ВУЗ: Не указан
Категория: Не указан
Дисциплина: Не указана
Добавлен: 09.01.2024
Просмотров: 541
Скачиваний: 5
ВНИМАНИЕ! Если данный файл нарушает Ваши авторские права, то обязательно сообщите нам.
| аймақтардың картасын ұсынады. | | | |
3. Ойтолғаныс | Оқушылардың тақырып бойынша ой қорытындысын жасауына көмек көрсетеді. «Қорық», «қорықшы» туралы қосымша ақпарат береді. | (Ұ) «Қорытындыла» айдары «Қорық», «қорықшы» сөздерінің мағынасын қалай түсінетіндігін айтады. | Дескрипторы: тақырып бойынша ойын қорытады. | Суреттер |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Еліміздегі қорықтар туралы қосымша мәлімет іздеу. | Дескрипторы: дереккөз мәліметтерінен қажетті ақпараттарды алады. | |
№88 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Табиғат құбылысы |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 2.1.5.1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізеді. Шығарманы өзі құраған нұсқасымен салыстырады. Дамытушылық: сурет бойынша әңгіме құрап айту арқылы айтылым дағдысы дамиды. Тәрбиелік: табиғат құбылыстары, олардың пайдасы мен зияны туралы біледі. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім сурет бойынша әңгіме құрауды ұсынады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты хабарланады. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі Суретке қарап, түсінгені бойынша әңгіме құрайды. | Дескрипторы: сурет бойынша әңгіме құрайды. | Оқулықтағ ы суреттер |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. Өлеңді өзі құраған әңгімемен салыстыртады. | (Т) «Мәнерлеп оқы»әдісі Балалар «Құйын» өлеңін тізбек бойынша оқиды. Оқыған өлең мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Оқылған өлеңді өзі құраған әңгімемен салыстырады. | Дескрипторы: өлеңді мәнерлеп оқиды; мәтінді өзі құраған нұсқасымен салыстырады. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім тапсырмалар бере отырып, оқушылардың өз бетімен жұмыс жасауына ықпал етеді. | (Ө) «Ойлан» айдары Оқушылар төмендегі сұраққа жауап береді. – Көршінің ауласының шашылыпжатқанынакім (не)кінәлі? | Дескрипторы: өлең мазмұнына сай сұраққа жауап береді. Кері байланыс: «Дуқолшапалақ»әдісі | Оқулық |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушыларға кейбір қоқыстарды табиғат өзінің құбылысы арқылы жинайтындығын айтады және оның қауіпті болуы мүмкін екенін ескертеді. | (Ө) Жұмбақты көшіріп, шешуін жазады. Шешуі: құйын. | Дескрипторы: табиғат құбылыстарын анықтайды. | Оқулық, жұмыс дәптері |
| Мұғалім оқушыларға айналадағы табиғатқа қамқор болу қажеттігі туралы айтады. Экология, экологұғымдарымен таныстырады. Экология – адамдардың, жануарлар мен өсімдіктердің қоршаған ортамен байланысын зерттейтін ғылым. Эколог – қоршаған ортаны қорғаумен айналысатын маман. | (Т) «Білгенің жөн» айдары Су бетінде қалқыған қалдықтардың зияны туралы топта ақылдаса отырып, түсінгені бойынша өз ойын әңгімелейді. | | Оқулық |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім оқушылардың ойын толық тыңдайды, қолдау көрсетеді. | (Ө) «Қорытындыла» айдары Оқушылар соңғы шумақты оқиды: Тап-тазаеді баста үйім, Менсыпырыптұрмасамда. Әкетермебасқақұйын, | Дескрипторы: тақырыпқа сай қорытынды ой айтады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | |
| Айналаны таза ұстау әр адамның міндеті екендігін түсіндіріп айтады. | Әлдеөзімжинасамба? Осы сұраққа жауап беріп, кейіпкер балаға ақыл-кеңесін айтады. | | |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Табиғат құбылыстарын білдіретін шартты белгілердің суретін сал. Мысалы: жаңбыр, қар т.б. | | |
№89 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Мейірімділік |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.1.1.1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру 2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: мейірімділіктің адам өміріндегі маңыздылығын түсінеді. Дамытушылық: оқушылардың өзара сыйластық қарым-қатынасы дамиды. Тәрбиелік: оқушылардың бойына мейірбандылық қасиетін сіңіру. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқулықтағы сурет бойынша әңгіме жүргізеді. | (Ұ) «Оқуменжазуғадаярлық»әдісі Оқушылар оқулықтағы суретті мұқият қарап шығады. Өз ойын айтады. Сынып болып бір әңгіме құрайды. | Дескрипторы: сурет бойынша әңгімелейді. | Сурет, бейнежазб а |
2. Мағынаны тану | Оқушылардың тізбек бойынша, тізбекті үзбей, мәнерлеп, түсініп оқуына қолдау көрсетеді. | (Т) «Түсініпоқы»әдісі Балалар «Кішкентай кірпі» мәтінін тізбек бойынша оқиды. Оқыған мәтін мазмұнын топта талдап, мазмұнын топта баяндайды. Мәтінде өзін не ерекше таңғалдырғанын айтады. | Дескрипторы: мәтінді түсініп оқиды. ҚБ: «Ду қолшапалақ»әдісі | Оқулық |
| Мұғалім оқушыға мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою арқылы ойын тыңдайды. | (Ұ) «Бағала» айдары – Мәтіндегікейіпкерлерқандай? | Дескрипторы: кейіпкердің іс-әрекетін бағалайды. | Оқулық |
| | Сұраққа жауап береді. Оқушылар ойын қимақағазға жазып, көрме ұйымдастырылады. Көрмеде бір оқушы жазбасын оқып, ойын жеткізеді. | | |
| Өткен сабақты еске түсіруге көмектеседі, кестені толтыруға бағыт береді. | (Ө) «Біліміңді қолдан» айдары Оқушылар жануарлардың ерекше қасиеті туралы оқыған мәтіндерді еске түсіреді. | Дескрипторы: өткен мәтінді еске түсіреді, кестені толтырады. ҚБ: «Отшашу»әдісі | |
Дәптермен жұмыс | Мұғалім оқушылардың жұмысына басшылық жасайды. |
| Дескрипторы: дәптермен жұмысты орындайды. | Оқулық, жұмыс дәптері |
3. Ойтолғаныс | Мұғалім тапсырма бере отырып, оқушылардың өз ойын еркін айтуына ықпал етеді. | (Ұ) «Қорытындыла» айдары Оқушылар мейірімділік,жақсылық,аяушылықсөздерін пайдаланып, мәтіндегі негізгі ойды түсіндіреді. | Дескрипторы: мәтіндегі негізгі ойды анықтайды. ҚБ: «Отшашу»әдісі | |
Үй тапсырмасы | Мұғалім үй тапсырмасын орындау жолын түсіндіреді. | Мәтін мазмұнын әңгімелеуге дайындалу. | | |
№90 сабақ
Педагогтің аты-жөні: | |
Күні: | |
Сыныбы: 2-сынып | Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: | Өзіңді тексер |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты | 2.2.6.1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау 2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету |
Сабақтың мақсаты: | Білімділік: бөлім бойынша алған білімін қайталайды. Шығармашылық жұмыстар орындайды. Дамытушылық: өткен тақырып бойынша тапсырмаларды орындап, өз бетінше жұмыс істеуге үйренеді. Тәрбиелік: табиғатты қорғау қажеттігін түсінеді. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі | Педагогтің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
1. Қызығушылығын ояту | Мұғалім оқушыларды бірінші жақта сөйлеуге үйретеді. | (Ө) 2-тапсырма. Дүрбінің атынан балаларға ауланы таза ұстау туралы «Мен – дүрбімін...» деп бастап, ақыл сөзін жазады. | Дескрипторы: мәтінді бірінші жақта жазады. | Қимақағаз |
2. Мағынаны тану | Мұғалім оқушылардың бөлім бойынша алған білімін бағалау мақсатында оқушының өз бетімен жұмыс жасауына жағдай жасайды. Теңеу сөздің қандай қосымшалардың жалғануы арқылы жасалатынын естеріне түсіреді. 4-тапсырманы орындауда мұғалім оқушыларға мәтін түрлері бойынша түсіндірме жүргізеді. Өлеңді құрастыруда ұйқастың керектігін, өткен сабақпен байланыстырады. 6-тапсырмада мұғалім оқушыдан не себепті ондай қорытындыға келгендігін сұрайды. 9-тапсырмада Халықаралық табиғатты қорғау одағы шығарған кітап туралы мұғалім оқушыларға нақты сұрақтар қояды:
| Оқушылар кітапта берілген тапсырмаларды өз бетінше орындайды. (Ө) 3-тапсырма. Оқушы өзі білетін бір жануарды немесе табиғат құбылысын теңеу сөзбен сипаттайды. Бұл үшін тапсырмада берілген суреттерді басшылыққа алады.
Дәптерменжұмыс.
Табақтай Айдың сәулесі, балдай тәттібалмұздақ,қарабұлттайқаптағанаралар.
| Дескрипторы: сұрақтарға жауап береді. | Оқулық |