ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 548

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларға мереке туралы түсінік береді.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Дескрипторы:

мерекені салыстыра отырып, нақты дәлелмен

Суреттер, оқулық




Бірінші оқушыға таныс мерекелерден бастау керек.

Оқушылар мұғалім ұсынған суреттен Наурыз мерекесіне тән суретті табады.

(Ө) «Ойлан» айдары

Наурыз айында табиғатта қандайөзгерістерболады?

Оқушы өз ойымен бөліседі.

ойын жеткізе алады. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.




2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушылардың мәтінді тізбектей оқуын ұйымдастырады.

Мәтінді оқып болған соң сұрақ қою керек.

(Ж) «Түсініпоқы»әдісі
Оқушылар мәтінді белгілі ретпен тізбектей оқиды.

Дескрипторы:

мәтінді түсініп оқиды.

Оқулық




Мұғалім оқушының өлеңде кездескен «әз», «бауырына тарту» сөздерінің мағынасын

дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

әз қасиетті, қадірлі, ардақты

бауырынатарту өз баласындай жақсы көру




Оқулық, дәптер




Оқушыларға мәтін мазмұны бойынша жоспарды ретімен атауды ұсынады.

(Ө) «Ойлан» айдары

Мәтін мазмұны бойынша жоспарды ретімен атайды.

  1. Наурыз ата

  2. Әженің көжесі

  3. Наурызкөже

Дескрипторы:

мәтін мазмұнына сәйкес жоспар құрады.

Дәптер, оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға жоғарыдағы тапсырмамен байланыстыра Наурыз мерекесінің бір белгісі наурызкөже екендігін атап өтеді.

(Ө)

Оқушылар тапсырманы бірінші ауызша орындайды.

Содан кейін суретке қарап, наурызкөжеге қосылатын жеті түрлі дәмнің атын жазады.

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға тақтадан суреттер ұсынып, сұрақ қояды. Сұраққа жауап беруде алған білімін қолдануын басшылыққа аламыз.

Наурыз мерекесіндегідәстүрлердіата.

(Т) «Қорытындыла» айдары Оқушылар Наурыз мерекесіндегі дәстүрлерді атайды.

(Бірін-бірі құттықтау, көрісу, наурызкөжежасау, қонаққа шақыру, ағаш отырғызут.б.)

Дескрипторы:

сұраққа жауап береді, өз ойын айтады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар





Наурызмерекесінотбасыңқалайтойлайды?

Наурыз мерекесін отбасында қалай өткізетіні туралы әңгімелейді.







Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Наурыз туралы қосымша ақпарат іздейді.









78 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Өзіңді тексер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: бөлім бойынша білімдерін бекітеді. Өткен тақырып бойынша тапсырмаларды орындайды.

Дамытушылық: өз бетінше жұмыс жасап үйренеді.

Тәрбиелік: әдептілікке, достарын сыйлай білуге үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларды жетелей отырып, әр оқушының өз білетін салт- дәстүрді атауына ықпал етеді.

(Ө) «Анықта» айдары

Оқушылар суреттегі халқымыздың салт- дәстүрлерін атайды. (Шашу,батаберут.б.)

Дескрипторы: суреттегі салт- дәстүрлерді атайды.

Қимақағаз

2. Мағынаны тану

Мұғалім бөлім бойынша алған білімдерін бағалау мақсатында оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауына жағдай жасайды.

(Ө) Оқушылар кітапта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды.

2-тапсырмада жұмбақтарды шешеді.

Қарасиырымқараптұр,

Қызылсиырымжалаптұр.(отпенқазан)
Екеуі қатар тұрса да,Бірін-бірікөрмейді.(көз)

Дескрипторы: жұмбақтың жауабын жазады.
ҚБ: «Баллқою»әдісі

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылар тапсырмаларды орындап болған соң, балл қою арқылы

(Т) «Талқыла»айдары

3-тапсырмада суреттің бірін таңдайды. Оған

тақырып қойып, өтірік әңгіме құрап айтады.

Дескрипторы: тапсырмаларды дұрыс орындайды.

Оқулық





әр оқушының өзін-өзі бағалауына мүмкіндік береді

4-тапсырмада берілген кітаптарға қарап, ауыз әдебиетінің түрлерін анықтайды.

  1. тапсырмада сұраққа жауап жазады.

  2. тапсырмада берілген сөздердің тыйым сөздер екенін анықтайды.

  3. тапсырмада мәтіннің тақырыбын, авторын есіне түсіріп, айтады.

  4. тапсырмада жаңылтпаш пен жұмбақты

ажыратады.

ҚБ: «Бірін-бірі бағалау»әдісі




Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға тапсырма реттілігін сақтай отыра орындатады.

Сұрақтарға бір сөзбен жауап беруде нақтылыққа бағыт береді.

(Ө)

  1. тапсырмада сөздерді мағынасы мен ұйқасына қарай орналастырып жазады.

  2. тапсырмада сұрақтарға бір сөзбен жауап жазады.

  3. тапсырмада мақалдың дұрыс нұсқасын

бояйды. (Ұрлықтүбіқорлық).

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Өтілген анықтамаларды қайталау.









79 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көктем келді

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу

2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: өлеңді түсініп оқып, теңеу сөзді табады. Өлеңнен қажетті ақпаратты анықтайды. Көктем белгілерін әңгімелей отырып, ерекшеліктерімен танысады.

Дамытушылық: дұрыс сөйлей білу дағдысы мен ізденушілік қабілеті дамиды.

Тәрбиелік: табиғатты сүйе білуге және оны қорғай білуге тәрбиелеу.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушыларға

Неістеді?қайтті?деген сұрақтарға іс-әрекетті білдіретін сөздер жауап болатынын айтады.

(Ө) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Әрбір сөйлемге неістеді?қайтті?

деген сұраққа жауап беретін сөзді қосып оқиды.

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен сұраққа жауап береді ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері







Оқушылардың автор туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат береді.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

Оқушылар оқулықтан Абай Құнанбайұлы туралы мәліметтерді оқып, танысады.

Қажетті деректерді жазып алады.




Оқулық

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға кітаптағы өлеңді жұптасып оқуды ұсынады.

(Ж) «Түсініпоқы»әдісі

Оқушылар «Жазғытұры» өлеңін оқиды, талқылайды. Өлең мазмұнына сәйкес сұрақтарға жауап береді.

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен сұраққа жауап береді ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері

Оқулық




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары масатыдай кілемдей деген мағынада мазатсып– рақаттанып

Оқушылар сөздердің мағынасымен танысып, сөздік дәптеріне жазып алады.




Оқулық, дәптер




Оқушылардың өз бетімен теңеу сөзді табуына мүмкіндік тудырады.

(Т) «Анықта»әдісі

Оқушылар көктемнің келуіне кімдер, нелер қуанғанын анықтайды. Мысалы: көктемнің келуіне жан-жануар, адамзат және өсімдіктер қуанды, себебі күн жылынып, табиғат оянды.

Ақын күннің жылуын анаға теңегендігін оқушылар өздері тауып айтады.

Дескрипторы:

теңеу сөзді тауып, көктемнің келуіне кімдер, нелер қуанғанын анықтайды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Оқушыларға мәтіннен қажетті бөлікті табуды үйретеді.

«Ізде» айдары

Өлеңнен көбелек пен гүл сипатталған шумақты тауып оқиды.

Түйе боздап, қой қоздап, қорада шу,Көбелек пен құстар да сайда ду-ду.Гүлменағашмайысыпқарағанда,

Сыбдырқағып,бұраңдапағадысу.

Дескрипторы:

мәтін бөлігін анықтайды.





Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың әр мезгілдің ерекшеліктерін айтуына ықпал жасайды.

Оқушының қандай түспен бояғанына шектеу

қойылмайды.

Оқушылар жыл мезгілдерінің атауын сәйкес келетін түспен бояп, бояуды таңдаудағы ойын түсіндіреді.




Оқулық, дәптер

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға сұраққа байланысты ойын айтуды ұсынады.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Оқушылар көктемнің келгеніне жан-жануар мен адамзаттың қуану себебін анықтап, айтады. Мысалы: Көктем келгенде жануарлардың қуану себебі – оларға қорек молаяды, күн жылынады. т.с.с.

Дескрипторы:

сұраққа жауап береді, өз ойын айтады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар

Үй тапсырмасы




«Жазғытұры» өлеңіндегі табиғатты суретпен бейнелейді.









80 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Көрікті көктем

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

2.3.2.1* мұғалімнің көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: суреттерді пайдаланып, шағын әңгіме құрап жазады. Мұғалімнің көмегімен кейіпкерлер сөзіне баға бере алады.

Дамытушылық: сурет бойынша өз ойын жеткізу және сыныптасының пікіріне өз көзқарасын айта алу дағдысы қалыптасады.

Тәрбиелік: табиғатты қорғауға баулу.