ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 01.12.2023
Просмотров: 708
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
|
қандай ретпен орналасқан? | тапсырмаларды орындайды. | меңгеру деңгейін бағалайды. | |
Түрлі ақпарат көздерін пайдаланып, анықта:
| Ғылыми күнделік пен оқулықтағы үй тапсырмасын көреді. | | | |
Сабақты қорытындылау үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді:
| Сұрақтарға жауап береді. | ҚБ: «Бағдаршам». Сұрақтың жауабын білемін бе, жоқ па? | | |
Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан зымыранды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:
| Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоциялық жағдайын айқындайды. Өз білімін өзі бағалайды. | ҚБ: «Зымыран». Оқушылардың əрекеттерін өзіндік бағалау. Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды. | |
№ 20 сабақ
Бөлім | Жер жəне ғарыш | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ғаламшарлар қандай болады? |
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары | 2.4.2.2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру; 2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру. | ||||
Сабақтың мақсаттары | Ғаламшарлардың ерекшеліктерімен таныстыру, ғаламшарларға сипаттама беруді, оларды салыстыруды үйрету. | ||||
Сабақтың барысы | |||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | |
І. Сабақтың басы (10–12 мин) | Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату. Оқушылар оқу үдерісіне қосылу үшін жағдай жасайды. Ғарыш кемесінің қозғалыс траекториясын бақылап, Юпитер ғаламшарының екінші атын білуді ұсынады. | Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. | Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. | | |
| | | | Оқулық | |
| | | | | |
| – Осы сабағымыздың тақырыбы. Сабақтың соңында жетуге тиіс мақсатты айтайық. | Сабақтың мақсатын дауыстап айтады. – Қандай ғаламшарларды алып деп атайтынын білеміз | | Оқулықтағы кесте | |
| Үй тапсырмасын тексеру
| Сұрақтарға жауап береді. | ҚБ: «Əткеншек». Үй тапсырмасын | | |
| | дұрыс | |||
| | орындауларын | |||
| | бағалау. |
|
| | | |
II. Сабақтың ортасы (25–23 мин) | – Күн жүйесінің ғаламшарлары екі топқа бөлінеді. Жер тобындағы ғаламшарлар – Жер, Марс (Қызылжұлдыз), Шолпан, Меркурий (Болпан). Олар үлкен емес, қатты қабатты жəне Күнге жақын орналасқан. Тығыз тау жыныстары мен металдардан құралған. Меркурий мен Шолпанның серіктері жоқ. Алып ғаламшарлар – Юпитер (Есекқырған), Сатурн (Қоңырқай), Уран, Нептун. Олардың бір ерекшелігі бар. Газды сақиналары тастан, мұз қиыршықтары мен ғарыш тозаңдарынан тұрады. Бұл ғаламшарлардың серіктері бар. | Оқушылар мəтінді оқып, мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. | Нақтылаушы сұрақтардың көмегімен оқылғанның түсінілгенін бағалайды. | Оқулық, фото, бейнежазба |
– Күн жүйесінің моделін жеміс-жидектерден жаса. Мысалы, жүзім – Меркурий. Басқа ғаламшарларды бейнелеу үшін қандай жемістерді таңдайсың? | Оқулықтағы суретті пайдаланып, оқушылар жеміс моделінде қолдануға болатын жемістерді іріктеп алады. Сурет салады. | ҚБ: Өлшемдер бойынша өзара бағалау:
| Оқулық, қағаз, қарындаштар | |
Динамикалық үзіліс Көкке ұшамын – Ұшқыш болар баламын. Соңына ерем Ер ғарышкер ағаның. | Қимылдарды орындайды, жаттығу сөздерін айтады. | | Музыкалық сүйемелдеу |
| Балалардың мəтінмен жұмыс істеу, сыни ойлау дағдысын дамытады. «Инсерт» стратегиясын пайдалануға болады. Жұмыс ынтымақтастық технологиясы аясында құрылады. Əр оқушы Юпитер туралы оқулықтағы ақпаратты зерделейді, талқылау болатын жерлерді қарындашпен белгілейді. («Инсерт» тəсілі): | Мəтіннің оң жағына стикер жапсырып, мəтінді оқыған кезде ескертулер жазып отырады. Одан кейін жұптарда оқылған ақпарат пен өз ескертулерін талқылайды. | | Оқулық |
Юпитер туралы ақпаратты зерделегеннен кейін ғылыми күнделіктегі осы ғаламшар бойынша кестені толтыруды ұсыныңыз. | | Ғылыми күнделік | ||
| Ғылыми күнделікте кестені толтырады. | | ||
Балалардың назарын толтыруға болатын шамаларға аударыңыз. Бейнежазба көру, мəтін тыңдау, ғаламшарларды өздігінен зерделеу кезде осы деректерге тоқталу керек болады. Меркурий мен Жер туралы оқушылар № 5 тапсырмадан алады. Сондықтан басқа ғаламшарлар туралы бейнематериал немесе мəтіндер дайындау қажет болады. Қолайлы болу үшін балаларды топтарға бөлу қажет. Əрбір топ өз ғаламшарын зерттейді. Уəждемесі жоғары оқушылар ақпаратты өздігінен зерделейді. Ол үшін ғаламшарлар туралы қажетті деректер берілген электрондық энциклопедиялардың сілтемелерін алдын ала дайындау керек. Тапсырманы орындағаннан кейін балалар ақпаратпен бөліседі. | Балалар əзірлеген ақпарат көздерін қолданып, ғаламшарлардың ерекшеліктерін зерделейді. Ойын өрбітеді, өз пікірін айтады. | Мəтіндер, суреттер, бейнематериал, жазылған карточкалар. |
V | – білетінбіз |
- | – басқаша ойлағанбыз |
+ | – біз үшін жаңа дерек |
| Ғаламшарлар туралы ақпаратты тапқан кезде оларды өзара салыстыруға болады. Бірақ, алдымен, кейіпкерлеріміз Айсұлу мен Қуаныштың Меркурий мен Жерді қалай салыстырғанын ( Венн диаграммасы) көрсетіңіз. Венн диаграммасы | Топтық жұмыс. Ақпаратты талқылайды, жұмыстарын қорғайды. Бірлесіп, Күн жүйесіне кіретін барлық ғаламшарлардың ортақ сипаттары жəне елеулі ерекшеліктері де бар деген қорытынды жасалады. | ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Қағаз парағындағы немесе дəптердегі «Эйлер шеңбері», ғылыми күнделікте толтырылған кесте. |
Балаларға мəтінді оқуды ұсыныңыз. Қай ғаламшар жөнінде айтылғаны туралы болжам жасаңыз. Қандай деректер дəлелдейді? Сұрақтарды қою:
Оқушылардың назарын оқулықтағы фотосуреттерге аударыңыз. Ғалымдар ғарышты қалай зерттейтіні туралы өз сөздерімен əңгімелеуді сұраңыз. Стикердегі ақпаратпен таныстырыңыз. Оқушылардан обсерваторияда кім болғаны туралы сұраңыз. Обсерваторияның жұмысы туралы əңгімелеңіз. | Оқып, сұрақтарға жауап береді. – Бұл мəтінде Сатурн ғаламшары туралы айтылған. | | Оқулық, фото, слайдтар | |
ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин) | Ғылыми күнделіктегі 3-тапсырманы орындатады. Газды ғаламшарларды көк түспен, жер тобының ғаламшарларын қызыл түспен белгілеңдер. | Тапсырманы өз бетімен орындайды. | ҚБ: «Ду қол шапалақ». | Ғылыми күнделік, |
| | | Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | қарындаштар, қалам |
Өз ғаламшарыңды «ойлап тап». Оны сипатта.
| Бұл тапсырма əр оқушының қиялына байланысты. | | | |
«Ыстық орындық» стратегиясы Қалаған оқушыларға сабақ туралы əңгімелеп, əсерлерімен бөлісуді ұсыныңыз. Оқушы қалауына қарай тақтаға шығады жəне сабақта нені есіне сақтағанын, неге таңданғанын, не ұнағанын айтады. Сабақты қорытындылау үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді:
| Сұрақтарға жауап береді. | ҚБ: «Бағдаршам». Сұрақтың жауабын білемін бе, жоқ па? | | |
Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан зымыранды бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:
| Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды. | Оқушылардың əрекеттерін өзіндік бағалау. Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды. |
№ 21 сабақ
Бөлім | «Жер жəне ғарыш» |
Педагогтің аты-жөні | |
Күні | | |||||
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Қыстан кейін неліктен көктем шығады? | |||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары | 2.4.3.1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату; 2.1.2.1 «ақпарат көзі» ұғымын жəне оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру. | |||||
Сабақтың мақсаттары | Ғарыш денелерінің қозғалысына байланысты түрлі уақыт бірліктерімен (тəулік, ай, жыл) таныстыру. Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің ауысуын түсіндіруді үйрету. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
І. Сабақтың басы (10–12 мин) | Оқушылардың сабаққа дайындығын тексереді. Сыныпты өнімді əрекет етуге бейімдейді. Өлеңнің көмегімен жағымды көңіл күй орнатады. | Өзінің жұмыс орнын ұйымдастырады. Мұғаліммен сəлемдесіп, сабаққа дайындығын өздігінен бағалайды. | Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды. | | ||
| Оқушылармен сабақтың тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын қою жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша жұмыс ұйымдастырады. Мына суреттерді не біріктіретіні туралы ойлануды ұсынады. | Қойылған мəселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады. Мақсатты дауыстап айтады. – Күн мен түннің, жыл мезгілдерінің неліктен ауысатынын білеміз. | ҚБ: «Жеңіс тұғыры». Оқушылардың оқу материалын қаншалықты меңгергені бағаланады. | Оқулық, кесте (флипчартқа кестені шығаруға болады). | ||
| Бұл суреттерге орнақ нəрсе – уақыт. Бірлесіп сабақтың тақырыбы мен сабақта білу қажеттілері белгіленеді. | | | |||
| Балаларға үйде өздері ойлап тапқан ғаламшарларды көрсетуді ұсыныңыз. Өз ғаламшары туралы əңгімелеуді сұраңыз. | Оқушылар жұптарында ғаламшарлар туралы əңгімелейді. | ҚБ: «Жұлдыз ал». Оқушылардың нақты материалды | |