ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 546

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.



45 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Алатау тау атасы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар «Алатау» өлеңінің мазмұнын суретпен салыстырады. Өз ойы мен пікірін айтады. Өлең мазмұны бойынша қойылған нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан табады.

Дамытушылық: оқушылардың өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу дағдылары тереңдейді. Танымдық қызығушылығы артады.

Тәрбиелік: оқушыларды туған жерін қадірлеуге, сүйе білуге баулу.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Таулартуралынебілесің?Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлайды.

(Ұ) «Ойқозғау»әдісі

Таулар туралы білімін ортаға салып, басқалармен бөліседі.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.







Мұғалім оқушылардың сурет бойынша әңгіме құрауын қолдайды. Құрастырылған әңгіме бойынша тақырыпқа жетелейді.

(Т) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар оқулықтағы суретті мұқият қарап, тау, таудағы туризм туралы ой бөліседі. Өз сезімі туралы баяндайды.

Дескрипторы:_сурет_бойынша_әңгіме_құрап_айтады._Оқулық_2.'>Дескрипторы:

сурет бойынша әңгіме құрап айтады.

Оқулық

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың өлеңді мәнерлеп, түсініп оқуына көмектеседі.

Оқу барысында әр шумақтан соң аялдап, мазмұнын

талдатуға болады.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Ақын Ермек Өтетілеуұлының «Алатау» өлеңін түсініп, мәнерлеп оқиды.

Оқу кезінде аялдап, мағынасын талдайды.

Дескрипторы:

өлеңді дауыстап әрі түсініп, мәнерлеп оқиды.
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «рекорд»,

«мәлім, аян» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

рекордүздік жетістік

мәлім,аянбелгілі

Оқушылар осы сөздерді қолданып, сөйлем айтып көреді.




Оқулық




Мұғалім оқушылардың берілген сұрақтарға ойланып, өз ойын дәлелдер келтіре отырып негіздеп айтуына қолдау көрсетеді. Өйткені,себебі, сол себепті деген сөздерді қолдануына бағыт береді.

(Т) «Біліміңді қолдан» айдары

Алматы, апорт, Медеу сөздерініңАлатаумен қандай байланысы бар?Оқушылар өз білімін ортаға салады. Мысалы: Алматы қаласы Алатау тауының етегінде орналасқан. Алатау баурайында өскен апорт алмасы әлемге танымал. Сондықтан Алматы қаласы дегенде ойымызға апорт алмасы мен Медеу мұзайдыны түседі. т.с.с.

Дескрипторы:

мәтін бойынша нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан табады.

Оқулық


Дәптермен жұмыс

Оқушылардың сұрақтарға нақты, толық жауап беруін қадағалайды.

Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.

(Ө) «Сұрақтарға жауап беру» әдісіАқын Бауыржан Жақыптың өлеңіндегі сұраққа жауап жазады.

Медеу мұзайдыныАлатауда МедеудейМұзайдынын көріп пе ең?Конькиіңді байлап ап,Сырғанақтытеуіппеең?

Дескрипторы:

өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың жаңылтпашты жаттап, жаңылмай, жылдам айтуына қолдау көрсетеді.

(Ө) «Жаңылтпаш айт, жаңылма» әдісіЖаңылтпашты жаңылмай айтуға жаттығады. Алатауданешешың бар?

Қаратауда неше шың бар?Алатауда бір мың шың бар,Қаратаудабірмыңшыңбар.

Дескрипторы: жаңылтпашты жаңылмай айтады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың Алатау туралы ойын өз сөзімен еркін айтуына қолдау көрсетеді.

Айтылым, тыңдалым дағдыларын дамытады.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

«Ақынның«Алатаутауатасы»дегенсөзінқалайтүсінесің?»деген сұрақ төңірегінде ойланып, өз ойын топ ішінде айтады.

Осы ойға қатысты басқа оқушылардың пікірін тыңдайды. Өз ойын дәлелдейді.

Дескрипторы:

сипаттау сөздерді айтады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Жаңылтпашты жаттап алу.










46 сабақ


Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жері байдың елі бай

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: «Мұнай теңізі» өлеңін мәнерлеп оқып, мазмұны бойынша нақтылау сұрақтарына жауап береді.

Дамытушылық: ақпаратты жіктей алу, коммуникативтік қарым-қатынас дағдылары артады.

Тәрбиелік: оқушылар саналы да ерікті еңбек адамды бақытқа кенелтеді деген ойды санасына сіңіреді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардың буыннан сөз құрау дағдысын арттырады. Шыққан сөздер арқылы жаңа сабаққа көпірше жасайды.

(Ұ) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіСөздің буындарынан жерасты қазба байлығының атын құрап оқиды.

міртынмұкү алнай міскө

(көмір,мұнай,алтын,күміс)

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.




2. Мағынаны тану

Оқушылардың Фариза Оңғарсынова туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат береді.

Фариза Оңғарсынова (1939 – 2014) – ақын, қоғам қайраткері. Қазіргі Атырау облысы Новобогат ауданының Манаш ауылында дүниеге келген.

Ақын балаларға арнап өлеңдер жазған.










Мұғалім оқушылардың өлеңді мәнерлеп оқуын қадағалайды. Оқу кезінде дауыс ырғағын, нақышын келтіруге бағыттайды.

(Ұ) «Түсініпоқу»әдісі

Фариза Оңғарсынованың «Мұнай теңізі» өлеңін дауыстап, мәнерлеп оқиды. Оқылған өлеңнің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қояды. Бірінші топ сұрақ қояды, екінші топ сол сұраққа жауап береді.

Дескрипторы:

өлеңді дауыстап әрі түсініп, мәнерлеп оқиды.
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі

Оқулық




Мұғалім оқылған өлең мазмұны туралы оқушылардың өз ойын дәлелдермен негіздеп айта алуына қолдау білдіреді.

(Т) – Өлеңде мұнайдың пайдасы туралы неайтылған?

Оқушылар өлең деректерін пайдалана отырып, сұраққа жауап береді.

Дескрипторы: сұраққа дәлел келтіре отырып, жауап береді. ҚБ: «Смайл» әдісі

Оқулық




QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.

«Білгенің жөн» айдары

«Мұнайдың басым бөлігі еліміздің батысөңірінде өндіріледі. Мұнайдың түсі қарақоңыр, өзіне тән иісі бар. Мұнайдан бензин,керосинт.б. алынады».




Оқулық QR-код

Дәптермен жұмыс




(Ө) Мұнайдың сипаты жазылған сөйлемді көшіріп жазады.

«Мұнайдыңтүсіқарақоңыр,өзінетәниісібар».

Дескрипторы: мұнайды сипаттап жазады.

Жұмыс дәптері




Мұғалім оқушылардың суреттегі заттарды қай жерден көргенін айтқызып, не үшін

(Ұ) Суретке қарап, мұнайдан алынатын заттар туралы әңгімелеп, өлеңмен байланыстырады. Мұнай өнімдерінің күнделікті тұрмыстағы маңыздылығын атап

Дескрипторы: шығарманың мазмұны бойынша ой қорытып, байланыстырып айтады.

Оқулық





қолданылатындығына тоқталады.

Оқушылардың оқығаны, көргені бойынша ой қорытып, байланыстырып сөйлей алу дағдысын арттырады.

айтады. Мысалы: мұнайдың қалдығынан пластмасса жасалады. Ал пластмассадан неше түрлі ойыншықтар, тұрмысқа қажетті заттар жасалады. Біздің үйде пластмассадан жасалған шелек және құтылар бар. т.с.с.










Мұғалім оқушылардың мұнайдың маңызын жіктеп айта алуына көңіл бөледі. Білетінін жіктеп, түсіндіре алу дағдысын қалыптастырады.

Саралау: Жұмыс жасау қарқыны: тапсырма біреу, алайда оны орындау үшін әртүрлі уақыт беріледі.

(Т) Оқушылар шағын топтарда мұнайдың маңызы туралы айтады. Бұл жұмысты постер немесе топтастыру түрінде орындатуға да болады. Мысалы:

Мұнай – отын, онсыз өндіріс орындары өзжұмысынтоқтатып,көліктерқозғалыссызқалар еді.

Мұнайтыңайтқыш.Егісдаласындағыдақылдарданмолөнімалуосытыңайтқыштардың сапасына байланысты.т.с.с.

Дескрипторы: тақырыпқа сай мұнайдың маңызын жіктеп айтады.

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың табиғат байлықтарын адам игілігі үшін қолдану жолдарын іздеуіне, сол туралы айтуына ықпал етеді.

(Ө) «Қорытындыла» айдары
«Жері байдың елі бай» деген мақалдың мағынасын түсіндіреді.

Дескрипторы: мақал мағынасын өз сөзімен түсіндіреді.




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Өз үйіндегі мұнайдан жасалған заттарды жазу.