ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 12.12.2023
Просмотров: 509
Скачиваний: 1
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Бөлім | 3-бөлім. Көшпенділер мəдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі. | ||
Cабақ тақырыбы: | 5–6-cабақ. Ұлыстың ұлы күні. | ||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме) | 9.1.1.1 тыңдалатын мəтіндегі фразалар мен дəйексөздерді талқылай отырып, тақырып пен көтерілетін мəселені болжау; 9.5.1.1 ортақ етістің қызметін білу, ауызша жəне жазба жұмыстарда орынды қолдану | ||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: тақырып пен көтерілетін мəселені анықтайды. Көбі: шағын мақала жазады. Кейбірі: тақырып бойынша əңгімеге қатысады. | ||
Бағалау критерийлері | Шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мəселені анықтайды. Сөздерді жазбаша жұмыстарда қолдана отырып, талаптарға сай жазады. | ||
| Пəнге тəн лексика мен терминология: күнтізбе, жиһанкез, жорамал, шаруашылық. | ||
Тілдік бағдар: ортақ етістің қызметін біліп, қажетті жағдайда қолдана білу. | |||
Бастапқы білім | Көшпенділер жайында пікір айтады. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-əрекет | Дерек- көздер | |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жəшіктегі кітаптар». Ортаға əсем безендірілген жəшік əкелінеді. Мұғалім: «Сыртындағы суреттерге қарап, осы жəшіктің ішінде не бар екенін тапқан оқушыға сыйлығымыз бар». «Дұрыс, кітап! Қазір əрқайсысың бір кітаптан алып, 10 минут көлемінде кітапты оқып, қарап шығасыңдар. Содан соң кітапты жұбымызбен ауыстырып, тағы 10 минут оқимыз. Қысқаша қажетті деген мəліметтерді, қызықты ойлар мен кейіпкерлерді өздеріңе түсіріп алуларыңа болады», – дейді. Балалар 20 минут оқып болған соң, бір-біріне осы кітап туралы ойларын жеткізу тапсырылады. Бір-бірін толықтырады. Қызығушылық танытқан кітаптарын үйге оқуға алуларына рұқсат етіледі. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. 1) Аспан денелері мен жұлдыздардың қазақша атаулары қандай? Тапсырма арқылы сабақ тақырыбына болжау жасалады. Дескриптор:
| | |
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату. Ойқозғау. 1-тапсырма. Тапсырманы тыңдайды. 2-тапсырма. Өз ойын жазады. 3-тапсырма. Мəтінді оқиды. | Интербел- сенді тақта Аудиокітап |
|
Тілдік бағдар. Мұғалім ортақ етістің қызметі мен жасалу жолын түсіндіреді.
Сыныптасыңмен сөйлес. Тапсырмаларды орындау барысында «А, В, С» тəсілін қолданады. А – сұрақ қояды. В – жауап береді. С – айтқан жауаптарды бақылайды, толық болмаса толықтырады. Оқушылар топта үшеуден отырады. А – сұрақ қоюшы, В – жауап беруші, С – бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, əңгіме соңында қорытынды береді. Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерде жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды. Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады. Ойсергек. | Суреттер Түрлі түсті қарындаш- тар Постер Бағалау парағы | |||
Сабақтың соңы | «Наурыз қалай тойланады?» Сауал төңірегінде топтық жұмыс орындалады. Əр топ өз тұжырымдарын сыныпта баяндайды. Ойларын айтады. Дескриптор: – дəстүр жайында ойын айтады. Үй тапсырмасы. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 3-тапсырманы жазбаша орындау беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. Ойтолғаныс | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. | |||
Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
|
Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті | Мектеп: | ||
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | ||
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: | |
Бөлім | 3-бөлім. Көшпенділер мəдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі. | ||
Cабақ тақырыбы: | 7–10-cабақ. Ұлттық құндылық. | ||
Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме) | 9.4.1.1 мəтіндердің жанрлық жəне стильдік ерекшелігін сақтап, шағын мақала жазу; 9.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мəліметтерден қорытынды жасау, өз көзқарасын білдіру. | ||
Сабақ мақсаттары | Барлығы: тақырып пен көтерілетін мəселе бойынша пікірін айтады. Көбі: шағын мақала жазады. Кейбірі: тақырып бойынша əңгімеге қатысады. | ||
Бағалау критерийлері | Шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мəселені анықтайды. Сөздердің мағынасын түсінеді. | ||
Тілдік мақсаттар | Пəнге тəн лексика мен терминология: күнтізбе, жиһанкез, ер-тоқым, шаруашылық. | ||
Тілдік бағдар: ортақ етістің қызметін біліп, қажетті жағдайда қолдана білу. | |||
Бастапқы білім | Көшпенділер жайында пікір айтады. | ||
Сабақ барысы | |||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақта жоспарланған іс-əрекет | Дерек- көздер | |
Сабақтың басы | Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Баяндама». Мұғалім оқушыларға мəтінді оқуға, соңынан оның мазмұнын сурет, сызба түрінде беруді ұсынады. Бұл «шпаргалканы» оқушы оң жағындағы көршісіне береді. Енді əрқайсысы өз көршісінің суреттерін не сызбаларын қолдана отырып, осы мəтін бойынша «баяндама» жасайды. «Баяндама» мазмұнын неғұрлым кең ашып, оны қорғап, ең жақсы өрнекті ұсынған оқушы жеңімпаз болады. Қызығушылықты ояту. Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс. Ойтүрткі. Тақырыпты болжау. 1-тапсырма. Байлық туралы пікірлері тыңдалып, жазылады. 2-тапсырма. Мəтіндерге тақырып береді.Таңдау себептерін түсіндіреді. | |
| Дескриптор:
| |
Сабақтың ортасы | Мағынаны ажырату. Ойқозғау.
10-тапсырма. Қазақстанның байлығы туралы пікіріңді айт. 11-тапсырма. Суреттердегі бұйымдарды ата.
С – бақылаушы рөлін атқарады. Бақылаушы қажетті жерлерін түртіп алып, əңгіме соңында қорытындылайды. Оқушылар осы сұрақтарға жазбаша стикерде жауап береді. Ұсыныс, тілектерін айтады.
19-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер. 22-тапсырма. Айшолпан жайында пікірін жазады. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау. «Бағалау парақтары» негізінде қорытындылайды. Кері байланыс. «Бір сөзбен» əдісі. Оқушылар тапсырманы қалай орындағандарын бір сөзбен айтады. Ойсергек. Мұғалім оқушыларға cабақ тақырыбына қатысты диалог құрғызады. | Интербел- сенді тақта Аудиокітап Суреттер Түрлі түсті қарындаш- тар Постер Бағалау парағы |
Сабақтың соңы | 21-тапсырма орындалады. Ойларын айтады. Дескриптор: – дəстүр жайында ойын айтады. Үй тапсырмасы. Үй тапсырмасы ретінде оқулықтағы 9, 15, | |
| 20-тапсырмаларды жазбаша орындау беріледі. Тапсырманың шарты, қалай орындалу қажеттігі түсіндіріледі. Ойтолғаныс | | |||
Қосымша ақпарат | |||||
Саралау – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? | Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? | Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. | |||
Рефлексия. Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім жəне неліктен? | Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||
| |||||
Жалпы баға Сəтті өткен екі нəрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Қандай екі нəрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді? (Сабақ беру жəне оқытуға қатысты): 1. 2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |
Пəн: Қазақ тілі мен əдебиеті | Мектеп: | |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: | |
Сынып: 9 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Бөлім | 3-бөлім. Көшпенділер мəдениеті. Қазақтың халық күнтізбесі. | |
Cабақ тақырыбы: | 11-сабақ. І. Есенберлин. «Көшпенділер» (1-үзінді). | |
Оқу мақсаттары (оқу бағдарла- масына сілтеме) | 9.1.4.1 орта көлемді прозалық, поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, көтерілген (тұрмыстық, əлеуметтік, қоғамдық) мəселені анықтап, өз пікірін білдіру; 9.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, мəселе бойынша ұсынылған шешімнің артықшылығы мен кемшілік тұстарын салыстыра отырып, өз ойын дəлелдеп жазу. | |
Сабақ мақсаттары | Барлығы: тақырып пен көтерілетін мəселе бойынша пікірін айтады. Көбі: шағын мақала жазады. Кейбірі: тақырып бойынша əңгімеге қатысады. | |
Бағалау критерийлері | Шығармалардағы автордың ойы мен көтерілген мəселені анықтайды, пікірін айтады, эссе жазады. | |
Тілдік мақсаттар | Пəнге тəн лексика мен терминология: көшпенді, тұрмыстық, өсиет, би- шешен, өжет. |