ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 557
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Дамытушылық: мұғалімнің көмегімен шығарманы өмірмен салыстыра алу дағдысы артады. Тәрбиелік: салт-дәстүрімізді тереңнен білуге деген құлшынысы артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. | «Оқуменжазуғадаярлық»әдісіОқушылар сурет бойынша әңгімелейді. Қазақ халқының балаға байланысты салт- | Дескрипторы: тақырыпқа сай қарапайым сұрақтар қояды. | QR-код Танысты- рылым |
| Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | жорасының бірі – тұсау кесу. Бұл – бала сүрінбей, батыл жүрсін, болашағы жарқын | | |
| | болсын деген тілекпен жасалатын дәстүр. | | |
| | Оқушылар «алдымен, содан кейін, содан | | |
| | соң» деген тіркестерді пайдаланып, тұсау | | |
| | кесу рәсімі туралы баяндайды. | | |
| | Әңгімелеушіге басқа оқушылар өзін | | |
| | қызықтырған сұрақтарды қояды. | | |
2. Мағынаны тану | Мұғалім тұсау кесу дәстүрі туралы айтып түсіндіреді. | «Білгенің жөн» айдары Тұсаукесер рәсімі бала алғаш жүре бастағанда жасалады. Ауылдағы сыйлы адамға баланың тұсауын кестіреді. Осы рәсім кезінде «Тұсаукесер» жыры айтылады. | | |
| Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан ақын Жарасқан Әбдіраш туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | | Оқулық |
| Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. Әр өлеңдегі негізгі ойды анықтауға жетелейді. | (Т) «Мәнерлепоқы»әдісі Балалар өлеңді тізбек бойынша оқиды. Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Әр өлеңдегі негізгі ойды анықтайды. Оқылған өлеңнің мазмұнын өз сөзімен баяндап, нақтылау сұрағына жауап береді. – Атасы немересіне қандай жақсытілектерайтты? | Дескрипторы: өлең мазмұны бойынша нақтылау сұрағына жауап береді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім бұл тапсырмада тұсау кесу дәстүрінде берілетін бата туралы, бата беруші адамның дәрежесі, жолы туралы айтып түсіндіргені жөн. | (Ө) Атасының батаға лайық сөздерін көшіріп жазады. Үлгі: сүрінбе,күлімде,.... | Дескрипторы: сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Тұсаукесер рәсіміне қажет заттардың атауын жазған кезде сабақтың басында орындалған суретпен жұмысты еске түсіреді. | (Ө) Оқушылар тұсаукесер рәсіміне қажет заттардың атауын жазады. | | Оқулық, жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың өлеңдегі «тұзағың шешілді» деген тіркесті түсінуіне ықпал етеді. Ол үшін түсіндірме сөздікті немесе дереккөздерді пайдалануға болады. | (Т) «Қорытындыла» айдары – Өлеңжолдарындағы«тұзағыңшешілді»деген сөз тіркесінің мәнін қалай түсінесің?Бұл жерде «тұзағың шешілді» деген сөз тұсаудың кесілгенін айтып тұр. Яғни, бала аяғын нық басып, емін-еркін жүріп кетеді деген сенім білдіріледі. | Дескрипторы: өлең мазмұны бойынша нақтылау сұрағына жауапты шығармадан табады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Өлеңді жаттап алу. | | |
№66 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Тыйым сөздер |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: тірек сөздерді пайдалана отырып, өз ойын білдіреді. Мұғалімнің көмегімен қарапайым сұрақтар қояды және оның жауабын шығармадан табады. Дамытушылық: мұғалімнің көмегімен жаман-жақсыны ажырата алу дағдысы артады. Тәрбиелік: тыйым сөздер арқылы ненің дұрыс, ненің бұрыс екенін ажыратуды үйренеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Тыйым салубелгілеріжолдағы көлік қозғалысына белгілі бір шектеулер енгізеді немесе бұрын қойылған шектеулердің күшін жояды. Олардың пішіні дөңгелек болады, шеті қызыл жолақпен көмкеріліп, ақ түсті ортасында тыйым салатын шартты белгілер көрсетіледі. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Қызықты деректер» айдары – Балалар, осы тыйым белгілері сияқты, бізде тыйым сөздер бар. Тыйым деген – іс-әрекетке шектеу қою, жасауға болмайтын қылықтар. Тыйым сөздер – қазақ халқының тәрбие құралдарының бірі. Бұл сөздер балаларды жаман әдет, жат пиғыл, орынсыз қылық, теріс мінездерден сақтандырып отырған. | Дескрипторы: тыйым сөздерді түсінеді. | |
| Мұғалім оқушылардың сурет бойынша әңгіме құрауын қолдайды. Тақырыпты ашу мақсатында сұрақ қояды: – Мұндай белгілерді қайданбайқадың? | (Т) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі Оқушылар суреттегі белгілердің мағынасын қалай түсінетіндігі туралы ойын айтады. «Тыйым салынады», «қауіпті», «абайла», «болмайды» деген тірек сөздерді пайдаланады. | Дескрипторы: өз ойларын тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық, суреттер |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың өлеңді оқып, қажетті ақпаратты анықтай алуына қолдау көрсетеді. Оқылым алдында төмендегідей тапсырмалар беруге болады.
| (Т) «Белгілепоқу»әдісі Оқушылар Жасұлан Серіктің «Әжемнің өзі – бір мектеп» өлеңін іштей оқиды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады. | Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарға белгі қояды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «әдеп-иба» деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (МК, Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары әдеп-иба– сыпайылық Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім тыйым сөздерді толықтырып жазар алдында ол іс-әрекеттің жүзеге аспайтындығын түсіндіреді. Осы жерде тыйым сөздердің дұрыс емес іс-әрекетке тосқауыл екендігін нақтылаймыз. | Оқушылар тыйым сөздерді толықтырып жазады. Тамақты сораптап ішпе.Нанды жерге тастама.Тісіңдіқайрама. Асішіпотырғандакөпсөйлеп,жаныңдағыадамныңмазасыналма. Ас туралы жаман сөз айтпа.Ақтыжергетөкпе. | Дескрипторы: сауатты, көркем етіп жазады. | Оқулық, жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушыларға бірнеше тыйым сөзді дауыстап оқиды. Тақтаға тыйым сөздер ілінеді. «Тыйым сөздер сені негеүйретеді?»деген нақтылау сұрағын қояды. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар сұраққа нақты дәлелдер келтіре отырып, өз пікірін білдіреді. | Дескрипторы: тірек сөздерді пайдалана отырып, өз ойын жеткізеді; тақырыпқа сай ой тұжырымдайды. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | «Отпен ойнама!» деген тыйым сөзді сурет арқылы бейнелейді. | | |
№67 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Әдепті бала |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өз пікірін білдіреді. Дамытушылық: кейіпкер әрекетіне баға беру дағдысы артады. Тәрбиелік: үлкенді сыйлап, құрметтеу әдетін бекітеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушыларға сәлемдесу түрлерін айтқыза отырып, әдептілікке баулиды. | (Т) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі – Үйгекелгенқонақпенамандасасың ба? | Дескрипторы: сәлемдесу туралы білімін еске түсіреді. | Таныстыр ылым |
| Үйдегі, мектептегі, ауладағы т.б. қоғамдық орындардағы әдептілік мінез-құлық пен іс-әрекеттерді еске түсіреді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. |
| | |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. | (Т) «Мәнерлепоқы»әдісі Балалар Бауыржан Момышұлының әңгімесімен танысады. Оқылған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпараттарды белгілеп алады. – Жағымды әдет-ғұрыпқа баланы кімтәрбиеледі?
| Дескрипторы: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен «бірауыздан» деген сөз тіркесінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары бірауыздан– барлығы бірдей | | |
| Оқушылардың шығармашылығына қолдау көрсетеді. | Шығармашылық жұмыс Оқушылар кішкентай Бауыржанның қонақтармен қалай амандасқанын қимылмен бейнелеп көрсетеді. | Дескрипторы: вербалды емес тілдік құралдарды қолданады. | |
| Мұғалім оқушыларға сұраққа байланысты ойын айтуды ұсынады. Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Т) «Ойлан» айдары – Бауыржанның орнында болсаң, не істередің? Сұраққа байланысты оқушылар өз ойы мен пікірін айтады. | Дескрипторы: сұраққа жауап береді, өз ойын айтады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Ақ парақтар |