ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 558
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «дерт», «құлақ ассаң», «құп алу» сөздерінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары дерт–ауру құлақассаң–тыңдасаң құпалу–орындау Оқушылар осы сөздерді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың оқылған мәтінді бөлімдерге дұрыс бөлуіне көмектеседі. Үшінші бөлімді дұрыс баяндауға жетелейді. | (Т) «Жоспар бойынша әңгімелеу» әдісіЖоспардың үшінші бөлімі бойынша ертегі мазмұнын әңгімелейді
| Дескрипторы: үшінші бөлім бойынша ертегі мазмұнын әңгімелейді. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес ойын жинақтай алуына ықпал етеді. Айтылым, тыңдалым дағдысының артуына көмектеседі. | (Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар қоянның ауруының себебін үкінің ақыл сөзімен байланыстыра түсіндіреді, яғни қоянның қорқақтығы, өз күшіне деген сенімінің жоқтығы барлық түйінді мәселесінің бастауы болып тұр. Адам өз күшіне, өз біліміне, өз тәжірибесіне сенімді болған кезде, алға нық қадам баса алатындығын айтады. | Дескрипторы: әңгіменің түйінді ойын анықтап, өмірмен байланыстырады. | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Ертегі мазмұнын рөлге бөліп айтуға дайындалу. | | оқулық |
№56 сабақ
| |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Сабырлы бала |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау 2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар кейіпкердің мінез-құлқын бағалайды. Тірек сөздерді пайдаланып, ойын жеткізеді. Дамытушылық: оқушылардың кейіпкер іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікір білдіре алу дағдысы дамиды. |
| Тәрбиелік: шыдамдылыққа, сабырлылыққа үйренеді. Жанашырлық, қамқорлық сезімдері артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Ойқозғау сұрағына оқушылардың белсенді араласуын қадағалайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар берілген тірек сөздерді пайдалана отырып, өзіне ұнайтын адами қасиеттерді таңдайды. Сол қасиетті жоғары санауының себебін түсіндіреді, өз ойын бүкпесіз, ашық айтады. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | |
2. Мағынаны тану | QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан Ыбырай Алтынсарин туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | | Оқулық QR-код |
| Мұғалім оқушылардың мәтіннің әр сөйлеміне мән беріп, түсініп оқуы үшін топ ішінде бөлімдерге бөліп, әр бөлімді талдап оқуына көмектеседі. | (Т) «Түсініпоқу»әдісі Оқушылар Ыбырай Алтынсариннің «Аурудан аяған күштірек» мәтінін іштей оқиды. Оқып, талдап болған соң, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. Негізгі ой: жақын адамыңа жанашыр болу – адамның құнды қасиеттерінің бірі. | Дескрипторы: мәтін тақырыбына сүйеніп, мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «сынықшы» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары сынықшы– сынған сүйекті орнына салатын емші Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | |
| Оқушылардың айтылым дағдысының артуына көңіл бөледі. Саралау: Қолдау: бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады. | (Ж) «Анықта» айдары Оқушылар мәтін мазмұнына сәйкес салынған суретті мұқият қарап, суретте оқиғаның қай сәті бейнеленгенін анықтайды. Сурет пен мәтін үзіндісін салыстырады. | Дескрипторы: сурет пен мәтін үзіндісін салыстырады. | |
| Мұғалім оқушылардың өз ойы мен сезімін ашық, бүкпесіз, еркін айтуына ықпал етеді. | (Т) «Ойыңмен бөліс» айдары Оқушылар Сейіттің неге шыдамдылық танытқаны туралы өз ойын ортаға салады. Өзінің қиын сәттерде шыдамдылық танытқан кезі болса, сол оқиға туралы баяндайды. Мысалы: «тіс дәрігеріне барған кезде жыламадым» немесе «қараңғы бөлмеге қорықпай кірдім» деуі мүмкін. т.с.с. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Оқушылардың жоспарды негізге алып, жүйелі баяндау дағдысын арттырады. | (Ө) Оқушылар мәтіннің мазмұнына сай жоспардың ретін табады. | Дескрипторы: дайын жоспардың ретін тауып белгілейді. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Сөздерді мағынасына қарай топтастыра алуына қолдау көрсетеді. | Оқушылар сөздерді мағынасына қарай топтастырып, кестеге түсіріп жазады. | Дескрипторы: сөздерді мағынасына қарай топтастырады. | Жұмыс дәптері |
| Мұғалім оқушылардың мәтін кейіпкерінің іс-әрекетін бағалап, өз өмірімен байланыстыра отырып ойын білдіруіне қолдау көрсетеді. | (Т) «Бағала»әдісі «Сейітқандайбала?»деген сұраққа жауап беріп, Сейіттің іс-әрекетін бағалайды. Мысалы: Сейіт – өте байқампаз, жанашыр, сабырлы бала. Ол өзі үшін анасының қиналғанын байқады. Анасының жанын жараламас үшін қиындыққа шыдады, қанша ауырса да сабырлылық көрсетті. Осылайша ол анасына жанашырлық танытты. | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, өзіндік пікірін білдіреді. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың жауабын саралап қабылдайды. | (Ө) «Қорытындыла» айдары – Жағымдықылықтарменқасиеттердібалаларкімнен,неден үйренеді? Оқушылар осы сұрақ төңірегінде ой бөліседі. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Ы. Алтынсариннің «Асыл шөп» әңгімесін хрестоматиядан оқып, сыныптастарына әңгімелеп беруге дайындалу. | | |
№57 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Еңбектің пайдасы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар мәтінді түсініп оқып, өз ойы мен сезімін жеткізеді. Өз қиялымен ертегіні аяқтайды. Дамытушылық: оқушылардың болжам жасай алу, айтылым дағдысы дамиды. Тәрбиелік: өзара сыйластық, сенімділік қарым-қатынастары артады. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||||
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушылардың қиялына ерік беріп, шығармашылықпен жұмыс жасауына ықпал етеді. | (Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар еңбек құралдарын атап, оларды не үшін қолданатындығын айтады. Содан соң әр оқушы бір еңбек құралын таңдап, сол құралдың дыбысын келтіреді. Мысалы: Ара – ыз-ыз-ыз. Балға – тоқ, тоқ, тоқ т.с.с. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | | ||||
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың ертегіні түсініп оқуына мүмкіндік береді. Ертегі мазмұнына сай талдау сұрақтарына жауап алады. | (Т) «Әдебиетлотосы» әдісі Ұйғыр халқының «Егіздер мен шаруа» ертегісін түсініп, іштей оқып, оқыған шығарма мен кейіпкерлер туралы кесте бойынша әңгімелейді. | Дескрипторы: оқушылар ертегіні түсініп, мәнерлеп оқиды. | Оқулық | ||||
| Шығарма атауы | | ||||||
Авторы | | |||||||
Кейіпкері | | |||||||
Сипаты | | |||||||
Қандай жағымды қасиеттері мен қылықтары ұнайды? | | |||||||
Кейіпкерге ұқсағың келе ме, жоқ па? Себебін түсіндір. | | |||||||
| Мұғалім оқушылардың ертегі мазмұнына сәйкес қарапайым немесе нақтылау сұрақтарын құрастыруына көмектеседі. | (Ж) «Сұрақтар жаңбыры» әдісіОқушылар «Егіздер мен шаруа» ертегісінің мазмұны бойынша сұрақтар құрап, басқа топтарға береді. Мысалы: | Дескрипторы: қарапайым және нақтылау сұрақтарын қойып, оның жауабын шығармадан таба алады. | Оқулық |