ВУЗ: Не указан

Категория: Не указан

Дисциплина: Не указана

Добавлен: 09.01.2024

Просмотров: 567

Скачиваний: 5

ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Оқушыларға кестенің екі бөлігі әртүрлі екендігі айтылады. Соның бірін таңдап, кестені толтыру ұсынылады.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Оқушылар кестенің таңдаған бөлігін өз қиялымен толтырады.

Дескрипторы:

кестенің таңдаған бөлігін толтырады.
ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулық

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға алдымен іштей оқуды тапсырады.

Сонан соң тізбекпен, өзіне ұнаған дауыс ырғағымен оқытады.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Алдымен әр оқушы мәтінді іштей оқиды. Содан соң мұғалімнің тапсырмасы бойынша тізбектеп, мәнерлеп оқып шығады.

Дескрипторы: шығарманы іштей, тиісті дауыс ырғағымен оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушылардың мәтінде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

сықақшы қоғамдағы жағымсыз мінез- құлықты өлеңмен әшкерелейтін адам

шалысбасу қателесу, дұрыс жүрмеу

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық




Мұғалім оқушылардың берілген сұрақтарға ойланып, өз ойын дәлел келтіре отырып, негіздеп айтуына қолдау көрсетеді. Өйткені,себебі, сол себепті деген сөздерді қолдануына бағыт береді.

(Т) «Ізде» айдары

Баланың Айға кетерде апасын қалай жұбатқанын өлеңнен тауып оқиды. Кейіпкердің Айға барып, қандай жақсылық жасамақшы болғанын анықтайды.

Өз жазғанын баланың ойымен салыстырады.

Дескрипторы:

өз пікірін дәлелдеп айтуға үйренеді.

Кері байланыс: мұғалімнің, сыныптастарының қолдау сөздері.

Оқулық, слайд


Шығармашылық тапсырма

Шығармашылық тапсырманы орындауға басшылық жасайды.

«Сахналау» айдары

Өлеңдегі ойнап барам, қалықтап, жайлапқонам,шертіпқаламдеген сөздер мен сөз

тіркестерін қимылмен бейнелеп көрсетеді.

Дескрипторы: сөйлеу барысында вербалды емес тілдік

құралдарды қолданады.




Дәптермен жұмыс

Мұғалім екінші тапсырманы жаратылыстану пәнінен алған білімдерімен байланыстыра орындатады.

2-тапсырма. Оқушылар жаратылыстану пәні бойынша өзі білетін ғаламшарлар атауын жазады.

Дескрипторы:

қатесіз, сауатты жазады.

Оқулық, дәптер

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың өз ойын еркін, дұрыс жеткізуіне жағдай жасайды.

Саралау: оқушыларға бір тапсырма беріледі, алайда оны орындауда балалар мұғалім тарапынан әртүрлі қолдау алады.

(Ө) «Қорытындыла» айдары
Адамайға неүшін ұшады?
Оқушылар сұраққа жауап берген кезде өз ойын еркін, дұрыс жеткізеді.

Дескрипторы: тақырып бойынша тұжырым жасайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық, дәптер

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Өз қиялымен ұшу құралының суретін салып,

оған атау береді.









94 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Туған жерге саяхат

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: кейіпкердің іс-әрекетін сипаттап, бағалай алады. Сұрақтың жауабын мәтіннен табады.

Дамытушылық: өз бетінше жұмыс жасай алуға дағдыланады.

Тәрбиелік: оқушылар туған жерінің қадір-қасиетін ұғынып, қастерлеуді, бағалауды үйренеді.


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардың оқулықтағы суреттер ішінен біреуін таңдап, таңдаған суреті бойынша әңгіме құрап айтуын қолдайды.

Тыңдаған әңгімелерге неқосаредің?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Өзі таңдаған жердің фотосуреті бойынша саяхат жетекшісінің рөліне еніп, қысқаша әңгімелейді.

Тірек сөздерді қолдана отырып, жарнама болатын бір сөйлем айтады.

Дескрипторы:

суретпен жұмыс жасайды. ҚБ: мұғалімнің қолдау сөздері.

Суреттер

2. Мағынаны тану

Мұғалім оқушыларға мәтінді тізбектей оқуды тапсырады. Мәтін мазмұнын ашу мақсатында сұрақтар қою:

Шоқантуралынебілесің?

  • Мәтінненнебілдің?

  • Суретте әңгіменің қайбөлігібейнеленген?

(Т) «Белгілепоқу»әдісі

Оқушылар «Шоқанның арманы» мәтінін тізбектеп оқиды.

Оқылым алдында берілген тапсырмалар бойынша ақпаратты белгілеп алады.

Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

Дескрипторы: шығарманы түсініп оқиды.
ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық, қарындаш




QR-код бойынша тыңдалым ұйымдастырылады.

Оқушылардың Шоқан Уәлиханов туралы білімін қалыптастырып, тереңдету мақсатында қосымша ақпарат беруіне болады.

(Т) «Қойындәптер»әдісі

Оқушылар оқулықтан Шоқан Уәлиханов туралы мәліметтерді оқып, танысады.

Қажетті деректерді жазып алады.

Дескрипторы:

Шоқан Уәлиханов туралы мәліметтермен танысады.

Оқулық, дәптер QR-код




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс түсінуін көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары

хатқа түсіру – ауызша айтылған жырды жазып алу

Омбыкадеткорпусы Омбы қаласындағы әскери оқу орны




Оқулық




Мұғалім оқушыларды дұрыс жауап беруге жетелейді.

(Ж) «Бағала» айдары

Оқушылар мәтін деректеріне сүйеніп, Шоқанның бала кезінде қандай болғандығын сипаттап, іс-әрекетін бағалайды.

Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды.





Дәптермен жұмыс

Мұғалім оқушылардың мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап жазуына көмек береді.

(Т) Сұрақтарға жауап жазады.
Айғаным... .

Потанин... .
2-тапсырмада өзі тұратын жерді сипаттап жазады.

Дескрипторы:

өз ойын қатесіз, түсінікті етіп жазады.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушыларға сұрақ қойып, өз бетімен жұмыс жасауды ұсынады.

Өз ойын қорытындылауына көмектеседі.

(Ө) «Қорытындыла» айдары

БалаШоқаннанқандайөнегеаларедің?

Оқушылар сұраққа жауап береді. Мысалы:

«Мен Шоқан сияқты кітап оқимын» немесе

«Туған халқымның жақсы өмір сүруі үшін еңбек етемін».

Дескрипторы: сұрақтарға жауап беріп, өз ойын қорытындылайды.
ҚБ: «Отшашу»әдісі

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Шоқан туралы қосымша ақпарат іздеу.










95 сабақ

Педагогтің аты-жөні:




Күні:




Сыныбы: 2-сынып

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Саяхаттағы сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

2.1.3.1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау

2.2.2.1 мұғалімнің көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: мәтін мазмұнына сай қарапайым әрі нақтылау сұрақтарын қойып, жауабын мәтіннен табады. Берілген тұжырымдарды болжайды.

Дамытушылық: оқушылар кішігірім топтық іс-әрекетті жоспарлап, ұйымдастыра алады.

Тәрбиелік: оқушылар көмірдің пайдасы мен қасиетін біліп, табиғат байлығын қорғау керектігін түсінеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

1.

Қызығушылығын ояту

Мұғалім оқушылардың тұжырымдарға сенетіні немесе сенбейтінін сұрайды.

(Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі

Дескрипторы:

кестемен жұмыс жасайды.

Оқулық, жұмыс дәптері,

Дәптермен жұмыс

Ойын дәлелдетеді. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады.

Оқушылар кестедегі тұжырымдарға сенетінін немесе сенбейтінін айтады, ойын

дәлелдейді.




кесте

2. Мағынаны тану

Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді.

Мәтіндегі негізгі ойды анықтауға жетелейді.

(Т) «Түсініпоқы»әдісі

Балалар «Көмірдің кереметтері» мәтінін тізбек бойынша оқиды.

Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды.

Дескрипторы:

мәтіндегі негізгі ойды анықтап, өз сөзімен айтып жеткізеді.

ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі

Оқулық




Мұғалім оқушылардың өлеңде кездескен түсініксіз сөздердің мағынасын дұрыс

түсінуіне көмектеседі.

(Ұ) «Сөздік жұмысы» айдары
күмілжу қипақтап, кібіртіктеп сөйлеу

кокстеу көмірді өңдеу




Оқулық




Мұғалім оқушылардың оқу сауаттылығын дамытады.

Оқушылар мәтіннен өзін таңдандырған ақпаратты оқып беріп, сұрақ қояды.










Мұғалім оқушыларды бар білімін пайдалана отырып, өзі көріп жүрген заттарды жұмбақтап жазуға жетелейді.

(Ж) Жарық немесе жылу шығаратын зат туралы жұмбақ ойлап тауып, жазады.

Жұпта, топта талқылап, көмірді сипаттап айтады (түсі, иісі, пішіні, салмағы, ).

Дескрипторы:

жұмбақ құрайды, шығармашылық тапсырма орындайды.

Ақ парақтар

Дәптермен жұмыс

Қай затты көмірдің орнынақолдануға болады? Түсіндіріпжаз.

Оқушылар көмірдің орнына қолдануға болатын баламалы отын көзін көрсетеді, себебін түсіндіреді: электр қуаты, газ,ағаш.

Кері байланыс: мұғалімнің қолдау сөздері.

Оқулық, жұмыс дәптері

3. Ойтолғаныс

Мұғалім оқушылардың сабақтан түйген өзіндік ойын айтқызады.

«Қорытындыла» айдары

Әңгіме мазмұнынан өзің үшін қандайжаңаақпараталдың?

Бұл сұраққа оқушы мәтін мазмұны бойынша

жауап береді.

Дескрипторы:

өз ойын айтады.

Оқулық

Үй тапсырмасы

Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді.

Мәтіннен көмірден жасалатын заттар

туралы не білдің?