ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 555

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың шығармадан ақпаратты белгілеуіне бағыт береді.

(Ө) Бауыржанның әкесі айтқан ақыл сөзін тауып, көшіріп жазады.

Дескрипторы:

мәтіннен нақты ақпаратты тауып жазады.

ҚБ: «Смайл» әдісі

Оқулық, жұмыс дәптері




Мұғалім бағыттау сұрақтарын қояды.

(Ө) Суретке қарап, адамдардың қандай үйде отырғанын жазады.

Дескрипторы:

өз ойын жазады.

Жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға ойын еркін жеткізуге көмектеседі.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар тақырыпты қорытындылап, Бауыржан әкесінің сөзінен қандай өнеге алғаны туралы өз ойын айтады. Мысалы: үлкен адамдармен әрқашан сәлемдесіп жүру қажеттігін үйренді.

Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалап, пікір білдіреді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Б. Момышұлы туралы қосымша мәлімет тап. З. Ахметованың «Атасы мен немересі» әңгімесін есіңе түсір.









68 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Мен білетін салт-дәстүрлер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.2.1 шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтінді оқып, дайын жоспар бойынша мәтін мазмұнын баяндайды.

Дамытушылық: тақырыпқа сай ой тұжырымдау біліктілігі артады.

Тәрбиелік: салт-дәстүр түрлерімен танысып, оларды қолдану аясын түсінеді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім сабақты ребус шешуді ұсынудан бастайды. Мұғалім ребус шешуіне байланысты түсіндіру жұмысын жүргізеді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық, ребус салынған плакат




Оқушылар берілген ребустың шешуін табады.

Байғазы қазақ дәстүрінде үлкеннің кішіге, негізінен балаға беретін сыйлығы. Ол балалар жаңа киім кигенде, жаңа зат алғанда көрімдік ретінде беріледі.

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың мәтінді түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Оқушылар Серік Нұғыманның «Байғазы» мәтінін түсініп оқиды.

Дескрипторы:

мәтінді түсініп оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мәтін мазмұнын жоспар бойынша әңгімелеуге жаттықтырады.

(Т) Оқушылар шағын топтарда түсінгенін жоспар бойынша әңгімелейді.

Жоспар:

  1. Сәлемші балалар

  2. Әженің байғазы беруі

  3. Нартайдың сұрағы

  4. Атасының жауабы

Дескрипторы:

мәтін мазмұнын жоспар бойынша баяндайды.




Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.

(Ө)

Оқушылар әженің тілек сөзін көшіріп жазады.

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері




Бұл тапсырмада сөздерді жекеше және көпше түрде қолдануға машықтандыру керек. Қарапайымнан күрделіге өту мақсатында

«бала – балалар» деген мысалдарды келтіру қажет.

Дәптердегі келесі тапсырмада оқушылар сөздерді оқып, кестеге көпшілікке арналған сөз ретінде өзгертіп жазады.

Қонақ келгенде айтылатын сөз:

Жоғары шығыңыздар!Қош келдіңіздер!

Қонақ үйіне қайтқанда айтылатын сөз:

Сауболыңыздар!

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.




3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың байғазы салты туралы ойын жеткізуіне көмектеседі.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар тақырыпты қорытындылап, байғазы дәстүрі туралы не білгенін айтады.

Дескрипторы: тақырып бойынша ой тұжырымдайды.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық





Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Мәтін соңындағы атасының сөзін оқып,

байғазысөзіне анықтама жазады.









69 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Бесік жыры

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.4.1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: өлеңнің жанрлық ерекшелігін, өлеңнен қажетті мәліметтерді анықтай алады.

Дамытушылық: мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарын қоя білу дағдысы дамиды. Топта бірігіп жұмыс жасауға төселеді.

Тәрбиелік: оқушылардың ата-бабадан қалған мұраларға деген құрмет сезімі артады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Ойқозғау сұрағына оқушылардың белсенді

араласуын қадағалайды.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Саған ауыз әдебиетінің қай түрі таныс?Сұрақ төңірегінде ойқозғау жүргізіледі. Оқушылар өзі білетін ауыз әдебиетінің түрлерін атайды.

«Халық ауыз әдебиеті – ауызша тараған көркем-әдеби шығармалар. Олар жаттап алу арқылы ауыздан ауызға таралған, сондықтан ауызәдебиеті деп аталады».

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

Кесте




Мұғалім тұрмыс-салт










жырларына ерекше тоқталып,










соның ішінде «Бесік жыры»










туралы білгенін айтқызады.










Сабақтың тақырыбы мен










мақсаты хабарланады.







2. Мағынаны тану

Оқушылардың тізбек

(Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі

Дескрипторы:

Оқулық




бойынша, тізбекті үзбей,

Оқушылар «Бесік жырын» тізбек бойынша

өлеңдегі негізгі ойды







мәнерлеп, түсініп оқуына

оқиды.

анықтап, өз сөзімен айтып







қолдау көрсетеді.

Оқыған өлең мазмұнын топта талдап,

жеткізеді.










мазмұнын топта баяндайды.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»













әдісі







Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «Байғұтан»

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

Байғұтан иттің аты




Оқулық





деген сөздің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.













Оқушылардың сұраққа жауапты өлеңнен іздеп табуына және сол жауапты өз сөзімен айтуына қолдау көрсетеді.

(Т) «Ізде» айдары

Оқушылар анасы сәбиге қандай жақсы сөздер арнағаны туралы іздеп, өлеңнен тауып оқиды.

Мысалы: ақ бөпем, айналайын шырағым,көлге біткен құрағым, жағамдағықұндызым,аспандағыжұлдызым.

Дескрипторы:

өлеңнен қажетті ақпаратты тауып оқиды.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Жазу барысында әрбір сөзді іштей буынға бөліп, сауатты жазуына ықпал етеді.

Мұғалім тапсырманы орындауға кіріспес бұрын оқушыларға қарама-қарсы мағыналы сөздерді жеңіл түрде ұсынады.

Мысалы: аш жап, ақ – қара.

(Ө)

  1. Нәрестенің бесігі неден жасалады?Балалар бесіктің неден жасалатынын анықтап, белгілейді.




  1. Оқып, мағынасы қарама-қарсысөйлемдердібірдейтүспенбояйды.

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың сөздік қорын молайтып, білетін сөздерін қолдана алуына ықпал етеді.

(Ұ) «Білгенің жөн» айдары

Бесік – ата-бабамыздан қалған мұра.Оқушылар бесік туралы өздері білетін сөздерін ақ параққа жазып, сынып қабырғасына іледі. Содан кейін бір-бірінің жазғанын оқып, айтып көреді.

Баланыбесіккесалады,бесіккебөлейді,бесіктітербетедісөз тіркестерінің мағынасын түсініп, есінде сақтайды.

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық




Мұғалім оқушыларға көмектеседі.

Постер арқылы өз ойын ұсынуда оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.

(Ұ) «Қорытындыла» айдары

Халық ауыз әдебиетінің түрлерін постер арқылы ұсынады.

Халық ауыз әдебиеті түрлерінің маңызы жайлы айтады.

Дескрипторы: тақырыпқа сай ой қорытады.




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Бесік жырынан ұнаған шумақтарды жаттап алу.