ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 543

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар


1.

Қызығушылығын ояту
Дәптермен жұмыс

Мұғалім топтастырылған еңбек суретін ұсынады. Суреттердегі еңбек атауларын нақты атауын қадағалайды.

Оқушылардың шығармашылық жұмыс жасауына қолдау көрсетеді.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Суреттерді пайдаланып, «Көктем – еңбек» деген сөзді қалай түсінетінін нақты дәлел келтіре отыра өз ойын жазады.

Дескрипторы: сөйлемдегі сөздердің мағына жағынан ұйқасуына мән береді.
ҚБ: «Смайл» әдісі

Оқулық, жұмыс дәптері

2. Мағынаны тану

Оқушылардың рөлге бөліп, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Мұғалім әр кейіпкердің өзіндік ерекшелігін көрсету үшін дауыс ырғағын дұрыс келтіре оқуын қадағалайды.

(Т) «Рөлгебөліпоқу»әдісі
Балалар «Көктемнің сәні» мәтінін рөлге бөліп оқиды.

Дескрипторы:

рөлге бөліп оқып, өз сөзімен айтып жеткізеді.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздің мағынасын дұрыс

түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

жарсалу хабарлау




Оқулық, дәптер




Мұғалім тапсырмалар бере отырып, оқушылардың өз ойын еркін жеткізуіне ықпал етеді.

(Ұ) «Ойыңмен бөліс» айдары

Оқушылар мұғалімнің жетелеуімен төмендегі сұрақ туралы ойын білдіреді.

Жануарлардың сөзіне не қосар едің?Айналаңдағытабиғатпенсалыстыр.

Дескрипторы: тақырыпқа сай өз пікірін білдіреді.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз пікірін білдіріп, дәлелмен негіздеуіне бағыт береді.

(Т) «Бағала» айдары

Саған қай жануардың сөзі ұнады?Оқушылар сұраққа жауап беріп, кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалайды. Мысалы: Маған қоянның жауабы ұнайды. Себебі мөлдір су барлық тіршіліктің негізі.

Дескрипторы: кейіпкердің сөзіне баға береді.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұнына сәйкес өз пікірін білдіріп, дәлелмен негіздеуіне бағыт береді.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Арыстанның сұрағына қай жануарқорытындысөз айтты?

Қорытынды сөзді елік айтты.

Дескрипторы:

мәтін бөлігін анықтайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық








«Тақсыр!Менайтатынештеңеқалғанжоқ.Меніңше,көктемніңсәніосыайтылғандардыңбәрі.Солардыңбәрінқоссақ,көктемнің сәні шығады».







Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Ертегінің мазмұнын әңгімелеуге дайындалу.









81 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғатпен танысамын

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.1.1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу

2.2.7.1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: өлеңді түсініп оқиды. Өлең ішінен теңеу сөздерді таба алады.

Дамытушылық: балалардың ойлау қабілеттері дамиды.

Тәрбиелік: табиғатқа сүйіспеншілікпен қарауға, қадірлеуге және қамқорлық жасай білуге үйренеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқулықтағы артық суретті табуды сұрайды.

Оқушылардың өз ойын толық жеткізуіне мүмкіндік жасайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Артық суретті көрсетеді.

Оқушы өзі толықтырады, ойын түсіндіріп, дәлелдейді.

Дескрипторы:

өз ойын түсіндіріп айтады.

Суреттер

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға кітаптағы үш өлеңді жұптасып оқуды ұсынады. Төмендегі сұрақтарды қояды:

Ай туралы өлеңдегі оқиғасағантаныспа?

(Ж) «Түсініпоқы»әдісі
Оқушылар жұптаса отырып өлеңдерді оқиды, талқылайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Мұғалім берген тапсырмаларды орындайды.

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен сұраққа жауап береді.

ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулықта- ғы суреттер





  • Ақын бұршақты нелерменсалыстырады? Теңеу сөздердітап.

  • Бала кемпірқосаққанеліктентаңданды?













Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмек көрсетеді.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
aлқыну жүгіру кезінде ентігу, демігу

ғайыпболу– жоқ болып кету

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық




Оқушылардың өз бетімен теңеу сөзді табуына мүмкіндік тудырады.

(Т) «Ізде» айдары

Оқушылар өлеңдердегі теңеу сөзді табады. Бұршақты қай заттарға ұқсататындығы туралы ойланып, сипаттайды.

Дескрипторы: мұғалімнің қолдауымен теңеу сөзді табады.

Оқулық

Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушыларға өзін қызықтырған табиғат құбылысы туралы сұрақтар жазуына көмектесу үшін тірек сөздер береді. Мысалы: ақ жауын, боран, кемпірқосақ, құйын.

Келесі тапсырманы орындауда диаграмма қай кезде, не үшін қажет екенін айтып түсіндіреді.

Оқушылар өзін қызықтырған табиғат құбылысы туралы сұрақтар жазады.
2-тапсырмада дыбыстарды естілу күшінің өсуіне қарай диаграммаға рет санын қойып жазады.

Дескрипторы:

сөйлемді сауатты, көркем етіп жазады.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға сұраққа байланысты ойын айтуды ұсынады.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Т) «Қорытындыла» айдары

Айналаңдағы табиғатта өзіңді неқызықтырады?

Оқушы сұрақ бойынша сыныптастарынан сұрастырады, өз ойын толықтырады.

Дескрипторы:

сұраққа жауап береді, өз ойын айтады.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Ақ парақтар

Үй тапсырмасы




Ұнаған өлеңді жаттап алу.








82 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Табиғатқа қамқор бол

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

2.2.9.1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі кестеге салу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: шығарма мазмұны бойынша сұраққа жауап береді. Тірек сөздерді пайдаланып, кейіпкердің іс- әрекетіне баға береді. Дереккөздерден ақпарат іздейді.

Дамытушылық: өмірдегі оқиғаларға бей-жай емес, белсенділікпен қарауға үйренеді. Шығармашылық дағдысын дамытады.

Тәрбиелік: оқушының таным көкжиегі кеңейеді, өз ісіне жауап беруді үйренеді.