ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1184
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| шығарады. Жандостың кітабының санын анықтау үшін теңдеу құрады. х – 2 = 3 Мұндағы х – Жандостың кітаптары саны. 2 – Әлияға сыйлаған кітап саны. 3 – Әлияға сыйлағаннан кейін Жандостың өзінде қалған кітап саны. Ендеше, Жандоста 5 кітап болған. Ал Әлияның кітабы Жандостың кітап санынан 1-ге артық, демек Әлияда 6 кітап. Жандос Әлияға 2 кітап сыйлады, демек, алғашында Жандоста 5 кітап, Әлияда 4 кітап болған. | 7-тапсырма. Үй тапсырмасында қысқаша жазуға сәйкес есептің мәтінін құрастырады, теңдеу құрып шығағарды. 8-тапсырмада математикалық логикаға берілген есепті шешеді. | | |
Сабақтың соңы | Рефлексиялық-бағалау кезеңі Оқушылардың оқу мақсаттарына жету бойынша сындарлы кері байланыс: «Оқушымен сұхбат».
Рефлексия.
| Жаңа сабақ мазмұнына қатысты шығармашылық, практикалық сұрақтарға жауап береді. | Кері байланыс: «Оқушымен сұхбат». | |
-
сабақ
Бөлім | | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні: | | |
Сынып: | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың | Қалдықты және азайғыш пен азайтқышты табуға берілген есептер |
тақырыбы | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.5.1.1.** Бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу. 2.5.1.8.** Барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу. |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар бір амалмен шығарылатын есептердің шешуін санды өрнектер, қысқаша жазба түрінде модельдейді. Көптеген оқушылар есептің сұрағына жауап беру үшін әріпті өрнек, санды өрнек, теңдеу құрады. Кейбір оқушылар белгісіз азайғышты, азайтқышты табуға берілген есептерді шығару үшін теңдеу құру алгоритмін тұжырымдайды. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі «Домино» ойыны ұйымдастырылады. Жұптық жұмыс. Сұрақтар дайындалады. Әр сұраққа жеке парақшаларға жазылады және олардың жауаптары да жеке парақшаларда көрсетіледі. Жауаптар топтағы барлық оқушыларға бірдей жақсы көрінетіндей үстелдің орта тұсына орналастырылады. Кім тапсырманы бірінші үлгереді, үстелдің ортасында жатқан жауаптардың ішінен дұрыс жауапты тауып алып, сұрақты жабады. Осылай жалғаса береді. 1-сұрақ. 64 пен 4 сандарының айырмасы. 2-сұрақ: 58 санын 2-ге арттыру. 3-сұрақ: 90 санынан 80-ді азайту. 4-сұрақ: 37 санынан 30-ды азайту. 5-сұрақ: 70 және 30 сандарының қосындысы. 6-сұрақ: 89 санын 9-ға кеміту. | Ойын шарты негізінде сұрақтарға жауап іздейді, яғни дайын жауаптардың ішінен дұрыс жауапты табады. | Оқушылар білімі бағаланады. | Сұрақтар мен жауаптары жазылған «домино» карточкалар. |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Жаңа білімді меңгеру. Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма. Кестемен жұмыс жасай отырып, белгісіз азайғыш пен азайтқышты табу білімін пысықтайды. 2-тапсырмада төмендегідей жадынаманы | Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада белгісіз азайғыш пен азайтқышты анықтайды. | Кері байланыс: «Оқушымен диалог- сұхбат». | |
| басшылыққа ала отырып, есептің шешуін сандыөрнектіңкөмегімен жазып шығарады.
Шығармашылықсұрақтар: – Қалдықты табуға берілген және қосындыны табуға берілген есепті шығару жолдарының ұқсастығы мен айырмашылығы неде? Қосындыны табуға берілген есеп пен қалдықты табуға берілген есепті шығару жолының айырмашылығы:
Ортақ: есептің шарты, сұрағы, шешуі, жауабы болады. 3-тапсырмада есептің кесте түріндегі моделін пайдаланып, есептің сұрағына жауап беретін әріпті өрнек құрады. Айырманың мәнін табу, белгісіз азайғыш пен азайтқышты табу білімін қолдана отырып, b – 17; 8 + а; 25 – х түріндегі әріпті өрнектер жазады, оқиды. – Белгісіз азайтқышты (азайғышты) табу үшін қандай амал қолдандың? |
| Қалыптастырушы бағалау: «Смайлик». Кері байланыс: «Дос пікірі». | Оқулық CD диск Көрнекі кестелер: «Қосу мен азайтуға берілген жай есептерді модельдеу және шығару». №14 кесте . Слайдтар: қосу мен азайтуға берілген жай есептердің көрнекі модельдерінің түрлері. |
| 4-тапсырмада есептің шешуін теңдеу түрінде жазады. Ертегі кітабы – 25, сыйлаған кітап саны – белгісіз (х), қалған кітап саны – 8; Ендеше 25 – х = 8 түріндегі теңдеу құрылады. Мұндағы: 25 – азайғыш, х – белгісіз азайтқыш, 8 – айырманың мәні. – Белгісіз азайтқышты қандай амалмен табасың? Тұжырым ұсын.
Теңдеу құру үлгісі. Теңдеуқұруалгоритмінбасшылыққаалады:
53 – х = 45 және х – 8 = 45 түріндегі теңдеу құрады, шешеді. Мысалы, 53 – х = 45 теңдеуін шешейік. 1-қадам– теңдеуді оқу:
|
| 6-тапсырма. Критерий:
| Есепті кесте, қысқаша жазу, теңдеу, өрнек түрінде модельдеп жазған үлгі кесте . |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |
| |