ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 568

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту
Дәптермен жұмыс

Мұғалім кесте бойынша оқушыларға жетелеу сұрағын қоя отырып, тіршілік иелерінің іс-әрекеті туралы айтуына мүмкіндік береді.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар кестені қайсысы шағады, қайсысы қабады, қайсысы шоқиды,

қайсысы сүзетіндігіне байланысты сәйкестендіріп, толтырады.

Дескрипторы:

кестені толтырады.
ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Суреттер Жұмыс дәптері

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға алдымен іштей оқуды тапсырады.

Сосын тізбектей оқытады. Мәтін мазмұнын ашу мақсатында сұрақтар қояды:

  • Оқиғаның басталуына несебепболды?

  • Оқиға қалай дамыды, қалайаяқталды?

  • Балалардыңқылығынабағабер.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Алдымен әр оқушы мәтінді іштей оқиды. Сосын мұғалімнің тапсырмасы бойынша тізбектей оқып шығады.

Сұрақтарға жауап береді.

Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы кейіпкердің іс- әрекетіне баға береді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, қарындаш




Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен түсініксіз

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

жанамалай маңына жақынырақ жерде




Оқулық





сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

әбестік – тәртіпсіздік, тұрпайылық жансауғалады аман қалудың амалын жасады

Оқушылар осы сөздердің бірін қолданып, сөйлем айтып көреді.










Мұғалім оқушылардың оқу сауаттылығын дамытады.

(Ө) «Бағала» айдары

Мәтін мазмұнын сызба бойынша әңгімелейді.

Өз ойынша Серіктің қандай бала екенін айтады.

Дескрипторы: сызба бойынша әңгімелейді.




Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың ойланып, дұрыс жауапты белгілеуіне қолдау көрсетеді.

2-тапсырмада балараның қыста қайда кететіні туралы ойланып, дұрыс жауапты белгілейді.

(Омарташыолардыарнайыкүтеді).

Дескрипторы: дұрыс жауапты белгілейді.

Оқулық, дәптер

Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың өз ойын еркін, дұрыс жеткізуіне жағдай жасайды.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Серіктің әжесінің сөзін оқып, ойын тұжырымдайды.

Әжесі:«Жазықсызжәндіккеөзіңтиіспесең, ол да саған соқтықпайды»,– деді.Осыдан шығатын қорытынды: тіршілік иелеріне ешқашан өзің тиіспе.

Дескрипторы:

өз ойын тұжырымдайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Аралардың тіршілігі туралы

үлкендерден сұрау, қызықты мәлімет іздеу.










83 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Құстар тіршілігі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді. Кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды.




Дамытушылық: өз бетінше жұмыс жасай алады.

Тәрбиелік: құстардың түрлерімен таныса отырып, оларды қорғау керектігін ұғады.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардан оқулықтағы суреттер ішінен үй құстарын көрсетуді сұрайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар үй құстарын тауып, көрсетеді.

Дескрипторы:

үй құстарын атайды.

Суреттер

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға мәтінді тізбектей оқуды тапсырады. Мәтін мазмұнын ашу мақсатында сұрақтар қояды:

Қыран бүркіттіңбалапанын «тәрбиелеуі»туралыпікіріңдібілдір:

  1. Өтеқатал,ұнамайды.

  2. Дұрысболуымүмкін,

(Т) «Белгілепоқу»әдісі
Оқушылар «Құстар әлемі» мәтінін тізбектеп оқиды.
Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпаратты белгілеп алады.
Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

Дескрипторы: шығарманы іштей оқып, ондағы құс туралы мәліметке белгі қояды; мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, қарындаш




себебі....













Құстың«әупілдек»деп

(Т) «Бағала» айдары

Дескрипторы:




аталусебебінтүсіндір.

Оқушылар құстың «әупілдек» деп аталу

құстың іс-әрекетін




себебін түсіндіреді. Оның іс-әрекетін

бағалайды.




бағалайды.




Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардан құстар туралы не білетінін сұрай отырып, бүркіт туралы өз бетінше жазуына көмек береді.

(Т)

  1. Бүркіттің күш-қуатының сипаттамасын көшіріп жазады.




  1. Дыбыстауын оқып, құстардың атын жазады.

Дескрипторы:

өз ойын қатесіз жазуға үйренеді.

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушының мәтінде өзі үшін не жаңалық

(Ө) «Қорытындыла» айдары

Оқушы әңгімеден қандай жаңа ақпарат алғандығын айтады. Мысалы: қыран

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен мәтінде өзі үшін не

Оқулық, дәптер





болғанын ашуына көмектеседі.

бүркіттің өз балапанын шың басынан төменге итеріп жіберетіні мен үшін жаңа ақпарат болды. т.с.с.

жаңалық болғанын ашады.

ҚБ: «Отшашу»әдісі




Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Құстар туралы 1-2 жұмбақ жазу.









84 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Күн мен көлеңке

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау

3.2.6.1 кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекетімен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: шығармадағы оқиғаны болжай алады. Мәтіннің мазмұнын өз сөзімен айтады.

Дамытушылық: кейіпкердің іс-әрекетіне баға бере отырып, ой-өрісі дамиды.

Тәрбиелік: әдемілікке ұмтылып, ұқыпты болуға тырысады.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім мәтінді оқымас бұрын тақырыпты айтады. Тақырып бойынша мәтіннің не туралы болуы мүмкін екендігін оқушыларға жұмбақтың шешуі арқылы болжатады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар тақырыпты ашу үшін жұмбақтар шешеді.

Болса да көкте мекені,Кездеспейді екеуі.(Күн мен Ай)Тұрсаң,тұрады,

Жүрсең, жүреді.Олне?(Көлеңке)

Дескрипторы:

жұмбақтарды шешеді.

Суреттер

2. Мағынаны тану

Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Оқиғаның әрі қарай қалай жалғасатынын болжатады.

(Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі

Оқушылар мәтінді тізбек бойынша оқиды. Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.

«Болжа»әдісі

Оқиғаны әрі қарай болжайды.

Дескрипторы: мәтіннің немен аяқталуы мүмкін екендігін болжайды.

Оқулық







Болатыдысынқайтардатаба алама?

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі







Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс

түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

Күннің бетін бұлт көлегейлеу – Күннің бетін бұлттың жабуы

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық, дәптер




Мұғалім оқушыларға тапсырмаға байланысты өз ойын айтуды ұсынады.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Ө) «Ойлан» айдары

Болатөзібелгілегенжердінегетабаалмайқалды?

Оқушылар өз ойын айтады.

Дескрипторы:

сұраққа жауап береді, өз ойын айтады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар




Мұғалім оқушыларды өз ойын еркін айтуға, іс-әрекетке баға беруге баулиды.

(Т) «Бағала» айдары

Болаттыаңқаудегенгекелісесіңбе?Сұрақ бойынша сынып екі топқа бөлініп, кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды.

Кері байланыс:

«Басбармақ» әдісіарқылы топтар бірін-бірі бағалайды.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға мәтінді бөлікке бөліп, әр бөлікке ат беру арқылы жоспар құрастыруды тапсырады.

  1. тапсырма. Әңгіме мазмұны бойынша жоспар құрып жазады.

  2. тапсырма. Көлеңке, күндіз сөздерінің дұрыс айтылуын жазып көрсетеді.

Дескрипторы:

қатесіз, сауатты жазады.




3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларды кез келген жағдайда істің оң нәтижесін көре білуге, қандай жағдайда болсын жақсы нәрсе туралы ойлауға баулиды.

(Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар мәтін мазмұнына сәйкес Болат туралы жағымды пікір айтады.

Мысалы: «Болат тау беткейінен ыдысын толтыра қарақат терді. Ол қарақатты анасына апарып бергісі келді. Сол себепті қарақатты балаларға бермей, егіс арасына тығып қойды».

Дескрипторы: кейіпкердің іс әрекетін бағалайды.




Үй тапсырмасы




Бұлт түрлері туралы ақпарат іздеу. Мысалы: ақша бұлт, шарбы бұлт, ала бұлт, қара бұлт т.б.