ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 547
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім өзі бірнеше мысал айтып, оқушылардың білгенін еске түсіруіне қолдау | (Ұ) «Оқумен жазуғадаярлық» әдісі Оқушылар қиындыққа тап болған адамды құтқаруға әрекет жасайтын қандай | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау, мадақтау сөздері. | |
| көрсетеді. | жануарларды білетінін айтып, ой бөліседі. | | |
| Сабақтың тақырыбы мен | | | |
| мақсаты хабарланады. | | |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады. | (Т) «Қойындәптер»әдісі Оқушылар оқулықтан ақын Шөмішбай Сариев туралы мәліметтерді оқып, танысады. Қажетті деректерді жазып алады. | | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінді бөлімдерге бөліп оқуына қолдау көрсетеді. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Ынтымақтастық қарым- қатынас түзеді. Ұжымдасып өз ойымен бөлісе алуына, нақтылыққа баулиды. | (Т) «Қаркесегі»әдісі Шөмішбай Сариевтің «Балалық шаққа саяхат» мәтінін мұғалімнің көмегімен бөлімдерге бөліп оқиды. Әрбір топ оқушылары басқа топтарды қажетті ақпаратты анықтауға бағыттау үшін, параққа сұрақ жазып лақтырады. Сұрақтармен кезек-кезек алмасады. | Дескрипторы: мәтінді бөлімдерге бөліп, түсініп оқиды. | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «шағыл құм», «адыраспан», «пішен» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары шағылқұм – көл жағалауындағы майда құм адыраспан – иісі өткір дәрілік шөп пішен – су ішінде өсетін құрақ шөп Оқушылар осы сөздерді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | |
| Мұғалім оқушылардың мәтін бөлігін дұрыс анықтап оқуын ұйымдастырады. | (Т) «Анықта» айдары Оқушылар мәтіннен ауылдың сипатын тауып оқиды. «Біздің ауыл құмға бай. Денеге жұқпайтынаппақшағылқұм.Ондаадыраспанкөпөседі.» | Дескрипторы: мәтін бөлігін анықтайды. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың топтаса отырып, бір пікірді талдауына мүмкіндік тудырады. Пікірталасқа қатысып, өз ойы мен пікірін дәлелдеуге баулиды. | (Т) «Пікіріңді айт» айдары «Әңгіменің мазмұнынан сені не таңғалдырды?» деген сұрақ төңірегінде талдау жүргізіледі. Оқушылар түйенің адамға көмек жасағанына сенетінін немесе сенбейтінін дәлелдермен негіздей отырып, өз ойын жеткізеді. | Дескрипторы: нақтылау сұрағына өз ойын білдіреді. | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Оқушылардың таңдау жасай алу дағдысын арттырады. | Оқушылар мәтіндегі баланың қай ойыны қауіпті екендігін анықтап жазады. Мысалы: Баланың судағы уы жоқ, шақпайтын жыланды қолымен ұстап ойнауы қауіпті. Байқамай улы жыланды ұстаған балаларды шағып алуы мүмкін. | Дескрипторы: мәтіндегі деректерге таңдау жасайды. | Оқулық, дәптер |
| Тақырып пен мазмұн сәйкестігін сақтауын қадағалайды. Ақпаратты өздігімен түсініп, жан-жақты талдауға үйретеді. | Сурет бойынша шағын әңгіме құрап жазып, тақырып қояды. Мәтіндегі оқиғаны сурет бойынша құрастырылған мәтінмен салыстырады. | Дескрипторы: сурет бойынша мәтін құрап жазады. | Жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың оқиғаға баға бере білу дағдысын арттыруға ықпал етеді. | (Т) «Қорытындыла» айдары «Кейіпкерге қандай сақтық ережесін айтар едің?» деген сұраққа өз жауабын топта айтады. Бала өз идеясы мен әрекеттерін талдауға және оларға баға беруге үйренеді. | Дескрипторы: оқушылар оқиғаны бағалап, өз ойын айтады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Отбасындағы үлкендердің балалық шағы туралы сұрап, әңгімелеу. | | |
№44 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Төрт түлігі елімнің |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: оқушылар мәтіннің бастапқы бөліміне қарап, оқиғаның соңын болжайды. Әңгіме бойынша пікірін білдіреді. Мақалдардың негізгі ойын анықтап, өз сөзімен түсіндіріп айтады. Өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді Дамытушылық: оқушылардың өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу біліктілігі артады. Тәрбиелік: оқушылар туған жерін қадірлеп, қорғап, әрқашан жақсы көру керектігін түсінеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады. Мұғалім оқушылардың суреттегі үй жануарларына қарап, сағыныш сезімі туралы әңгіме құрауына мүмкіндік тудырады. | (Ұ) «Оқумен жазуғадаярлық» әдісі Үй жануарларының қалай дыбыстайтынын еске түсіріп, сәйкестендіреді. Түйе боздайды.Жылқы кісінейді.Сиыр мөңірейді.Қоймаңырайды. | Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері. | Оқулық QR-код |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың мәтінді оқып, сұрақ бойынша болжам жасауына көмектеседі. Оқушыларды дұрыс тыңдауға ынталандырады. Оқылым, тыңдалым дағдысы қалыптасады. Ойлау қабілеті дамиды, сөздік қоры молаяды. | (Т) «Дауыстапойлау»әдісі Жақау Дәуренбековтің «Жер иісі» мәтінінің 1-бөлімін жұптаса отырып, берілген тақырыпты біреуі дауыстап оқиды, екіншісі тыңдай отырып ой түйеді. Бір-біріне түсіндіреді. Оқу кезінде аялдап, оқиғаның қалай аяқталатынын болжайды. Әңгіме кейіпкерлерін атайды. | Дескрипторы: мәтіннің келесі үзіндісін болжайды. ҚБ: «Бағдаршам» әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «қамықты», «ағарған» деген сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі. | (Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары қамықты– қиналды, уайымдады ағарған – сүтдеген мағынада Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді. | | |
| Мұғалім қажетті мәтін бөлігін дұрыс тауып оқуын ұйымдастырады. | (Т) «Ізде» айдары Оқушылар мәтіннен қызыл сиырдың мінезіндегі өзгерістерді тауып оқиды. «Жануар мәшиненің үстінде теңселіп,қорасын қимағандай мөңіреп бара жатты.Бипанғақызылсиыржұлқынып,қарғыпкеткісікелгендей болып көрінді. ...ҚызылсиырБипандыкөргендемөңірепжіберді.Бірденқорасынақарайтартты.» | Дескрипторы: мәтін бөлігін тауып оқиды. | Оқулық |
| Мұғалім оқушылардың берілген сұрақтарға ойланып, өз ойына дәлел келтіре отырып негіздеп айтуына қолдау көрсетеді. Өйткені, | (Т) «Бағала» айдары Оқушылар «Оқиғаныңосылайаяқталуысағанұнайма?»деген сұрақ төңірегінде ойланып, өз ойын топ ішінде айтады. | Дескрипторы: өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді. | Оқулық |
| себебі, сол себепті деген сөздерді қолдануына бағыт береді. | Осы ойға қатысты басқа оқушылардың пікірін тыңдайды. Өз ойын дәлелдейді. | | |
Дәптермен жұмыс | Оқушылардың үй жануарларын танып, қалай дыбыстайтындығын есінде сақтату үшін ауызша бірнеше рет айтқызуға болады. | (Ө) Оқушылар суретте берілген жануарларды дыбыстауымен сәйкестендіріп, белгілейді. | Дескрипторы: жануарларды дыбыстауымен сәйкестендіреді. | Жұмыс дәптері |
| | (Ө) Оқушылар Бипанның қызыл сиырын қалай баққанын мәтіннен тауып, көшіріп жазады. | Дескрипторы: сөйлемдерді көшіріп жазады. | Жұмыс дәптері |
| Берілген ақпараттың ішінен қажеттісін бөліп алуға дағдыландырады. | Сиырдан алынатын өнімді белгілейді. | Дескрипторы: қажетті сөздерді белгілейді. | Жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз сөзімен түсіндіріп айта алуға жетелейді. Оқушылардың айтылым дағдысының артуына көңіл бөледі. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар тақырыпты қорытындылап, «Жануартуғанжердіңиісінөміріұмытпайды»деген сөйлемнің мағынасын түсіндіреді. Үй жануарларының өз мекенін өзгерткен кезде туған жерін тауып келе алатынын айтады. Үй жануарларының өз иесіне адалдығы туралы да сөз болады. | Дескрипторы: сөйлемнің мағынасын түсіндіреді. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Үй жануарының ерекшеліктері туралы оқып, әңгімелеуге дайындалу. | | |