ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.12.2023

Просмотров: 859

Скачиваний: 2

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.


59-сабақ


Бөлім:

Менің туған өлкем

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлемдегі сөздердің байланысы

Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары

2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау;

2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау;

2.4.2.6 сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу;




2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу

Сабақтың мақсаты

Мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжайды. Тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрайды. Сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табады. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ мақсатын хабарлау.

Сыныптың оқу әрекетіне

қызығушылығын ояту.







Ортасы

(35 мин)

34-жаттығу. Мәтін тақырыбы бойынша мазмұнын болжайды. Мәтінді мәнерлеп оқиды.

Оқушылардың оқу рефлексиясын дамытуға бағытталған «Аквариум» стратегиясы бойынша сынып екі топқа бірігеді. Сұраққа жауап беретін топ шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын топ оларды қоршап тұрады. Ол үшін, алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.

Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасайды. Әрі қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Сол арқылы мәтіннің негізгі ойын анықтайды. Мұғалім оқушылардың іс- әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады.

Қосқыранныңекіжердеұясыбарсөйлемін көшіріп жазып, сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен көрсетеді.

Мәтіннің тақырыбы мен сурет бойынша мазмұнын болжайды. Мәтіннің негізгі ойын анықтайды.

Сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен сызып көрсетеді.

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Оқулық, сурет



225

15–6937




226






Сөйлемдегі сөздердің байланысын сұрақ қою арқылы тауып, талдау жасайды. Қатені табу және түзету жұмыстарын жүргізеді.


  1. жаттығу. Оқушылардың топтық жұмысы ұйымдастырылады. Берілген тірек сөздердің көмегімен «Қысқы ойын» тақырыбына әңгіме құрастырады.

Жұмыстарын «Автор орындығы» стратегиясы бойынша топта жариялайды.

«Менің сөзім» стратегиясы бойынша сабаққа рефлексия жасайды.

Сыныптағы бір оқушы оқушылардың топтық жұмысы туралы өз көзқарасын білдіреді. Тақырыптың ашылуы, тірек сөздерді орынды қолдана алуына талдау жасайды.

Айтып болған соң, басқа бір оқушының атын атайды. Сөзді сол оқушы жалғастырып, сабаққа рефлексия жасайды. Оқушылардың бәрі сабақты қорытындылауға осы ретпен қатысады.
Дәптермен жұмыс

  1. жаттығу. Жазба жұмысын орындату үшін алдын ала сайттан «Медеу» мұзайдыны туралы бейнежазба көрсетіледі. Қай жерде қыста ғана емес, күзде де, көктемде де сырғанақ тебуге болатынын айтып, ой бөліседі.

Бейнежазба мазмұны бойынша өз ойын білдіреді. Оқушылардың назары сюжетті

Тірек сөздерді қатыстыра отырып, мәтін құрастырып жазады.

Бейнежазбаны көріп, талдайды.

Сурет пен бейнежазба- дағы ақпаратты қатыстыра отырып, әңгіме құрастырып жазады.

Қолдау көрсету.

Мақтау, мадақтау.

Оқулық


Оқулық, дәптер





суретке аударылады. Суретке қарап әңгімелейді. Коньки тебу үшін қысты күтіп жүру міндетті емес екенін оқушыларға түсіндіріп, себебі айтылады.

Сурет бойынша әңгіме құрастырып жазады. Ол үшін «Бағытталған жазу» стратегиясын басшылыққа алады.

Жұппен жұмыс. Бір-бірінің қатесін тауып, түзетіп, орындалған жұмысты өзара бағалайды.
Дескриптор:

  • бейнежазба мазмұны бойынша ойын білдіреді;

  • сурет және сызба бойынша әңгіме құрастырып жазады;

  • мәтінге ат қояды;

  • сөйлемдегі сөздің байланысын сызбамен сызады.


Дәптермен жұмыс

Дәптердегі шығармашылық тапсырма орындалады. Бүгінгі өтілген сабақта тақырыпты меңгергеніне қаншалықты сенімді болғанын тиісті смайликтерді белгілеу арқылы көрсетеді. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады.

Бірінші тұрған «Сауатты жазу»; екінші тұрған «Көркем жазу» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады.


Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады.

Оқушылар жұмыс дәптерінде берілген тапсырманы орындап, дұрыс жауапты жасыл түсті қарындашпен бояйды.


1 балл
4 балл
1 балл

4 балл


Мақтау, мадақтау.

«Медеу» мұзайдыны туралы бейнебаян https://www. youtube.com/ watch?v= oJie3C2Okgk Сурет

Дескриптор

Жұмыс дәптері, түрлі түсті қарындаштар


227




228







Үй тапсырмасы. 37-жаттығу. Көшіріп жазып, сөйлемдегі сөздердің байланысын сызбамен сызу.










Соңы

(5 мин)

Бекіту. «Бес саусақ» әдісі

Бас бармақ басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балаң үйрек бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмек бердім? Ортан терек ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

Шылдыр шүмек шынайылық. Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

Кішкентай бөбек көңіл күй ахуалы. Мен

өзімді сабақта қалай сезіндім?

Сабақтан алған жаңа ақпаратты, өзі білетін ақпаратты, әлі де талқылауды қажет ететін мәліметті айтады.

Бірін-бірі бағалайды.

Бес саусақ

Рефлексия

  • Менің сабаққа да, өзіме де көңілім толды. Тапсырмаларды өте жақсы орындап, жақсы баға алдым.

  • Сабақ жақсы және қызықты өтті. Сабаққа белсенді қатыстым деп ойлаймын.

  • Сабақтан жақсы ештеңе алған жоқпын.

Ештеңе түсінбедім. Қызық емес.

Сабақтан кейінгі көңіл күйлерін білдіреді.

Себебін түсіндіреді.

Өзін-өзі бағалайды.

Рефлексия




60-сабақ





Бөлім:

Менің туған өлкем

Педагогтің аты-жөні




Күні:




Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Сөйлемдегі сөздердің байланысы

Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары

2.2.1.1 сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау;

2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру;

2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу;

2.4.2.6 сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу

Сабақтың мақсаты

Сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табады. Мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап береді. Сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтайды. Бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

(5 мин)

Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

Сабақ мақсатын хабарлау.

Сыныптың оқу әрекетіне

қызығушылығын ояту.







Ортасы

(35 мин)

38-жаттығу.

Мәтінді мәнерлеп, түсініп оқиды. Мәтін не туралы екенін сұрақ-жауап әдісі арқылы анықтайды. Мәтінге ат қойып, себебін түсіндіріп, дәлелдер келтіреді. Бұған дейін игерген білімдеріне сүйеніп, мәтіннің түрін анықтауына басшылық жасалады. Мәтіннің алғашқы екі сөйлемін көшіріп жазады.

Сөйлемдегі сөздердің байланысын табады.

Мәтінді түсініп оқиды, ат қояды. Мәтіннің түрін анықтайды.

Мәтін мазмұнын анықтауға берілген сұрақтарға жауап береді.


«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Оқулық




Дескриптор:

  • мәтінді мәнерлеп, түсініп оқиды;

  • мәтіндегі негізгі ойды анықтайды;

  • мәтінге ат қояды;

  • мәтіннің түрін анықтайды;


Оқушылардың жұмысы дескриптор бойынша бағаланады.


1 балл

1 балл

  1. балл

  2. балл


Дескриптор