ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 544

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.




Мұғалім оқушылардың кейіпкер рөліне еніп, мақтаның атынан Оңтүстік өлкесін мақтанышпен жарнамалауына қолдау көрсетеді.

Саралау: Рөлдер: бір тапсырманы орындау барысында оқушылар әртүрлі рөлдерді орындайды.

(Ө) «Әңгімеқұра»

Оқушылар мақтаның рөліне еніп, сурет бойынша «Ел мақтаған мақтамын» тақырыбында қысқаша әңгіме құрап айтады. Мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер арқылы ұсынуына болады.

Дескрипторы: қысқаша әңгіме құрап, шығармашылық жұмысын ұсынады.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың тақырып бойынша қорытынды ой түюіне ықпал етеді. Оқушылардың алған білімін жинақтап, дәлелді пікірлер айтуына жетелейді. Оқушылардың айтылым дағдысының дамуына ықпал етеді.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар тақырыпты қорытындылап, мақтаны неліктен ақ алтынға теңейтіндігі туралы айтады.

Дескрипторы: тақырып бойынша қорытынды пікір білдіреді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Мақта өнімдері туралы қосымша дерек іздеу.









42 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Туған жер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар мұғалімнің көмегімен сурет бойынша шағын мәтін құрайды. Мәтін мазмұнына сәйкес қарапайым және нақтылау сұрақтарын қойып, оның жауабын шығармадан табады. Мақалдардың негізгі ойын анықтап, өз сөзімен түсіндіріп айтады.





Дамытушылық: көркем шығарма үзіндісін сурет бойынша құрастырылған мәтінмен салыстыра алу дағдылары артады.

Тәрбиелік: туған өлке, туған жерді қадірлеп, қорғау, жақсы көру дағдылары қалыптасады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылы ғын ояту

Мұғалім оқушылардың сабаққа назарын аудару үшін

«Мақалды жалғастыр» ойынын ойнатуға болады. Туған жер тақырыбы туралы ойын жинақтауына көмектеседі.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Мақалдыжалғастыр»ойыны

Отан – елдің анасы,(Ерелдіңпанасы.)
Отан қадіріне жетпеген,(Өзқадірінежетпейді.)
Отан үшін күрес,(Ергетигенүлес.)

Кері байланыс:

мұғалімнің қолдау сөздері.




2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың сурет бойынша әңгіме құрауын қолдайды.

Суреттегі оқиғаны болжауына көмектеседі.

(Т) «Оқу мен жазуға даярлық» әдісіОқушылар оқулықтағы суретті мұқият қарап, туған жер табиғаты, туған жердің ерекшеліктері туралы әңгімелейді.

Тірек сөздер: кеңдала,асқартау,тазаауа,ағындыөзен, ауыл,төрттүлік мал.

Дескрипторы:

сурет бойынша шағын мәтін құрайды.

Оқулық




Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

Оқушылар оқулықтан Жүсіпбек Аймауытов туралы мәліметтерді оқып, танысады.

Қажетті деректерді жазып алады.




Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтінді оқып, қажетті ақпаратты анықтай алуына қолдау көрсетеді. Оқылым алдында төмендегідей тапсырмалар беруге болады.

  • Қартқожа туған жерінқалайсүйеді?

  • Қартқожа ауылын ойлағандакімдіесінеалады?

(Т) «Көршіңеәңгімелепбер»әдісі

Мұғалім оқылым алдында сұрақтар береді. Әр оқушы осы сұрақтардың жауабын көршісіне айтып, ойымен бөліседі.

Бұл әдіс оқушылар өз түсінгенін, ойын дауыстап айтып беруі үшін пайдаланылады.

Дескрипторы: қарапайым және нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан табады.
ҚБ: «Дуқолшапалақ»әдісі

Оқулық





Қартқожаны кім қарсыалды?













Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен «дәті шыдамау» сөзінің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

дәтішыдамау сабыры таусылу

Оқушылар осы сөзді қолданып, сөйлем айтып көреді.




Оқулық




Оқушылардың өз жері мен өлеңдегі жер туралы мәліметтерді салыстырып, өзіндік қорытынды жасауына көмектеседі. Оқушылардың айтылым дағдысының дамуына ықпал етеді.

(Т) «Салыстыр» айдары

Оқушылар оқулықтағы «Туған жер» мәтіні мен өзі құраған мәтін мазмұнын салыстыра отырып кестеге жазады.

Оқушылар ойын толық жеткізу үшін мұғалім жетелеуші сұрақтар қойып, бағыттап отырады.

Дескрипторы:

өз жерін өлеңдегі жермен салыстырады.
ҚБ: «Дуқолшапалақ»әдісі







Мұғалім оқушылардың мәтін бойынша нақтылау сұрақтарының жауабын шығармадан таба алу біліктілігін тереңдетеді.

(Т) «Дәлелде» айдары

Қартқожа кімдерді, нені сағынды?Оқушылар осы сұрақтың жауабын мәтіннен тауып оқиды.

Дескрипторы:

мәтін бойынша нақтылау сұрағының жауабын шығармадан табады.

Оқулық

Дәптермен жұмыс




Берілген сөздерді оқып, қате жазылған сөздерді түзетіп жазады.

Қарт Қожа – ҚартқожаКенжетайКенжетай

Дескрипторы: орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді жібермей, сауатты жазады.

Жұмыс дәптері




Оқушылардың шығармашылық дағдыларын дамытуға көңіл бөледі.

Әр оқушының өз нұсқасын ұсынуына мүмкіндік тудырады.

(Ж) Оқушылар жұптаса отырып, туған жер туралы бес жолды өлең құрап жазады. Мысалы:

Туғанжер,

Сондайәсемәрікөркем,

Жаныңды жадыратып, елітіп, еркелетеді.Сен менің мақтанышымсың әрқашан,Атамекен!

Дескрипторы: мұғалімнің көмегімен бес жолды өлең құрап жазады.







Әр қатардағы сөздерді түсініп оқып, туған жер тақырыбына қатысты немесе қатыссыз

екендігін анықтауына

Қай қатарда артық сөз жазылғанын анықтап, белгілейді.

а) Отан, туған жер, білім, атамекен. ә) Туған жер, Отан, атамекен.

Дескрипторы:

тақырыпқа қатысты сөздер қатарын анықтайды.








көмектеседі. Оқушылардың таңдауын дәлелдеуін талап етеді.










3. Ойтолғаныс

Оқушылардың мақалдың мағынасын өз сөзімен айтуына көмектеседі.

Мысалы: Әр адамға туған жерінің шөбі дәрі, ауасы шипалы. Себебі адам ағзасы өзі туған жердің ауа райына бейімделеді.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар тақырыпты қорытындылап, мақалдың түйінді ойын өз сөзімен айтады.
Туған жердің ауасы да шипа, Туған жердің жуасы да тәтті.

Дескрипторы: мақалдың негізгі ойын анықтап, өз сөзімен түсіндіріп айтады.
ҚБ: «Дуқолшапалақ»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Мәтін мазмұнын әңгімелеу.









43 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қызықты балалық шақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

2.2.8.2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылар «Балалық шаққа саяхат» мәтінін түсініп оқып, мазмұны бойынша сұрақ қояды. Өз ойы мен пікірін айтуға дағдыланады. Мәтіннің үзіндісін суретпен салыстырады.

Дамытушылық: мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін суретпен салыстыра алуға дағдыланады.

Тәрбиелік: қоршаған ортаны қорғай білуге құлшынысы артады.