ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 884

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




  1. Сезімге толы сөйлем.

  2. Синоним.

Үй тапсырмасы. 3-жаттығу. Білім, еңбек, достық жайлы мақал-мәтелдер жинастыру тапсырылады.




  1. Шығарады, оқиды, жақсы көреді.

  2. Мен қызықты ертегілерді жақсы көремін.

  3. Ауыз әдебиеті.







Рефлексия. «Ашық микрофон» арқылы оқушылар бір-бірін бағалайды.

Сабаққа, бір-бірінің іс-әрекеті- не кері байланыс береді.

«Ашық микро- фон» әдісі

Кері бай- ланыс тақ- тайшасы


371



103–104-сабақтар


Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бақылау диктанты

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу;

2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп бел- гісі) қою

Сабақтың мақсаты

Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жа- зады. Сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қойып, сауатты жазуға дағдыланады.



372



Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал қалып- тастыру.

«Шаттық шеңберіне» тұру. Қуанамын мен де, Қуанасың сен де, Қуанайық, достарым, Арайлап атқан күнге.

Балалар, көңіл күйлерің қалай? Егер жақ- сы болса, қол шапалақтаймыз.

Барлығы дауыстап бірге айтады.

«Қол шапа- лақтау» әдісі

Танысты- рылым

Ортасы

(35 мин)

«Миға шабуыл» әдісі.

Сұрақтар:

  • Балалар, жеті аталарыңды білесіңдер ме? Үйде ата-әжелерің, әке-аналарың жеті атала- рың туралы, шежіре, ата-бабаларың жайлы айта ма?


«Жеті ата» туралы бейнежазбаны көрсете отырып, шежіре тақырыбына тоқталады. Жазылымға дайындық

Шежіредеген сөздің айтылуы да, жазылуы да бірдей екеніне назарларын аударту.

  • Ендеше, қазір сендер «Шежіре» деген тақырыпта диктант жазасыңдар. Оқушы- ларға сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Жазылым кезеңі

Мұғалім мәтінді бір орында тұрып оқиды. Мәтінді дауыстап, асықпай оқып шығады. Сосын оқушылардан мәтінде кездескен

Сұрақтарға өздері білетін мәліметтерді пайдаланып жа- уап береді. Сабақтың тақы- рыбы мен мақсатын айқын- дауға ынталанады.

Интербелсенді тақтаға назар аударып, «Жеті ата» бейне- жазбасын көреді.
Күннің реті Диктант Шежіре

Шежіре араб сөзі. Қазақ- ша «ағаштың бұтағы» деген мағынаны білдіреді. Адам өзінің тегін жеті атасына дейін білуі керек. Сондықтан әр бала жеті атасын кішкен-


ҚБ. «Отша- шу» арқылы бағалау.


https:// youtu.be/ wqoLGU TD0QY

Қазақ тілі, Диктант- тар жи- нағы,





мағынасы түсініксіз сөздер жайлы сұрайды. Оқушы жауаптарынан соң, сөздік жұмы- сы жүргізіледі. Жазылуы қиын сөз болған жағдайда тақтаға жазып қоюға болады.

Мұғалім сөйлемді толық оқып береді. Содан кейін сөйлемнің алғашқы сөзінен бастап сөзді бір рет қана оқиды (бірсөздіекінемесебірнешеретқайталауғаболмайды). Сөйлем аяқталған соң, балалардың жазып үлгер- ген, үлгермегенін тексеру үшін сөйлемді

бір рет қайта оқиды. Тыныс белгісі қойы- латынын хабарламайды. Сөйлемұғымының ережесі оқушыларға таныс болғандықтан, мұғалімнің дауыс ырғағынан байқап, тыныс белгісін өздері қойып отырулары қажет.

Егер кейбір тыныс белгілері өтілмеген ере- жеге сәйкес келсе, мұғалім ескертіп айтады. Мәтін аяқталғаннан кейін, басынан бастап толық бір рет оқып шығады. Мұнда оқушы- лар өздерінің жазған жұмыстарын тексеруге мүмкіндік алады.

Бағалау критерийі:

  1. Тыңдаған мәтінді есте сақтап жазады.

  2. Пунктуациялық, орфографиялық қате- лерді мұғалімнің көмегімен түзетеді.

Дескриптор:

  • азатжолды сақтап жазады;

  • жазу каллиграфиясын сақтайды;

  • пунктуациялық қателер жібермейді;

  • тасымалдау ережесін сақтайды;

  • орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен түзетеді.

тай кезінен жаттап өсуі тиіс. (27 сөз)
Түсіндірілетінсөздер:жетіата.

Мәтінді екінші рет тыңдай- ды. Сөйлемді жеке-жеке тыңдап жазады. Сөйлемді бас әріптен бастап жазады. Тиісті тыныс белгілерін қо- йып жазады.

Бағалау кри- терийлері:

1. Азатжол- дан бастап жазуды біледі

1 балл.

  1. Жазу кал- лиграфиясы талапқа сай 1 балл.

  2. Тыныс бел- гісінен қате жібермейді – 2 балл.

  3. Ешбір қа- тесі жоқ

6 балл.

Егер 1–2 қате болса

3 балл.

3–4 қате бол- са 2 балл. 5–6 қате бол- са – 1 балл. 6 қатеден жоғары

0 балл.

2-сынып,

«Ата-

мұра», 2022



373




374



Соңы

(5 мин)

Бекіту

Мұғалім қалған сабақ уақытын қосымша жұ- мыстар ұйымдастыру арқылы жүргізеді.

Үй тапсырмасы. Жеті атасын дәптерге жа- зып, жаттап келу тапсырылады.

104-сабақта қатемен жұмыс жүргізіледі және білімді тиянақтау үшін тапсырмаларды

орындайды.

Мұғалім ұсынған қосымша тапсырмалармен жұмыс істейді.







Рефлексия.

«Отшашу» әдісі арқылы бүгінгі жасаған жұ- мыстары үшін кері байланыс береді.

Сабаққа, бір-бірінің іс-әре- кетіне кері байланыс береді.

«Отшашу» әдісі







105-сабақ





Бөлім:

Қоршаған орта

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Етістік

Оқу бағдар- ламасына сәйкес оқы- ту мақсат- тары

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.3.1.1 мұғалімнің көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтін- дерін құрап жазу;

2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату;

2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау

Сабақтың мақсаты

Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Мұғалімнің көмегімен сюжетті суреттер арқылы шағын әңгімелеу мәтіндерін құрап жазады. Сөз таптарын, етістікті ажырата- ды. Мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату. Көз, құлақ, қол, аяқтың қандай қызмет атқаратынын айтады.

Оқушылар мұғалімнің сөзін қызығушылықпен тыңдап, сұрақтарға жауап береді.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

Танысты- рылым

Ортасы

(35 мин)

«Жер-Ана» туралы бейнежазба көрсетіледі.

«Тез тауып, бөгелмей айт» ойыны арқылы мұғалім сұрақ қою үшін табиғат құбылыс- тарына байланысты жауаптарды тақтаға жазады. Сол сөздер бойынша оқушылар топқа бөлініп отырады.

  1. топ:«Жел».

  2. топ:«Күн».

  3. топ:«Қақпашы».

  4. топ:«Жаңбыр».

  5. топ:«Найзағай».

Жел соқты. Күн шықты. Жаңбыр жауды. Найзағай жарқылдады.

1-жаттығу. Суретпен жұмыс ұйымдастыры- лады.

  • Суреттерден көктемнің қандай белгілерін байқадың?

  • Балалар не істеді? Балалардың іс-қимы- лын білдіретін сөздерді ата.

  • Бұл сөздер қандай сұраққа жауап береді? Қай сөз табына жатады?

Сұрақтарға жауап алу.

Дескриптор:

  • суреттерге мұқият назар аударады;

  • берілген сұрақтарға жауап береді;

  • қимыл атауларын білдіретін сөздерді атайды;

Бейнежазбаны тірек сөздерді белгілеу мақсатымен қайта көреді. Керекті тұстарына тоқталады.

Талқылайды.

Жер-Ана туралы білетіндерін айтып, бейнежазба мазмұны бойынша өз ойларын білдіреді. Сөздерді кезекпен айта оты- рып, топқа бөлінеді.


Сурет бойынша әңгіме құрасты- рады. Сұрақтарға жауап береді. Өздеріне ұнаған суретпен мәтін құрастырып жазады. Қимыл- ды білдіретін сөздердің астын сызады.

ҚБ.

«Отшашу» арқылы бағалау.

«Бас бар- мақ» әдісі арқылы бағалайды.

https://www. youtube.com/ watch?v= 5mIoV NWYyFA

Табиғат құбылыс- тарының дыбысын тыңдау.