ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 07.12.2023
Просмотров: 1192
Скачиваний: 2
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| | № | Сұрақтар | Жауаптар | | | білік, дағдысын, яғни нақты мәліметті, белгілі бір материалды білу деңгейін анықтау үшін қалыптастырушы бағалау стратегиясы. Бұл таңдауға берілетін тест үлгісі: дұрыс жауаптан тұрады. | Тест парақшасы (әр оқушыға дайындалған). |
1 | 6-дан 2-ге артық санды тап. | А) 4 Б) 8 С) 9 Д) 10 | ||||||
2 | 17-ден 6-ға кем санды тап. | А) 12 Б) 14 С) 23 Д) 11 | ||||||
3 | Есептің шешуін таңда. Анардың 6 кітап, алЖанарда 3 кітап бар.Жанарға қарағандаАнардыңкітабының нешеуіартық? | А) 6 – 3 = 3 (к.) Б) 6 + 3 = 9 (к.) С) 6 – 1 = 5 (к.) Д) 3 + 3 = 6 (к.) | ||||||
5 | Есептің шешуін таңда. Атасы 80 жаста,алнемересі20жаста. Немересіатасынаннешежаскіші? | А) 80 – 20 = 60 (ж.) Б) 60 + 20 = 80 (ж.) С) 80 – 60 = 20 (ж.) Д) 80 + 20 = 100 (ж.) | ||||||
Әр оқушы тест жұмыстарын орындап болып, жанындағы оқушымен парақшасын алмастырады. Тест жауаптары экранға шығарылады. Оқушылар бір-бірін тексереді. Рефлексия: «Алма» (қызыл және жасыл түсті алманың суреттері ұсынылады).
Ал жасыл алманы кімдер таңдады екен? (Жасыл алманы таңдаған балаға өзіне қиындық тудырып жатқан тапсырмаларды түсінуге дер кезінде көмектесу.) |
-
сабақ
Орындалатын қадамдар:
1В САНДАРМЕН АМАЛДАР ОРЫНДАУ. ЕСЕПТЕР ӨЗІҢДІ ТЕКСЕР!
-
1В бөлімі бойынша жиынтық жұмыс өткізуге дайындау. -
Жұмыстың мақсаты және оны орындау ережесі түсіндіріледі. -
Тапсырмаларды орындау барысында біліміңді пайдалана алдың ба? Мақсатыңа жеттің бе? Тексер.
ШАМАЛАР ЖӘНЕ ОЛАРДЫҢ ӨЛШЕМ БІРЛІКТЕРІ
-
сабақ
Бөлім | 1С Шамалар және олардың өлшем бірліктері | |
Педагогтің аты-жөні | | |
Күні | | |
Сынып | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ұзындық. Ұзындықтың өлшем бірліктері | |
Оқу бағдарлама- сына сәйкес оқыту мақсаттары | 2.1.3.2.** Ұзындық (м)/масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу. 2.1.3.4.** Ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру. | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар ұзындықтың өлшем бірлігі – метрді біледі. Ұзындықтың өлшем бірліктерін түрлендіруді, салыстыруды, мәндерін қосуды және азайтуды үйренеді. Көптеген оқушылар ұзындық бірліктерінің арасындағы байланысты түсінеді, қолданады. Кейбір оқушылар шығармашылыққа берілген тапсырмаларды орындайды, түсіндіреді. Түрлі дерек көздерінен ежелгі өлшем бірліктері мен олардың қатынастары туралы біледі. |
Сабақтың кезеңі/уақыт | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Кіріспе-қызықтырушылық кезеңі Практикалық жұмыстар ұйымдастырылады. Заттарды ұзындығына қарай салыстыру және нәтижесін ұзындықтары бойынша бірдей және | Заттардың ұзындығын беттестіру және тұстастыру, «көз мөлшерімен» салыстыру | Кері байланыс: «Көршіңе бір сөз таңда». Әр бала өзінің жанында отырған баланың бүгінгі | Ұзындықты өлшеу мен салыстыруды көрсететін суреттер. |
| әртүрлі, ұзын және қысқа, биік және аласа, ұзындықтың мәні ... см-ге тең деген сияқты сөздер арқылы айту.
Практикалық әрекет арқылы жолақтың бойымен саусақты жүргізе отырып, заттың бойлылық қасиеті болатынын анықтау.
| әрекеті орындалады. | еңбегі, іс-әрекеті туралы бір ауыз жақсы сөз, мадақтама айтады.
| https://bilimland.kz/ kk/subject/matemati ka/2-synyp/metr- uzyndyq-olshem- birligi?mid=eaabf1e0 -9ee4-11e9-a361- 1f1ed251dcfe Таяқшалар, өлшем қағаздары, алақан (қима қағаздан жасалған). |
Сабақтың ортасы | Операционалдық-танымдық кезеңі Оқулықпен жұмыс. Жаңа білімді меңгеру оқулықтағы 1-тапсырманы қарастырудан басталады. Оқулықта берілген сұрақтарға жауап беру үшін заттардың ұзындықтарын өлшеу қажеттілігі туындайды.
| Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырмада суреттерді зерттейді, сұрақтарға жауап береді. | Қалыптастырушы бағалау. Мұғалімнің қолдау сөздері . | Оқулық 1 см-лік жолақша; 1 дм-лік таспабау. https://bilimland.kz/ kk/subject/matemati ka/2-synyp/metr- |
| – Егер таңдап алған өлшеуіш (1 дм) таспабаудың бойына 10 рет салынса, оның ұзындығы қандай? Бұл неше дециметр? Неше сантиметр? 4) Ұзындықтың жаңа өлшем бірлігі – метрмен танысады. 10 дециметр ұзындықтың жаңа өлшем бірлігі 1 метрді құрайды. Сонда 1 метрде 10 дециметр бар. 2-тапсырмада ұзындық өлшем бірліктерін салыстыру, түрлендіру, практикалық әрекеттері орындалады, қорытындыланады. Оқушылардың әртекті шамалар арасында арифметикалық амалдар да, салыстырулар да жүргізілмейтінін, шамаларды бірдей бірлікке келтіріп алып, содан кейін ғана амалдар орындауға, салыстырулар орындауға болатынын түсінгендері маңызды. а) Мысалы, 39 см-ді дециметр және сантиметрмен өрнектейік. 39 см = 3 дм 9 см; ә) 4 дм 8 см мен 48 см-ді салыстыр. Мына үлгіде орында: – Кіші өлшем бірліктерді үлкен өлшем бірліктеріне өрнекте және салыстыр: 4 дм 8 см * 48 см салыстыру үшін (оң жағына назараудар) 48 см = 40 см + 8 см = 4 дм 8 см Демек, 4 дм 8 см = 4 дм 8 см – Үлкен өлшем бірліктерді кіші өлшем бірліктеріне өрнекте және салыстыр: 4 дм 8 см * 48 см салыстыру үшін (сол жағына назар аудар) 4 дм 8 см = 48 см Демек, 48 см = 48 см Ойсергек: «Теңіздегі капитан». «Теңіздегі капитан» дегенде, қозғалысқа түседі. «Суға адам батты» дегенде, орталарына бір оқушыны алып шеңбер жасап тұрады. | 2-тапсырмада ұзындық өлшем бірліктерін салыстыру, түрлендіру, практикалық әрекеттері орындалады, қорытындыланады. Қимылды жаттығу орындайды. | 2-тапсырма. Критерий:
Дескриптор:
| uzyndyq-olshem- birligi?mid=eaabf1e0 -9ee4-11e9-a361- 1f1ed251dcfe Ұзындығы болатын нақты заттар. Ұзындықты өлшеу құралдары. «Өлшем бірліктері» көрнекі кестелері. «Ұзындық өлшем бірліктері» – кесте. Тірек сызбалар. CD диск Көрнекі кестелер. |
| «Түскі ас» дегенде, 4 оқушыдан бірігіп, тамақ ішу сәтін бейнелейді. «Еден жуатын адам» дегенде, жұптасып қимылдайды. 3-тапсырмада айырмалық салыстыруға есеп шығарады.
Талдау барысында білім алушылар есепті оқып, есепте берілген 62 км – спортзалдағы жүгіру жолының ұзындығын, ал 91 м – стадионның ұзындығын білдіретінін түсінеді. Табуға берілген белгісіз мәліметті бейнелеу үшін сұрақ белгісі, бағдар сызығының (стрелка) жазу үлгісі көрнекі түрде пысықталады. Бір санның екінші саннан нешеуі артық немесе нешеуі кем екенін білу үшін көп саннан аз санды азайту керек екенін түсінулері және есепті шығару барысында қолдана білгені маңызды. 62 мен 91 91 – 62 = 29 62 саны 91 -ден 29-ға кем, ал 91 саны 62-ден 29-ға артық. Оқушылар айырманың мәні үлкен сан кішісінен қанша артық және кішісі үлкенінен қанша кем екенін | 3-тапсырмада айырмалық салыстыруға есеп шығарады:
| Мұғалімнің оқушылармен кері байланысы: «Мадақтама». Тапсырмаларды белсенді орындаған, орындауда талпынған, өз ойларын жеткізген балалар еңбегі және ұтымды жауаптары-мен, ойлау дағдылары мен ерекшеленген балалар еңбегі мадақталады. (Бала- ларға таратылады.) | |