ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 06.12.2023
Просмотров: 367
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
бағыттап, соңғы шешімін беріп отырады. Бұл саралаудың «Қорытынды» тәсілі. Сонымен қатар оқушылар әр тапсырманы орындау кезінде үнемі қалыптастырушы бағалаудың әдістерімен бағаланып отырады. Тапсырманы қандай деңгейде орындағанын, сабаққа қатысу белсенділігін көрсетеді. Бағалау оқушының іс-әрекетінің жақсаруына оң ықпалын тигізеді. Бұл саралаудың
«Бағалау» тәсілі. Сабақта оқушылар жаңа теориялық ақпаратпен танысып, практикалық, талдау, жинақтау, бағалау тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдерін толықтыру жоспарланды. Бұл саралаудың «Тапсырма» тәсілі. Сонымен қатар жоспарланған тапсырмаларды орындау барысында оқушының білім дағдысына, деңгейіне қарай қарқыны жылдам және баяу оқушылар кездесуі әбден мүмкін деген болжаммен оқулықта қосымша тапсырмалар беру жоспарланды. Бұл саралаудың «Қарқын» тәсілі.
Құндылықтарға баулудағы мақсатымыз: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша
«Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым – қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдылары қалыптасады.
Психологиялық жағымды ахуал орнатудағы басты мақсат: Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастыру, көңіл -күйін көтеру, бауырмалдығын ояту.
Топтастырудағы мақсатымыз: Топтық жұмыс барысында жылулық қарым-қатынастар
дамиды, ынтымақтастық, тыңдау дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарас дамиды, қарым-қатынастарды қалыптастыру кезінде сыни ойлау қабілеті дағдыланады. Өзгелердің идеялары мен ойларын тыңдап, құрметтейді, яғни академиялық адалдық принциптерін сақтайды. Бұл жерде саралаудың «Жіктеу»тәсілі қолданылады.
«Миғашабуыл»әдісінқолдану мақсаты: Бұл әдіс ұжымдық жұмыс түрінде яғни оқушылардың барлығын жұмылдыра қатыстырып, сабақтың бастапқы кезеңінде ғана қолданылады. Себебі оқушылардың сабаққа дайындығын, өткен және жаңа тақырып бойынша алдыңғы білімін тексеру мақсатында ой қозғау сұрақтары беріледі.
Рефлексия: Бұл сабақтың соңғы кезеңіне жоспарланды. Өйткені сабақтың бастапқы кезеңінен соңына дейін оқушының нені оқып меңгергенін білу мақсатында және сабақты бекіту, қорытындылау үшін «Диалогтік әңгіме» әдісі арқылы оқушы өзінің қысқаша қорытынды ойын айтады.
Үйге тапсырма беру мақсаты: Үйде мұғалімнің көмегінсіз өтілген сабақты өздігінен орындап, тақырыпты пысықтайды. Бұл оқушының өздігінен үздіксіз оқып-үйренуіне, білім алуына бағытталады.
Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі: | 3 - бөлім. «Электрондық кесте арқылы есеп шығару» | ||
Педагогтің аты-жөні: | | ||
Күні: | | ||
Сыныбы: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Сабақтың тақырыбы: | 3.4 Деректер типтері | ||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 7.2.2.5 электрондық кестеде деректердің әртүрлі түрлерін қолдану. | ||
Сабақтың мақсаты | Барлықоқушыүшін: деректерді типтерге жіктейді. Оқушылардыңкөбіүшін:ұяшықтарды пайдаланатын деректердің түрлеріне қарай форматтайды. Кейбіроқушыларүшін:форматтау бөлімдерін пайдаланып, ұяшықтарды өз бетінше толық форматтайды. | ||
Бағалау критерийлері | Деректерді типтерге жіктейді. Ұяшықтарды пайдаланатын форматтайды. | деректердің түрлеріне | қарай |
Тілдік мақсаттар | Пәндіклексикажәнетерминология: Деректер типі, формула, қатар, ұяшық.
|
|
Диалогтерменжазуүшінпайдалысөзтіркестері:
|
Құндылықтарға баулу | «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығы қалыптасады. |
Пәнаралық байланыстар | Математика. |
Алдыңғы білім | Электрондық кесте элементтерін форматтау. |
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/Уақыты | Педагогтің іс- әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтыңбасы 2 мин | (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
| Топтастыру Үш түрлі кәмпит тарату арқылы оқушыларды үш топқа біріктіремін. І топ, ІІ топ, ІІІ топ. Сабақтың тақырыбы, мақсаты және критерийлерімен таныстыру. | | |
| (Ұ) «Миғашабуыл»әдісіАлдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұраққа жауап береді. Сұрақтар топтамасы интерактивті тақтадан көрсетіледі. |
жауап, диалог ұйымдастыру.
автоматтандырудың тиімділігі неде? Электрондық кестеде деректер типін жіктеуді және кестені автоматты | Бағалау Мұғалім оқушыларды «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – Әлі де белсенді бол! Сары түс – Жақсы! Жасыл түс – Жарайсың! | |
| | басқаруды қалай жүзеге асыруға болады? | | |
10 мин | Жаңа сабаққа кіріспе Оқулықтағымәтінменжұмыс Жаңа ақпаратты топта бірін-бірі үйретіп, түсіну үшін «Сократтықшеңбер» әдісінқолдану. (Т) Білу кезеңі және түсіну кезеңінде төмендегі сұрақтарға жауап іздей отырып, жаңа білімді игеру. |
жұмысы қалай орындалады?
түсіндіріп бер. | Дескриптор:
Бағалау Топтағы оқушылар бір- бірін «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс– Әлі де белсенді бол! Сары түс – Жақсы! Жасыл түс – Жарайсың! | 7-сынып оқулығы. |
қСабақтыңортасы 16 мин | (Ж) Практикалық жұмыс
автоматты қойып шығу. | Дескриптор: Ұяшықтарды бірдей сандармен автоматты толтырады. - Оны 1-10 аралығындағы сандармен толтырады. - Ұяшықтарға мерзімді автоматты толтыруға қойып шығады. | Бағалау Жұптағы оқушылар бір- бірін «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – Әлі де белсенді бол! Сары түс – Жақсы! Жасыл түс – Жарайсың! | 7-сынып оқулығы. Компьютер. |
| Практикалық тапсырмаларды орындау барысында оқушылардың ұяшықтарға жазылатын деректердің типін дұрыс пайдалануына назар аудару кажет! | | | | |||||
Сабақтыңсоңы 7 мин Рефлексия | Сабақты бекіту Диалогті ұйымдастыру ауызша немесе жазбаша тарату арқылы жүргізіледі. | Оқушылар төмендегі сұрақтарға жауап беруі керек:
...түсінуге мүмкіндік берді.
қосымша ізденуді қаладым. | Бағалау Топтағы оқушылар бір-бірін «Бағдаршам»әдісі арқылы бағалайды. Қызыл түс – Әлі де белсенді бол! Сары түс – Жақсы! Жасыл түс – Жарайсың! | | |||||
| Үй тапсырмасы Тақырыптан алған білімдерімен «Жыл қайыру» кестесін жасау. | ||||||||
ҚМЖ-ға ҚОСЫМША Қысқамерзімді жоспар сабақтың бастапқы кезеңінен соңғы кезеңіне дейін оқушылардың жас ерекшелігі, оқу мақсаты ескеріле отырып, сараланып жасалды. Тапсырмаларды орындау барысында дербес (жеке-дара), жұппен, топпен жұмыс жасалады. Тапсырмаларды орындау сабақтың ортаңғы кезеңіне жоспарланды. Осы кезеңде саралаудың «Қорытынды», «Диалог және қолдау көрсету», «Бағалау», «Тапсырма», «Қарқын» тәсілдері қолданылады. Бұл сабақтағы барлық тапсырмада оқушылар бірдей тапсырма орындағанымен нәтижелері оқушының деңгейіне қарай әртүрлі болуы мүмкін. Сондықтан мұғалім дұрыс жауапқа бағыттап, соңғы шешімін беріп отырады. Бұл саралаудың «Қорытынды» тәсілі. Сонымен қатар оқушылар әр тапсырманы орындау кезінде үнемі қалыптастырушы бағалаудың әдістерімен бағаланып отырады. Тапсырманы қандай деңгейде орындағанын, сабаққа қатысу белсенділігін көрсетеді. Бағалау оқушының іс-әрекетінің жақсаруына оң ықпалын тигізеді. Бұл саралаудың «Бағалау» тәсілі. Сабақта оқушылар жаңа теориялық ақпаратпен танысып, практикалық, талдау, жинақтау, бағалау тапсырмаларын орындау арқылы өз білімдерін толықтыру жоспарланды. Бұл саралаудың «Тапсырма» тәсілі. Сонымен қатар жоспарланған тапсырмаларды орындау барысында оқушының білім дағдысына, деңгейіне қарай қарқыны жылдам және баяу оқушылар кездесуі әбден мүмкін деген болжаммен оқулықта қосымша тапсырмалар беру жоспарланды. Бұл саралаудың «Қарқын» тәсілі. Құндылықтарға баулудағы мақсатымыз: «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбек етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік дағдылары қалыптасады. |