ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 01.12.2023
Просмотров: 691
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| Сабақтың нəтижесін қорытындылау үшін | Сұрақтарға жауап береді, | Оқушылардың | Оқулық |
оқушылар сұрақтарға жауап береді: | Зерделенген материалдарды еске | нақты материалды | | |
1. Дыбыс қалай таралады? | түсіріп, қорытындылайды. | білуін жəне | | |
2. Қай дене мүшесінсіз дыбысты ести | | меңгеру деңгейін | | |
алмайсың? | | бағалайды. | | |
3. Қандай ортада дыбыс өте жақсы | | | | |
таралады? | | | | |
Мұғалім балаларға өз жұмысын бағалау үшін | Сабақтағы өз жұмысын, оқу | Оқушылардың | Ғылыми | |
дыбыс толқындарын бояуды ұсынады. | материалын меңгеру деңгейін | əрекеттерін өзіндік | күнделік, | |
Егер бала тақырыпты түсінсе жəне білімі мен | талдайды. Өзінің эмоционалдық | бағалау. | түрлі түсті | |
дағдысын қолдануға қабілетті болса, онда ол | жағдайын анықтайды. Өз білімін | Əр оқушы өзінің | қарындаштар. | |
барлық үш толқынды бояйды. Егер мақсатқа ішінара қол жеткізсе, екі жолақты, ал мақсатқа қол жеткізе алмаса, бір жолақты бояйды. | өзі бағалайды. | сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін | | |
| | бағалайды. | |
№ 31 сабақ
Бөлім | Табиғат физикасы | |||||
Педагогтің аты-жөні | | |||||
Күні | | |||||
Сыныбы | Қатысушылардың саны: | Қатыспағандардың саны: | ||||
Сабақтың тақырыбы | Жаз мезгілінде аяз қайда кетеді? | |||||
Оқу бағдарламасына сəйкес оқыту мақсаттары | 2.5.4.1 түрлі денелердің температурасын өлшеу; 2.1.2.5 құрылған жоспарға сəйкес бақылау жүргізу жəне қорытынды жасау. | |||||
Сабақтың мақсаттары | «Жылу» түсінігімен таныстыру, бақылау жүргізу мен қорытынды жасауды үйрету. | |||||
Сабақтың барысы | ||||||
Сабақтың кезеңдері | Педагогтің іс-əрекеті | Оқушының іс-əрекеті | Бағалау | Ресурстар | ||
І. Сабақтың басы (10–12 мин) | Мұғалім сабақта жұмыс жасау үшін жағымды жағдай туғызады. | Өзінің жұмыс орнын ұйымдастырады. Мұғаліммен сəлемдесіп, сабаққа | Əрбір оқушының сабақ алдындағы | Музыкалық сүйемелдеу |
| | дайындығын өздігінен бағалайды. | көңіл күйін бағалайды. | |
Алдын ала дайындалған сұрақтар арқылы өткен сабақтағы білімдерін тексереді. | | ҚБ: «Ауызша бағалау». Үй тапсырмасын дұрыс орындауларын бағалау. | | |
Оқушылармен сабақтың тақырыбын нақтылау, сабақ мақсаттарын қою жəне оларға қол жеткізу жолдарын белгілеу бойынша жұмыс ұйымдастырады. Сөздерді оқып, олардың мағынасын түсіндіруді ұсынады (суық, жылу). Бірлесіп сабақтың тақырыбы мен сабақта білу қажеттілер белгіленеді. | Қойылған мəселе бойынша болжамдар ұсынады. Тақырып пен мақсаттарды талқылауға қатысады. Мақсатты дауыстап айтады. | ҚБ: «Ду қол шапалақ». Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді. | Оқулықтағы кесте (кестені флипчартқа шығаруға болады). | |
II. Сабақтың ортасы (25–23 мин) |
– Бұл ретте бізге сезім мүшелері көмектеседі (көз – адам басқалардың қалай киінгенін көреді, жауын-шашын, желді көреді; құлақ – біз желдің гуілдегенін, жаңбырдың шуын, ауа райын т.б. ести аламыз; тері – адамның көзін жауып қойсаң да, ол сырта суық не жылы екендігін сипап біледі).
Біздің үлкен ғаламшарымызда əрдайым жылы не жыл бойы суық болатын жерлер бар.
| Оқушылар сұрақтарға жауап береді. | ҚБ: «Үш шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Оқулық |
| Солтүстіктің тұрғындарына жылу туралы, ал оңтүстіктің тұрғындарына салқын туралы əңгімелеп беріңдер. Қазақстанда ауа райы құбылмалы. Жазда жылу мен жаңбыр өсімдіктерге өсуге көмектеседі. Қыста табиғат демалады. Жерді қар жабады. Полюстерде жыл бойы өте суық жəне қар жауады. Экваторда ауа райы өте ыстық. Тропикалық ормандарда ылғал көп. Əр кеш сайын дерлік жаңбыр жауады. Тропикалық ормандарда өсімдіктер көп. Шөлдерде су тым аз болады. Шөлде өсетін өсімдіктер су тапшылығына үйренген. | | | |
| Сұрақтарға жауап беріп, бір бірін толықтырады. | ҚБ: «Кім көбірек айтады?» Оқушылардың болжамдарының дұрыстығын бағалайды. | Оқулық | |
Динамикалық үзіліс Мұғалім суық пен жылу сезілетін музыкалық шығармалардан үзінділерді қосады, ал балалар салқын немесе жылуды сезінгенін көрсетіп, қозғалады («Қыс» А. Вивальди, «Қысқы таң» П. Чайковский, «Қыс перісі» С. Прокофьев, «Қыс» Г. Свиридов, «Көктем» А. Вивальди, «Көктем перісі» С. Прокофьев, «Бəйшешек» П. Чайковский). | Тоңғанын немесе жылынғанын көрсетіп, қимылдайды. | | Музыка |
|
Балаларға екі бірдей стақанды көрсетіңіз. Оның біріне ыстық, екіншісіне салқын су құйылған. Олардың қайсысына ыстық су құйылғанын анықтауды ұсыныңыз.
Педагогтің нақтылауы:
| Сұрақтарға жауап береді, жылу мен суықтың не екені туралы ой тарқатады. Қорытынды жасайды: Жылу – энергия түрі. Ол энергия беру арқылы заттарды жылытады. Жылу бір заттан екніші затқа олардың қызуындағы айырмашылықтың арқасында, ыстық заттан суық затқа беріледі. Күн – Жер ғаламшарындағы негізгі жылу көзі. Оқушылар ойша ыстық су қай стақанда екенін анықтайды (буды көруге, температураны өлшеуге, сондай-ақ қолмен ұстап сезінуге болады). Жауап сөздерді қолданып, қорытынды жасайды. Салқын стақанды ұстап тұрған кезде қолың (салқындайды). Жылы стақан (жылиды). Ыстық стақанды ұстап тұрған кезде қолың(жылиды). Жылы стақан (суиды). | Дұрыс жəне толық жауаптарды бағалайды жəне көтермелейді. ҚБ: «Жұлдыз ал». | Оқулық, су құйылған екі стақан. |
Жылуды көруге бола ма? Тəжірибе арқылы бақыла. Осы құбылысты түсіндіріп көр. (Жаз мезгілінде асфальт үстінде жылы ауаның қозғалысын көруге болады). Мұғалім тəжірибені өзі жүргізеді не бейнематериал көрсетеді. Тəжірибе қағаз шиыршықтардың төменнен | Жүргізілген тəжірибені бақылап, қорытынды шығарады. | | Тəжірибенің бейнежазбасы http://tivskazke.r u/simple- science/ |
| көтерілетін жылу есебінен айналады. Тəжірибенің мəні: Майшамнан шыққан жылы ауасы жоғары қарай көтеріліп, жеңіл қағаз шиыршықты айналдырады, шиыршық өзін штативке бекітіп тұрған жіпті айналдырады. Жылы ауа көзін алып тастасақ, шиыршық екінші жаққа айнала бастайды, өйткені жіп бастапқы қалпына келіп, кері айналмақшы болады. Жылы ауа көзі ретінде электр ошағын не қыздыру лампасын қолдануға болады. | | | Жіпке ілінген қағаз шиыршықтары, майшамдар. |
Қыста біз əдетте қоңырқай түсті жылы киім киеміз. Жазда біздің киіміміз жеңіл əрі ашық реңкі болады. Тəжірибе жүргізіңдер. Нəтижені ғылыми күнделікке жазыңдар.
Қара қағаз парағын қайтадан күн сəулесінің астына қойып, 20 минуттан кейін (1-2 сағаттан кейін) ұстап көрсек, біз оның одан да қатты қызғанын сеземіз. Парақ неғұрлым ашық түсті болса, ол соғұрлым ұзақ салқын болып қала береді.
көмегімен сезінуге болады. Екі қағаз (қара жəне ақ түсті пластик) стақанды пайдаланамыз. | Тəжірибе жүргізіп, нəтижені кестеге толтырады. Тəжірибенің нəтижесін талқылап, бірегей пікірге келеді жəне қорытындыны жариялайды: Қара түсті парақ жылдам қызады (қағаз жылуды сіңіреді), ал ақ түсті парақ анағұрлы ұзақ салқын болып қалады (күн сəулесі оған шағылады). | ҚБ: «Үш шапалақ». Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Ғылыми күнделік, ақ жəне қара қағаз парақтары. | |
| | Қағаз стақандар (оның біреуі қара түске боялған), су. |
| Стақандардың бірін қара түске бояймыз, ал екіншісі ақ болып қала береді. Одан кейін екеуіне су толтырып, күн көзінде қалдырамыз. Біраз уақыттан кейін қара жəне ақ стақандағы судың қызуын өлшейміз. Нəтижені кестеге жазамыз: 20 минуттан кейінгі t, 1 сағаттан кейінгі t, сабақ аяқталғаннан кейінгі t. Зат неғұрлым ашық болса, күн оны соғұрлым баяу қыздырады. Мұны тəжірибе дəлелдейді: қара стақандағы су ақ стақанға қарағанда жылырақ болады. – Бұл қорытындыны қалай жасай алдық? (Сезім мүшелері – терінің, термометрдің көмегімен). | | | |
ІІІ. Сабақтың соңы (10–10 мин) | – Бүгінгі сабақта алынған қандай білім мен біліктер саған пайдаға асады? Ғылыми күнделіктегі тапсырмаларды орындауға тапсырма береді. | Ғылыми күнделікте тапсырма орындайды, қорытынды жасайды. | ҚБ: «Авторлық орындық». Оқушылардың тапсырманы дұрыс орындауларын бағалау. Оқушылардың дəптердегі жұмысын көреді. | Ғылыми күнделік, түрлі түсті қарындаштар, қалам. |
Ересектердің көмегімен көзге көрінбейтін сияны қалай жасауға болатыны туралы ақпарат табыңдар. Құпия хат жазыңдар. | | | | |
Сабақтың нəтижесін қорытындылау үшін оқушылар сұрақтарға жауап береді:
деген тұжырым дұрыс па? | Сұрақтарға жауап береді, Зерделенген материалдарды еске түсіріп, қорытындылайды. | Оқушылардың нақты материалды білуін жəне меңгеру деңгейін бағалайды. | Оқулық | |
Мұғалім балаларға өз жұмысын бағалауды ұсынады. Жылыту құралын тиісті түске бояйды. | Сабақтағы өз жұмысын, оқу материалын меңгеру деңгейін | ҚБ: «Жылыту құралы». | Ғылыми күнделік, |
|
| талдайды. Өзінің эмоционалдық жағдайын анықтайды. Өз білімін өзі бағалайды. | Оқушылардың əрекеттерін өзіндік бағалау. Əр оқушы өзінің сабақтағы оқу материалдарын қалай түсінгенін, меңгергенін бағалайды. | түрлі түсті қарындаштар. |