ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 07.12.2023

Просмотров: 1189

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.









4) «Азайғыш 53 және азайтқыш икс, айырманың мәні 45». 2-қадам – амалдардың компоненттері арасындағы байланыс жайлы ережені таңдау және оны шешу үшін пайдалану.

х – белгісіз қосылғыш (белгісіз қосылғыш x-ті табу үшін қосындының мәнінен белгілі қосылғышты кемітеміз) ; х = 53 – 45

  1. қадам амалдың белгісіз компонентін табу:

  2. қадам теңдеудің шешуін жазу: x= 8.

  3. қадам – тексеру, берілген теңдеудегі х-тің орнына табылған 8 санын қоямыз және қосу амалын орындаймыз:

53 – 8 = 45.

Теңдеудің оң жақ және сол жақ бөліктерінің мәндерін салыстырамыз.

53 – 8 = 45

45 = 45 – тура теңдік.

  1. тапсырмада үй жұмысы түсіндіріледі. Қысқаша жазуға сәйкес есептің мәтінін құрастыруы және

х – 28 = 14 түрінде теңдеу құрып, түбірін табуы тиіс.

  1. тапсырма. Бағытталған сызықтармен қозғала отырып, «Кітап – білім бұлағы, білім – өмір шырағы» деген мақалды оқиды. Оның мән-

мағынасын түсіндіреді.


Үй жұмысы қысқаша жазуға сәйкес есептің мәтінін құрастырады, теңдеу құрады.

8-тапсырмада бағытталған сызықтармен қозғала отырып, мақалды оқиды, мағынасын

түсіндіреді.







Сабақтың соңы

Рефлексиялық-бағалау кезеңі

«Математикалық диктант» түрінде алынады, нәтижесі жұптық тексеру әдісімен тексеріледі.

  1. 52 және 41 сандарының қосындысы.

  2. 80 және 22 сандарының айырмасы.

  3. 76 санын 11-ге арттыру.

  4. 93 санын 2-ге кеміту.

  5. 54 және 43 сандарының қосындысы.

  6. 87 және 20 сандарының айырмасы.

  7. 37-ні 12-ге арттыру.

  8. 95-ті 72-ге кеміту.

1

2

3

4

5

6

7

8

Оқушылар еңбегі жазбаша түрде бағаланады.









Дүйсенб і

Сәрсенб і

Жұма

Сенбі

Алмат



+





Жандос

+










Әлима






+



Самал









+























































































Қосымша шығармашылық тапсырма. Алмат, Жандос, Әлима және Самал – меніңдостарым. Олар дүйсенбі, сәрсенбі, жұма жәнесенбікүндерікітапханаданкітапалуғабарды.

Алматкітапханағадүйсенбі күніде,жұма,сенбікүні де барған жоқ. Әлима мен Самал дүйсенбікүні барғанжоқ. Әлимасенбікүні барғанжоқ.

Балалардың әрқайсысы кітапханаға қай күнібарды?

Мәтін мазмұнымен мұқият танысу.

  1. Балалардың есімдері мен апта күндерін кестеге түсіру.

  2. Белгілі деректерді кестеде белгілеу. 5)



Алмат кітапханаға дүйсенбі күні де, жұма, сенбі күні де бармағаны белгілі, демек, кестеге Алматтың есімі мен апта күндері жазылған бағанға «●» белгісін қою. Әлима мен Самалдың дүйсенбі күні бармағаны белгілі, ендеше Әлима мен Самалдың есімдері мен осы апта күндері жазылған бағанға да «●» қоямыз. Әлима сенбі күні бармады, «●» белгілейміз. Кестені зерттеу. Демек, Алмат сәрсенбі күні барған, кестеге «+» қоямыз. Әлима жұма күні, ал Самал сенбіде барған, белгі қойылады. Жандос дүйсенбі күні барған.

Рефлексия: «Оқушымен диалог-сұхбат» әдісі.

Мұғалім оқушылармен диалог-сұхбат құрады.

Бүгінгісабақтане үйрендің?

Әр оқушы жауабын жазады.
Оқушымен диалог-сұхбат құрады.


Рефлексия:

«Оқушымен диалог- сұхбат» әдісі.

Мұғалім оқушылармен диалог-сұхбат құрады.





    1. сабақ




Сабақтың тақырыбы

Санды бірнеше бірлікке арттыруға және кемітуге берілген есептер

Оқу бағдарлама- сына сәйкес

оқыту мақсаттары

2.5.1.1.** Бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу.

2.5.1.8.** Барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар бір амалмен шығарылатын есептерді қысқаша жазу, сызба түрінде модельдейді.

Көптеген оқушылар санды бірнеше бірлікке арттыруға және кемітуге берілген есепті түрлі нұсқада модельдеп шығарады.

Кейбір оқушылар санды бірнеше бірлікке арттыруға, кемітуге берілген есептерді шығару үшін өздігінен сызба, қысқаша жазу, теңдеу түрінде шығарады, түсіндіреді.




Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі

1-тапсырма Кестеде берілген сандарды 3-ке арттыра, 8-ге кеміте отырып, ондықтан аттап ауызша қосу, азайту тәсілдерін қолданады. Берілген ...сандарды 3-ке арттыру,

демек ...сандарына 3-ті қосу, берілген ... сандарды 8-ге кеміту, демек ... сандарынан 8-ді азайту.

1-тапсырмада бір таңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін пайдаланады, ондықтан аттап ауызша

қосу, азайту тәсілдерін қолданады.

Кері байланыс: сұрақтарға дұрыс жауап берген оқушылар еңбегі мадақталады.




Сабақтың ортасы

Операционалдық-танымдық кезеңі

Жаңа білімді меңгеру. Оқулықпен жұмыс.

1–6 аралығындағы тапсырмалар оқушыларды есепті әртүрлі модельдеу, есептің шешуін түрлі модельдермен жазу сауаттылығын меңгертуге бағытталған.

2-тапсырмада графикалық модельді пайдаланып, есепті шығарады.

Есептердің шарттарын, сұрақтарын, шешулері мен

жауаптарын салыстырып, олардың қандай ұқсастығы,

Оқулықпен жұмыс.

2-тапсырманы орындау барысында есепті талдай отырып, шешуін түрлі модельдермен жазады: өрнек құру, теңдеу құру, сурет салу, сызба түрінде жазады.

Жай есепті шығаруда басшылыққа алады:

  1. мәтінді түсініп оқу;

  2. мәтіннен есептің шартын

  1. тапсырма. Қалыптастырушы бағалау



  1. тапсырма. Қалыптастырушы бағалау:

«Өз ойыңды білдір».

Оқулық. CD диск




айырмашылығы бар екенін зерттейді.
















тапсырма

– тапсырма










Шарты

Менде 12 бетбелгі бар, ал

Досымда 10 бетбелгі,













досымда менен 2-еуі кем

ал менде одан 2-еуі













бетбелгі бар.

артық бетбелгі бар.










Сұрағы

Досымда неше бетбелгі

Менде неше бетбелгі




















бар?

бар?

бөліп алу. Бұл бізге

белгілі мәліметтер;

  1. мәтіннен есептің сұрағын бөліп алу. Бұл – бізден сұралатын мәлімет;

  2. амалды таңдау, негіздеу;

  3. есептің шешуін жазу;

  4. есептің жауабын тұжырымдау.




  1. тапсырмада есептің шешуін әріпті өрнек түрінде жазады.

  2. тапсырмада сызбаны пайдаланып, санды бірнеше бірлікке арттыруға берілген есепті шығарады.

3–4-тапсырмалар. Қалыптастырушы бағалау:

«Бес саусақ» әдісі. Оқушылар өздерінің үйренгенін талдауға, өз әрекетіне баға беруге дағдыландыру мақсатында орындалады.


Көрнекі кестелер:

«Қосу мен азайтуға берілген жай есептерді модельдеу және шығару».

№15 кесте

Шешуі

12 – 2 = 10

10 + 2 = 12

Жауабы

Досымда 10 бетбелгі бар.

Менде 12 бетбелгі бар.

Есептердің мазмұны ұқсас.

Бірінші есепте «2-еуі артық», екінші есепте «2-еуі кем».

Есептердің сұрағы әртүрлі.

Бірінші есепте азайту амалымен өрнек құрылды, екінші есепте

қосу амалымен өрнек құрылды.

Есептердің жауаптары әртүрлі.

3-тапсырмада есеп мәтінін түсіне отырып, есептің

сұрағына жауап беру үшін әріпті өрнек құрастыру

дағдысын жетілдіреді.

Ш: 37 + а;

4-тапсырма.

Мәтінді оқу, шартын, сұрағын, белгілі мәліметтерді, есептің ізделінді белгісізін бөлу, белгілі мен белгісіздің арасындағы байланысты анықтау әрекеті жүзеге асады. Мәтінді оқиды, сызбаны пайдаланады.

  • Есепте не жайлы айтылған?

  • Есепте дәптер жайлы айтылған.

  • Торкөз дәптер туралы не білеміз?

  • Торкөз дәптер саны 29 екенін білеміз.

  • Жолды дәптер жайлы не білеміз?

  • Жолды дәптердің торкөз дәптерге қарағанда 16-сы артық.

  • Есепте не сұралады?

  • Жолды дәптер саны сұралады.

  • Есептің сұрағына жауап беруге бола ма? Қандай амал орындаймыз?

  • Есептің сұрағына жауап беру үшін қосу амалын қолданамыз.

  • Қандай өрнек құрдың?

  • 29 + 16 өрнегін құрдым.

  • Есептің шешуін теңдік түрінде жазады және есептің жауабын қысқаша түрде жазады.

Ш: 29 +16 = 45.

Ж: Әсетте 45 жолды дәптер бар.








5-тапсырмада жадынаманы басшылыққа ала отырып, санды бірнеше бірлікке кемітуге берілген есепті шығарады:

  1. Мәтінді оқу. Мәтін мазмұны оқу құралдары туралы.

  2. Мәтіннен есептің шартын бөліп алу.

(Әсеттің 45 жолды дәптері бар, ал торкөз дәптерлерінің саны одан 16-сы кем. Бұл біздің білетініміз)

  1. Мәтіннен есептің сұрағын бөліп ал. (Әсеттің неше торкөз дәптері бар?) Бұл біздің білуіміз қажет нәрсе.

  2. Амалды таңда және негіздеп бер. (45 – 16) 5) Шешуін жаз. (45 – 16 = 29)

6) Жауабын анықта және жаз. (Әсеттің 29 торкөз дәптері бар.)

Оқушы білуі тиіс:

  • бірінші есепте белгілі болған сан екіншісінде белгісізге айналып, бірінші есептегі белгісіз сан екіншісінде белгілі болатын есептер – кері есептер деп аталатынын;

  • бірінші есепте айырма арқылы жазылған саннан екінші есептегі қосынды арқылы жазылған теңдікті алуға болатынын;

  • кері есеп құрастыру үшін есептің шарты мен сұрағының орны ауыстырылатынын;

  • қосуға берілген есепке кері есептер азайту арқылы құрылатынын;

  • ал азайтуға берілген есепке қосу арқылы да, азайту арқылы да құрылатынын.

  • Бір есепке бірнеше кері есептер құрастыруға болатынын. Есептің сызбасын салуға ұсынылған үй тапсырмасы қысқаша жазбаны пайдаланып, есептің шешуін санды өрнек немесе теңдеу арқылы құрады, оның мәнін тауып, есептің жауабын жазады.

7-тапсырмада ойнай отырып, әр баланың оқу құралын анықтау үшін 100 көлеміндегі сандардың қосындысын, айырмасын есептейді.

«Температураны өлшеу» әдісі оқушылардың тапсырманы дұрыс орындап жатқандықтарын тексеруге қолданылады.

  1. тапсырмада қысқаша жазуды пайдаланып, санды бірнеше бірлікке кемітуге берілген есепті шығарады. 4 және 5-есептердің шартын, сұрағын, шешуін, жауабын салыстыру негізінде бұл есептердің кері есептер болатынын түсінеді.



Үйге берілген

  1. тапсырмада есептің шешуін санды өрнек немесе теңдеу құрады, оның мәнін тауып, есептің жауабын жазады.

  2. тапсырмада

100 көлеміндегі сандардың қосындысын, айырмасын есептейді.

5-тапсырма.

Критерий:

  • бір амалмен шығарылатын есептерді модельдеуді және шығаруды біледі. Олардың шешуі мен жауабын жазып үйренуге дағдыланады. Дескриптор:

  • қысқаша жазуға сәйкес есептің мәтінін құрады;

  • есептің шешуін өрнек түрінде жазады;

  • есептің шешуін теңдеу түрінде жазады.


7-тапсырма.

Дескриптор:

  • 100 көлеміндегі сандарды қосу және азайту амалдарын

орындайды.


Графикалық модель, тірек сызбалар, қысқаша жазба үлгілері, кесте.