Файл: ЫСамерзімді жоспарлар.docx

ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 01.12.2023

Просмотров: 710

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

17 сабақ

Бөлім

Заттар жəне олардың қасиеттері

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғи ресурстар қандай болады?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

        1. табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;

        2. табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу.

Сабақтың мақсаты

Ресурстарды шығу тегі бойынша жіктеу жəне қолданысын анықтау.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар


І. Сабақтың басы (10–12 мин)

Оқушылармен сəлемдесу. Қатыспағандарды белгілеу. Сабаққа дайындықты тексеру.

Жағымды көңіл күй орнату.

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды. Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға

дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.





Үй тапсырмасын тексеру

Оқушыларды «Табиғаттағы су» постерімен таныстырады. Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Су қандай күйлерде болады?

  2. Су бір күйден екінші күйге қандай жағдайда көшеді?

  3. Өзің тұратын қаладағы (ауылдағы) су көздерін ата. «Шөлмектегі бұлт» деген тəжірибенің нəтижесі туралы əңгімелеуді

ұсынады.

Сұрақтарға жауап береді, сыныптастарымен бақылау нəтижелерімен бөліседі.

ҚБ: «Жұлдыз сыйла».

Бағалайды жəне ауызша көтермелейді.

Жаднамалар

«Паравоз» мультфильмінен үзінді көрсетеді.

  1. Бұл мультфильм қандай көңіл күй тудырды? (Көңілді, жалынды).

  2. Басты тақырып не? (Табиғат).

  3. Неліктен паровоз үнемі кешігіп жүрді?

Мультфильмді көріп, педагогтің сұрақтарына жауап береді.

– Паровоз табиғаттың сұлулығына

сүйсініп, қуанып, үнемі кешігіп жүрді.

Оқушылардың бастамасын қажетті бағытта қолдайды.



Мультфильм





4. Жолаушылар өздері үшін қандай жаңалық ашты?

– Біз де минут сайын өзімізге қандай да бір жаңалық ашамыз. Сендерге мұны қуаныш жəне тамаша көңіл күймен жасауды тілеймін. Осы паровозды сабағымыздың таңбасына айналдыруды ұсынамыз. Ал вагоншаларды

сабақтағы жетістіктеріңді бағалау үшін қолданамыз.










Сабақ тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша оқушылардың жұмысын ұйымдастырады.

Қойылған мəселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады. Мақсатты дауыстап айтады.

ҚБ: «Кімдікі дұрыс?» Мұғалімнің ауызша пікір

білдіруі.



Оқулық




Балаларды табақта жатқан заттармен

Көреді, ойларын ортаға салады.

Дұрыс жəне



Моншақ, сырға, білезік, ақша.

Алма, қызанақ, қабыршақ, көмір кесегі.




қызықтырыңыз. Бұлар моншақ, сырға, білезік,

Оқушылар мəтінді оқып, мұғалімнің

толық




ақша.

сұрақтарына жауап береді.

жауаптарды

II. Сабақтың ортасы (25–23

мин)

1. Бұл заттарды бір сөзбен қалай атауға болады? (Бағалы заттар, байлық). Табаққа алма, қызанақ, қабыршақ, көмір түйірін

қосады.




бағалайды жəне көтермелейді.




2. Бұл заттарды неге табаққа қойдым?










Бұларды байлық деп айтуға бола ма? Бұлар










ненің байлығы? (Табиғат байлықтары)










3. Біз сабақта не туралы айтатын боламыз?










4. Сабағымыздың мақсаттарын айқындаңдар.










Оқушыларға суреттерге қарап, сұрақтарға

Тапсырманы орындайды. Сұрақтарға жауап береді. Қорытынды жасайды. Табиғат бізге тамақ, киім, қоныс, отын, энергия мен материалдар береді, адам олардан тұрмыс заттарын, мəшинелар мен дəрілер жасайды. Адам табиғатсыз жəне оның

байлықтары – ресурстарсыз өмір сүре алмайды. Адам қажеттінің барлығын

ҚБ: «Екі

жұлдыз, бір тілек».

Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді.




жауап беруді ұсынады:




1. Мына заттардың өмірі қайда басталады?




Олардың қайсысы адамның қолымен

жасалған?

Оқулық

2. Сендердің пікірлерің бойынша, бұл




заттардың пайда болуы үшін тек адам ғана




еңбек етті ме?








Оқулықтағы мəтінді оқып, мəтіннен сабақ тақырыбын ашатын екі сөйлемді табуды ұсынады. Ақпаратқа назар аударады, оқушылармен бірлесіп, сүйектер болмаса, не болатынын талқылайды.

  1. Ресурстар ұғымын қалай түсінесіңдер? (Көмек Білгішбектің хабарламасында бар).

  2. Сендердің ойларыңша, жеріміз қандай ресурстарға бай?

  3. Табиғат байлықтарын атаңдар.

  4. Оларды қандай топтарға бөлуге болады?

табиғаттан алады.










№ 2 тапсырманың суреттеріне қарап, ресурстардың қандай топқа бөлінетіндігіне байланысты сұрақтарға жауап беруді, əр топты сипаттап, мысалдар келтіруді ұсынады. Мұғалімге арналған ақпарат.

Табиғи жіктелімге сəйкес, ресурстар жер (топырақ), орман, су, биологиялық, минералды-шикізат (пайдалы қазбалар), энергетикалық, климаттық болып бөлінеді. Жасанды – адам жасаған жəне пайдаланатын ресурстар.

1. Табиғи жəне жасанды ресурстардың байланысы қандай?

Талқылайды, ұқсастықтар мен айырмашылықтарды табады.

ҚБ: «Ду қол шапалақ». Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді.

Оқулық




Динамикалық үзіліс

Бір, екі, үш

Жинап алдық күш. Төрт, бес, алты

Біз жазамыз мықты. Дəптерімізді ашайық, Көрсетілген үлгіге

Əдемі етіп жазайық.

Қимылдарды жасап, қосылып əн айтады.











– Адам табиғаттың қуатын пайдаланып, жаңа ресурстарды ойлап табуды үйренді. Мысалы: энергетикалық (жасыл энергия) ресурстар.

Адам табиғаттың қуатын қалай пайдаланады?

Топтық жұмыс.

Оқулықтағы суреттерге қарайды, ойын өрбітеді, қорытынды жасайды.






Оқулық

– Кластер құрып, сыныптастарға таныстырыңдар.

Сенің өлкең қандай ресурстарға бай?

Топтық жұмыс

Оқулықтағы суреттерге қарайды, ойын өрбітеді, қорытынды жасайды. Топта талқылағаннан кейін оқушылар

өз жауаптарын ұсынады.





Ватман, фломастерлер




Айсұлу мен Қуаныш сурет көрмесіне қатысты. Көрме қандай тақырыпқа арналған? Ойлан. Ол қалай аталуы мүмкін?

Көрменің қаншалықты маңызды екенін түсіндір. Сен қандай сурет салар едің?

Ойларын ортаға салады, өз пікірін айтады.









– Табиғат сыйын теріс пайдалану мысалдарын келтір.

Адамның табиғаттағы экологиялық мінез- құлық ережелерін еске сал.

  • Гүлдерді жұлмаңдар.

  • Шөпті таптамаңдар.

  • Құмырсқаның илеуін бұзбаңдар.

  • Құстардың ұяларын талқандамаңдар.

  • Құстардың балапандарына тиіспеңдер.

  • Шөптерді жұлмаңдар, ағаштарды шаппаңдар.

  • Бұлақ көрсеңдер, оны ластамаңдар.

  • Жануарларды атпаңдар.

  • Суды босқа шығындамаңдар.







Тапсырмалармен қызықтырады:

№ 1 схеманы суретпен жəне сөздермен толықтырыңдар.

№ 2 – Артығын сыз

Талқылайды жəне мұғалімнің басшылық етуімен немесе өздігінен тапсырмаларды орындайды.

Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді.


Ғылыми күнделік





№ 3 – Қуаныш жасанды, ал Айсұлу табиғи

ресурстарды таңдаулары қажет.











ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин)

Оқылған материал бойынша оқушыларға сұрақ қояды:

  1. Бүгінгі сабақта қандай табиғат байлықтары туралы білдіңдер?

  2. Неліктен табиғат байлығын ұқыпты пайдалану қажет?

  3. Табиғат пен заттардың байланысы қандай? (Барлық заттар бір кездері табиғаттың бір бөлігі болды жəне адам оларды табиғаттан алған).

  4. «Табиғат» сөзіне синквейн құрастырыңдар.

Сұрақтарға жауап береді, өз пікірін айтады. Өз көзқарасын нақтылайды, дəлелдейді, дəйектейді.

Зерделенген материалды еске түсіріп, қорытындылайды.

  1. Табиғат.

  2. (Қандай?) Сұлу, қайырымды.

  3. (Не істейді?) Қоректендіреді, жылытады, киіндіреді.

  4. Табиғат адамға көмектеседі.

  5. Өмір.




  1. Табиғат.

  2. (Қандай?) Қажетті, қамқор.

  3. (Не істейді?) Сақталады, бөліседі, көмектеседі.

  4. Адам – табиғаттың бір бөлігі.

  5. Байлық.

ҚБ: «Авторлық орындық».

Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды.

Оқулық

7. «Менің отбасым суды үнемдей ме?» деген тақырыпта бақылау жүргіз. Қорытынды жаса. Ғылыми күнделіктегі тапсырмаларды қалай

орындайтындарын түсіндіреді.

Үй тапсырмасы бойынша мұғалімнің нұсқауы мен түсіндірмелерін мұқият тыңдайды.




Ғылыми күнделік, оқулық

Əр оқушының өзін-өзі бағалуын ұйымдастырады. Оқушылардан құтыны бояп, сабақтағы өз жұмысын бағалауды сұрайды:

  • Қызыл түс – ештеңе түсінбедім;

  • Сары түс – түсіндім, бірақ түсіндіре алмаймын;

  • Жасыл түс – барлығын түсіндім, басқа адамға түсіндіре аламын.

Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды.

ҚБ: «Колба»

Оқушылар рефлексиясы мен əрекетіін өзіндік бағалау нəтижесін талдайды.

Ғылыми күнделік, оқулық



18 сабақ

Бөлім

Жер жəне ғарыш

Педагогтің аты-жөні




Күні




Сыныбы

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Күн Жерге қалай əсер етеді?

Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары

        1. Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;

        2. Жердің табиғи серігін анықтау;

2.1.2.5 құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау.

Сабақтың мақсаттары

Күн мен Айдың Жер ғаламшарына əсерімен таныстыру, бақылау жүргізу мен қорытынды жасауды үйрету.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңдері

Педагогтің іс-əрекеті

Оқушының іс-əрекеті

Бағалау

Ресурстар

І. Сабақтың басы (10–12 мин).

Сабаққа дайындықты тексеру. Жағымды көңіл күй орнату.
Мұғалім оқушыларды оқу үдерісіне қосу үшін жағдай жасайды. Балаларға суреттерге назар аударып, бірінші əріптер бойынша сабақтың тірек сөзі болатын сөзді табуды ұсынады.


– «Күн» сөзі орыс жəне ағылшын тілдерінде қалай айтылатынын кім біледі?

Сабаққа дайын екендігі туралы хабарлайды. Өзіндік дайындығын анықтайды.

Мұғалімді тыңдауға, сабақтың материалын қабылдауға дайынмын» деген деген оймен сабаққа көңілдерін аударады.


Сабақ тақырыбын

талқылайды. Болжамдарын айтады.

Əрбір оқушының сабақ алдындағы көңіл күйін бағалайды.




– Бұл – біздің сабағымыздың тақырыбы. Сабақтың соңында жетуге тиіс мақсатты айтайық.

Сабақтың мақсатын дауыстап айтады.




Оқулықтағы кесте

Табиғи ресурстары туралы əңгімелеуді ұсынады.

1. Адамның табиғи ресурстарды пайдалануы туралы қандай қызықты фактілер таптыңдар?

Табиғи ресурстар туралы

оқыған қызықты фактілерді əңгімелейді.

ҚБ: «Үш

шапалақ».