буға айналдырады | |||||||
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушыларды алған білімін қорытындылап, түйінді ой айтуға бағыттайды. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар тұздың адам ағзасына пайдасы туралы түсіндіреді. Алған білімін байланыстыра отырып, тізім ретінде беруіне болады. | Дескрипторы: тақырыпқа сәйкес түйінді ой қорытып айтады. | Оқулық | ||||
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Үйдегі ас тұзының қаптамасындағы жазумен танысып, кестені толтыру. | Дескрипторы: сұраққа жауапты анықтамалық жазбадан тауып, ақпаратты берілген үлгі кестеге салады. | |
№62 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Спорт – сенің серігің |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу 2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: өлеңдердегі ақпараттарды белгілеп оқиды. Нені ұнататынын немесе ұнатпайтынын айта алады. Дамытушылық: сұраққа жауап беріп, өз ойын толық жеткізе білу дағдысы дамиды. Тәрбиелік: денсаулықтың маңызын түсініп, салауатты өмірге ұмтылады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту мақсатында сөзжұмбақ жасырады. «Спорт» деген сөз шығады. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар мұғалім жасырған сөзжұмбақты шешеді. Бұлқай сөз? Бұл сөз:
| Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | | ||||
| Мұғалім оқушылардың сұраққа толық, түсінікті жауап беруін қадағалап, байланыстырып сөйлеуге икемдейді. | (Т) «Ойқозғау»әдісі Оқушылар «Спорт деген немене?» деген сұраққа жауап береді. | Дескрипторы: сұраққа жауап беріп, өз ойын толық жеткізеді. | Оқулық | ||||
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушыларға мәтінді оқытып, сұрақ бойынша мазмұнын талдатады. Қажетті ақпараттарды анықтай алуға баулиды. | (Т) «Шеңбербойыменәңгімелеу»әдісіАрасанбай Естеновтің «Спорт деген немене?» деген өлеңін түсініп оқиды. Содан соң оқушылар шеңберге тұрады, ортадағы жүргізуші кез келген баланы нұсқайды, сол бала өлең мазмұнын бастап әңгімелейді, қалғандары сағат бойымен бір- бір сөйлемнен ілестіре алып кетеді. | Дескрипторы: өлеңдегі қажетті ақпараттарды белгілеп оқиды. | Оқулық | ||||
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «етене өссең» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары етенеөссең– спортқабейімболсаңдеген мағынада Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | Оқулық | ||||
| Мұғалім оқушылардың салауатты өмір салты сипаттарын анықтай алуына көмектеседі. | (Ж) Оқушылар «Спорт – сенің серігің» дегенді қалай түсінетіндігін салауатты өмір салтымен байланыстыра отыра баяндайды. | Дескрипторы: спорттың пайдасы туралы әңгімелейді. | Оқулық | ||||
| Мұғалім оқушылардың спорт түрлерін өз өмірімен байланыстыра отырып, ойын білдіруіне қолдау көрсетеді. | (Т) «Бағала»әдісі Спорттың қай түрі ұнайтындығын айтады. | Дескрипторы: өз ойын білдіреді. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық | ||||
| Спорт түрі | ұнайды/ұнамайды | ||||||
жүзу | | |||||||
велосипед тебу | | |||||||
футбол | |